Opadanje i čupanje vune kod ovaca

kika

Novajlija
Učlanjen(a)
18 Jan 2010
Poruka
15
Pozdrav. Prvi put sam ovde, bavim se ovcarstvom dve god i nisam tako iskusan. Sinoc se jedna ovca ojagnjila sve ok, 2 zenski jagnjeta medjutim sada sam primetio na ledjima ovce kao kad je otpala vuna velicine pecata.Ovca se normalno ponasa pa neznam dali je to opadanje vune "normalno" i opasno ili ne? Sta bih mogao preduzeti. Inace moje ovce nisu nikad dobijale nikakve vitamine niti injekcije a rasa je "nasa" kako bih rekao domaca pomesana heheh. Inace sve pohvale ovde zaista ima dosta korisnih saveta. ::svaka cast:: :D
 
Ako nije iscupala wunu,werowatno suga,jos ako se cese,ili grize to je to sigurno,kupi jednu ampulu NEOSTOMOSANA rastwori,i sundjerom natopi samo taj pecat.
 
Nisam primetio da se češe ali je moguce... kupicu Neostomosan u svakom slucaju nece joj skoditi. Mozda je i iščupala vunu ali nije mi jasno kako, to sam primetio dan posle jagnjenja. u svakom slučaju Hvala :D
 
Ау Деки, ти одма па шуга...ја би реко да је то што се облизнила па се витамински исцрпела а и рече човек да не даје витамине.
Боље немој узимати отров ако се већ не драпа него узми неки премикс и соли за лизање да имадне витамина на располагању.... и да, добродошао :ppozdrav:
 
Velimire,ja sam rekao da je suga SIGURNO ako se cese i grize tó mesto,a to sam rekao jer je kolega rekao da je wuna ispala welicine pecata i na ledjina,a kod hipawitaminoze mislim da prwo ne ispada welicine pecata i to na ledjima,wec sa strane gde je najwece trenje,jer su generalno swa wlakna slaba usled deficita!Pozdraw
 
Ja ta problem rješavam najbolje i najmanj komplicirano sa injekcijom Ivermectina (1-2 put godišnje), koji je protiv svima unutrašnjim i vanjskim životinjicama. Nije ni skupo, za 12 komada sam veterinaru dala 40 eur.
 
eee hvala narode... kupicu prvo sol, ovca je bila zatvorena u staji neko vreme zbog hladnoce ali najverovatnije da su vitamini nece im skoditi da dadnem malo :D
 
Eeee drustvo imam jos jedno pitanjce u vezi opadanje vune na pecate. Neko mi rece da moze da bude to sto su zatvorene u stali i da ne provetravam dovoljno ali kako da ih ostavim vani kad je temperatura - 7C di -10C. Do koliko to njima nije hladno napolju jbg. I da dodam vec se polako jagnje jedna po jedna mislim da bi i za male jage bilo hladno napolju a ako ostavim prozore otvorene opet mislim da ce za jagance biti hladno. Koja je temperatura optimalna za ovce:haha: Znam da sve znate hehehe :ppozdrav:
 
Ovce van slobodno danju nek je napolju i minus 20 a toliko nije ili otvori bar 1 prozor da se ne guse,bitno j e da je provetreno a da nema promaje.zima je samo za malu jagnjad do 7 dana posl e se oni ne boje,do tada im nadji topal smestaj
:ppozdrav:
 
Pozdrav Kika, teoretski minimalna temp u ovčinjaku bi bila oko 8 stupnjeva.No iz vlastitog iskustva mogu reči da je važnije dobro provjetravanje nego temperatura.
Bitno je da nije propuh na visini do 1 metar, a ako je temperatura u minusu nije problem.
Ja sam jedne godine zatvorio ovčinjak najlonom, pa je bilo toplo, ali janjci imali proljev cijelu zimu.
 
pozdrav svima!nov sam na forumu ali ga odnedavno pratim i odusevljen sam diskusijom i savetima.siguran sam da cete i meni priskociti u pomoc,naime,pocinjem da se bavim uzgojem virtemberg ovaca.proletos sam izabrao 4 lepa zenska jagnjeta,napravio novi objekat kapaciteta 20 grla sa mogucnoscu prosirenja,i medju njih ubacio komsijskog siljega takodje virtemberg.krajem oktobra sam primetio da jedna od siljegnica cupa zubima vunu ostalima,pa cak i da je pojede.sve su vakcinisane protiv suge i crevnih parazia i imaju stalno na raspolaganju ciglu soli i minerala i vitamina.ovdasnji veterinari nemaju nekog veceg iskustva sa ovcama,pa vas molim ako mozete da mi kazete sta moze biti uzrok ovoj pojavi i kako je spreciti.unapred zahvalan srdacno vas pozdravljam :cao:
 
