Badem

Odg: badem

Ja imam 20-30 semenki trebam da ih posadim na koji razmak se sade uredu ired od reda?
 
Odg: badem

mozes ga saditi kao i sljivu slicno se razvija vretenasto samo zavisi cime obradjujes od toga zavisi daljina
 
Evo par slicica od mojih badema, doduse to su slike od proslog leta, da uslikam pa cu postaviti i koju novu

dscn1364.jpg


dscn1373n.jpg

By ladomiroff at 2010-08-01

dscn1362n.jpg

By ladomiroff at 2010-08-01

dscn1372i.jpg

By ladomiroff at 2010-08-01
 
Evo jos par slicica kako sada izgledaju ovi bademi u drugoj godini. Slike su od pre desetak dana
bademinakose.jpg

By ladomiroff at 2011-10-07

dolenred.jpg

By ladomiroff at 2011-10-07
bademisobanderanakajsev.jpg

By ladomiroff at 2011-10-07
Evo jedan badem koji se dobro prihvatio prosle godine, dobro je krenuo i ove godine, ali je negde u junu pokazao prve znake problema, lisce je uvenulo, ubrzo i skroz opalo i kao sto se vidi na kraju je izgleda celo drvo otislo u nepovrat.
suvbadem1.jpg

By ladomiroff at 2011-10-07
 
Poslednja izmena od urednika:
Nemam iskustvo sa bademima, ali isti problem imam sa višnjama. S obzirom na to šta si rekao, moje mišljenje je u pitanju žilogriz.
Isčupaj sadnicu i vidi da li u korjenu (eventualno uz stablo 10-20cm) ima žilogriza (crv). U koliko nađeš obavezno tretiraj nekim od zemljišnjih insekticida u maju mjesecu naredne godine. Jer ako je badem osjetljiv kao višnja morati ćeš tome da posvetiš punu pažnju inače problemi mogu da nastanu i na odraslim stablima.

Ponovo kažem da o bademima ne znam mnogo, ali ovaj post pišem čisto da ti skrenem pažnju da se raspitš pošto ako je u tome problem svake naredne godine biće više stabala ako ne budeš reagovao.
 
Nemam iskustvo sa bademima, ali isti problem imam sa višnjama. S obzirom na to šta si rekao...

Hvala na upozorenju, cuo sam za taj zilogriz ali neznam nesto konkretnije.. moracu ga blize prouciti. Vise sam paznje do sada posvetio fungama-gljivicnim zaboljenjima (suplikavosti i kovrdzavosti lista) ali cu morati da se malo posvetim i insektima i crvima. U svakom slucaju hvala sto si tvoje iskustvo spodelio..primljeno k znanju
 
badem

Ima li neko resenje za veverice?Cim se plod oformi evo njih.Ne znam kako da se odbranim.Sede na stablo i slatko jedu moje bademe.Sta da se radi,zna li neko?
 
Jedno pitanje dali zna neko gde ima da se kupi badem u ljusci TEKSAS sorte treba mi jedno 10 kg hvala unapred:ppozdrav:

---------- Poruka napisana 12-12-11 u 17:25 ---------- Prethodna poruka je 08-12-11 at 17:44 ----------

Ljudi niko nema predtstavu dge bi mogao da uzmem badem u ljusci ?
 
Ako te put nanese u Suboticu potraži na mlečnoj pijaci nedavno sam video jednu manju količinu a za cenu nisam pitao.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Idem ja cesto u Suboticu nedeljno jednom sigurno a ponekad i vise puta ,@zis hvala ti puno ,imam 9 sorti badema ali mi se Teksas najvise svida ,nije bitno ako nisu to ali bar da su priblizne onda je vec OK.:ppozdrav:
 
Grancica u sredini koliko hoces ili se meni cini. Zar ne treba i badem da se orezuje kao na primer sljiva?
 
