Ishrana konja

talianu

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2009
Poruka
12.623
Lokacija
Lokve-južni Banat
Pošto vidim da ima mnogo zainteresovanih da drže konje iz hobija evo tema da nam iskusniji malo pojasne ovu problematiku. :cao:
 
Даааавно сам ја кукао модераторима да отворе посебну област везану за коње. Хвала им на томе.

Што се тиче исхране - ако некоме треба савет - нека изволи да пита :ppozdrav:
 
Исхрана, правилна, пре свега зависи од употребе коња и врсте рада. У суштини од свих домаћих животиња једино исхрана коња се није променила задњих 2000 година. Још у време Аристотела, што се види по неким списима, коњи су јели само луцерку и овас. Значи исто што и данас. Зашто ? Зато што је коњ животиња врло осетљивог здравља и не трпи ни лошу храну, ни нешто што би било неприродна храна за њега, ни лоше услове смештаја.
Укратко, потребно је дневно око 1-1.5 кг квалитетног сена (луцеркиног или ливадског) на 100кг телесне масе. Зависно од врсте и тежине рада још 0.5-1.5 кг концентроване хране (кукуруз, овас, концентрат) на 100кг телесне масе, или пак без тог концентрованог дела.
Кад то кажеш "зналцу" липицанера, отераће те где не сија сунце, казаће да је то мало, али зато су 90% липицанера са болесним ногама, стомацима и уместо да живе у просеку 20-25година морају најчешће на клање после 12-15 година живота.
Увек је потребно обратити строго пажњу на квалитет хране. Коњ не трпи експерименте и многе ствари које ће ти на пример овца и крава појести коња може лако да убије (непржена соја у зрну, сојина слама дуготрајно давање сламе пшенице...).

Ма ово је ооооогромна областда бих тек тако писао чега се сетим. Питајте...
 
Evo kako ja hranim konja, po kojim pravilima.

Konj zahteva dnevni minimum od 0,75 do 1% svoje tezine sena kako bi zadovoljio svoje potrebe za vlaknima i time osigurao normalnu aktivnost probavnog sistema. Znaci konju od 500 kg treba minimum 4-5 kg sena na dan. Ovo znaci da konju treba ovaj minimum hrane kako bi se samo odrzao u zivotu i ne bi crkao. Kada konj ne primi odgovarajucu kolicinu sena dugih vlati kroz duzi period razvije psihicke poremecaje ponasanja kao sto su grizenje drva, jedenje izmeta i jedenje onoga sto je ispod njih. Sto opet ljudi pripisuju nekim drugim stvarima umesto da pogledaju kakva mu je ishrana.
Seno dugih vlati je potrebno cak iako konja hranimo izmrvljenim senom. Najbolji nacin hranjenja konja je s poda zbog toga jer tako najbolje oponasamo prirodni nacin hranjenja

Zitarice su semenke biljaka koje imaju visoki postotak skroba u sebi. Sve zitarice se medjusobno razlikuju, a upotrebljavale su se u ishrani konja kao izvor visoko energetske hrane vekovima.

ZOB je tradicionalna zitarica u prehrani konja i iz vise razloga najbolji izbor. Zob je zitarica koja je najbolje izbalansirana, sadrzi 53% skroba, 12% proteina, 5% masti i 12% vlakana.Skrob iz zobi se dobro razgraduje preko 83% u zelucu vec. Skrob iz zobi ne doprinosi prekomernom zadrzavanju skroba u debelom crevu kao sto to cine kukuruz i jecam.

KUKURUZ ponekad ima losu reputaciju kao konjska hrana i to zbog pravih razloga. Kruci je i tezi od zobi, tako da direktnom zamenom u mericama mozemo ga previse dati konju. U kukuruzu svi sastojci nisu dobro izbalansirani, sadrzi 71% skroba,8% proteina,4% masti i 2% vlakana. I najgore od svega skrob iz njega se ne razgraduje u zelucu osim ako nije smrvljen kako ga je i najpreporucljivije davati.

JECAM (sa 65% skroba) ima jako cvrstu opnu koju konji tesko sazvacu tako da se najcesce daje oljusten. Cak i u tom stanju slabo se razgradjuje.

To je sto se tice prirodnih zitarica, u industrijska hraniva ne bih ulazio.

Nekoliko jednostavnih pravila za ishranu konja

-Hranite konje prema njihovoj tezini
-Hranite adekvatnim senom duge stabljike (ovde ne ubrajamo preradjeno seno)
-Hranite sve vrste hrane po tezini a ne volumenu
-Hranite u tacno odredjeno vreme svaki dan
-Izbegavajte nagle promene u hranjenju
-Omogucite pristup mineralnim blokovima svim konjima
-Nikad ne dajte konjima koncentrat koji sadrzava Rumensin(komercijalni aditiv za poboljsani rast krava) koji je smrtonosan za konje
-Hranite samo s kvalitetnom, cistom hranom
-Dnevno proveravajte ostatke hrane i uklonite ih
-Ne hranite odmah pre ili posle treninga
-Redovno trenirajte konje koji zive u stalama

