Парадајз

kolege, jedno pitanje, kakva su vam iskustva sa bakteriozom na paradajzu. ja sam se borio prošle godine prvi put od kada radim paradajz, ne baš uspešno, ove godine vidim početak zaraze na par listova. kako se to najbolje drži pod kontrolom, znam da je lečenje skoro nemoguće. sta od preparata na bazi bakra koristiti???? mislim da žena od koje kupujem rasad ima problem sa tim u plasteniku u kom rasad proizvodi. jer evo druga godina kako uzimam rasad od nje, više F1 hibrida je u pitanju, i opet se bakterioza pojavila, a nikad ranije nisam imao problem sa tim. prošle godine je bilo dosta i u okolini, pa nisam pridao značaj toliko. a sad sam siguran, jer moj kum koji je uzeo isti taj rasad ove godine od iste te žene, iako je promenio parcelu sa paradajzom,napravio je petogodišnji plodored, i kod njega se pojavila. Komšija koji gaji paradajz na 20 metara od mene, a rasad nabavlja na drugom mestu nema problem. nije to velika zaraza, jedva se primeti na starim listovima na nekoliko biljaka, ali tao je počelo i prošle godine, samo ja nisam znao šta je pa se to posle proširilo i zahvatilo ceo zasad. do kraja jula je bilo pod kontrolom, a posle je već uzelo maha. moram napomenuti da sam seme kupio ja sam, znači nije do semena, to su ensa zaden semena, deklarisana, uvezena, sto posto ispravna. Ima li neko savet kako da to držim pod kontrolom?
 
Nadjoh ovde da se kod nekih sorti paradajza donji listovi uvrcu kao odgovor na vrucine i nedostatak vlage e isto se i kod mene desava medjutim ne pisem ovo radi toga ngo sto se kod mene gle cuda i na vrhu listovi svrnuli ito bas jako.Boja paradajza je onakva bas kakva treba(tamno zelena) nema nikakvih ostecenja lista sve uredu osim tog jakog uvrtanja tako mladih listova na samom vrhu.Da li neko moze naslutit o cemu se radi da li je to neka bolest ili sta vec.Posadio sam nesto paradajza za svoje potrebe i nisam koristio dosad nista od hemije bilo u prihrani ili drugo,samo sam prilikom sadnje nabacao dosta stajnjaka i to je sve.
 
imas problem sa viskom azota
Nadjoh ovde da se kod nekih sorti paradajza donji listovi uvrcu kao odgovor na vrucine i nedostatak vlage e isto se i kod mene desava medjutim ne pisem ovo radi toga ngo sto se kod mene gle cuda i na vrhu listovi svrnuli ito bas jako.Boja paradajza je onakva bas kakva treba(tamno zelena) nema nikakvih ostecenja lista sve uredu osim tog jakog uvrtanja tako mladih listova na samom vrhu.Da li neko moze naslutit o cemu se radi da li je to neka bolest ili sta vec.Posadio sam nesto paradajza za svoje potrebe i nisam koristio dosad nista od hemije bilo u prihrani ili drugo,samo sam prilikom sadnje nabacao dosta stajnjaka i to je sve.
 
Pitao sam u poljoprivrednoj apoteci radnika i odma iz prve mi je rakao da nije bolest i da sam preterao sa nekim djubrivom kaze najvjerovatnije sa stajnjakom,covek je u pravu stavio sam malo vise stajnjaka.
Sta se radi kad ima viska recimo azota ili kao u mom slucaju stajnjaka?
 
obilno zalivanje jer se azot lako spira ali onda moze doci do nedostatka verovatno i gvozdja i svega sto se lako spira osim kalijuma i fosfora
 
PozZz ekipi .

Mozda nije pravo pitanje za ovu temu , ali verujem da ovde ima strucnih ljudi da mi pomognu

Moze li neko da mi objasni kako izgleda paradajz jabucar ? ( na sta da obratim paznju prilikom kupovine , koje su mu karakteristike , boja oblik . . . . . . ? )

Na pijaci prodavci samo slezu ramenima i kazu da te sorte vise nema u prodaji a roditelji(30to godiste ) stalno insistiraju da bas taj kupim za salatu , kazu nece da jedu vise ovaj hibridni plastificirani bez ukusa ?

Ako stvarno nema vise ove sorte , koja je po vasem misljenju najukusnija ?

Hvala . . .
 
Sta je problem sa tim " ukusnim " sortama , zasto se tesko nalaze ???

Da obradujem roditelje . . .
 
PozZz ekipi .

