Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Sutra idem da pršćem Chorusom, pupoljci se već otvaraju. Samo da ovo lijepo vrijeme potraje.
 
hvala puno @dragojlo,inace kako si ti kako idu radovi kod tebe u vocnjaku

Hvala na pitanju prijatelju, radovi idu punom parom, frezanje zavrseno, cekam jos koji dan pupoljci su vec ko zapeta puska nisu jos baloni, za 3 dana ce izaci sigurno, pripremio sam kubik za prskanje... samo da april bude topao i bice godina za 10 rod ponelo da rastrti...
 
Hvala na pitanju prijatelju, radovi idu punom parom, frezanje zavrseno, cekam jos koji dan pupoljci su vec ko zapeta puska nisu jos baloni, za 3 dana ce izaci sigurno, pripremio sam kubik za prskanje... samo da april bude topao i bice godina za 10 rod ponelo da rastrti...
ja spremio signum,medjuredove sam tanjirao tako da sad kad odem u selo sledi prskanje i freziranje,reci mi samo na pojedinim granama mi se pojavilo da mi se susi vrh oko pola santimetara o cemu se radi da li znas,to sam video na svega 5-6 grana da li je to mozda monilija,ne znam,zato pitam
 
pola cm:haha: to je zanemarivo malo, monilija kada zahvati tu nema ni pupoljaka ni lista jednostavno gole grane, i to obicno one tanke grancice a posle infekcija ide i susi i debele osnovne ramene grane...

To je jednostavno po meni izmrzavanje u toku zime nisu dovoljno odrvenile na samim vrhovima, vrsni pupoljak izmrzao nista strasno...
 
Kajsije su mi već u punom cvatu, počinje i da opada...prskao bih opet za 2-3 dana, zanima me imam mlade trešnje, od 2 do 5 godina, na njima ima tek šaka roda ili ništa, izbijaju listovi samo, da prskam i njih sad? Isto mi je i sa par drveta starih šljiva, ne vidim ja tu pupolje kao kod kajsije, samo se zeleni, a jabuka kao da nije ni krenula? Da prskam isto ovim ili čekam pupoljke pa isto kao kod kajsije 2-3 prskanja?
 
pola cm:haha: to je zanemarivo malo, monilija kada zahvati tu nema ni pupoljaka ni lista jednostavno gole grane, i to obicno one tanke grancice a posle infekcija ide i susi i debele osnovne ramene grane...

To je jednostavno po meni izmrzavanje u toku zime nisu dovoljno odrvenile na samim vrhovima, vrsni pupoljak izmrzao nista strasno...
eeeehhh sad mi je puuunooo lakse,nikada se ni sam susretao sa tom monilijom pa zato i ne znam kako izgleda ali hvala bogu pa nije nista strasno,hvala puno na pojasnjenju,poslao bih ti pice ali ne mogu da nadjem smailse
 
Kajsije su mi već u punom cvatu, počinje i da opada...prskao bih opet za 2-3 dana, zanima me imam mlade trešnje, od 2 do 5 godina, na njima ima tek šaka roda ili ništa, izbijaju listovi samo, da prskam i njih sad? Isto mi je i sa par drveta starih šljiva, ne vidim ja tu pupolje kao kod kajsije, samo se zeleni, a jabuka kao da nije ni krenula? Da prskam isto ovim ili čekam pupoljke pa isto kao kod kajsije 2-3 prskanja?

Svo kosticavo voce koje je u cvetu treba stiti od monilije u dva navrata, beli baloni i drugo za 5-7 dana...

Kod jabuke mozes sada recimo neki insekticidj jer sada upravo prve generacije jabukine vasi pocinju zelena, pepeljasta vas, ja sam svoje oprskao jos jednom sa cipkordom, a pre toga Antracol 70WP, sada cekam fazu misijih usiju pa cu Mnakogal+acord+neki insekticid sistemik, jer vasi su jako opasne u startu, ako izmaknu kontroli urolaju se u list i tu samo sistemici pomazu...
 
