Kasaci

brzyy

Član
Učlanjen(a)
4 Feb 2011
Poruka
108
Lokacija
Dolovo
Kasaci (ili kako ih zovu amerikanci Standardbred) su rase konja koje se koriste za trke u kasu ili pasu. Prvobitno su razvijeni u Americi, a potom u Francuskoj, Rusiji i u skandinavskim zemljama. Kasaci su konji koji su dosta misicavaviji, i dugazi od galopera (o galoperima nesto kasnije). takodje su veoma mirni i veoma pametni konji, posto u kasackim trkama dolazi do izrazaja taktika, kao i dosta promena brzine kasa. Oni su malo tezi od galopera, ali se zato odlikuju jakim prednjim i zadnjim nogama, kao i mocnim ramenim pojasom. Postoje dva osnovna tipa, to su kasaci i pejseri. Kao sto ima kazuje kasaci se obicno krecu kasom, to je hod gde se noge krecu dijagonalno (tj. prednja leva i zadnja desna u isto vreme i obrnuto prednja desna i zadnja leva u isto vreme). Dok se pejseri krecu u pasu, gde se noge krecu paralelno (tj. prednja leva i zadnja leva istovremeno i obruto prednja desna i zadnja desna istovremeno).

Kas:
2008-05-21-ready-cash-gd.jpg


Pas:
briarcliffe-harness-racing-2-panorama.jpg


Kao sto sam rekao postoje vise rasa kasaca.


Francuski kasac:

FrenchTrottera.jpg


Francuski kasac je razvijen u Normandiji, oblasti u Francuskoj. Datira iz 19.-og veka, vodi poreklo od engleskih punokrvnih konja i rase Norfolk Trotter. Kasaci se gaje da bi bili funkcionalni, a ne nesto previse estetski lepi (mada se mnogima veoma dopadaju, npr. meni :D ). Oni imaju malo vecu i tezu glavu, koja je jednostavna, ali lepa. Vrat je proporcionalan duzini tela, i dobro je posadjen na ramena koja su malo nagnuta. Greben im je obicno prilicno zaobljen, ledja prilicno siroka i snazna, sa izuzetno misicavim prednjim udovima. Noge su veoma dobro prilagodjene telu, veoma su snazne i misicave, zglobovi cvrsti, kao i kosti, a kopita su ima velika. Boja im je obicno kestenasta ili braon, ali moze biti i bilo koja jednobojna. A visina im se krece oko 160cm.

french-trotter-2.jpg


pic01French%20Trotter.jpg



Orlov kasac:

orlov-trotter.jpg


Orlov kasac je rasa konja koja je napravljena da bude izuzetno brza i izdrzljiva. To je najpoznatija ruska rasa konja. Rasa je razvijena u rusiji krajem 18.-og veka. osnovao ju je grof Aleksej Orlov, na njegovoj ergeli Khrenovskoi, u blizini grada Bobrov. Orlov kasac je nastao pri ukrstanu raznih kobila, najcesce engleskih, holandskih i danskih rasa konja, sa arapskim pastuvima.
Tokom 19.-og veka Orlov Kasac koristi rusko plemstvo za jahanje i voznje u zapregama. Oni su cenjeni zbog svoje lepote i elegancije u kombinaciji sa izdrzljivscu. Takodje su korisceni za poboljsanje drugih ruskih rasa konja. Kada su Kasacke trke postale rasprosranjene po celom svetu, Orlov Kasac je imao velikog konkurenta u Americkom kasacu, koji je bio brzi od Orlovog kasaca, ali ne i elegantniji. Tokom vremena Americki pastuvi su ukrstavani sa kobilama rase Orlov kasac i napravljena je nova rasa Ruski Kasac. Tokom 20.-og veka je zamalo doslo do unistenja ove divne rase, ali su ih neke ruske i ukrajinske ergele spasile nestanka.
Orlovi kasaci su generalno veci i robusniji od Americkog kasaca. Prosek visine grebena je oko 162cm, duzina tela im je u proseku 164cm, obim grudi 186cm. Izgled Orlovog kasaca karakterisu velika glava, velike oci, dug i naravno zaobljen vrat, koje je visoko nasadjen, sirok greben i jake sapi. Telo im je misicavo, noge snazno gradjene, sa istaknutim zglobovima i jasno definisanim tetivama. Zbog svog Arabskog porekla, Orlov kasac je najcesce siv, mada je na rodjenju tamne bolje, potom ih ima dosta crnih, kao i braon boje.

