Nonius

brzyy

Član
Učlanjen(a)
4 Feb 2011
Poruka
108
Lokacija
Dolovo
Nonius je rasa konja koja je razvijena u Madjarskoj pazljivim odgojem. On se u Srbiji smatra kao autohtona rasa. Prvobitno je bio razvijen da koristi Madjarskoj vojsci, ali je tokom 20.-og veka poceo da se koristi za poljoprivredu. Sada se koristi isto za poljoprivredu, ali se sve vise koristi za voznju u zapregama i endurance. Najvise ih ima u Madjarskoj, ali ima ih po celoj istocnoj Evropi. Kod nas postoje podsticajna sredstva koje daje ministarstvo poljoprivrede za kupovinu ove rase, posto se vodi kod nas kao autohtona, a neko vreme je skoro uopste nije bilo.

nonius10.jpg


N%20XIX.JPG



Karakteristike Noniusa:

Nonius je rasa koja je vrlo karkteristicna. Prvenstveno zato sto se moze videti samo u crnoj ili tamno braon boji, najcesce su bez oznaka, ali ako imaju oznake, one su bele boje. Glava im je velika, ali proporcionalna, uobicajeno je u obliku ovnovske glave. Kosti su ima teske, vrat im je veliki, zaobljen, i visoko je postavljen. Imaju mocnu slabinu, grudi su ima siroke, ali ne toliko duboke, a kopita i zglobovi su ima veliki. Visina noniusa je izmedju 155cm-165cm, jedna su od najtezih rasa koriscena za voznju u zapregama, idealni obim im je izmedju 180cm-210cm. Nonius konji su poznati po svojoj velikoj spremnosti i sposobnosti za rad, kako u zaprezi tako i pod sedlom. Pored toga su i veoma izdrzljivi, pa se zbog toga koriste u endurance takmicenjima, poljoprivednim radovima kao i zapreznom sportu. Nonius je dosta sporiji od laksih konja, pa se stoga ne koristi u dresurnom jahanju, kao sto se ne koristi u skakanju preko prepona.
Noniusz_mezohegyes.jpg


1-nonius_t3985.jpg


1-nonius%20XLII_t2957.jpg
 
Још један фантастичан пост са прегрш лепих слика.
Браво !
::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

Једа мала пикантерија, везана за настанак расе - настала је у Мађарској за време Наполеонових освајања почетком 18.тог века, за потребе његове војске, тако што су укрштали тешке нордијске коње које је имала француска војска са кобилама аутохтоних раса. :ppozdrav:
 
ivanm je napisao(la):
Још један фантастичан пост са прегрш лепих слика.
Браво !
::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

Једа мала пикантерија, везана за настанак расе - настала је у Мађарској за време Наполеонових освајања почетком 18.тог века, за потребе његове војске, тако што су укрштали тешке нордијске коње које је имала француска војска са кобилама аутохтоних раса. :ppozdrav:

Hvala,
nadam se da ce se i drugi ljubitelji konja pridruziti tebi, meni i jos nekim ljudima koji pisu o konjima, posto je u srbiji bilo oko 100.000 konja, a sad smo spali na nekiih 20.000. I treba ciniti sve da se vrati konjarstvo u srbiji, jer je mnogo lepse terati i jahati konje nego se voziti u kolima i zagadjivati ovaj i ovako zagadjen svet. Nadam se da ce nam se drugi pridruziti i pokrenuti ovaj forum, i celokupno konjarstvo u Srbiji!!! :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
dejan26 je napisao(la):
Za mene,najlepsa rasa!Jesu ovo slike sa neta ili od nekog naseg odgajivaca? :ppozdrav:

jeste lepa rasa, nazalost nisu slike od nas, jer kod nas skoro da ne postoji neki ozbiljniji odgajivac. Ako neko ima, ima ili jednog ili 2 konja!!!
Post je spojen: [time]1300294873[/time]
_________________________________________________
ali su zato ovi nasi :D

Mirges400.jpg
Gardi400.jpg
Gardi%20i%20Mirges320.jpg
 
Jel' istina da u Backom Monoštoru ima jedan dobar odgajivac Noniusa? Kakvo je stanje po pitanju ova rase u VU karadjordjevo,jel imaju oni sta ili je sve propalo? :ppozdrav:
 
znaci najbolji su od svih.imao sam pre desetak godina jednu kobilu, i to je bilo najpametnije stvorenje na planeti.a o izdrzljivosti da ne govorim.nosila je mene sa mojih 190 visine i 90 kg kao od sale.ako bog da da nadjem opet negde dobre noniuse pa da ove godine kupim jednog
 
I ima li nekih novosti u vezi ove rase tu na našim prostorima? Da li je još uvek aktuelno da se dobija neka subvencija prilikom nabavke ovih konja? To bi mi uveliko olakšalo da napokon imam jednog lepotana..
 
Ergela Karađorđevo nema zvaničnu web prezentaciju. Pokušajte da potražite na fejzbuku upravnika Nebojšu Zlatanovića, on će vam dati sve informacije koje vam trebaju.
 
Nonius konji koji imaju bilo kakav beleg na sebi "nisu" prihvatljivi, i na izlozbama dobijaju jako lose ocene. Oni su vecinom ili vranci ili crni dorati. Slazem se da ne mogu raditi dresuru kao Lipicaneri ili Hanoveranci, ali se ne slazem da ne mogu skakati prepone. Cak sta vise odlicni su u preponama sto dokazuju i rezultati ergele Karadjordjevo u proslom veku. Trenutno ih ima jako malo u privatnom uzgoju. Ja trenutno znam samo za Ursulu Vanek iz Klenka koja vec dugi niz godina gaji ovu rasu i svake godine ih izvodi na sajam, njen pastuv je dokaz fantasticnog skakanja prepona, preskakala je prepone na poljoprivrednom sajmu i dobila je ponudu da ga proda za 35000 eura, i tu je pokazala da je pravi konjar i nije ga prodala. Jako mi se svidja sto ste pokrenuli ovu temu. Noniusi su sjajni konji ali ljudi ne znaju bas puno o njima. Ova slika pokazuje mirnocu i smirenost ovih konja.
attachment.php



attachment.php
 
Upravo zbog te zadnje tvoje rečenice, Nonius je bio omiljeni VOJNI konj...
A u centralnoj Srbiji kao radni konj...
Samo sam jedared video "uživo" (čistokrvni) primerak ove rase...
Još nešto, ono što se u Mađarskoj zove Nonius, gotovo ni malo ne liči na Nonius-a u Srbiji...
Po meni, najveću glupost koju je ova "država" Srbija mogla da uradi, to je da proglasi ovu rasu, "autohtonom", i daje podsticaj na istu...
Zanimljiv podatak je i da Mađarska smatra ovu (svoju) rasu, autohtonom i priznaje je kao takvu....
Biće zanimljivo (u nekoj "doglednoj " budućnosti) pratiti kako će se "razvijati situacija"...
Najveća (i najpoznatija) Ergela ove rase je u Mađarskoj, čuveni Hortobágy, Puszta...
Naravno, dom je specifičnih "čuvara tradicije", konjara i govedara, csikós ...

csikos_1.jpg

csikos1-749x415.jpg

4400-csikos-bemutato.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh