Koja je ovo rasa ovaca?

Odg: Zna li ko šta o rasi ovca prekos ili precos

@seljak
Merinos Precoce(francuski mesnati merino ili merino prekos)
Merino prekos je poznata ranozrela pasmina ovaca nastala u Francuskoj,u ovcarskim stanicama Soisson i Chatiliont, pod utjecajem spanjolskog merina(uvezenog u razdoblju od 1799.do 1811 godine) i engleskog lejstera. U to vrijeme u Francuskoj su, temeljem starospanjolskog merina i rambuje ovaca, nastale mnogobrojne druge pasmine. Sustavnim krizanjem merino rambuje ovaca s lejster ovnovima dobiveno je ranozrelo potomstvo fine vune, bolje konformacije trupa i boljih mesnih odlika u odnosu na izvorni rambuje. Strogom selekcijom potomstva na ranozrelost, prirast, uz zadrzavanje proizvodnje kvalitetne vune u Francuskoj su 1870 god. nastala 2 tipa merina. Prvi tip - sausonski, je bio veci, tezi i rasprostranjeniji, ali nesto grublje vune i vecih hranidbenih zahtjeva. Drugi tip - satijonski bio je sitniji, ali finije vune. Ta 2 tipa selekcijski su bila odvojena sve do 1929 godine, od kada su u maticnom knjigovodstvu jedinstveni. Prekos je vrlo rasiren u Francuskoj. Koristen je kasnije u formiranju drugih pasmina ovaca u Francuskoj, Poljskoj i Njemackoj te bivsem SSSR-u. Koristi se za proizvodnju mesa i vune. Prekos je krupna i snazna ovca, harmonicne tjelesne gradje. Ima izrazenu sirinu, dubinu i duzinu trupa. Dobre je misicavosti i obraslosti vunom. Ovce su bijele, bez rogova, a ovnovi su rogati. Prosjecna visina odraslih ovaca/ovnova je 73/80 cm, a tjelesna masa 65/99 kg. Tovna janjad s 4 mjeseca starosti postize tjelesnu masu od 35-40 kg. Ovnovi daju 7-9, a ovce 5-6 kg neoprane vune. Prosjecni promjer vlakna je 25 mikrometara. Randman vune je od 35-40%. nazalost ova pasmina postupno gubi proizvodnu i sve vise poprima povijesnu vaznost.
Ovo je preneseno iz najnovije knjige Ovcarstvo autora Boro Mioc-Vesna Pavic-Velimir Susic
Na zalost slike trenutno nemam ali cu je nastojat negdi iskopat i objavit.
Inace gospodin seljak molin te izbaci ono g.brundalo pa mi smo svi ovdi kolege i pomoci cemo jedni drugima a usput svi smo seljaci he he :ppozdrav: :ppozdrav:
A evo pronasa san i sliku
555_1l.jpg
 
Odg: Zna li ko šta o rasi ovca prekos ili precos

@seljak ajde decko objavi sliku ako mozes pa da ti pomognemo malo vise. To sto nema repa nema veze, rep se kupira u rasplodnih grla. Ali to sto nema rogove upucuje na nesto drugo. Ili nije ta pasmina ili je mozda krizanac. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Zna li ko šta o rasi ovca prekos ili precos

@Brundalo,
Hvala na svemu, kao i na savetima kako da se ponasam na netu. Pokusacu da nabacim sliku
 
Odg: Zna li ko šta o rasi ovca prekos ili precos

@ Seljak
nema frke care samo pitaj nastojat cemo ti pomoc. Nego ako bi moga ovog svoga dasu slikat citavog i na danjem svjetlu mozda bi mogli bolje pomoc.
Pitanje za tebe
Ima li ovan markicu ili bilo kakvu oznaku na desnom uhu? Mozda mu je otpala pa je ostala rupica.
Pogledaj i unutrasnju stranu lijevog uha. Jer ako je blago bilo praceno od maticne selekcijske sluzbe onda mu sa te strane treba biti utetoviran broj. Ajde pogledaj to pa javi molim te. Mozda se i na taj nacin bude moglo naci porijeklo i pasmina tog ovna :ppozdrav:
 
