Pecanje, kao odmor moždanih vijuga

Izdvajam clan 6. iz Zakona o ribarstvu: 6.Zabranjuje se vraćanje u vodu ulovljenih primeraka alohtonih vrsta riba: obe vrste američkog somića Ictalurus melas i Ictalurus nebulosus; babuška Carassius gibelio; sunčica Lepomis gibbosus; amurski čebačok Pseudorasbora parva; amurski spavač Perccottus glenii; beli amur Ctenopharyngodon idella; beli tolstolobik Hypophthalmichthys molitrix; sivi tolstolobik Arystichthys nobilis; sve vrste roda Neogobius i kratkokljuno šilce Syngnathus abaster.
Znamo svi da je melez ili babuska zanimljiva za pecanje,ali nesmete zaboraviti da je to alohtona vrsta ribe,ili korov od ribe,koja je dosta kriva za smanjenje autohtonih vrsta,pre svega sarana.Zato bezite pecati sarana na komercijale a babuske na kanale i jame.Iskreno bi voleo da je obrnuto.

---------- Poruka napisana u 19:04 ---------- Prethodna poruka je at 18:50 ----------

Jel znate vi koliko je dozvoljeno po zakonu dnevni ulov da se ponese?
Koliko?Ako vadis dozvolu,dobijas kartu sa ogranicenjem minimalnih lovnih velicina ribe i lovostaja pojedinih vrsta riba.Tu mozes naci i babusku,koja je u grupi alohtone vrste riba i zna se sta se radi sa tim ribama,kad se upecaju.
 
To je postovanje zakona.I svake sledece godine ima je sve vise.Ne kaze se dzabe da je to korov od ribe.A znate da korova se tesko resiti i u basti.
 
Jeste u pravu ste, babuska je korov. Samo kada se i ona nosi preko svake mere ispraznice se voda i sa njom. Begecka jama je ociti primer. Niko nikada nije na toj vodi babusku vracao nazad, zimus su postavljali mreze pa sa ostalom ribom i nju izvadili. Na kraju posla su imali samo po 3 (tri) babuske u mrezi. Sada se ceka visoki vodostaj da Dunav ponovo napuni jamu sa ribom, samo izgleda da ce ovoga puta cekanje biti uzalud. Ja mislim da ove godine nece biti visokog vodostaja koji bi doneo ribu u jamu, a traze doplatnu dozvolu 1.700,0 din. Pisao sam da sam pre par dana bio na ribnjaku pored jame, video sam dok sam prolazio da je bilo svega par pecarosa na tako velikoj vodi.
 
Za pohvalu nego sta.Babuska ne samo da je korov,nego njoj nije mesta u vodama Srbije.Ona nije autohtonna vrsta i o tome ja pricam.Sta je sa zlatnim karasom?Zbog cega nestaje i zbog cega na njega postoji trajni lovostaj u Srbiji?Nemozemo gledati na to da je atraktivna za pecati.Nekome je atraktivno pecanje americkog patuljastog soma ili manica,cverglana ili kako ga vec zovu.Jeste i ukusan,ali sta ako dozvolimo da se jos vise razsiri ili nedaj Boze da se neko uslika sa 20kg manica i neko ce reci da nepostuje zakon o ogranicenom dnevnom ulovu?
 
Ne secam se da sam skoro video a ne upecao zlatnoga karasa, a bilo ga je dosta. To je slatkovodna riba sa najvecim procentom secera u krvi, barem na nasim vodama.
 
Ova tema mi je baš interesantna
ja najviše pecam na dunavu ali idem i na ribnjake, nisam baš pravi šarandžija ali nisam ni daleko od njih.
 
kod mene ga ima na dva mjesta za koja ja znam, uglavnom se radi o plicim sljuncarama s muljevitim dnom ali ga sve vise istiskje babuška, kolega je prosli tjedan ulovio jednog 1,45 kg. BTW pravo ime mu je samo karas (lat. carassius carassius) a

crucian-carp.jpg


jer postoji i zlatni karas (carassius auratus)

goldfish.gif


koji je isto alohtona vrsta za dunavski sliv, dok je babuška carassius gibelio tj. srebrni karas.
 
Ne pamtim kad sam zadnji put uhvatio zlatnog karasa a babuske ima koliko hoces,jeste da je korov od ribe ali nema lepse ribe od babuske sto se tice ukusa,sarana skoro nikad ne jedem a babusku redovno
 
Jel bio ko skoro na pecanju? Ima li ribe? Kako radi štuka (debela ko ruka) ? Čuo sam da oće na pileću dzigericu.
 
Petak Subotu se u Gložanu na ribnjaku organizije 24h pecanje šarana, kotizacija koliko sam čuo da je 4000 din troje u ekipi i max. 4 štapa. Jer zna neko detaljnije?
 
Jel bio ko skoro na pecanju? Ima li ribe? Kako radi štuka (debela ko ruka) ? Čuo sam da oće na pileću dzigericu.

ja sam danas bio na petom ribolovu ove godine sveukupno ulov je 8 štuka (jedna od 1,90 dvije kilu i ostalo male ispod kile , uzeo sam samo ovu veliku i jednu kilašicu opisanu na prethodnoj stranici) , danas meni ni griz a promijenio sam par lokacija (plicak, dubina, prijelaz iz plitkog u duboko) , jedino je kolega imao jednu malu štuku i dva šarka od cca 3 kg.
 

---------- Poruka napisana u 09:48 ---------- Prethodna poruka je at 09:44 ----------

Petak Subotu se u Gložanu na ribnjaku organizije 24h pecanje šarana, kotizacija koliko sam čuo da je 4000 din troje u ekipi i max. 4 štapa. Jer zna neko detaljnije?

Kotizacija 3000 a prijavljivanje do 23, do petka je bilo prijavljenih 7 ekipa! Prijavi ekipu da se malo druzimo! :ppozdrav:
 
Nije kasno produzili su za dan dva do srede nece biti problem da se prijave sad sam se raspitao!

Inace peca se Subota i Nedelja ne Petak i Subota!
 
Nazad
Vrh