Парадајз

Iju, pa ko ce to jesti :)

Kako izgleda big beef na otvorenom? Imas li neke fotografije?

To je ipak sorta za plastenik ...
 
Никарагва па не прскам ја то све одједном сваки дан..Говорим о дугом период уназад борбе са пламењачом јер киша на омашује ни један дан,ево управо пада а сунце сија,тоња у најави...:zli::zli::zli:.Изгледа веома добро,још да нема пламењаче био би и бољи,крупни плодови..Слике немам ал може да се направи.
 
za ovakvo vreme treba koristiti sistemicne fungicide sa kurativnim dejstvom inace ja imam ogled 5 sorti medju kojima ima i taj big beef i odlicno se drzi , a plodovi od 500 gd pa navise ,njega sam gajio i prosle godine ,a smeta mu kisno vreme kad sazrene mnogo pucaju plodovi verovatno je pravljen za plastenicke uslove
 
cunami и по теби који системик је најбољи за прскање,који се најбоље показао у смислу цена квалитет,и успешности сузбијања и лечења биљке,
sve zavisi u kojoj vazi je biljka ja racimo krenem sa ridomilom ( duza karenca) za zavrsim sa quadrisom ( u toku berbe )
evo kako izgleda trenutno big beef
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
prskao sam sam ridomilom, bordovskom corbom, antrakolom, ekvejznom i dzaba do prosle nedelje je plod bio zdrav, uhvaceni prvi listovi kao i svake godine, biljke zdrava i onda pade neka prljava kisa i pojedino korenje izgleda kao da je posipano kiselinom, lisce crno, nekoliko manjih korena se osusilo, od pre nekoliko dana zeleni plod je krenuo da crni danas sam ga isprskao vinobranom jedino cime nisam prskao je quardisom. Pokvaren plod berem i izbacujem. Nisam pametan cime vise da ga prskam, paradajz je na otvorenom
 
prskao sam sam ridomilom, bordovskom corbom, antrakolom, ekvejznom i dzaba do prosle nedelje je plod bio zdrav, uhvaceni prvi listovi kao i svake godine, biljke zdrava i onda pade neka prljava kisa i pojedino korenje izgleda kao da je posipano kiselinom, lisce crno, nekoliko manjih korena se osusilo, od pre nekoliko dana zeleni plod je krenuo da crni danas sam ga isprskao vinobranom jedino cime nisam prskao je quardisom. Pokvaren plod berem i izbacujem. Nisam pametan cime vise da ga prskam, paradajz je na otvorenom
prskao sam nordoksom, bravom, folio goldom,ortivom opti... od pre par dana isti simptomi kao i kod Milana.pitam se sa čim sutra prskati ili ostaviti da sve ode u... zaboravih signum
 
Istu muku mucimo. Ono sto sam primetio da NS Jabucar je najbolje podneo ove uslove. Imam strukova koji uopste nisu bolesni. Prskano sa Manogalom, Amisterom, Curzate M WG i sa jos 2 preparata kad sam jabuke prskao, sad ne mogu da se setim uglavnom dodin aktivna materija je jedno, a drugo je nesto na bazi ciprodinila.


Sutra ce dobiti Curzate jos jednom i sta mu Bog da. Vise nemam snage da prskam. Greska je sto nisam bio u mnogucnosti preventivno prskati, a sada kad je vec plemenjaca uhvatila je mnoogo tesko.
 
kod mene je najviše stradao šljivar (niski hibrid),bolest se toliko brzo širi ,da se sutra uopšte ne bih iznenadio da na njivi ne zateknem ni jedan struk paradajza...
 
Meni je cheri u basti, samo nestao :)
Nije tretiran nikako.
Ovo je nenormalno vreme, apsolutno suprotno od onoga sto ocekujemo u ovo doba.
Vlaznost i napolju i u plasteniku je oko 1900 bila 98%, temperatura 18-25 stepeni. Idealni uslovi za gljivice.
Protiv toga se tesko boriti, ma kakve preparate koristili, nazalost.

A kad pogledas, sta sve sipas po njemu, kao sto sam rekao, treba to i jesti :)
Sad mozete zamisliti nekoga ko ima dosta paradajza napolju, da li razmislja o karencama i kupuje skupe preparate sa karencom od 1-3 dana :)


Meni se big bif u plasteniku solidno drzi. Imao sam veliki problem sa plesnivoscu lista. Jedva sam je nekako zaustavio, a nisam siguran i da jesam. Sreca ne napada plodove, ali mi biljke imaju sve manje zelene mase. Razmisljam da ponovo pocnem davati 1. i 2. od djubriva sa dosta azota, da se oporavi.
 
i kod mene u plasteniku je paradajz OK! na istoj parceli na otvorenom imam :papriku, paradajz, patliđžan ...jedino je paradajz KRITIČAN
 
prskao sam nordoksom, bravom, folio goldom,ortivom opti... od pre par dana isti simptomi kao i kod Milana.pitam se sa čim sutra prskati ili ostaviti da sve ode u... zaboravih signum
treba razlikovati Crna pegavost (Alternaria solani) i
Crna pegavost lišća i krastavost plodova paradajza ( Pseudomonas syringae pv.tomato)

i naravno preventivno posle leka nema samo je bacanje para
 
Šta je to što je NAJBOLJA PREVENTIVA???
Svaki preparat je dobar ako se upotrebi i aplicira u pravo vreme,nemora cena preparata diktirati ,i uspesnost,
dakle danas je mnogo krokodila u maloj bari koji muljaju sa raznoraznim pesticidima ,potrebno je da dobro proucite aktivne materije i kolicinu ucesca u samom zavrsnom pakovanju ,i nacine na koji oni deluju ustedecete dosta para za iste pesticide samo razlicitih proizvodjaca,
Dakle ako pricamo o paradajzu,vrlo je jednostavno,da nepricam o plodoredu mislim da se to zna
u prvoj fazi posle rasadjivanja ili ako je u pitanju direktna setva,posle treceg lista prskati fungicidima na bazi bakra,u vreme intezivnog razvoja pre i tokom cvetanja,koristiti sistemicne fungicide,a u vreme formiranja plodova fungicide kratke karence.
najvaznije je da pazite na sklop biljaka kako bi imala dovoljno provetravanja,
 
Ma dzaba ni kozne gace mu ne pomazu u ovakvoj godina a ja da jedem hemiju nemam nameru. Juce sam usao u bastu przi sunce a vlaga je tolika da i ne cudi sto paradajz ne moze da se bori sto ostane ostalo je dobice kalcijum i kalijum eventualno jos jedared mankogal a kasnije mozda ekvejzan ili kurzate i to mu je to
 
Definitivno NS Jabucar se pozao kao pobednik u ovim uslovima. Hibridi su svi na samrti, a ta stara sorta se drzi za 5+
 
Nazad
Vrh