Kod domacih zivotinja konji imaju jedinstven probavni trakt. Funkcionalno ga mozemo podeliti na dva dela (prednji i zadnji deo). Sastavni delovi prednjeg dela su: usta, jednjak, stomak, dok zadnji deo ukljucuje: slepo crevo, tanko i debelo crevo i rektum. Kod konja na prednji deo otpada 35-40% celog kapaciteta probavnog trakta sto u odnosu na ostale domace zivotinje npr. svinja 60-65% ili krava 80-90% govori o jedinstvenosti probavnog sistema ove domace zivotinje. Konji u odnosi na druge dom. ziv. imaju relativno mali stomak na njihovu velicinu i zbog toga hrana kroz stomak prolazi brzo. Konji fizicki nemogu povracati te je zbog toga neobicno vazno da se naglo ne prejedaju.

Nadam se da sam barem malo pomogao... :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
100% се слажем са свиме написаним.
Додао бих само једну стврчицу која није директно везана з аисхрану. Коњ, као мало која врста мора да се посматра свака јединка понаособ. Пет коња у штали, сличне тежине старости и пола траже и пријају им 5 различитих хранива, начина исхране и потребне количине хране.
Мазите, али никад не размазите своје коње. Вратиће то они вишеструко. Непостоји већи "кућни љубимац" од коња. Ко то не разуме - нека купи коња, па ће схватити.
 
a dali je preporucljivo naprimer davanje sveze nakosene trave preko leta umesto sena naprimer.. i u kolikim kolicinama ? :ppozdrav:
 
ja mojoj kobili dajem, ali ne skoz sveze, ostavim je bar jedan dan da odstoji. ali ne dajem samo travu, dajem pola travu pola seno. i to u kolicini koju uobicajeno dajem.
 
zbog kolicine pitam rece mi jedan ovde iz mog kraja on ima neku kobilu ima oko 250-300 kg kaze ona mu preko zime pojede kao 3 ovce otprilike.. a preko leta ima trave dosta i to joj je.. meni bi dosta znacio jedan konj da mogu sa njim da vucem pomalo kad mi zatreba pa se zato raspitujem...
 
Interesuju me principi ishrane koji imaju za posledicu da konj ne bude 'pupav' vec da ima utegnut stomak?Znam za knjiske potrebe,ali me zanima praksa,jel' i u tom slucaju odnos kabasto:konc.deo odprilike 1:1,ili se ide na veci udeo konc.dela(zobi..itd)?Da li zdrebe od malena treba navikavati na takav nacim ishrane i da li je moguce da 'pupasta' zdrebad kasnije imaju korektan trbuh?Pozdrav drugari.
 
Kak to mislis pupav?
Inace ide kod onih konja koji nisu sportski i za nikakav rad 70% voluminoze u obroku,a oko 30% zobi/smjese.
Das mu u dva obroka oko 3,5kg kvalitetnog sijena odnosno 7kg/dan i oko 1,5kg zobi.
Tako hrane ljudi koje znam koji drze konje.
 
Vidim ja da tu imam puno da učim :)
Zanimam me da li je seno obično livadsko dovoljno? I šta je sa detelinom? To ne vidim da iko spominje, pošto sam video da i to ljudi daju konjima, da li je to greška?
 
Vidim ja da tu imam puno da učim :)
Zanimam me da li je seno obično livadsko dovoljno? I šta je sa detelinom? To ne vidim da iko spominje, pošto sam video da i to ljudi daju konjima, da li je to greška?

naravno da nije greska, i ne daju detelinu nego lucerku, lucerka se nekad zvala u narodnom zargonu konjarica
 
štaće ti kupovne smeše najbo lje dati običan obrok u zrno ako ti konj ne radi svaki dan u njivu ... dosta mu je 1kg ujutru 1kg uveče jedna bala na 4obroka,nesmeš non stop da daješ kukuruz dobija otok nogu.slobodno kosi i odma davaj moze da se jedino prosere ko krava dok sam neizreguliše stomak ako je do tad bio na seno.pokazatelj dobrog stomaka je kuglice izmeta.nikad ne melji hranu zbog zuba da ih sam ravnja.ako ti konj peni dok jede ima zazubice daj kukuruz u klipu ako ne pomogne turpiju krupnu u ruke i turpijaj.nikako plesnivo seno moze dadobije ,,kolike ,,od toga crkava tvoja preventiva je dok ne dođe vet. motka u ruke i debelo masiranje ti i još jedan i nikako nesme da legne.pšenicu nikako u zrno.ječmenu slamu obozavaju .ako konja mozeš da napašeš celog dana ništa ti od hrane ne treba pod uslov da ne radi.konj ima 6m crevo gde vrši varenje kao kod jelena.jedina zivotinja koja je nadpasla i nadpišala konja to je ovca.
 
nema nikakva razlika u ishrani dovoljno je 2jogurtske čaše ujutru i uveče kukuruza,ali su malo zeznuti oko zdrebljenje do sad ni jedno zdrebe nismo mogli da očuvamo ili mrtvo rođeno ili za nedelju dana ugine posle zdrebljenja baš nam krivo
 
Nazad
Vrh