Парадајз

Za sada prodajem po 100 već 2-3god mada štaće biti dalje videćemo pošto švez paradajz već ide po 60-70
0d4dff052db3a809e553fa7234bff8b9.jpg
84a16ce7ee6c2bda9f248a08a143a3d7.jpg


Poslano sa mog Moto G (5) koristeći Tapatalk
 
Da pitam ne košta ništa :osmeh:
Zašto se cedi odnosno odvaja seme ? Dali zbog kvarljivosti ili nečeg drugog.
Meni je ukusniji kuvani paradaiz sa semenom nego bez njega kada ga pijem ili koristim sa seckanim crnim lukom::suncanje::
 
Imam par pitanja pa ako nekom nije tesko da mi kaze, bio bih veoma zahvalan!

Uzeo sam paradajz maraton f1 superior seeds, navodno ima 300 komada u pakovanju, pa bih da posejem da spremim rasad.
-Da li sejati u saksije ili prvo u one stiropore sa malim rupama pa posle rasadjivati u saksije ili u zemlju direkt. i zasto ?
-da li stavljati po 2 semenke u jednu rupu, tj saksiju, i tako isto posle na otvoreno polje da li stavljati po 2 rasada zajedno ili je bolje odvojeno?
 
Evo odgovor od jednog amatera dok se ne javi neko sa više iskustva. Prošle godine sam njihovo seme Anđelina F1 sejao u saksije i posle rasađivao na njivu. Rasadu sam jednom preventivno zaštitio sa Ridomil gold. Sve se jako lepo primilo i imao sam lep rod. Sejao sam po jednu semenku u saksiju, klijavost je bila skoro stoprocentna i rasada je bila korektna. Saksije su bile u plasteniku do rasađivanja na njivu.
:cao:
 
Imam par pitanja pa ako nekom nije tesko da mi kaze, bio bih veoma zahvalan!

Uzeo sam paradajz maraton f1 superior seeds, navodno ima 300 komada u pakovanju, pa bih da posejem da spremim rasad.
-Da li sejati u saksije ili prvo u one stiropore sa malim rupama pa posle rasadjivati u saksije ili u zemlju direkt. i zasto ?
-da li stavljati po 2 semenke u jednu rupu, tj saksiju, i tako isto posle na otvoreno polje da li stavljati po 2 rasada zajedno ili je bolje odvojeno?

Evo ovako vidim da ste početnik pa ću vam dat par savjeta.
Ja sijem maraton jer je jeftin paradajiz je rodan i najviše sliči domaćem kad sazori.
U 1 vrećici od 1gr imaš oko 230-250kom ja sam dosta vrećica prebrojao.
Najbolje ti je uzeti stiropor bez pregrada znači onaj bez rupa staviti malo više od pola u njega zemlje i poravnati nekim komadićom daske il sl.
Zatim sjeme ravnomjerno rasporediti po površini ja metim 2 rećice u 1 stiropor.
zatim prekrijem sjeme supstratom al jako tanko i opet malo poravnam,uglavnom ne duboko sijati sjeme.
Zatim zaliti vodom najbolje prskalicom kako nebi sjeme poremetio.
za 2-3 dana trebao bi da nikne.
Nakon nekih mjesec dana otprilike ide pikiranje u čašice ili stiropore s većim rupama kad je paradajiz oko 5-6cm visine po 1 biljka.
Kad to naraste onda ideš van s presađivanjem.Pošto se radi o vrlo bujnom paradajizu sadi po 1 na razmak 0.5m i obezbedi velike kolce jer kod mene u plasteniku zna narasti oko3metra u visinu.Vani će bit vjerovatno niži nego u plasteniku nemoj da te to brine.Preporuka moja su časice promjera 9cm.Nemoj sijati rano sjeme ako nemaš plastenik i uvjete.Na ovaj način možeš sijati sve papriku ,patliđan i dr samo poslije prepikiraš.

- - - - - - - - - -

Imam par pitanja pa ako nekom nije tesko da mi kaze, bio bih veoma zahvalan!

Uzeo sam paradajz maraton f1 superior seeds, navodno ima 300 komada u pakovanju, pa bih da posejem da spremim rasad.
-Da li sejati u saksije ili prvo u one stiropore sa malim rupama pa posle rasadjivati u saksije ili u zemlju direkt. i zasto ?
-da li stavljati po 2 semenke u jednu rupu, tj saksiju, i tako isto posle na otvoreno polje da li stavljati po 2 rasada zajedno ili je bolje odvojeno?

