Berba - opšta tema

Učlanjen(a)
21 Avg 2010
Poruka
4.092
Lokacija
Zemun / Novo Selo
fruit-picking.jpg



Sve o berbi. Bilo je reči na više mesta ali mislim da zaslužuje posebnu temu.

Kako i gde obezbediti nadničarsku radnu snagu, visine dnevnica, naplata po učinku, dužina trajanja berbe za pojedine voćne kulture i neophodan broj radnika da bi se sve završilo u roku, vreme berbe, manipulisanje plodovima i skladištenje tokom berbe,..., i još mnoga pitanja vezana ovu oblast. :ppozdrav:
 
Posebno apelujem na malinare, jagodare i ostale proizvođače jagodastog voća da se uključe u temu jer je poznato da imaju bliske odnose sa nadničarima. :osmeh: :cao:
 
Po mom iskustvu, ako se ima dovoljno novca, treba objezbjediti veću radnu snagu za berbu, samim tim skratiti vrijeme za izvođenje iste, pa će rod biti svježiji, tj. primamljiviji za kupca, uz stalni nadzor naravno! :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1300568066[/time]
_________________________________________________
Takođe, uveliko zavjesi za šta je namjenjena roba, industriju ili konzumnu potrošnju, pa iz tog razloga uveliko zavisi tehnologija i organizacija procesa berbe.
 
Lako bismo da je za industriju, tu mašinska tj. mehanizovana berba rešava sve probleme, ovako,...

Juče sam bacao cifre na papir i, uz mnogo sreće, sve što država daje kao subvenciju za organsku proizvodnju voća na 17ha nije dovoljno da se plati berba na 5 hektara, mnogo fali.
 
Subvencija države nikad nije dovoljna.

Bitna je i obuka berača i tzv. gajenje dobrih odnosa i povjerenja sa njima tokom mnogih godina proizvodnje, tj. čuvanje radnika. Ako će se iz godine u godinu trošiti energija na obuku novih berača i sklapanje povjerenja u njihov rad...to uveliko košta živaca, vremena "uhodavanja" i novca za to pogotovo. Treba razmisliti o tome zaista. :)
 
Мало Питање

Поздрав свима.
Извињавам се ако сам погрешио подфорум.

Занима ме од када се траже сезонски радници за брање малина? Ја тражим посао већ двадесет и кусур дана неуспешно. На све могуће начине сам покушавао, звао и постављао огласе, али ништа. Све је већ попуњено или траже женске особе...
Молим вас да ми мало објасните због чега сви траже женске особе за брање малина (углавном) и када је прави тренутак тражити сезонски посао, као и да ли мислите да има још негде слободних места. ::pomoc:;

Унапред захвалан,
Немања Радовић
 
Poslednja izmena:
Duka ti je već dao odgovor što se tiče cene i količine a proizvođači preferiraju ženske osobe zbog toga što ženska ruka nežnije bere svaku voćku a posebno najosetljiviju od svih - malinu ( ima tu i drugih razloga ali nije tema... :osmeh: ).

Moje lično mišljenje je da berač treba biti radan a sve ostalo je na drugom mestu.
 
Ок је то за нежне руке, али пази овако. Све женске особе имају своје менструалне циклусе. Произвођач малина унајми 40 жена (имао сам прилику да видим оглас, где само тражи женску руку) од тих 40 жена 70% њих ће у сезони ухватити менструални циклус. А као што много знају и не знају, у тим данима не смеју се излагати сунцу, што значи да ту одма губиш 70% и тих 30% жена ће радити саме док њих то не прође. Е сада, мушкарци немају те дане, више подносе врућину, али вероватно се плаше алкохоличара, много потрошене хране или не радника. Треба размишљати и о последицама, а не само о добитку. Мало сам скренуо са малина на медицину, али тако је, како је..

