Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Upravo je to i meni bila nedoumica kada sam pocinjao, tako da razumem svakog kome nije jasno.

Prosto ide toliko grama ili tolika koncentracija po litrama vode. Treba utrositi tih 700-1000 litara vode po hektaru, pa ako neko ima dobru prskalicu i ostalo pa moze da potrosi samo 500 litara da kvalitetno oprska, mora staviti duplo vise grama po litru preparata. Potrebno je i preparata i vode utrositi odredjenu kolicinu po hektaru takodje.

Ovo je naravno izneseno radi lakseg razumevanja, nece niko upola manje vode i duplo jace da stavlja.
 
Citam ove komentare i meni to nije jasno tj. ja radim ko
sto je kolega Pole napisao.Ako ide recimo 5ml preparata na 10 litara,a prskalica mi je recimo od 15 litara,onda stavljam znaci 7,5ml preparata na tih 15 litara i tako prskam...lesnik je u pitanju...a koliko cu takvih prskalica potrositi e to zavisi naravno od velicine zbuna itd itd...u vegetaciji mi ide vise rastvora,kad opadne list mnogo manje jel tako...znaci koncetracija je uvek ista ta koja je propisana!Ako vi tu odredjenu kolicinu preparata koja treba da ide na 1000 litara, sipate u 700 litara,onda ste mnogo pojacali koncetraciju to je sasvim logicno!Znaci to bi bilo isto ko kad bih ja sipao onih 7.5ml u recimo 12 litara vode umesto u 15,pa to nije onda vise preporucena koncetracija od 5ml na 10 litara!!
 
Citam ove komentare i meni to nije jasno tj. ja radim ko
sto je kolega Pole napisao.Ako ide recimo 5ml preparata na 10 litara,a prskalica mi je recimo od 15 litara,onda stavljam znaci 7,5ml preparata na tih 15 litara i tako prskam...lesnik je u pitanju...a koliko cu takvih prskalica potrositi e to zavisi naravno od velicine zbuna itd itd...u vegetaciji mi ide vise rastvora,kad opadne list mnogo manje jel tako...znaci koncetracija je uvek ista ta koja je propisana!Ako vi tu odredjenu kolicinu preparata koja treba da ide na 1000 litara, sipate u 700 litara,onda ste mnogo pojacali koncetraciju to je sasvim logicno!Znaci to bi bilo isto ko kad bih ja sipao onih 7.5ml u recimo 12 litara vode umesto u 15,pa to nije onda vise preporucena koncetracija od 5ml na 10 litara!!
Mislim da je to jasno ako ide 5ml na 10l vode normalno da će ići 10ml na 20l vode.

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Ако ми произвођач препоручује (читај: гарантује успех) 1л./Ха онда је то 1л./Ха па било да га раствориш у 100 или 1.100 л. за тај хектар. Концентрација није фиксна (у %) већ количина препарата. Количину воде одређујем искуствено с' тим што ми је репер сливање (односно несливање) течности са листа да ми капање не одвлачи хемију са листа на земљу. Причам о воћу. Кад су хербициди у питању различиту количину воде користим кад је третман на црно и преко листа.
 
Ova rasprava me je naterala ( prvo zbog mene ) da odem kod nekog zastitara i popricam o pravljenju koncetracije i covek mi kaze da treba pratiti dozu po ha!!!

Naravno da ipak nije svejedno da li ide 100 ili 1000 litara vode jer i tu treba biti u preporucenim kolicinama koje idu od 600 do 1000 l/ha ali doza preparata po ha treba da se ispostuje a ne kako sam ja isao procentualno i po kolicini vode.

E sad ( ovo bi moglo ici u nedogled ) zasto onda koj k...c spominju uopste procente i koncetraciju i zasto jednostavno ne pise samo toliko po hektaru uz toliko vode i cao a ne 0.1%.....od 0.20-0.25%......bla bla bla...........i onda mnogi kao i ja prate tu je.enu koncetraciju i ustvari prave gresku!!!!!!!

Ako je zbog manjih kolicina onda su mogli isto da napisu da procentualno ide zbog manjih kolicina 10,20....30 litara vode a za vece povrsine da se prati kolicina po hektaru.

Ovo saznanje me je bas pogodilo jer sam tako radio preko 20 godina i besan sam kao ris ::samo bes::

I na kraju se i ispostavilo da su mi koncetracije bile slabe jer mi se pojavila pegavost neki dan jer je ova godina ekstremno kisna i deficit hemije se sad pokazao.

Besan sam i na sebe a i na majmune koji pisu uputstva!!!!
 
Racunaj ti da potrosis 800 litada vode po hektaru i bice ok. Svakako procitaj dal pise, recimo za switch pise jako puno litara tj treba kupati.

Ja sam dosao do racunice da mi je pumpa od 330 litara malo za 43 ara tj 6 redova po 22 tresnje.

Procenio sam da je odgovarajuca brzina druga spora na 1000-1200 obrtaja. Tom brzinom prskam izmedju redova i tako imam 5 kolona koje jedva ili mi zafali da oprskam. Ostanu neoprskani prvi i poslednji red sa spoljne strane.

Tako da probajte da gadjate da vam 300 litara ode na 30 ari, kod mene je to pomenutom brzinom.
 
Svaki atomizer troši tečnost po jedinici vremena uz određen pritisak pumpe. Mnogo faktora utiče na različitu potrošnju po hektaru. Brzina kretanja, promer dizni, gustina sadnje, pritisak u pumpi...
Npr. ne može se ista zapremina smeše potrošiti po hektaru u vinogradu, jabukama, kruškama (3 do 3.5m) i kajsijama (5m između redova).
Faktički, potrošnju možete bolje preračunati ne po površini, već po dužnom metru redova voća, te po tome korigujete i koncentraciju, da bi se dobila zadovoljavajuća doza aktivne materije po hektaru.
 
Samo da cenjene kolege forumase obavestim da sam procitao sve postove teme I da mi je dosta koristilo.

Neko je u jednom postu ostavio prostora za diskusiju ali se ona nije razvila. Da li se umesto sistemika ako u periodu cvetanja nema kise mogu koristiti neka konkatna jeftinija sredstva preventivno koja ce odraditi posao.
 
Nazad
Vrh