Badem

Poštovanje svima koji su zainteresovani za bademe. Ja sam malo istraživao i saznao da je u svetu sve popularniji 'Zeleni Badem' tj što bi se po naškom reklo - badem koji nije sazreo, te me interesuje da li je od vas neko čuo za to i da li znate da li se koristi.
 
Nisam probao ali sam citao o tome dok je zelen plod ,dok ne pocne stvaranje tvde ljuske ploda dotle se koristi tako (ako se dobro secam ) sto se potopi u medu na mesec dva dana i posle je jestiv, koristi se protiv bronhialnih tegoba .
 
Da li je za oprašivanje dva badema, jedan markona, jedan teksas dovoljno da su blizu posađeni i da u blizini ima breska redheven, krestheven, nektarina caldesi2000 i fantasia?

Koliko bujno badem naraste, kalemljen na breskvu prunus persica l. batech?
 
Za badema je vazno da ima dva stabla u blizini i pcele ce da obave oprasivanje samo je vazno da oba stabla u isto vreme cvetaju.
To sto su breskve u blizini ne znaci nista jer da je badem sam uz breskve nebi bilo roda jer nema oprasivanja . Kalemljen na breskvi neznam koliko narasta al na sopstvenom korenu i vece nego orah normalno zavisi od sorte , markona nece narasti veliko jer je ona slabije bujna sorta sa papirnom ljusko ,znaci da mozes rukom da ga razbijes , i te sorte su pretezno sitnija stabla .
 
Ljudi da li ima organizovan otkup za badem, znam da ga uvozimo. Al ajd neko iz iskustva kako ide plasman , cena , naplata , isplati li se ? ? ? Imam neki trip da zasadim 100-tinak komada za probu da vidim kako sta pa da znam da se ne zalecem bez potrebe.
 
Badem moze da se kalemi na generativnim podlogama [sejancima]gorkog i slatkog badema,vinogradske breskve,sljive,dzanarike i kajsije,kao i na vegetativnim podlogama - hibridu badem -breskvaGF 677 i na julijanki GF 655.2.Izbor podloge zavisi od prirodnih uslova a narocito tipa zemljista.Gorki badem je najbolja podloga za slatki badem na siromasnim,propustljivim,kamenitim,krecnim, suvim i toplim zemljistima.U nasim rasadnicima se kao podloge za slatki badem koriste i sejanci slatkog badema- tvrdunca.Sejanci vinogradske breskve mogu da posluze kao zadovoljavajuca podloga za slatki badem ako su zemljista plodna i ne sadrze mnogo kreca i natrijuma, a kalem grancice plemenitih sorti nisu zarazene opasnim virusima .Sejanci sljiva[crvene ranke,belosljive,crnosljive , petrovace] mogu da se koriste kao podloge za slatki badem u hladnijim podrucjima i na vlaznim zemljistima.Hibrid badem -breskva GF677 stvara bujnije i ujednacenije podloge za badem nego sto su sejanci badema .U Francuskoj se GF677 koristi kao podloga i posrednik.GF 677 se razmnozava vegetativnim putem,narocito putem mikrorazmnozavanja [kulture tkiva].Podloga GF 677 ima bolji afinitet sa plemenitim sortama badema nego sejanci vinogradske breskve.Selekcija julijanke GF 655.2 nezarazena virusima moze da se koristi kao podloga za slatki badem u hladnijim podrucjima i na vlaznijim zemljistima .Raznmozava se reznicama i izdancima .Medjutim, sa podlogom GF 655.2 treba biti veoma obazriv ,jer je veoma osetljiva prema virusima , a njen koren osetljiv prema isusivanju , narocito u toku rukovanja i prevoza[Misic, 1996]
 
I ja isti kupio badem kalemljen na vonogradarskoj breskvi i badem se osusio a breskva radja.

gde si kupio badem?
pozzz Caplja

- - - - - - - - - -

Za badema je vazno da ima dva stabla u blizini i pcele ce da obave oprasivanje samo je vazno da oba stabla u isto vreme cvetaju.
To sto su breskve u blizini ne znaci nista jer da je badem sam uz breskve nebi bilo roda jer nema oprasivanja . Kalemljen na breskvi neznam koliko narasta al na sopstvenom korenu i vece nego orah normalno zavisi od sorte , markona nece narasti veliko jer je ona slabije bujna sorta sa papirnom ljusko ,znaci da mozes rukom da ga razbijes , i te sorte su pretezno sitnija stabla .

gde da nabavim sadnice?

hvala na odgovoru pozz Caplja
 
Ja u mom vocnjaku imam jedan badem, neznam kojeje sorte, starosti oko 20 godina i otiso nebu pod oblake. Samo jedno stablo i stalno radja , valjda ga oprasuju jabuke, visnje ili sljive nemam pojma. Dobro da sam saznao da se kalemi na breskvu, samo koji nacin kalemljenja je najbolji za badem? Od toga zavisi i vreme kalemljenja.
 