Сазнао сам све у вези цене, хвала дуканцу, као и теби футурефарминг. Још само да нађем посао. :)

Поздрав
 
Bez ljutnje ali ako već može da se bira i ja bih odabrao radnike ženskog pola... :osmeh: Znaš kako je, malina se razgranala tako da se ne vidi šta se radi sa druge strane a to je dobro :haha: E sad ti malo pretera sa ovim ciklusima i ostalim stvarima....

Sad ozbiljno, ženske radnike traže jer dosta bolje i brže beru od muškaraca, većina ne pije pivo,...... a glavni razlog je što bolje beru od muških... A i gazda se nada da se malo i ovajdi... :haha:
 
:haha: можда сам мало претерао, али тако је.. :osmeh:
Верујем да брже беру, али има и оних ''момака'' што беру брзо, не пију, не пуше, вредни су итд... али мало их је вероватно.. :)

Хвала на одговорима и поздрав
 
komso sa kog neba si naso tako jeftine berace,kake crne 2000,kodnas goram oko varde su ljudi placali do 1500 prosle g.kosjeric je definitivno najluđa opstina po svemu samo se nabijaju neke cene,putevi su nam najgori u srbiji.nisu ni hladnjacari bolji,bolje imaju racun da plate malinu sa strane neg ovi nasi pljackasi ako bude 60 pa sta ti ostane?
 
Toliko brate, po 26 dinara i to bez hrane. Tu sam ja u prednosti jer cigani koji idu da rade kod vas su mahom iz mog kraja, cak je veliki broj i iz mog sela, tako da sam ovde vidjao i autobuse iz zapadne Srbije koji dolaze po radnu snagu. Cak ti mogu reci da je za ovu cenu bila guzva prosle godine pa sam mnoge vratio. Doduse, do prosle godine nisam cigane ni pustao u malinjak, kao nacionalista davao sam posao srbima da oni zarade, ali oni nesto poceli da se bune i ja zvao cigane, vise ih ne menjam, beru brze, nesmeju da se bune i uopste ne lome grane , oni nasi do pola berbe naprave lom bozji po malinjaku, cigani kad su dosli i videli to kazu "pa nas bu pobili u Arilju da tako lomimo grane", i stvarno dobro rade, dobro ste ih ispraksovali tamo



---------- Poruka napisana u 23:26 ---------- Prethodna poruka je at 23:19 ----------

odakle sad ove moje poruke u ovoj temi, ja ovde nisam nista pisao ???"
 
Skupo ste placali berace?
Koji je (otprilike naravno) bio prosek koji jedan berac nabere?
 
Ja sam juce zavrsio berbu sve otislo po 100.ista situacija i kod nas beraci traze po 20 dinara po kg sa njihovom hranom i prevozom a mislim da je oko 15 ako vlasnik daje hranu i ide po njih da ih skuplja i razvozi. ja sam brao sam nekim mojim tresacem i par radnika i sve ukupno me izaslo oko 7 din po kg za dnevnice koje sam posteno platio i preplatio jer sam bio zadovoljan(a i radnici), nije loše. jedan prosecan berač moze od 100-150 kg na nabere retko koji i do 200 ali mnogo zavisi od roda visnje i od visine stabala.
 
Skupo ste placali berace?
Koji je (otprilike naravno) bio prosek koji jedan berac nabere?

Pa i nije bilo skupo. Zasto? Cena je bila vise nego dobra, moras se sloziti sa tim. Zatim, vreme berbe je bilo nenormalno. Ko je imao vecu kolicinu za berbu, vise bi mu od jakog sunca propalo nego da je platio berace.
Sto se tice kolicine koju jedan berac moze da nabere, krece se oko 150 kgr po danu. Skupis 10 beraca npr. oberu ti 1.500 kg i mirna Backa. Svi zadovoljni!
 
kod mene se beraci placaju od 12-14din. a cena visnje je 100din,ja pocinjem krajem nedelje sa berbom...
 
Nazad
Vrh