Evo ovako vidim da ste početnik pa ću vam dat par savjeta.
Ja sijem maraton jer je jeftin paradajiz je rodan i najviše sliči domaćem kad sazori.
U 1 vrećici od 1gr imaš oko 230-250kom ja sam dosta vrećica prebrojao.
Najbolje ti je uzeti stiropor bez pregrada znači onaj bez rupa staviti malo više od pola u njega zemlje i poravnati nekim komadićom daske il sl.
Zatim sjeme ravnomjerno rasporediti po površini ja metim 2 rećice u 1 stiropor.
zatim prekrijem sjeme supstratom al jako tanko i opet malo poravnam,uglavnom ne duboko sijati sjeme.
Zatim zaliti vodom najbolje prskalicom kako nebi sjeme poremetio.
za 2-3 dana trebao bi da nikne.
Nakon nekih mjesec dana otprilike ide pikiranje u čašice ili stiropore s većim rupama kad je paradajiz oko 5-6cm visine po 1 biljka.
Kad to naraste onda ideš van s presađivanjem.Pošto se radi o vrlo bujnom paradajizu sadi po 1 na razmak 0.5m i obezbedi velike kolce jer kod mene u plasteniku zna narasti oko3metra u visinu.Vani će bit vjerovatno niži nego u plasteniku nemoj da te to brine.Preporuka moja su časice promjera 9cm.Nemoj sijati rano sjeme ako nemaš plastenik i uvjete.Na ovaj način možeš sijati sve papriku ,patliđan i dr samo poslije prepikiraš.
https://ibb.co/z4vvDZN
Evo slika ovo je skoro za pikiranje al treba još tjedan dana otprilike....
https://ibb.co/pKY6WgM ovo su te čase i vrijeme za rasađivanje vani....
 
Svaka ti cast druze hvala veliko za informacije. Nemam plastenik, a planiram da posijem u podrum jer tu mi je grejanje pa je toplo. Ima oko 15-18 stepeni. Kada je pravo vreme da ga posejem da ne bude prerano a ni prekasno. Ne bih da mi se izduzuje rasad
 
Da podrum je najgora opcija .....može biti tamo samo dok ne nikne a to je tjedan dana
poslije toga će da se izduži toliko da neće moći ni stajati.
ako planiras vanjsku sjetvu posij ga oko 20.03 kao što sam ti opisao i to ti sve stigne oko 01.05 kad ideš van u njivu.
možeš napraviti mini tunel i prekriti ga najlonom improvizirati mini plastenik i onda ce ti rasad imati dovoljno svjetla s tim da danju treba otvoriti malo radi prozračivanja a noću pokrivati u slučaju mraza prekriti još nekom dekom isl.
https://ibb.co/3TrsCxX
otprilike vako nekako.....
 
Poslednja izmena:
Mnogo mi je to kasno... u kuci u prizemlju ne koristom kupatilo. Tamo cu da ga stavim. Ima podno grejanje valjda cr imati dosta svetla tamo, a temperatura je stabilna na 23.
 
Ne ljutim se naravno. Kupovao sam rasad uvek do sad pre 2 godine sam pokusao u toploj leji napolju i sve je mraz unistio. Pokusacu u kuci ovu sezonu. Najlakse je kupiti, al hocu da isprobam. Ako ne uspe kupim gotov rasad i opet dobro
 
Kad nikne dovoljno je i 16-18 stepeni, mnogo je bitnije da ima puno sunca. Za paradajz je minimum svetla prozor na juznoj strani, pa i tad treba da se okrece na dva dana, sve manje od toga ne valja, odnosno moras da dodas vestacko svetlo.
 
Ma nema potrebe, zavrtece mu se u glavi:) Na dva dana je sasvim dovoljno, za to vreme on se savije do 45 stepeni ali se za dva dana vreti na kontra stranu.
 
On će se saviti za 45 stepeni ali će se i izdužiti

Naravno izduživanje je problem a ne savijanje..........možda je najbolja opcija kupiti na poznato rasad ako se radi o malo biljaka.
Ja proizvodim rasad i svake godine solidno zaradim na njemu jer ljudi znaju da nemogu proizvesti kvalitetan rasad bez uvjeta.
 
Nazad
Vrh