Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Lepo pitam ja rođaka na onom videu da li je apopleksija ili monilija :p Slikaću slike na kojima se bolje vidi pa recite...

Nego, imam par stabala šljive kod kuće koje nisam prskao insekticidom u precvetavanju i juče videh na priličnom broju plodova crnu rupicu, kad otvorim plod a unutra crv, jel mogu sad da uradim ovo prskanje uz obavezno Dimetogal koji imam ili je kasno ili ima nešto treće za ovu fazu zaraze?

I da pitam kad sam već tu...na jednom od 50 6godišnjih stabala kajsije i na nekoliko stabala stare kajsije, svake godine pa i ove se pojave crne tačke...nije kao kod šljive, plod i kad sazri ostane ta crna flekica, nema tu gusenica i slično, kad se skuva džem tačno se izvale te crnoće na oko i pod zubima :) ne utiče na ukus ali vidi se da je flekica, šta to može biti? prošle godine sam mislio da je od grada, ove ga još nije bilo ...
 
@oktopod,reci mi ako znas sa cim da oprskam sljive pojavila mi se gusenica na listu,najvise je ima na cacanskoj lepotici i pomalo na rodnoj
 
Jesu li male crne mozda 5mm dugacke i ja sam ih dobio zajedno sa sadnicama uzmes Afinex ili Cythrin o,03%
 
Jesu li male crne mozda 5mm dugacke i ja sam ih dobio zajedno sa sadnicama uzmes Afinex ili Cythrin o,03%
da crne su pa cak i malo vece od te duzine,cak sam primetio i nekoliko zelenih,koju kolicinu da sipam tog preparata na dve ledjne kante(oko 30-40litara)vode,uzgred hvala na informaciji ako je ovo bilo meni namenjeno
 
zicko, ja ne znam, ali evo artiljerije u pomoć tako da ne brini :D

a šta ja da radim, meni je larva, crv u plodu bele boje, rupica i ono što ona pojede i iskenja unutra su crne boje..
 
Vocar je pomislio na pojavu gubara ali ja mislim da to nije gubar ja sam je uocio oko 15.4. sto je rano i nije mi licila na gubara bila je sitnija dosta sad jbm ga?!
 
nije kod mene gubar kod mene je gusenica 100 posto,nije to neka kolicina ali na broj stabala i nije zanemarljivo,na lepotici koju imam oko 50-tak stabala na svakoj drugoj trecoj bar po jedna gusenica dok na rodnoj koju imam u istoj kolicini tek neka po neka sljiva da ima gusenicu,mada svakako cu ih oprskati nekim insekticidom nego reko mozda neko ima isti ili slican problem pa ga je umedjuvremenu resio
 
zicko, ja ne znam, ali evo artiljerije u pomoć tako da ne brini :D

a šta ja da radim, meni je larva, crv u plodu bele boje, rupica i ono što ona pojede i iskenja unutra su crne boje..

To je sljvina osa vec se ubusila, plodovi koji su sa rupicom su gotovi,tj. bice gotovi kad ima pojede semenku opasce pre zrenja, sada ti je ciniti spasavaj sto je ostalo zdravo plodova, sada treba da ih zaustavis da ne prelaze u druge zdrave plodove, oprskaj sada kada su vec plodovi formirani sa Hrpunom+Tonus i dodaj i Mankogla80 od plamenjace i rdje, pa kasnije opet odradi neki insekticid bice kasnije i smotavaca kada plodovi menjaju boju...dotle oprskaj ovo.
 
@oktopod,reci mi ako znas sa cim da oprskam sljive pojavila mi se gusenica na listu,najvise je ima na cacanskoj lepotici i pomalo na rodnoj

za gusenice samo sistemicni insekticidi, Tonus (Afinex) ista a.m.ili Dimetogal jer ako su gusenice zarolane u list samo sistemici je mogu ocisititi, ako pak nisu onda moze i neki kontaktni insekticid Decis,Fenitrotion,Talstar (Foboc)... samo vodi racuna o karenci obicno sistemicni insekticidi imaju karencu 21 dan neki i 42dana, pogotovo kod ranijih sorti voca...
 
za gusenice samo sistemicni insekticidi, Tonus (Afinex) ista a.m.ili Dimetogal jer ako su gusenice zarolane u list samo sistemici je mogu ocisititi, ako pak nisu onda moze i neki kontaktni insekticid Decis,Fenitrotion,Talstar (Foboc)... samo vodi racuna o karenci obicno sistemicni insekticidi imaju karencu 21 dan neki i 42dana, pogotovo kod ranijih sorti voca...
hvala puno dragojlo
 
@zicko, kolega Dragojlo ti je objasnio. Kod mene se to isto javlja svake godine, al insekticidom sam prskao prije 20tak dana i sad nema niti jedne, tj, 1 na svakom 5 stablu što je zanemarivo, za razliku od npr. ranijih godina kad je znala biti najezda ako se ne tretira na vrijeme. Grizu list i plodove, nisu primarne štetočine šljive al zna ih biti u velikom broju pa treba povesti računa. Najčešće je uzrok šuma. I da, nisam uopšte pomislio da je gubar. Najčešće su sive, tamno sive do smeđe i zelene boje.
 
To je sljvina osa vec se ubusila, plodovi koji su sa rupicom su gotovi,tj. bice gotovi kad ima pojede semenku opasce pre zrenja, sada ti je ciniti spasavaj sto je ostalo zdravo plodova, sada treba da ih zaustavis da ne prelaze u druge zdrave plodove, oprskaj sada kada su vec plodovi formirani sa Hrpunom+Tonus i dodaj i Mankogla80 od plamenjace i rdje, pa kasnije opet odradi neki insekticid bice kasnije i smotavaca kada plodovi menjaju boju...dotle oprskaj ovo.

Jel mogu dimetogalom, njega mi je ostalo, mada mislim da imam i tonus od prošle godine, moram da pogledam..
 
Nazad
Vrh