Lipicaneri

jesu . a inace 12 i 13 slika je friziski konj, ogromne pare gazda trazi za njega, nisam zapamtio koliko je rekao jer sam slusao iz daljene, a konj ima 4 godine
 
Pa i jesu skupi nisam ni znao da ih ima neko u Srbiji.Viđao sam na nekim Mađarskim i Slovenačkim sajtovima ima ih ali su cene od 5 000 eura pa na više.
 
slagacu te al mislim da je rekao od 10 - 12 000 evra


u subotu idem ponovo na sajam, bice jos slika!

e sipak sajam traje jos danas... ne verujem da cu stici da odem...
 
Poslednja izmena:
zasto lipicaneri nisu za jahanje? a jasu se.. cula sam da je razlog zbog nekih visokih hodova, ali i dalje ne razumem zasto to smeta, dali neko moze detaljno da mi objasni?
 
@jovana1, tesko je objasniti zbog cega generalno nisu za jahanje, tj. nije da nisu za jahanje, nego su neudobni dok se jasu, posebno u kasu. to je zbog njihovih visokih hodova, mada neki ni nemaju visoke hodove, pa su neudobni, tacnije, oni nisu gradjeni za jahanje, vec za vucu. niko ti ne moze detaljno objasniti, nego odes jases malo nekog hanoveranca, ili egleskog punokrvanjaka, pa onda predji na lipicanera pa ces sama uociti razliku.
 
Јована,
одакле ти информација да се липицанери не јашу? Зато што већина одгајивача липицанера код нас не јаше? Па липицанер првих две стотине година се горово само за седло и користио. Уосталом све дресурне тачке високе школе шпанског јахања се одвијају под седлом.
Ја их лично имам четири, сви су најахани и поред њих, јахао сам и оне који сам продао. Моја искуства са њима под седлом су више него добра. Удобност зависи од технике јахача (његове обучености) и од грађе и држања кичичних костију коња и то је стварно индивидуално. Коњи са штуластим ногама су трврди ѕа јахање, а они са "медвеђим" стопалом су јако удобни, само што је удобност у супротности са добробити за коња.Ако је тебу удобан, није добро ѕа његове ноге и обрнуто. Могу само још да додам да је за мене више него јединствен осећај јахање липицанског пастува, али и да самим јахањем јачају поједине групе мишића коња и да се уз јахачки тренинг појачава акција коња у запрези.
Укратко, липицанери се јашу, итекако , а тебе су довели у заблуду ( да не употербим тежу реч)
 
veliko hvala, onda su me bas doveli u zabludu!

e sad me interesuje jedno pitanje sto se tice sedla, kako ja da znam koje sedlo meni i konju odgovara? znam da imaju mere 16, 17, 18, sta to znaci? neko ce reci pa prema velicini tvojoj, ali kako ja da znam, od koje visine idu mere? nadam se da ste razumeli moje pitanje!
 
Manje znači veličina sedla, a mnogo više znači tip (vestern, dresurno-preponaško, radno džokejsko ). Meni lično je za lipicanera najpodesnije i najudobnoje preponaško (dresurno sedlo), jer mi je manje udobno džokejsko(jer je ravno i tanje), a kod vestern sedla smeta mi onaj čuveni držač napred. Ali kao što rekoh sve to zavisi od tehnike jahača, šta voliš u jahanju i naravno od navike. Veličina sedla zavisi i od samog konja, ali i od veličine jahača (naročitog ONOG dela tela sa kojim se sedi - razumela si me).
Za udobnost jahanja ti je vrlo bitno da podesiš dužinu kaiševa uzengija, što je vrlo individualno i zavisi od dužine nogu jahača, ali malo i od debljine nogu. Ako su kaiševi prekratki, noge će ti biti stalno savijene, čak i kada se izbacuješ unapred iz sedla, što mnogo više umara noge. Naravno, kao dama ovo možeš i da namerno iskoristiš kao vežbu, mesto aerobika, ali nemoj da se sutradan pitaš zašto ne možeš peške ni do kupatila. Ako su pak kaiševi previše dugački, onda su ti "noge kratke" i onda od izbacivanja napred u sedlu nema ništa, pa će ti konj pomeriti bubrege u stranu od "struckanja". Naćićeš na netu slike kako se podešava sedlo, averuj mi najveći broj mojih prijatelja, koji jašu rekreativno to ne umeju da urade, mada je upravo ona stvar koja pokvari čar jahanja ako se ne uradi kako terba, ili jahanje učini neponovljivim zadovostvom ako se uradi kako Bog zapovedi.

