Opadanje i čupanje vune kod ovaca

kod mene je slucaj da su tokom cele god u ovcarniku,ali je on dobro proveren i osuncan i od jesenas cupaju jedna drugoj vunu i pojedu je.vuna u stomaku moze da napravi problem,o tome sam citao,a i ruzno ih je videti onako golih ledja.
 
ako je stala toplija, preporucuje se drugo sisanje ovaca u septembru, oktobru. Neosisana ovca na sat izlucuje preko velike povrsine vune oko 100ml tecnosti, to znaci negde oko 2,5litara tecnosti u vidu pare po ovci i danu. To je jako velika kolicina, pogotovu ako je prostorija niza ok 3metra. Takodje postoje i vunene vaske (nadam se da je to korektan izraz-prevod sa nemackog) koje zivotinje draze i izazivaju svrab. Zato ovca tolerise da je druga cupka a znojava vuna je slankasta.
Mozda ce vam neke od ovih informacija pomoci. :cao:
Post je spojen: [time]1293302785[/time]
_________________________________________________
nadam se da je nesto protiv suge uradjeno, o tome nisam pisao jer smatram da se to podrazumeva, to je najcesci problem. Nije dovoljno samo tretirati, bitan je nacin, preparat i da ovce budu bar tri nedelje u godini kada se radi sanacija budu van stale da paraziti na stalskoj opremi uginu
 
Miljko,hvala na informacjama.mislim da je u pitanju ovo sto si rekao o izlucivanju tecnosti preko vune.moj objekat je nizi od 3 metra,a i moje siljegnice nisu uopste sisane pa imaju dosta dugacku i gustu vunu.vunene vaske bih iskljucio posto ne primecujem da se cesu,a i ne tolerisu kad se cupaju vec se odmah sklone.
tretirane su preparatom protiv suge i crevnih parazita letos,a objekat nisam dezinfikovao jer je letos sagradjen.
 
Sava21 je napisao(la):
ljudi,ja i dalje imam problem sa cupanjem vune kod ovaca.kao sto ste mi rekli ubacio sam im dovoljno jodirane stocne soli u hranu,a dodajem i 3% vetzavod zemun premixa za krave i 1% kostanvit-a,dajem im lucerku,livadsko seno i sojinu slamu,a od koncentrata mesavinu kukuruzne prekrupe,sojine sacme i stocnog brasna,ali one i dalje jedu vunu jedna drugoj.sta da radim?
Nisam nikada imao u svom stadu ovu pojavu (stari ovcari su za to koristili izraz "ovce se pasu") ali sam imao priliku da je vidjam u drugim stadima.Dijagnoze od strane strucnjaka su bile razlicite a svi za koje znam da su imali ovu pojavu su je eliminisali upotrebom stocnih lizalica i to malo kvalitetnijih. (Ocigledno da je u pitanju neki mineralno-vitaminski nedostatak).
Samo, to ne nastaje odjednom pa nemoze odjednom i da nestane, treba biti strpljiv.
Skoro sam razgovarao sa jednim odgajivacem koji je identicni problem resio upotrebom lizalica u ishrani (nista kamena rumunska so i sl.).
 
kada sam primetio da su pocele da se cupaju krajem sept.ubacio sam im stocnu lizalicu proizvodjaca"amstel".ima deklaraciju i u svakoj trgovini su mi rekli da je to najkvalitetnija na nasem trzistu.da li su potrebni meseci da se to suzbije?
 
Suga je zlo ali rijesi se to vrlo lako.Samo nastambu treba treba 100% dezinficirati i to 3 puta najmanje.Imao sam problema sa time ali evo srecom sam se rijesio zla iako imam velikih problema sa jednim pastirem koji cuva takve ovce po drzavnom pasnjaku gdje moje znaju proci kad provale iz el.pastira pa ih moram svake godine cijepiti bez obzira na sve i nastambu tretirati 2 puta na godinu.
 
"Prelistavajući" i pregledajući Temu Bolesti ovaca primetio sam dosta diskusija oko "opadanja i/ili čupanja vune kod ovaca". Smatrajući da se radi o čestoj pojavi, posebno u zimskim mesecima, sve te diskusije sam izdvojio u posebnu Temu.

Iako se u principu radi o dve različite stvari (Avitaminoza i Šuga) spojio sam ih u istu temu, jer je efekat, odnosno posledica bolesti, slična - opadanje vune!

Naravno, očekuje se nastavak diskusije!

:ppozdrav:
 
Petrovo je napisao(la):
jeli iko od vas imao slucaj da ovce jedne drugoj jedu vunu :ppozdrav:
kolega,ja sam imao taj problem,imam ga jos uvek,a ti najbolje procitaj detaljno celu temu,pa nam onda izlozi svoj problem,ako ne pronadjes odgovor na svoje pitanje. :ppozdrav:
 
Petrovo je napisao(la):
pitam da li je iko imao ovakav slucaj i sta preporucujete kao lijek :ppozdrav:

Ispada drugar da ti sve nas pokušavaš da malčice zajeb......?!?! Tačno je da je ovo Forum i da mogu razna pitanja da se postave, ali moj je utisak da preteruješ - odnosno kolege se već žale da pomalo "smaraš" sa suvišnim pitanjima na koja već dati odgovori i niko više neće da se ponavlja.

