Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Juče poprskan voćnjak, danas javljaju kišu tako da mislim da sam pogodio.
Prvi put sam isao sa Miražom drugi put planiram Akord.
Da li radite više od dva prskanja u cvijetu (za moniliju)?
 
Ja ću ipak u cvetu tri puta fungicidom. Kod nas malo kiša malo sunce, idealno za moniliju. Kakvo će biti oprašivanje videćemo. Uslovi su nikakvi i kad je suncan dan ujutru ima jakih rosa. Do sada sam išao miražom i zamirom i to puna doza nema zabušavanja a za vikend neki insekticid pa mankogal mislim da će biti dovoljno. Kod nas malo kasni vegetacija pa zato kasne i prskanja da ne bude zabune tek sad kreće precvetavanje negde negde
 
Iako si juznije od mene pesut, kod mene zavrseno cvetanje, u fazi je formiranja ploda...verovatno si na vecoj nadmorskoj visini od mene. Lepo je ponela, vec razmisljam o sledecoj zastiti.
 
Veća je nadmorska visina kod mene u selu a i nalazim se na vetrometini izmedju Jastrepca i Kopaonika. Gde god da pada sneg kod mene je hladno kad duva sever. Mozda je i bolje malo kasni vegetacija manja verovatnoća za kasne mrazeve. Dok je u Prokuplju na samo 20 km od mene precvetala višnja i poznaju se zametnuti plodovi kao zrno pšenice i veći. Evo i danas čas kišica čas sunce, za moniliju milina treba ispoštovati punu zaštitu ove godine
 
Sta raditi kad kisa prestane da pada i cime pomoci visnji da se koliko toliko spasi od munilije? Da li sme da se rezu bolesne grane sada ili samo preparatima?
 
Rezati, nema šta. I to čak uhvatiti i zdravog tkiva.
Ja svoju prskao u utorak, poslije palo 70 l kiše, opralo sve s nje. Sad nemam vremena da je ponovo pokrijem, kiša stalno pripadava.
Imam je još jednom prihraniti azotom, a inače, prihranjivati kompleksim đubrivom, da bude u dobroj kondiciji, da se lakše nosi s tim. Ploda ima slabo, bilo hladno, nisam vidio nešto pčela dok je bila u cvijetu. Jest da je prvi, ali bar malo da ima...
 
Probaj sodom bikarbonom jedna supena kašika na 10 l vode ,možeš i da kombinuješ i sa nekom prihranom preko lista ,naškoditi joj nećeš sigurno a što se tiče rezultata iznenadićeš se kako nešto jeftino može da bude istovremeno i efikasno.:ppozdrav:
 
Djelovanje i primjena
SIGNUM® je kombinirani preventivni fungicid za suzbijanje
slijedećih biljnih bolesti:

  • u koštićavom voću za suzbijanje uzročnika sušenja cvjetova i grančica (Monilia laxa) i truleži plodova (Monilia fructigena) u koncentraciji od 0,056% – 0,075%. Dopuštene su maksimalno tri primjene u vegetaciji.

To bi mu bilo 56 - 75 g u 100 litara vode.
 
Nazad
Vrh