Da se nadovežem na priču o ovcama odgajivača sa juga Srbije. Postoji krivovirski soj pramenke koji je žute boje lica i bio je izlagan na sajmu takodje a razlikuje se od vlaske vitoroge po pravcu pružanja rogova(isti je kao kod ostalih pramenki)
Evo dve slike tog soja. Nadam se da nisam skrenuo sa teme
 
Odg: Zna li ko šta o rasi ovca prekos ili precos

Merino prekos je u Srbiju uvožen posle II sv rata radi popravke osobina domaćih pramenki. U narodnom ovčarstvu slabo se održao. Upotrebljen je za stvaranje Pirotske oplemenjene ovce i dao je dobre rezultate. Inače ta ovca u uslovima u kojima se odgaja daje dobre rezultate. Smatra se da je zadržala mlečnost pirotske pramenke(majčinska osnova) a dobila finoću vune i dobar prirast od merino arla i merino prekosa sa kojima je terminalo ukrštana.
Marketing te ovce je bio slab, jer zaostaje za virtenbergom, koji se u vreme nastanka pirotske oplemenjene počeo uvoziti i koji se proširio u one krajeve za koje je ova ovca stvarana.
U knjizi od prof Mekića postoji detaljan opis rase Prekosa koji je mislim Dejanjika napisao a i Pirotske oplemenjene ovce koja je nastala od uticajem prekosa.
 
to su bratici stara vrsta ovca iz madjarske,nema veze sa nasim vlaskim ili sta pricate,njih a su terali sa karpata kad su dosli u 900 i nesto godina.a na cuvenom Hortobagy pasama ih je bilo najvise
 
alfa 9 je napisao(la):
to su bratici stara vrsta ovca iz madjarske,nema veze sa nasim vlaskim ili sta pricate,njih a su terali sa karpata kad su dosli u 900 i nesto godina.a na cuvenom Hortobagy pasama ih je bilo najvise
Bez uvrede ali to sto pricas je pola nejasno pola netacno,rase na gornjim slikama su Krivovirska ovca(Zuja),i Vlaska vitoroga ovca tj. Racka ovca.
pozdrav :ppozdrav:
 
Ljep pozdrav iz Neretvanske doline ,novi sam na forumu mene zanima dali netko ima za prodaju barem jednu ovaku ovcu ili janje
 
Jeste to ta ista pasmina kao na klipu a cini mi se da ima posebna tema o ovoj ovci na forumu i ako nekom treba ova ovca mogu broj telefona da posaljem na privatnu postu . Taj covek drzi300 grla ove rase.
 
Odg: Sta je bre ovo?

Ovo su neke pustinjske masnotrticne rase ovaca. Usi su im duge kao i kod Zebua (goveda) jer se tako prilagodjavaju na velike vrucine.
Neke dobre karakteristike nemaju i premasne su, nagomilavaju od 25 do 35 kg loja u predelu repa a samo su dobre za tople predele u kojima su i nastale jer tamo nista drugo ne bi ni uspelo.
 
Odg: Sta je bre ovo?

Masnotrticna nije rasa sigurno,slika ne vara,po kapi koju nosi decak i arhitekturi jest eu pitanju neki topliji predeo.
Ovakav nacin sisanja je zanimljiv za ovnove,da lice na mini bizone:):),to sam vidjao na Durmitoru u CG
 
Odg: Sta je bre ovo?

Onda je masnorepa jer su uglavnom tamo masnotrticne ili masnorepe ovce a pre neki dan sam gledao na youtube prilog o nekom delu indije ili tako nesto gde drze bivole, neke zebu rase i ove ovce.
 
Odg: Sta je bre ovo?

Masnorepe rase nagomilavaju loj u samom repu, mogu biti kratkorepe I dugorepe.

- Masnotrticne rase, nagomilavaju loj u samom korenu repa, oko sednjacnih kvrga u nekim slucajevima rep se ne vidi od loja.
mislim da ovo nije ni jedno ni drugo
 
Odg: Sta je bre ovo?

jarac!ovo je mesanac neki od burskog jarca i od neke mlecne koze! inace uzivo sam video kako izgleda melez od burskog jarca i sanske koze! ovo slicno izgleda!
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh