Arapski konji

brzyy

Član
Učlanjen(a)
4 Feb 2011
Poruka
108
Lokacija
Dolovo
Evo nesto i o Arapskim konjima, jednom od najlepsih rasa konja na svetu ::namigivanje:: ::namigivanje:: :

horse.jpg


Arapski konj smatra se najepših od svih konja. Svojom jedinstvenom građom i pojavom ostavlja nezaboravni dojam. Smatra se da ta rasa postoji više od 4500 godina, a mnoge današnje toplokrvne rase potomci su arapskih konja - najčešće preko engleskog punokrvnjaka. Danas arapske konje uzgajaju svuda u svetu. Arapski je konj već vekovima poznat po velikim rezervama snage i sposobnosti podnošenja teških uslova u svojem pustinjskom podneblju. Arapska legenda kaže da je Alah stvorio arapskog konja od daška južnog vetra. Muhamed je nomadskim plemenima rekao da rasu ne mešaju s krvlju drugih rasa. Grčka legenda, pak, tvrdi da je Posejdon trozupcem stvorio konja, od morskih valova. No, uistinu su ljudi još od drevnih vremena arapske konje smatrali posebnima.

arabian_horse_boss_std.jpg


POREKLO: Arapski konj potiče iz severne Afrike i Srednjeg istoka, posebno iz Egipta. Punokrvni su araberi konji koji pokazuju jasne karakteristike ove rase i potomci su konja uvezenih iz tih područja.

VISINA: Visoki su 144 do 152 centimetra. Iako su male visine, ovi konji nemaju problema nositi teže jahače, zbog svoje specifične građe.

BOJA: Arapski su konji najčešće kestenjasti, riđi i sivi, a ređe vrani. Često imaju bele oznake na nogama i glavi.

KARAKTER: To su izuzetno inteligentni konji, neverovatne izdržljivosti. Takođe su poznati po vatrenoj ćudi, i veoma temperamentni, iako je samo mirnim konjima bilo dozvoljeno da se razmnozavaju.

IZGLED: Glava je posebna karakteristika ove rase: široko čelo, mala elegantna njuška i konkavni profil. Male, šiljate uši gotovo se dodiruju, a oči su velike i izražajne. Izražajnost glave pojačavaju velike, senzitivne nozdrve. Izvijen vrat i relativno široka prsa tipični su za ovu rasi. Međutim, noge mogu biti slaba točka. Arapski konj drži rep u posebno visokom luku.

NAMENA: Arapski su konji ponajpre atraktivni i kvalitetni jahački konji, a u nekim se zemljama upotrebljavaju za posebne trke arabera. Rasa se takođe koristi za poboljšanje i oplemenjivanje drugih rasa i pružila je temelj za engleske punokrvnjake.

KRETANJE: Ti su konji poznati po gracijoznim, lebdećim pokretima, što je posebno vidljivo u galopu. U kasu dolazi do izražaja rad kolena, a hod nije najbolja osobina te rase. Pokreti su skladni i gipki.

2884682251_304f6583a2.jpg


2194942241_98901ea919.jpg


blackhorserunningingreekl9.th.jpg
 
D O D A T A K :

Postoje 3 osnovne linije arabera: Kuhaylan, Siglavy i Muniqi.Po arapskom verovanju postoji samo jedna osnovna linija arabera Kohl. Ime je dobila po mineralu antimonu, plavo-crne boje, koji zene sa Istoka koriste kao sminku.
Beduini Arabije priznaju pet osnovnih Kohl linija: Kuhaylan, Siglavy, Abeyan, Al Khamseh (Hamdani), Hadban.Pored ovih postoji oko 16 drugih tipova ali su manje priznati u svetu.
Linije ili tipovi konja kod Arapa vode poreklo po majcinoj liniji, a otac se ne uzima u obzir,suprotno evropskom obicaju da linije ili tipove osnivaju iskljucivo pastuvi.

IZGLED: Najplemenitije na telu Arabera je svakako glava,blago izvijena na gore - stucijeg profila.Celo je siroko, suzava se u malu njusku sirokih nozdrva koje prilikom udisanja vazduha se toliko sire da prelaze nosnu liniju.Zubi su im kratki, ali gusti i lepo izvajani.Usi su male i dobro zasiljene izuzetne pokretljivosti u svim pravcima. Visine su od 144 do 152 i tezine oko 400-450 kg. Sto se tice boje dlake varijeteti su beli, sivi, alati, dorati i crni.
Arapi kazu da su najizdrzljiviji dorati, najbrzi alati, sa vatrenom krvi vranci, a blagosloveni belci.
Araberi se razlikuju od ostalih rasa konja i po tome sto imaju 17 rebara, 5 umesto 6 slabinskih prsljenova, i 16 repnih umesto 18.Kobila nosi zdrebe koji dan duze od ostalih konja (moze i preko 340 dana).Dugog su veka i prosecna starost im je od 25 do 30 godina zivota.Pastuvi se mogu koristiti u priplodu i do 25 godina zivota.
Jedna od najizdrzljivijih i najplemenitijih rasa konja cija krv tece u vecini danasnjih rasa konja u svetu.
Arapska legenda kaze:
Kada tvorac sveta odluči stvoriti konja, reče vetru: "Ti ćeš mi roditi biće koje će nositi moje poklonike. Njega će ljubiti i poštovati moji robovi. Neka bude na strah svima koji ne poštuju moju zapoved." I tako stvori konja i reče mu: "Tebe sam načinio bez premca! Sva blaga zemlje leže među tvojim očima. Ti ćeš pod svoja kopita baciti neprijatelje, a prijatelje ćeš nositi na svojim leđima. To neka bude mesto odakle će se molitva k meni uzdizati. Neka si sretan na čitavoj zemlji i budi pred svim ostalim stvorenjima i ljubav gospodara zemlje neka pripada tebi. Ti ćeš leteti bez krila i pobeđivati bez mača!"