6689141-lg.jpg


orlov-trotter-0001.jpg


1128937189ORPvXR.jpg


istockphoto_1940268-orlov-trotter.jpg



Kasnije ce biti reci i o ruskom i amrickom kasacu!!!
Nadam se da vam se dopadaju tekstovi!!! :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Poruka

Kasači mi se više sviđaju nego galoperi. Pošto razmišljam da kupim nešto kupio bi kasača. Koristio bi ga za vožnju laki kola sa manjim teretom do 300kg. Za koliko para bi mogao kupiti ždrebe? Nemora biti u klasi onih sa trka već nešto srednjeg kvaliteta. Najbolje muško pa ga kastrirati jer je tako najdobroćudnije i mirno a najlakše za obuku.
 
sarbanac u Pančevu ima momak ergelu kasača pre dve godine mi je za kobilu tražio 1400 eura a za ždrebe 600.Kobila je verovatno bila nedovoljno dobra za takmičenje.U to vreme sam na vašaru u Debeljači platio ćušaka 450 eura u tipu lipicanera.U tom periodu su cigani kupili iz obližnjeg sela kobilu kasača za 550 imala je falinku da joj je zadnja desna noga sustizala prednje noge a to mi je rekao vlasnik koji im je i prodao...Moje mišljenje je da ćeš jeftinije proći sa odraslim sportskim konjem nego sa ždrebetom.Razlog je jednostavan svako od svog ždrebeta očekuje da će on biti baš taj što ga je čekao ceo život a kad počne trening uvidi da li je bio u pravu(uglavno nije zadovoljan).Kao i kod ljudi pa i svih životinja samo se ponegde rodi šampion a svi ga čekamo ceo život...Cene na koje sam nailazio su šarenolike i pravilo je da nema pravila,što ne znači da kobila ili kastrat od 500-1000-1500 neće zadovoljiti tvoje potrebe u potpunosti bez obzira na falinke u sportu.. :ppozdrav:
 
Poruka

Znam da ima škartiranih iz treninga. Moja skromna iskustva su da je najbolje obučiti konja od samog početka. Svako ima svoj način i stil rada. Neko voli ljutog a ja volim kad je pitom i dobroćudan. Greške u obuci na početku se teško ispravljaju a neke se nikad i ne isprave uopšte. Kasač mi se sviđa jer volim konje koji imaju dobar i brz kas. Ne onaj sa takmičenja. Takođe cenim kastrate jer su mirniji i tiši od pastuva. Kobile ne volim neznam ni sam što.
 
Sve ove kasače koje sam obilazio su uglavnom dobri i poslušni ne znam da li je to pravilo ili slučajnost.Ja meračim jednu cepanu kobilu već neko vreme nego sam malo ograničen sa prostorom i čekam neke navodno ozbiljne kupce za moju ćušakinju pa da trgujem.
 
Hajde da malo oživimo i ovu temu.Juče održana najveća kasačka trka na svetu [video=youtube_share;t_ulkx7gB1Y]http://youtu.be/t_ulkx7gB1Y[/video]
 
Prix d' Amerique je ove godine bio fantastican, ocekivana pobeda Ready Casha, iako je kasno nasao mesto za finis, ali kad ga je nasao niko ga nije mogao zaustaviti. Timoko je odlicno diktirao tempo, i vidi se da je konj dosta sazreo u odnosu na proslu godinu. vreme u trci 1.12 prosecno po kilometru, sto znaci da je izjednacen rekord trke, u kojoj je inace nagrada za pobednika citavih 1.000.000 eura. kolega @vojvodjanin, da li se bavite kasackim sportom, ili ste verni gledalac, tj da li dobro poznajete kasacki sport?
 