Pozdrav. Citam postove ovde ali nisam pronasao nikakvu konkretnu pomoc vezanu za badem, osim nekih vrsta sorti. Da li neko moze da napise nesto vise i nesto konkretnije vezano za badem. Kao na primer: Da li postoje muske i zenske sorte, ili sam sebe oprasuje? Ako postoje muske i zenske sorte, jel moze da se navede jedna muska i jedna zenska sorta? Da se kaze kako se orezuje? Na koju udaljenos stabala se sadi? Jel treba navodnjavati da bi se dobio maksimalan prinos? Znaci neke osnovne informacije za nekoga ko hoce da zasadi badem.
 
Kako mislis muske i zenske ? Mislis na samooplodne i samoneoplodne a stranooplodne sorte ? Kod nas postoji stari badem koji je samoneoplodan te mu je potreban oprasivac koji se razlikuje po plodu. Nas stari dobri badem kog je sadio jos Tito a ima citave sume istog na jugu zemlje i severnoj Makedoniji.
Ali tebe najverovatnije zanimaju ove nove sorte kalemljene na veoma losu podlogu ( sto se tice dugovecnosti ) vin.breskvu jel tako ? epa tu ti je skoro ista situacija jer su uglavnom samoneoplodni te bi ti trebalo 2-3 sorte gde bi jedna bila "glavna"a 1 ili 2 bi sluzile za oplodjivanje. Pozeljne pcelice u okolini. Badem voli suvo toplo vreme super podnosi susu al ne voli hladnocu tj on prezivi i najhladnije zime ali ga rani mrazovi mogu spreciti da da roda. Voli pescana rastresita tla.

E sad ako sadis moja preporuka je domaci badem kalemljen na badem, al to neces naci ako sam ne proizvedes. OD komercijanih sorti preporuka za feranjez krupan lep ne dvoji odlican za prodaju, no ako prodajes konditorskoj industriji oni vole ujednacenije i sitnije bademe sorte teksas ( koji je i inace oprasivac feranjezu ) kod njega se javljaju cesto dupli plodovi sto je nepozeljno za industriju. I obavezno dodati trecu sortu pozeeljno kasnocvetajucu, ove prve dve su srednje cvetajuce, sve opet zbog izbegavanja mrazeva. Recimo Tuono on je super oprasivac a i sam je samooplodan tako da teoretski od njega mozes imati monosadni zasad. Dobre nove sorte ( teze ih je naci ) su i supernova i Genko a u italiji se masovno gaji Filipo.
Reze se slicno kao sljiva , a zastita je ista kao kod breskve i nektarine.

Nadam se da sam pomogao. Ja planiram da ga kalemim na sljivu i dzeneriku posto je kod nas tlo malo drugacije tj teze ali pogodno za sljivu , nego sto voli badem. A sama dzenerika se dobro prima podnosi presadjivanje i ima dobar korenov sistem. Ako kalemis na sljivu gledaj da nadjes sortu sa sto kasnijim kretanjem sokova dakle ne na rane sorte.

pozdrav
 
Rosuljac e upravo to sto si napisao, sam se nadao da ce neko napisati. Naravno da si pomogao.
Hteo sam da zasadim 2 badema, cisto za mene i moju porodicu. E sada ako ti nije problem jel mozes da mi preporucis koje sorte da zasadim posto mi ne treba za prodaju, niti za neku industrisku obradu?
Po tvom postu sam dosao do zakljucka da bi mogao da zasadim feranjez i Tuono, e sada da li mogu da napravim takv kombinaciju?
Pcele jos nema u vocnjaku, ali planiram kupovinu 5 kosnica, u toku ove godine, tako da dok badem ne krene da cveta bice pcela.
 
Ma ima sigurno u blizini pcela, lete one dosta dalje nego sto mi mislimo, ne brini o tome. A i nisu one jedini oprasivaci ima tu i drugih insekata a i vetra svakako. Feranjez i Tuono ili Teksas naravno da moze takva konbinacija. A rod ocekuj u petoj godini eventualno nesto sitno u cetvrtoj, tako da ima vremena za sve.
 
Ja preko limunda kupio 3 badema tj semenki posadjeno u pesak cekam da krene da ga presadim , mislim da ga ne treba kalemiti.
Исто као и ја купио 3 семенке преко Лимунда. Сад га стратификујем напољу у влажном песку.
 
Nazad
Vrh