Badem

Не верујем, мислим да су то само празне приче. Не знам како бресква може утицати на бадем било како, ипак то зависи од генетских предиспозиција.
 
Badem se kalemi na podlogu vinogradarske breskve tako da bi svaki bio gorak... ako bi se gledalo prisustvo same biljke.... ako je do mešanja polena breskve i badema i tu mislim da ne cvetaju u isto vreme jer mi se čini da badem cveta ranije.... sad ništa nije isključeno.
 
Neki stari cak kazu da se treba posaditi i breskve zbog boljeg oprasivanja.

Genetski gledano, to je isto voce.

Badem nije nista drugo do breskva bez mesa, samo koza i kostica.
 
Ubrao sam prve plodove, pa da podelim iskustvo i pitam nesto, a to je konkretno vreme berbe badema tj momenat.

Imam 4 stabla, 2 su Texas 2 Markona. Plodovi izgledaju isto pa nisam siguran da nisu ista sorta. Kalemljeni su na vinogradarsku breskvu, stari su 4 godine ali su 2 puta presadjivani pa dobro i prezivese al evo guraju lepo mada sa primetnim zaostatkom.

Prosle godine sam imao par plodova. Cekao sam da se otvore i sami ispadnu ili maltene sami ispadnu. Tako sam u Dalmaciji uvek brao bademe. Medjutim svi su unutra bili suvi, kao listic a ne plod. Mislio sam da ih nisam lepo prskao stitio, ne vodim bas racuna vec otprilike prskam kad i drugo voce kod kuce a gadja se fenofaza.

Ove godine oko 100 - 120 plodova. Primetio sam sledece a evo i fotki u prilog.

Naime SVI kojima se koza osusila tj koje sam ostavio da se otvore bocno sami su bili skroz suvi. Oni koji su imali crvenu boju kore su bili malo manje suvi ali neupotrebljivi. Zuta kora je faza pre crvene, ti su upotrebljivi ali suvi. Zelena kora e TI SU PRAVI! Pun plod, krupan, nije suv ali je beo.

Kada sam ih iskrckao i stajali u posudi par dana, iz dana u dan su dobijali braon boju i ukus. Ukus je i dalje vise nalik na kosticu breskve nego badem ali nisam bas ni strucan, retko jedem sirov badem.

Ispada da ovi bademi treba da se beru a ne da se skupljaju, i to kad je boja kore zelena a gore gde je peteljka se vidi kostica unutra. Da li sam u pravu ili je problem sto ih nisam zalivao? Koliko badem uopste trazi vodu, cuo sam da trazi dosta?

Kada se beru, kako se suse, koji je recept da kazem za konacnu pripremu ploda?


Evo fotki, prvi put vidim ovakve bademe, plod kao breskva a kostica prelepog izgleda.

Na poslednjim fotkama su po redovima poredjani plodovi, gore su samootvoreni, nize crveni, pa zuti pa iz skroz zelenih plodovi. U ciniji beli krupni su iz zelenih, ostalo je iz obojenijih.






 
Uzeh da guglam, svuda isto, sturo ali pise ponesto...uglavnom svi navode da bademi treba sami da ispadaju. Berba je u jesen. Do jeseni ne bi ni B ostalo...

Vracamo se na isto
- ili ja znam kada se bademi beru jer sam tako brao divlje uvek kako kazu i tekstovi a ovi tekstovi ne vaze za ove sorte
- ili ja nisam zalivao (a svud pise dobro podnosi susu).

1. Plodovi badema nemaju ravnomerno sazrevanje. Berba je u jesen. Prvi sazrevaju plodovi koji rastu na vanjskom delu krošnje. Kada je plod sasvim zreo puca omotač, a plodovi ispadaju. Berba može biti ručna ili mašinska, tresačima. Nakon berbe bademe treba očistiti i osušiti, pa tek onda skladištiti.

2. Kada plod badema sasvim dozri, lupina puca i plodovi ispadaju. Plodovi ne dozre- vaju ravnomerno. Najranije dozru plodovi na spoljnom delu krošnje. Berba u malim nasadima obavlja se ručno u mreže sta- vljene pod stabla, dok se u većim nasadima primenjuju tresači. Berba može početi kada ljuska počne pucati. Pre skladištenja bademi se očiste i osuše te sklone na suvo i prozra čno mesto.

3.
Kada je plod badema u punoj zrelosti, omotač puca i plodovi ispadaju. Plodovi ne sazrevaju ravnomerno. Najranije sazrevaju plodovi na spoljnom delu krošnje. Berba u malim zasadima obavlja se ručno u mreže stavljene pod stabla, dok se u većim zasadima primenjuju tresači. Berba može da počne kada omotači počmu pucati. Pre skladištenja bademi se očiste i osuše pa se sklone na suvo i provetreno mesto.
 
Ja imam tri sorte badema u rodu i jos cetiri sorte prvi put treba da rode sledece godine .Ja ovakvu kosticu vidim prvi put.Nisam ni kod jedne sorte do sada zapazio tu crvenu boju lupine
 
Раде, које су то сорте и где си их нашао? Ако може и неки утисак? Ја кад сам куповао пре неколико година код расадничара из мог краја постојале су само две сорте: Тексас и Марконе, тако да сам само те две и узео.
 
Zaharije, jesu li i tebi plodovi ovakvi kao meni par postova nazad?

Jel imas neki savet oko berbe na moje pitanje?
 
До сада нисам био у прилици да берем :osmeh:. Стабла су у 3. или 4. години, нисам сигуран,а ове године нису ни цветала. Мислим да је због тога што су цветни пупољци измрзли још током зиме. Баш сам код тебе негде прочитао до коликог минуса издржавају пупољци и стабла, ал не могу сад да се сетим. Прошле године обилно цветали, али мраз све уништио... Иначе Тексас одлично напредује, док Марконе има неких проблема, мада сам њега 2 пута садио, пошто се прве године ни један није примио. Нисам био баш од помоћи.
 
Prošle godine sam imao po nekoliko cvetova na bademima koji su posađeni 2014 u jesen (ukupno bi trebalo da je četvrta godina jer mislim da su dvogodišnji kupljeni) a ove godine nisu imali nijedan cvet. Nadam se da će sledeće da rodi jer ako bude topla zima.... eto nama sreće...
 
Бадем преживео фебруарске мразеве од -14, -15, и то боље него кајсија. Отприлике 60-70% цветних пупољака претекло, а видећемо да ли ће издржати ове сад.
NMlop.jpg
 
Бадем издржао ову годину. Није много плода остало, доста се проредио, али ће ваљда имати за пробу.
Тексас (требало би):
GTfAM.jpg
GT1qI.jpg
GTEHT.jpg

Марконе (ваљда):
GTKmu.jpg
GTYd5.jpg

Ево га нешто накнадно купљено као "Тексас" да бих га посадио на место осушених садница Тексаса. И даље не знам шта је, биће да је нека виноградарска бресква, невероватно је бујна:
GTiE9.jpg
GTXS3.jpg
GTPsA.jpg
 
Imam takođe sadnice sorte markone, ove godine par plodova, i kao kod tebe plodovi su više okruglasti. A druga dva koja sam naručio iz Kaća oni su duguljasti kao taj Teksas sa gornjih fotki.

Ove duguljaste je napao neki smotavac. Par plodića ispušta prozirnu smolu kao kad smotavac ubuši šljivu.
 
Бадем цветао, слика од пре неки дан.
IMG-20190322-172623-450x800.jpg

По мени дефинитивно има најлепши цвет од свих воћака што расту код нас.
 
Nazad
Vrh