 
Beduini Arabije priznaju pet osnovnih Kohl linija: Kuhaylan, Siglavy, Abeyan, Al Khamseh (Hamdani), Hadban.Pored ovih postoji oko 16 drugih tipova ali su manje priznati u svetu.
Linije ili tipovi konja kod Arapa vode poreklo po majcinoj liniji
Negde sam procitao legendu da su tih pet linija nastale od najodanijih kobila.
Odanost se testirala tako sto su posle naprornog puta koji je trajao danima kroz pustinju bez vode, kada su konacno dosli do vode kobile pustene da piju.
Medjutim kada su dosle do ivice vode pozvane su da se vrate. Od velikog broja kobila tih pet su poslusale poziv i vratile se ne okusivsi vodu.
Od njih je, kaze legenda, nastalo tih pet linija.
 
Upravo tako. Zbog takvih legendi toliko cene svoje kobile. Idu dotle da u drugoj prici govore o tome kako se meri sreca i bogatsvo jednog cestitog i pravovernog Arapa. Dakle:
Najsretniji covek je onaj sto jase kobilu koja je zdrebna i u sebi nosi zensko zdrebe a pored nje lagano kaska zensko zdrebe...... Zamisli prizor.......
 
pozdrav ljudi sad sam se čuo s drugara raspituje se za lipicanera ja mu sugerišem arabera deca se setila hoće da jašev e pitam vas kako se zove ona ergela okolina bgd što čovek ima valjda se zove jagoš i u reviju zov je imao interviju stvarno ne mogu da se setim ako moze neki tel treba mirna kobila ujahana i sve ostalo zbog dece e nije na odmet da stavite cenu radi orjentacije a dajte i vi nekog odgajivača ako znate izvinite ako deluje kao oglas pozdrav
 
pozdrav ljudi sad sam se čuo s drugara raspituje se za lipicanera ja mu sugerišem arabera deca se setila hoće da jašev e pitam vas kako se zove ona ergela okolina bgd što čovek ima valjda se zove jagoš i u reviju zov je imao interviju stvarno ne mogu da se setim ako moze neki tel treba mirna kobila ujahana i sve ostalo zbog dece e nije na odmet da stavite cenu radi orjentacije a dajte i vi nekog odgajivača ako znate izvinite ako deluje kao oglas pozdrav
Uf prijatelju, pa gde nađe Arabera "mirnog,ujahanog,za decu".....Bio bih pravi dušmanin kada bi ti preporučio ovu rasu za tvoje namene......."Nezgodne" su naravi inače,a sa početnicima pogotovo....Ne znam kakvo je tvoje iskustvo po tom pitanju....
Da, tačno je da se čovek tako zove, a mesto (selo) se zove Bečmen (Donji Srem),mislim da je beogradska opština Surčin, pa probaj preko njihove službe za odnose s gradjanima, da ih kontaktiraš i objasniš o čemu se radi....
 
poslao sam ti sajt na PP da ne reklamiram,

ljudi se bave samo arapskim konjima sa pedigreom

i salazem se sa dobrodol, arap nije za pocetnike a pogotovo ne za decu
 
U bujanovcu svakog ponedeljka imas pijacu gde ima jeftinih i sitnijih konja u tipu domaceg brdskog,odi pogledaj cene prosetaj, možda nađeš neku lepu kobilu za jahanje.


ovo je bilo mirno kao krava, malo razmažena ali ok
 
hvala ljudi na informacije ali ima još nešto treba da ga zakonjarim malo na kvarno ha ha da bude lep da mu se oko ne skine s konja da mu uđe voda u uši pa ako prođe volja deci da mu predlozim kasača i ja bi mu pomogo trening i dr e tad je pečen nema više raskonjavanje pa još i trke hvala još jednom pozdrav
 
arapski konji su prelepi, inace, malo znam o ovoj temi, a sem ljubavi ka konjima i starog albuma "konji ponovo jure..." nemam nista
 
Nazad
Vrh