Mozda nije pravo pitanje za ovu temu , ali verujem da ovde ima strucnih ljudi da mi pomognu

Moze li neko da mi objasni kako izgleda paradajz jabucar ? ( na sta da obratim paznju prilikom kupovine , koje su mu karakteristike , boja oblik . . . . . . ? )

Na pijaci prodavci samo slezu ramenima i kazu da te sorte vise nema u prodaji a roditelji(30to godiste ) stalno insistiraju da bas taj kupim za salatu , kazu nece da jedu vise ovaj hibridni plastificirani bez ukusa ?

Ako stvarno nema vise ove sorte , koja je po vasem misljenju najukusnija ?

Hvala . . .

Eto ja bas imam tu staru sortu jabucara,slucajno sam pre dve godine od poznanika dobio nekoliko struka i posle svake godine sebi ostavim seme.Sve dok nisam naisao na ovaj jabucar je sam najvise preferirao sortu "volovsko srce" a sad mi je jabucar na prvom mestu
 
Daleko si Marko . . . . . . . . , steta sto se ne isplati brzom postom he he

Neko iz KV i okoline ?

WTF . . . kad samo pomislim koliko paketa i posiljki mi stize iz Kine ( aliexspres ) a ja u mojoj Srbiji ne mogu da nadjem paradajz ?!?

Izgleda da su mi roditelji u pravu ? ( stalno pricaju kako je nekada sve bilo bolje , pa sam mislio tako umislili i za taj paradajz )
 
Poslednja izmena:
da im uzmem semenke da kljucaju ko kanarinci he he:haha:

Podrazumevam da kad bi ih nasao da bi te sorte bile skuplje po kilu ali bar da ima izbor pa svako da kupuje po svom cefu
 
Poslednja izmena:
Da li je neko radio Lindu F1 na otvorenom? Od kada je navodno pre 3-4 godine postala hibrid ja nikako ne prolazim sa njom ili je uhvati alternarija ili premenjaca ili ko zna sta... Evo i ove godine imam problema sa plodovima, kvare se, mada joj je vreza zdrava i prskana je i prihranjivana je redovno em ove godine nema kise, tako da ne znam od cega se plodovi kvare, sve mi se cini da je u pitanju seme.
 
Da li bi mi neko dao profesionalan savet, a vezano za uzgoj paradajza u plasteniku? Ocekujem da mi stignu pvc cevi, od 40mm,8m duzine, i da postavim tunel, 22x5x2. 2m. To je naravno hobi plastenik, ali o tome cu u drugoj temi. Zanima me sad, koliko zasada za tu povrsinu potrebno, tj. koliki br. biljaka tu moze stati? Kako ga rasadjivati, u jednorede, ili dvorede, i razmaci izmedju biljaka u jednoredu, i izmedju redova u dvoredu, i razmak, odnosno mesto za prolaz, izmedju tih redova? Najbolje resenje za spalir? Sistem KPK, koje trake, razmak izmedju kapaljki, protok vode po h? Koji hibrid, preporuka, i sl?
 
Da li je neko radio Lindu F1 na otvorenom? Od kada je navodno pre 3-4 godine postala hibrid ja nikako ne prolazim sa njom ili je uhvati alternarija ili premenjaca ili ko zna sta... Evo i ove godine imam problema sa plodovima, kvare se, mada joj je vreza zdrava i prskana je i prihranjivana je redovno em ove godine nema kise, tako da ne znam od cega se plodovi kvare, sve mi se cini da je u pitanju seme.
Pojačaj vodu i rješio si problem
 
Da li je neko radio Lindu F1 na otvorenom? Od kada je navodno pre 3-4 godine postala hibrid ja nikako ne prolazim sa njom ili je uhvati alternarija ili premenjaca ili ko zna sta... Evo i ove godine imam problema sa plodovima, kvare se, mada joj je vreza zdrava i prskana je i prihranjivana je redovno em ove godine nema kise, tako da ne znam od cega se plodovi kvare, sve mi se cini da je u pitanju seme.
A sto si navro onda na lindu kada joj stalno nesto fali
 
Prvi rod paradajza u plasteniku,sorta je Big Bif,bio je ekstra ukusan,mesnat,medjutim u poslednje vreme pun je vode i onih zila u plodu.Zaliva se na kap sistem,dobio je kalijum i kalcijum kroz zalivanje,pa sada ne znam sta mu fali.Mozda visak vode a manjak hraniva ili da mu svira vojna muzika.Ima li nekog resenja za tu situaciju.
 
Nazad
Vrh