Imam cipkorda ostalo mi, njime ću onda jabuka tih par, al ne znam za šljive i ove mlade trešnje, ja ne vidim pupoljke, samo zeleno?
 
na mladim ako nema cveta samo stiti od insekata i kasnije od plamenjace mankogal i to je to, na jesen bakar i to je to dok ne stupe u rod.
 
Šta mislite, da li je ovo monilia laxa ili dejstvo mraza?

2nlbvuw.jpg
 
Koliki odnos da stavim kubik plus, za procvetale kajsije kojima je prva godina? Prskao sam u balonima, malo tu ima cveta, ali opet...
 
Ponavljam,ako je u cvatnji toplo i bez padavina ,nema potrebe prskati protiv monilije laxa,inače je bacanje para u vjetar.Zato samo zaštita u fazi bijelih balona i kad se otvori 30% cvijeta.
 
Ljudi ova kisa sto dolazi je zeznuta zbog monilije i kud bas sad da naidje u punom cvetu.Zato odmah u sredu posle sutrasnje kise koju najavljuju prskam sumileksom ili ronilanom!
 
Ne verujem da je monilija ,nisam bas siguran da ona tako rano i brzo napada.Pre ce biti mraz.
 
Imam cipkorda ostalo mi, njime ću onda jabuka tih par, al ne znam za šljive i ove mlade trešnje, ja ne vidim pupoljke, samo zeleno?
na mladim ako nema cveta samo stiti od insekata i kasnije od plamenjace mankogal i to je to, na jesen bakar i to je to dok ne stupe u rod.

Otvorile se oko 30 posto cvetova na šljivi, pojavili se preko noći maltene :D
ću da oprskam protiv monilie a jabuke još nisu krenule ali cela jabuka je u pepelu, moram i protiv toga nešto, skroz preko pupoljaka zelenih i grane sloj debeo pepela valjda, može noktom da se oguli...čime to da isprskam? Imam samo 5 jabuka al žao mi...
 
Otvorile se oko 30 posto cvetova na šljivi, pojavili se preko noći maltene :D
ću da oprskam protiv monilie a jabuke još nisu krenule ali cela jabuka je u pepelu, moram i protiv toga nešto, skroz preko pupoljaka zelenih i grane sloj debeo pepela valjda, može noktom da se oguli...čime to da isprskam? Imam samo 5 jabuka al žao mi...

Pepelnica se suzbija sredstvima na bazi sumpora,kvašljivi sumpor SC ili slično.

Ovo gore kod Voćara,najvjerovatnije je da se radi o moniliji cvijeta,ne vjerujem da je riješ o mrazu,jer ga nije bilo.
 
Ja danas oprskao sljive sa Kubikom, posle one kisice u utorak monilija ima da cveta ako se ne stiti, u petak najavljju opet slabu kisu dovoljno je da pokvasi i eto infekcija tj. preduslova za to vlaga+sunce, pa cu najverovatnije i u subotu prskati...

@Vocar, ovo su slike od ove godine predpostavljam, ja koliko znam mraza kod mene hvala bogu nije bilo, na slici vidim da nisu opaljeni samo laticni listici nego i casicni listici, ipak je to monilija a ne mraz, jesi li oprskao sljivu u cvetu?

@oktopod za jabuku kao sto rece kolega bosanac_iz_bosne za pepelnicu je sumpor kao recimo sto je Thiovit Jet 80 WG -Syngenta, ili Score 250 EC a i od galenike ima novi fungicid Sekvenca iste aktivne materije kao i Score- Difenokonazol...da ne odemo u off ovo je tema o moniliji...
 
Slika nije iz ove godine nego iz 2008.
Nije ni kod mene bilo mraza. Bijeli baloni su oprskani Chorusom. Ali je kiša padala preko noći, sad ne znam hoću li ponoviti al mislim da neću.
 
Jok nema potrebe za ponavljanjem, Chorus nakod 2-3h biljka usvaja i nema ispiranja, ponovis tamo kasnije drugi put i to je to...
 
Nazad
Vrh