Парадајз

povrčarka како зауставити ширење пламењаче на парадајзу на отвореном,којим препаратима ?и има ли неки својство да га лечи пошто иду сунчанији дани.


Uvijek,uvijek,uvijek kada ima problema koje treba liječiti uzima se dimetomorf kao aktivna tvar.To je fungicid trgovačkog imena Acrobat,on je miks dimetomorfa i mankozeba.On i zaustavlja i liječi infekciju.Govorimo o plamenjači i alternariji.Na otvorenom obavezno dodaj i Daconil.Ili Shirlan.Dakonil kiša ne ispire.

Šta se tiče karence Acrobata,već sam prije rekla,u EU,dakle i kod mene u Hrvatskoj je skinuta na tri dana.Zato ne vidim razloga da se ne koristi u kriznoj situaciji i kod vas,ako je kod vas ostala na petnaestak dana.To je inače fungicid koji se čuva za završne tretmane,kada je najveći potencijal razvoja patogena - oslabljena stara biljka,a plodova još za pobrati brdo.Ali,ako vrag uzima šalu,i nekoliko uzastopnih tretmana su prihvatljivi za spašavanje uroda.

Quadris je izvanredan fungicid,međutim,iako je sistemik,kada se jednom pojave simptomi bolesti,a pogotovo dok uzmu maha,on neće napraviti ništa.U tim je slučajevima bačeni novac i gubljenje vremena u borbi protiv bolesti biljke.Inače je dobar kao zemljišni fungicid kod fitoftore korijena rajčice i paprike sistemom kpk u kombinaciji sa metalaksilom kao aktivnom tvari - to je Ridomil,ali se zbog njegove kombinacije sa mankozebom,koji djeluje depresivno na korijen izbjegava,a umjesto njega uzima Fonganil,koji je čisti metalaksil,čini mi se 52%,iako je na Austrijskom tržištu 70%,i u tom slučaju na 1000m/2 ide 2 dcl Quadrisa i 1 dcl Fonganila.
 
Sto se tice Phytophthore infestans kada je usev vec zahvacen,kurativni fungicidi niti bilo koji nepomazu ,jedini lek je cekanje suncanih dana i temperatura oko 35 stepeni posto spore tada izumiru,dakle samo preventivno delovanje,u ovakvim kisovitim naoblacnim i hladnijim danima,naravno sto redji sklop kako bi biljka imala dobro provetravanje,preporuka je stavljati malc foliju za paradajz crvenu moze i crnu ,crvenu pogotovo ako zelis malo raniji plod,postovanje plodoreda i to je to
 
Paradajz mi je jos uvek dobar, fino se drzi pa bih da tako i ostane. Jedan sprat je bas lose poneo rod, to je onaj za vreme onih 5-6 dana kisnih sto je cvetao. Medjutim danas videh da ima dosta novih plodova na novom spratu ono kao klikeri su, ovo suncano vreme je lek...paradajz mi je inace stigao to jest presao visinu oslonca (koca) neki su vec preko 2 metra, sta mislite o tome da kako berem i skidam staro lice da ga spustam dole a stablo motam u krug? To do sada nisam radio ali nije ni bila ova cena paradajza a do mraza isterace i vise od metar u visinu. Ili da ga pustam da pada?
 
nemozes da ga pustis da pada ,kada oberes sprat pinciras to lisce , najbolje dezinfikovanim makazama i nemoj do kraja da ga zasecas i teras do novog sprata onda otpustis,kanap i tako redom samo hrana i napred ,inace u kulturnim zemljama se paradajz tera i po tri godine tu gde spustas stablo posle tri godine bude ko lijane.
 
Hajde onda tako cu...ali imam problem sto imam jos plodova na donjim spratovima...neka ide na gore malo bez oslonca pa kad krene da formira plod gore, do tada cu valjda obrati pa da spustam pomalo...
 
Hajde onda tako cu...ali imam problem sto imam jos plodova na donjim spratovima...neka ide na gore malo bez oslonca pa kad krene da formira plod gore, do tada cu valjda obrati pa da spustam pomalo...


Ajmo ovako - biljka uvijek,od prve pobrane etaže mora na sebi nositi dvanaest do trinaest normalnih listova - velikih najmanje 20-30 cm,manje ne računamo.I to je to.Nadalje,u plasteničkoj proizvodnji bez dodatnog grijanja zalamaju se vrhovi - prekida porast biljke najksnije do prvog devetog, kako bi se zadnje zametnutim plodovima dala šansa da narastu i dozore do nastupanja nepovoljnih vremenskih uvjeta - nočnih temperatura nižih od deset stupnjeva,na kojima nema dobivanaja boje.Ako se to ne napravi,biljka troši hranjiva na zelenu masu koja je u uvjetima povišene jesenske vlage samo generator fitopatoloških problema.
 
