Badem

jesenas (krajem novembra) posadih dve sadnice kalemljenog badema. Odmah po sadnji sam ih kompletno uvio u papir (kako bi ih sacuvao od izmrzavanja). Medjutim, izgleda da sam tu napravio gresku. kada sam to odvio pre oko mesec dana imao sam utisak da su se grancice skuvale, bile su nekako mekane pogotovo kora. Elem, jos uvek nema znakova da su se primile odnosno da ce neki od pupoljaka da krene.
Sta mislite da li mogu jos uvek ocekivati da ce se primiti ili je presudno bilo ono sa umotavanjem u papir?
 
Imam ja ako je to malo veci , 1500 stabala i plan je jos 1000 iduce jeseni , ovih 1500 sam jesenac zasadio i nije mi se primilo samo 5-6 komada.
 
Komšija u Vinči ima stari badem, baš veliko i razgranato drvo, samo to jedno i redovno i obilno rađa. Međutim, ima problem da se na spoljnoj kori ploda vidi rupa i iscurela smola a od ploda ostao izbljuvak.

Da li je to isto kao kod oraha i lešnika neki insekt koji se ubode pa onda kad izađe ostavi rupu a smola je prirodna kod badema dok kod leske i oraha nije? Kojim preparatom se prska i u kojoj fazi, pretpostavljam u fazi precvetavanja? Drugih problema nema.

Još me zanima da li od njega ako sad uzmem koštice mogu odmah ovih dana da posadim ili je bolje da kalemim, verovatno jeste, i da li može da se kalemi na džanariku pošto sam njih sada posadio za kajsije pa ću imati, i da li je bolje pupoljkom pri dnu ili grančicom u visini krošnje, tj šta je bolje da bude deblotvorac, šljiva ili badem?
 
Ja sam posadio kosticu od breskve i na nju iskalemio badem .zato sto su iz istog roda vocaka i treba breskava da bi se oprasio ,a prskan je svaki put kad i tresnje ,jedino sto je malo sitniji:osmeh:
 
Pa nema veze na šta si kalemio sa oprašivanjem? Ovaj komšija u blizini nema breskve, ima lozu i leske odmah pored, a malo dalje kajsije trešnje i dunju...i rađa a nije sitan, evo danas sam baš krckao par komada :D
 
Ma meni tako rekli za oprasivanje,sad koliko je to tacno ne ulazimali mi kad procveta mnogo lici na breskvu
 
oktopod u madarskoj su bademe sejali iz semena i tako selektirali , znaci nemora da se obavezno kalemi jedino ako hoces bas tu sortu ,za sadnju ti je sad najbolje vreme posadi ga na 10cm dubinu u ljusci , ja sam probao bez ljuske nece niknuti . Ta smola o kojoj procas je samo u gurnjem u mekom tkivu ali nije skroz do jezgre od cega se javlja nisam siguran ali neke sorte su podloznije za spustanje te smole dok druge nisu ,badema ako hoces redovan rod UVEK sadi u paru zbog oprasivanja. Jedan zagrizeni frajer u madarskoj sam sebi kamemio sve uzduz i popreko ima 70 vocki sa vise od 300 sorti voca , na jednom drvetu ima 2sorte kajsije 2sorte danerike 2sorte slive i 3sorte badema , kako je on to izveo nepise ali verujem da je u grane . Najbolje uspehe u kalemljenju badema imas na spavajuci pupoljak . Nadam se da sam uspeo da odgovorim na nekoliko postavljenih pitanja .:ppozdrav:
 
hvala puno, u pravu si za tu smolu, samo je u spoljnom omotaču ali je plod u unutrašnjem omotaču propao,slično kao orah i leska kad izađe crv, pa sam mislio da je to u pitanju i zanima me šta je onda ako neko zna...

To sa kalemljenjem nije ništa čudno, meni je isto palo na pamet da napravim foru sa jednim drvetom, naravno zna se šta se na šta kalemi, isečeš deblju granu pa na procep jedno voće, na drugu drugo i tako, a može i pupoljak da se umetne na mladar.
 
Ove godine meni u svaki plod bilo je tako sasvim malo smole spolja a unutra nista od jezgre . Prosle godine je bilo puno vise smole i opet puna jezgra , ja mislim da je to zbog suse . Ovaj covek koga sam spominjao isto sam citao da je napravio po koje drvo sa (neznam tacno broj) preko 30 vrsta voca na jednom stablu , to vec nije hobista vec fanatik . Takav bi pario kera sa mackom samo da vidi sta ce da ispadne , macka koja laje na miseve .
 
30 možda sorti, ali ne verujem vrsta voća..ne mogu da nabrojim toliko voćaka kompatibilnih sa nekom podlogom ili "voćka na voćku" kalemljenja pa ni sa posrednikom..
 
hehe ma opušteno :)

danas posadih 20ak plodova sa obe ljuske tj bez krckanja, na nekima se spoljnja skroz otvorila a ona unutra nije, tako da sam posadio i par komada bez te spoljnje pa ćemo videti, nešto bi moralo da nikne :)

za mene je sad kasno, al se setih da pitam, jel bitno kako se koštica okrene pri sadnji? Neke sam okretao špicom na gore, neke dupetom na gore, a neke sam samo ubacio u rupicu..
 
Ako je od pomoci , verujem da je kao kod povrca , spic ka nebu :) ... mada nikad nisam zapazio razliku ni kada sam samo ubacivao u jamice kosticu... verovatno nema veze ...

Opusteno

Nakrivi kapu rodice ti drvo :D
 
Seme breskve, kajsije i badema se seje na dubinu 5-6 cm... mislim da seme treba da bude u horizontalnom polozaju... seje se u jesen jer treba da dodje do odredjenih biohemijskih procesa... paj postupak se naziva stratifikovanje semena... vreme stratifikovanja je razlicito za pojedine vocne vrste... pozdrav
 
ja sam moje bademe lepo @izveo@ iz kostice tako sto sam ih zimi stavio u psak pa polivao povremeno i onda u mart prbacio opet u pesak i case od jogurt al na sunce. Eno ih 9 od 10 sljakaju. nije sortni al treba mi za nesto drugo :p ko je reko kalmemljenje :p
 
ma ja nemam vremena za to, ja sam poubadao pa šta bude ako me razumeš..kako si orijentisao koštice, na gore na dole ili kako je upala bez razmišljanja? :D

čoveče, malo sam bolje pogledao badem kao voćku, pa to u stvari i jeste breskva sa zakržljalim mesom ploda :D list je isti, koštica ista spoljašnja, ne znam za unutrašnju tj seme, nisam nikad krckao breskvu, spoljnji omotač ploda je u stvari nerazvijeno meso ploda breskve, kažete i cvet je isti.. :D
 
Danas uzeo bademe u kostici na pijaci, hteo bih da ih posadim da niknu, pa posle presadjivanje. Dvoumim se izmedju:
1.da ih posadim u gomili peska iza kuce i ostavim prirodu da se pobrine
2.da ih posadim u saksiji , koja je napunjena peskom, pa bih mogao i da zalivam s vremena na vreme, cak i da unosim unutra kad naidju snegovi i mrazevi.

Sta je bolje?
 
Nazad
Vrh