Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Signum ima cenu ko da je od zlata pravljen.
 
Kod mene su m39, roksana, bergeron u skoro punom cvetu, ostale samo što nisu.
 
Mislim da je monilija dosta jasna.U kišnoj godini nije šteta i treći put oprskati kod produženog cvetanja.Nije mi jasna baš šupljikavost lista.Kada je pravo vreme za prvi tretman? Nalazim na podatke razne. Može neko komentar?
 
Oprskao sam nektarinu sa delanom (prvi listići i pre cvetanja) protiv kovrdzavosti lista ali me interesuje jel i ona ide protiv monilije kao i kajsija? Sušile su mi se grane pa da preduhitrim ove godine ako uspem.
 
Trenutno u polj.radnji imaju samo signum i to mala pakovanja za 10l vode ...cc 2eur.
Kubik bi trebao stici uskoro ali ne znam koliko kosta ...
Imam nekih 50tak stabala sljive pa ne znam da li da radim signumom ili da trazim nesto drugo...
I jos nesto ...rekose mi da bi dovoljno bilo prskati jednom sada u fazi kada su cvjetovi u fazi balona odnosno otvoreni jer kazu nikad neces moci uraditi to 2 puta u tom periodu od par dana jer svako drvo i grana ne otvara se u isto vrijeme ...a drugi put kada plod bude kao zrno graska?

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 
Isprskane danas rane kajsije. Juce pocele da se otvaraju a sinoc padala kisa pa je moralo. Koristio cormax, ista aktivna materija kao kod chorusa.
 
I samo da pitam da li mogu razmutiti signum u prskalicu uraditi par breskvi jer za koji dan ce cvjetati...a ovo sto ostane moze li stajati jos koju sedmicu do sljive ...hoce li sta izgubiti

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 
Nije dobro da preparat stoji duze od 24h,lepo razmeri na vagicu potrebnu kolicinu,ostatak ostavi za posle i to je to.
 
Imam plantazu visnja, u 3 godini su sad, orezane su i oprskane su bakarnim uljem poslig vikenda, posto je imalo malo monilije na ponekim granama one su uklonjene, kad je vreme da se prska protiv monilije posto su pupoljci pred otvaranje i kojim sredstvom je najbolja zastita protiv monilije. Unapred hvala :)

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Prvo prskanje protiv monilije se radi u fazi kada pupoljci nabubre a po koji vidiš da se otvorio, to je faza belih balona, a drugo kad se svi pupoljci otvore, to je faza punog cvetanja. Ja koristim Korus za prvo a Signum za drugo prskanje. Ukoliko u vreme cvetanja pada kiša ili imaš neravnomerno cvetanje onda i u precvetavanju ponoviti da bi zaštitio zakasnele cvetove. Treba uraditi prva dva obavezno a ovo treće alternativno.
 
Danas bio kod Verka da pokupim saveta oko prskanja,on kaže ovako:Šljiva,čačanske sorte jednom u punom cvetu,Stenlej početak cvetanja i pun cvet,Trešnja,nektarina,breskva jednom pun cvet.Kajsija tri puta baloni pun cvet i precvetavanje,višnja dva puta početak cvetanja i pun cvet
 
Lepo ti rece taj Verko :) kod kajsije moze nekad i jednom u belim balonima ako je susno i toplo sto je retkost pa je dva puta minimum u praksi, a tresnje isto samo beli baloni ili pun cvet svejedno je, a nekad ni jednom moze komotno.

Ja oprskah Ciprodexom, isto kao Chorus, tecno stanje, 1400 dinara za do 400 litara, ne ispod 330 tj 5-7 mL na 10 L.
 
Nazad
Vrh