Krajem osamdesetih sam sam bio učesnik na trkama, imao Vilana (Asper-Violeta), ništa specijalno 1,27 rekord.Onda došlo ono ludo vreme prodao sve, ali sam ostao radovan posetilac i ljubitelj trka sve do pre dve godine.Ovo sad stanje mi se zgadilo.Suđenje katastrofa.Toleriše se trianglisanje, dugi galopi, kojekakva glupa kažnjavanja za vozače....tako da više ne idem ni da gledam trke.
 
@vojvođanin, istina stanje je trenutno lose, tacno da se tolerise sve, a sve vise je i dopinga. ali ja ipak zelim da drzim kasace, ako ni zbog cega drugog iz ljubavi prema njima, jer voziti kasaca nema nista lepse :) a i malo je konja, a konji koji vrede nesto su jako skupi, i tesko je da se nadje kvalitet za manje para, ali se nadam da cu da prondjem nesto za sebe
 
Jedino "ubosti" neko ždrebe iz dobre kombinacije pa odraniti sebi kasača.Ovo što uvozi Tasić,Krajinović,Vereb i ekipa ...klanična roba, a ono što uvezu Mukići košta ::novac::
 
meni su sad recimo u opticaju kombinacije dvogotki kod sase grujica, koje su od globala i godisnjaci kod njega od fearsomea. ili recimo nesto tipa vujoviceva Night of Glory, mlada kobila sa malo bodova i dobrim vremenom, ili ono sto se meni najvise dopada Iarissa Urby, kobila je kod Kecenovica, ima 1:15,5, i preko 50.000e, to bi bilo za brzu partiju. Tasicevi su skupi, krajinovic i vereb nemaju vise dobre konje, a mukic i berenji klasika skupo da se ubijes. recimo kod berenjija, dvogotka od Avale i Crown Sweep-a, trazi 5000e i da mu se ona vrati nakon sto ti ozdrebi jedno zdrebe :O
 
Svako ima svoje misljenje, recimo meni je kasacki stil totalno neprirodan za konje. Zna se galop je prirodan nacin tcanja konja a ovo je neko izivljavanje .
 
Svako ima svoje misljenje, recimo meni je kasacki stil totalno neprirodan za konje. Zna se galop je prirodan nacin tcanja konja a ovo je neko izivljavanje .
Moracu da te DEMANTUJEM, primedba ti nije na mestu. Postoje vise urodjenih koraka ili nacina kretanja konja, od hoda preko kentera,kasa i galopa, i svi su podjednako zastupljeni kod razlicitih vrsta konja, neki vise-manje. Na primer lipicaneri uvek krecu korakom i bez obzira pod kakvim su teretom, posle 20-30 metara prelaze u kas (sto bi ja rekao "uvek negde zuri"), tako da ih moras stalno vracati u hod da ne bi bespotrebno trosili energiju.....
Zato i postoji selekcija konja i podele po rasama na kasace (gde se potencira kas), eng. punokrvne galopere (naravno, galop), hladnokrvne rase (za rad, vucu tereta itd.), lipicaneri (laki zaprezni paradni konj), akcenat na visokim hodovima, paradnom kasu........
Da rezimiram, neko te je prilicno obmanuo, ili si samo neupucen pa izvlacis zakljucak da je to izivljavanje. Mislim da sam razjasnio neke stvari.........
 
@Stefan Krnetic, moze li se znati zbog cega je Addington ove godine startovao samo 2 puta, i nema ga vec 2 meseca?
 
da se nadovezem na priču kasač je nastao kao rezultat,porebe pošte i vuče cilj je bio da doda u brzini kasa sinhronizovano s ostalim konjima u zaprezi a ne u galopu,od tada pa dosada koriste razne zaštite kamašne kolenice,suspenzere to svi znaju ma jludi da ne davim prijavite konje za trku 20.10.2012 treba opština da nam uplati 600.000 dinara za fond nagrada ali tu su i naši konji konkurenti znači dođite spremni trči se na levu ruku.
 
Nazad
Vrh