:osmeh:evo i mog ovogodišnjeg paradajza al već kod kuće .,, , A kako izgleda na njivi za koji dan će biti slike.Mada ove godine sam se namučio sa prskanjem neke sorte su dobro podnele ovo vreme a neke si mogo prskati svaki dan i nije vredelo
 
Reggacci, pitanja za tebe:
vidim u prethodnim postovima da krečom i bakrom štitiš paradajz u polju, da li može koja informacija više: kako spremaš špekciju i koliko često štitiš paradajz;
i koji paradajz za kuvanje preporučuješ za polje.
 
skal koja je cena,ja teram 40 cedjeni a 100 kuvani
Ja cedim po 60 a kuvani 100 ,inače kod nas ide po 45-55 na gajbu tako da ovo je ljudima povoljno još iduće nedelje i očistio sam sve ,,hvala na savetu za taj cuproksat da to nisam uradio 2 puta nebi imo ništa ovako dosta je dobro bilo mada već plamenjača polako uzima maha al neću više prskati već je dosta prskanja ove god 3*skuplja zaštita nego inače
 
Povrčarka, pitanje koje me muči da li u Hrvatskoj postoji ograničenja za prodaju paradajzu kupcima, odnosno dođe kao sada kod mene kupac i ja prodam a da mi ne treba, osim savesti, neki zakonski jaram.
Kažu, kada uđemo u EU nećeš više moći da prodaješ paradajz od kuće direktno kupcima.
Ne znam koliko je pitanje razumljivo:sta:

ps. to oko ulaska, nekog skorijeg, u EU je samo hipotetička pretpostavka:haha:
 
Poslednja izmena:
Eh,EU.....najpovoljnija je solucija - iako moram reći da nisam u toku vrijedi li još ili je umeđuvermenu odkako sam je ja zamjetila izmjenjena - za prodaju do pedeset kila povrća dnevno ne moraš imati ništa i ne moraš biti uveden u nikakvu evidenciju.To se smatra kao višak proizvodnje za osobne potrebe i ne podliježe nikakvoj kontroli. Za sve preko toga treba biti upisan u Upisnik trgovaca voćem i povrćrm.To automatski za sobom povlači vođenje evidencije o programu fitopatološke zaštite i pridržavanje liste dozvoljenih pesticida za određene kulture.Inspekcijske kontrole,pogotovo kod proizvođača u sustavu PDV-a mogu biti nenajavljene,roba uzorkovana i analizirana na rezuide pesticida.
Što se izravne prodaje tiče,moža se prodati i izravnom kupcu i firmama,i ako si u sustavu PDV-a i ako nisi.Ako nisi, pravna osoba od tebe kupuje na otkupni blok,bez uračunatog PDV-a,dakle,na otkupnom bloku se piše samo cijena.Možeš prodavati i na tržnici na malo,na sajmovima,ispred kuće,na svim za to predviđenim mjestima. Može se prodati i prekupcima koji će to dalje ilegalno prodati ako nisi u sustavu PDVa-a,jer tu nema kontrole,barem ne tako drastične.
 
U Staparu cedjeni paradajz 45din/l. Dobar kvalitet, ne znam koja je sorta. Na kilogram ne znam posto je, posto imam u svojoj basti za nase potrebe.
 
jedan dan
o0aqur.jpg

2507511.jpg

2pzwwtl.jpg

bj65on.jpg

2r39vkj.jpg

28he9o7.jpg

1z1bsxg.jpg

t0rwhk.jpg

ay7xxe.jpg

35dan8j.jpg

1zbghlu.jpg

29pb2xl.jpg

2gxmu0k.jpg

2dvr1wx.jpg

2m699af.jpg
 
Bravo Raggacci, kako pereš flaše i šta koristiš za dezinfekciju?
druze imam peracicu,a dezinfekciju vrsim sa tecnim hlorom,ponekad sa galiseptom ali uglavnom tecni hlor

- - - - - - - - - -

Reggacci, pitanja za tebe:
vidim u prethodnim postovima da krečom i bakrom štitiš paradajz u polju, da li može koja informacija više: kako spremaš špekciju i koliko često štitiš paradajz;
i koji paradajz za kuvanje preporučuješ za polje.
Darusi plavi kamen spremim po uputstvu i dodam gasenog kreca onako otprilike,a sastita svaka dva dana,
za kuvanje zavisi kakav sok zelis na nasem podneblju ljudi vole gust paradajz sok,sto nije svojstveno,paradajz sok se na zapadu pije po kaficima i on nije gust nego onako da klizi ali kod nas ide to i to i radim,za takav sok bilo koji paradajz u tipu sljivara
ili da nije ispod 5.00 brixa
a
 
Nazad
Vrh