Poslednja izmena:
Ja sam u januaru 2014. god. zasadio dva badema, mislim da je sorta Feranjez ili kako se već piše. Kupio sam ih u rasadniku u Velikoj Drenovi kod Trstenika, mislim da je u pitanju Vino Kalem, ali u tom kraju ima na hiljade rasadnika, a bar u 500 ima badema.

Vidjećemo šta će biti i kako će reagovati na ovu Bosansku sredinu.
 
Da li koristite i koliko kostice badema u ishrani? Po nekim saznanjima, kostice badema i kajsija , sljiva i jabuka ubijaju celije raka . Dali kod vas badem se koristi samo za kolace? Molim ko ima saznanja o ovome ima tema u kosticavim vockama, pa javite se. Narocito me interesuju izvori iz Hrvatske. Hvala.
 
Nešto je stala ova tema...planiram da zasadim 10ak komada što nije nešto ali promašaj nosi dosta....Teren je ravan (100 m nv i 100% zaštićen od severca sa zidom neke hale) Sa južne strane ima i sunca i vetra i to mi je osnovni ulaz u ovu proizvodnjiu. Zasadiću 10ak kasnocvetnih pa da vidimo.
Po svim kalkulacijama badem je isplativiji od ostalih jezgrastih voćaka. Ovo će mi biti exeperimen
t pa da vidimo.
 
Prijatelji treba mi pomoc-savet; pre par godina kupio sam badem sav srecan ga posadim on se primio i raste ''ko iz vode'' velik je zdrav sad je prvi put rodio obilno i doneo mi problem; ljuska tvrda debela a jezgro malo gorci i ucmalo.Za razbijanje badema treba mi alat ni manje ni vise nego rot cangle [cev klesta] srednje velicine papagajke ne pomazu.Citam vase komentare i zavidim vam volim badem a ovaj moj je cudo.Neznam koje je sorte niti dali je kalemljen a neznam ni stacu s njim,molio bih vas das mi date savet sta sa njim:zli:
pozzz
 
Poštovanje svima koji su zainteresovani za bademe. Ja sam malo istraživao i saznao da je u svetu sve popularniji 'Zeleni Badem' tj što bi se po naškom reklo - badem koji nije sazreo, te me interesuje da li je od vas neko čuo za to i da li znate da li se koristi.
Znam ja jedan nepopularan recept a verujem da je i bolji - zeleni orah u medu ::namigivanje::
@drotos mozda je sijanac (divlji) mozda se da resiti prekalemljavanjem, mada ja bih ga ostavio takog kakav je jer koliko znam to je odlicna podloga za breskvu i badem, i na njoj je biljka dugovecnija
 
Loka je kalkulacija ako nije tajna (u odnosu na orah i lesnik)

Hvala

Ovo što ću da posadim je eksperiment. Koliko sam ja shvatio badem ima malo gušću sadnju od lešnika (ako je na breskvi), malo ranije prorodi, malo je veći prinos po stablu u prvih 20ak godina. Osim toga badem podnosi veoma loša zemljišta. Randman zavisi od sorti ali se kreće u istim granicama. Kritično je naravno izmrzavanje cvetova i od toga zavisi cela kalkulacija.

Ako mraz obere badem svake četvrte ili čak treće godine on može biti konkurentan, u suprotnom to je čist promašaj. Globalno otopljavanje je na strani badema a osim toga postoje i izbor sorti, terena i ostale mere.

Naravno nikad se ne bih usudio da posadim neku veću površinu pre ovog eksperimenta gde ću da vidim šta kako i koliko.

Sa druge strane lešnik je koliko-toliko sigurica na duže staze i da bih se odlučio za badem ( na veće) morao bi u praksi da pokaže bar 30% veču ekonomičnost. Npr nadam se lakšem branju, čišćenju, većem prinosu i istoj ceni...
 
Poslednja izmena:
Подноси бадем каменита и пјесковита земљишта, али глиновита сигурно не подноси. Бресква као подлога не живи дуго. Ако је земљиште пјесковито пробати са ГФ 677 бресква*бадем подлогом.
 
Nazad
Vrh