PS ovde smo svi prijatelji i nema poterbe za persiranjem. Bitno je da poštujemo jedni druge kao ljude, osobe.....
 
te velicine 16, 17,18... nisu velicine sedla, vec one oznacavaju velicinu onog mesta gde ti je straznjica. sto se tice podesavanja uznegijskih kaiseva, oni se podesavaju tako sto se ispruzi ruka duz uzengijskog kaisa, i kraj uzengije se stavi ispod pazuha, to je duzina koja ce vam odgovarati. ali najvaznije je dobro utegnuti kolan, ja ga utezem bar 3-4 puta dok sam dole, i kad se popnem uzmem dotegnem jos jednom. ako jos nesto nekog zanima, nek pita. ja cu odgovoriti ono sto znam :)
 
Pastuv mog kuma sa A knjigom...
my-nokia-001.jpg


---------- Poruka napisana u 00:01 ---------- Prethodna poruka je at 00:00 ----------

my-nokia-003.jpg
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Evo cuvenog grla Conversano Zora (pastuv) vlasnika Radakovic Milenka - Bulica iz Surcina (fotografija sa jucerasnje izvanredno organizovane i posecene Fijakerijade u Pecincima):

6b9g33l6wjfgx8m7s.jpg
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
kazu da ce biti sila, ima samo 1 godinu, a prelepa je jel puno 650, majka polulipican

kazu da ce biti sila, ima samo 1 godinu, a prelepa je jel puno 650, majka polulipicanerka , otac cist lipicaner, kazu mi da cena nije fiksna.
obrisao sam sliku kontam da je kaznjivo kaciti slike sa drugih sajtova
 
@zelja, druze, uzimaj to, izgleda izuzetno ovako u stavu, i za te pare sigurno vredi, e sad kakva je akcija, to je druga stvar. moj je predlog da uzmes, mozda za 550, 600e
 
Ako ti je bas "zapelo za oko" onda pazari, i nemoj preterano da se cenjkas, ako ti je stalo, jer ce uleteti neko drugi, ponuditi 40-50 eura vise i kupiti. Kada sam pre 2 godine trgovao za moju kobilu gazda je trazio 700 eura (a on je platio 900, bila kod njega 2 godine), tri meseca sam se pogadjao i na kraju platio 450 eura, tako da je doticni "pukao" i ostao kratak 450 eura u budjelaru, ali nisam zurio jer je kobila bila u dosta losem stanju, nije se zdrebila, neposlusna, nije htela da vuce...... E sad ce neko reci da sam ga ucenjivao, sto nije istina, nisam kriv sto je on pretplatio prethodnom gazdi, pa nisam ga tukao motkom da je prodaje....
Par saveta pre kupovine:
- uvek se unapred raspitaj o svim cinjenicama koje grlo "vuce" za sobom, prednostima i manama, da li je nauceno vec nekim dobrim i losim trikovima, kakve su mu navike u jelu, i ponasanje u stali i van nje, da li je vec pokusavano da se preze uz rudu sa opremom na sebi ili bez, u treningu, ili sedlo....
Jer ako primetis da se je sa grlom postupano van utvrdjenih pravila zdravog i ispravnog odgoja, neces mu tako lako izbiti "bubice, fore i fazone" iz glave. Na batinu ZABORAVI, nista njome neces postici, jos ce na gore ispasti.
Nije svejedno da izdvojis odredjenu svotu evropskih novaca, vise-manje svejedno, ako za njih ne dobijes ono sto ocekujes, pa makar trazio duze vreme grlo za svoju dusu....
Moje zdrebe (pastuvcic) vec od tri nedelje je bio vezivan uz majku u spediteru gde god krenuli. U nedelju 15. jula puni 4 meseca i vec sa njim mozes lepo da se ophodis, sve cetiri noge daje da ocistis kopita, vezan je preko celog dana i na svaki dva-tri sata ga pustam da sisa, izuzev nocu, cim cuje da se spediter sprema, lupaju lampovi ili skripi kocnica, pocinje da njisti u stali i vec se "pakuje" za put, nedaj Boze da ga se slucajno zaboravi, mada hoce da besni i kopa prednjim nogama, nema da me ugrize ili jos gore sutne zadnjim, ali sam dosta vremena i truda ulozio u njega.
Zelim ti puno srece u trgovanju..........Pozdrav iz ravnoga Srema.......
 
Ovo je lepa forma konja meni se lično dopada ali ipak odluka je tvoja.Idi kod ljudi i proceni sam šta ti valja činiti,jedino nemoj da zamišljaš kad bi bila ovakva a ne takva i sl.to što vidiš totije.
Ovi isti su prodavali i neku vranicu 6-7 godina stara? Ako je to majka ja bi je kupio bez razmišljanja.
Srećna trgovina

---------- Poruka napisana 16-07-12 u 21:19 ---------- Prethodna poruka je 14-07-12 at 16:40 ----------

kazu da ce biti sila, ima samo 1 godinu, a prelepa je jel puno 650, majka polulipicanerka , otac cist lipicaner, kazu mi da cena nije fiksna.
obrisao sam sliku kontam da je kaznjivo kaciti slike sa drugih sajtova

Šta bi sa trgovinom ?
 
Nazad
Vrh