Još nisam nigdje našao odgovor na ovo pitanje.
Na jednom mjestu u literaturi stoji da nije poznat točan uzrok ovoj pojavi, iako će mnogi reći da se radi o nedostatku vitamina, no ne znaju kojeg.
Nebi te to trebalo zabrinjavati, jer nema nekih ozbiljnijih posljedica.
Osobno mislim da je pojava nešto češća kod ovaca koje se drže u malom prostoru, odnosno koje nisu na cjelodnevnoj ispaši.
To je moje iskustvo, no ne tvrdim da je generalno pravilo.
 
Neki kazu da je uzrok nedostatak Magnezija. Kod muzjaka kazu da moze biti uzrok povecana koncentracija testosterona u krvi.
Ja sam primjetio da prilikom bacanja slame, dosta slame ostane na vuni i jedno od drugog gricka tu slamu i tako cupka i vunu. I u biti im predje u naviku.
Na jednoj farmi je bilo dosta problema upravo s muzjacima i to samo jedne rase. Na farmi su prisutne dvije rase ovaca. Ova pojava je bila prisutna samo kod jedne rase i to one s duzom vunom, dok kod druge koja ima kracu vunu nije bilo pojava. Boravili su u istoj stali i jeli istu hranu.
Uglavnom se javljao kod muzjaka.
 
u svakom slucaju hvala na informacijama.verovatno ima nesto i u uslovima drzanja jer su moje ovce u zavorenom,mada imaju dosta prostora.mogu vam reci i da sam se svega naslusao;i da je to znak da ce biti jaka zima,i da su to simptomi suge,pa cak i da je moja ovca nastrana.nadam se da joj do strize nista nece faliti,i da se posle nece to ponavljati.zahvaljujem jos jednom.
 
Pozdravljen!
Ja imam jedno bukvico iz 1952 godine(slovensko), u kojoj piše o ovi bolesti.
Da ti probam malo objasniti, ako nešto ne razumeš, pitaj:
Požiranje volne pri ovcah: piše, da je to neprirodan pojav kod jagnjeta in ovca, da si čupajo i ždero vuno. to se najviše vidi kod ovaca, koje so u zimi u štali. Uzrok za to je pomanjkanje rudninskih soli i vitamina. Ako se ovce pita sa kislim senom iz močvarskih travnikov, je to za ovce loše, jer jim ruši alkalno ravnotežje. To čupanje i požiranje vune je opasno, jer se vuna u želudcu sprime u kepe, koje mogu, da rade probleme u prebavilima. Ta razvada se u čredi prenese na druge ovce, zato je treba one koje su prve počele to da rade, odmah oddvojiti.
Ovcama je treba dati kuhinjsko sol, "kredo", klajno apno:haha:, dobro sladko seno i suho listje. Sol je dobro i ako se da u napoj (ca.2 gr na ovco).
Evo, napisano malo po indijansko, ali stari dedi su znali sve. Ova bukvica je kao Biblija :D
 
@Karmen

Kako sam prije napisao, neki kazu da je nedostatak magnezija. Dali je, to je pitanje?
To sta pise u toj knjizi se proturjeci s onim sta sam u prijasnjem postu napisao.
U farmi kojoj sam radio, sve ovce jedu istu hranu (unifeed), u stalama su zajedno, nije kiselo sijeno ni sjeno s mocvarnog tla. I pojavljuje se redovito kod jedne rase dok kod druge nema slucajeva. Javlja se tijekom cjele godine. Nakon strize se obnovi cjela vuna i super izlgedaju. Onda pocne polako nestajanje vune do toga da pojedina grla prakticki budu skroz bez vune preko ledja.
Pozdrav.
 
kod mene je sledeca situacija:cele god.su na jaslama,i imaju onu ciglu soli sa vitaminima i mineralima da je lizu po volji,od hrane dobijaju zdrav kukuruz,lepu lucerku,i lepo seno koje nije sa mocvarnih terena.pokusacu da im dam koktel vitamina,pa da vidimo hoce li se stanje popraviti.
hvala na odg.veliki pozdrav :ppozdrav:
 
I kod nas imamo onu ciglu sa vitaminima i mineralima, ali ako jim daš kilo obične morske soli, onu ciglu ne ni pogledajo. Kod nas se da i obično sol, to mi je preporučio uzgajivač, kod kojeg sam kupila Vladimira.
 
Nazad
Vrh