Evo konkretan odogvor na ovo tvoje, već treći put, postavljeno pitanje leži u predhodne dve stranice: početak je ovde klikni: http://poljoinfo.com/index.php?topic=17873.msg93724#msg93724 i pročitaj post po post do najnovijih i naći ćeš veliki broj merodavnih diskusija, odgovora i saveta od strane stručnih lica, a i onih kolega koji su to već videli i imali taj problem u svojim stadima.

Znači, jednostavno je: Ne budi lenj - PROČITAJ čoveče!

:ppozdrav:
 
Pozdrav svima.Ja imam problem kod ovaca sa opadanjem vune.Naime,pre mesec i po dana(mozda i vise) sam odvojio tri bas stare ovce u posebnu prostoriju da ih hranim bolje ,za prodaju(UOPSTE IH NIISAM PUSTAO NA PASU ZA SVE TO VREME).I posto je ta prostorija(deo stale) slabo provetljiva,primetio sam, da je ovcama vlazna vuna u toku dana,dok pre neki dan jednoj ovci nije pocela da opada vuna,i danas sam povukao tu vunu preko kicme i ledja,tako da je sa pola ovce opala vuna (do koze).Ovce se ne cesu,nema krasti a mene interesuje da li je to suga ,ili je to opalo zbog te vlage( ovce su bas stare).Ako nije suga,da li iz ovoga moze da nastane suga. Ostale ovce su mi udrugom delu stale,I svaki dan na pasi,i nemam takvih problema kod njih.Voleo bih neki savet sta da radim.Za mesec dana idu na klanje te ovce skojima imam probleme.pozddrav
 
Poslednja izmena:
evo ponovo problema kod mene.sve do skora sam bio miran nisu cupale vunu jedna drugoj,i evo opet krenule.poludeo sam,katastrofa ruzno izgleda,a cujem i da mogu da uginu ako se prezderu vune.posmatrao sam ih,ovca nikad samu sebe ne cupa,vec samo ostale,iz cista mira u predelu ledja,vunu koju iscupa i pojede.ovce ne dozvoljavaju mirno da ih druge cupaju,tako da je sigurno da im to ne prija.tretirane su ivermectinom i kupane preparatom na bazi diazinona protiv vasi,sugaraca i krpelja,i pokrivene premixom uz dodatak stocne soli kroz koncentratni deo obroka i imaju vitaminsko mineralnu lizalicu na raspolaganju.pretpostavljam da je uzrok gomilanje pare na vuni ovaca koja je cini vlaznom i slankastom,pa ovcama prija da je jedu.moj objekat je visine 2 metra a plafon je od dasaka i na njemu nema kapljica kondenzacije,ali je ovcama vuna dosta vlazna.ima li neko ideju sta da radim da bi ova pojava prestala?
 
e i kod mene se cupaju prije 2 godine uginulo mi je jagnje jer su ga previse ocupale sta je uzrok vjerovatno nedostatak nekog od vitamina
probacu da im dam kostovit pa cemo vidjeti

---------- Poruka napisana u 17:49 ---------- Prethodna poruka je at 17:48 ----------

tako da sam ovce mazao starim uljem i tada su prestale da se cupaju
 
kakvim uljem si ih mazao?jestivim suncokretovim ili preradjenim kao prasice?jel ti se to desava samo u zimskom periodu kad su ti ovce zatvorene?
 
kod mene ovce uvijek imaju prostor gdje su slobodna
da samo zimi to jagnje su toliko pojele da je bilo golo samo namjestima je bilo vune a zima jaka
mazao sam ih starim motornim uljem ako mi vjerujes i od tada nisam imao probleme sad se ponovo jedu ne mnogo ali opet bi to trebalo iskorijenit
 
kako je meni jedan clan foruma objasnio,ova pojava se dogadja pri nakupljanju pare na vuni ovaca pri cemu vuna dobija slankast ukus i ovcama prija da je jedu.verovatno su i tvoje ovce bile mokre.preradjeno ulje sam cuo da se koristi kod prasica,za ovce to jos ne bih pokusavao,jedino sto mi sad pada na pamet je da im prisilno pojacam dnevnu dozu soli,dodavajuci veci postotak soli u koncentrat,tako da budu zasicene natrijum hloridom pa da izgube potrebu za nadoknadjivanjem putem cupanja vune.valjda ce uspeti...
 
Poštovani kolege,
moje su ovce cijelu godinu u ograđenom dvorištu od cca 700 kvadratnih metara, a po zimi u ograđenom ovčarniku.Opadanje vune počinje vijek u zimi i nikada se nije desilo da vuna opada mladim ovcama, već prvenstveno starijima.
Nije šuga, nisu nametnici, nije nedostatak vitamina i minerala.
Siguran sam da se radi o stanju organizma izazvanom starosti i stresom od zatvaranja.Prirodno ovca je životinja pašnjaka i svako zatvaranje znači stres za nju.
Opća kondicija i kvalitetna ishtrana ima vjerojatno utjecaja, ali sam činjenica da vuna prvo opada starijim ovcama , govori da slabiji organizam je glavni razlog.
Najviše sam toga imao kada sam ovčarnik za vrijeme jake zime omotao najlonom.
Vlaga u zraku je veliki neprijatelj ovaca, a "prijatelj" bakterijama, pa se ne čudim da je kod koleg ovčara80 došlo do opadanja vune.
 
slazem se kolega,naravno da opadanje vune ima veze sa staroscu,logicno,ali kod mene i kolege petrovo je u pitanju vidljivo cupanje vune izmedju samih ovaca,jedna cupa drugu,druga trecu i tako redom...i sve pramenove koje iscupaju odmah pojedu.
 
Nazad
Vrh