Lipicaneri

Zeljo predivna je kobila! koliko ima godina? jel si ti snimao video klip?
 
zato sto ne znam i imam puno kila. probao pa leteo. bilo je smesno, **greška i lakat me boleli dva dana. ma bilo je da crknes od smeha. probao sam na golo bez sedla, ovih dana cu probati i ja u sedlo.
 
120 trenutno, radimo na tome da dodjemo bar na 90. Nije tajna nikakva, toga se ne stidim kako dosle tako ce otici.
 
Ja sam mislio da imas mnogo vise :osmeh: pa nije to neka tezina za konja! mnogo tezi su jahali konje bez problema.
 
Dobrodol, jel mozes sad da poznas? :osmeh:

asas.jpg
 
Jesam i znam šta se desilo, znam i čoveka po imenu čiji su konji, samo nisam znao da ima "likova", koji ovo snimaju i stavljaju na Youtube...
Nisam prilazio jer u ovakvoj situaciji treba iskustva i fantastičnog poznavanja konja, koje meni ne manjka, ali je bilo dosta iskusnijih i starijih od mene pa nisam prilazio da pomognem...
Kerenje koje se moglo završiti svakojako, ali na svu sreću...
Motao je zapregu previše brzo i oštro, pastuv je bio upregnut izleva, motao je desno na kobilu i... smotali se...
OBRATI PAŽNJU - Iz ove situacije se lepo vidi zašto su Lipicaneri carski konji, svaki drugi par konja bi svašta napravio, a oni leže potpuno mirno i čekaju na gazdu da pomogne...
I šta na kraju gazda radi - mlati pastuva a kriv je sam...
Ovaj brka u zelenim gumenim čizmama i sivom prsluku što pomaže da se oslobode konji je čuveni Pišta-Bači, moj suseljan (sa Dobrodola), konjar, i moj dobar prijatelj, koji u ovakvim situacijama pokaže od kakve je fele sazdan...
Sve fore i fazone sam od njega pokupio, mada vole pokatkad da mi time natrlja nos kada se pokačimo oko mog konja i pogleda na to kako da ga vaspitavam.
Jedared se i meni ovo desilo, i to baš pred Pištaginom kapijom, hteo sam da pokažem kako mogu u milimetar da procenim prostor i okrenem kobilu "u mestu", živ me sram pojeo, uspeo sam da prevrnem kobilu u kanal, ona na leđima i sve četiri uvis, ali je kobila isto ovako ostala mirna i pametna, Pištaga istrčao napolje i pomogao da je ispregnemo, onako na zemlji i nanovo upregnemo ko da se ništa nije dogodilo.
Zatim sam pomogao da i on upregne svoje dve kobile, pa smo terali u Šatrince na Guščijadu da se malo kerimo...
 
Poslednja izmena:
A da vidite kobilu kako buja. ima stomacinu kao da ce blizance zdrebiti. kazu da dobro doji zdrebe iz stomaka. Od SV. Jovana krecu dezurstva. Brat i ja na smenu fotelja u stalu i cekaj, jednom od nas dva ce se posreciti a iskreno, voleo bih da sam to ja. no, u svakom slucaju da to sve prodje u najboljem redu ma ko to video. treba do 8 februara da se ozdrebi.
 
Nek je samo živa i zdrava, pa će se lepo i ždrebiti..
A ovo što si naumio, da čekaš i gledaš kako se ždrebi, moj ti je prijateljski savet da to bolje izbiješ sebi iz glave, prvo što se kobile ždrebe u 90% u ranim jutarnjim satima, obično pred zoru, a drugo, kobila će biti uznemirena i nervozna zbog nečijeg prisustva, pa će čekati da nema nikog u blizini, može ždrebljenje da odgađa (svojom voljom) čak 48 sati od prvih sigurnih znakova ždrebljenja.
Nikako nije dobro da remetite prirodan tok stvari svojom znatiželjom, kad bude vreme, oždrebiće se, a ako nedaj Bože krene nešto naopako, mala je verovatnoća da ćeš uspeti nešto pozitivno da uradiš, jer kod kobila ždrebljenje obično ide veoma lako, a ako nešto ne valja, male su šanse da svojim radom doprineseš da sve protekne u najboljem redu...
S najiskrenijom željom da sve protekne najbolje i u redu, pozdrav od mene...
 
27 M.Trompeta,apsolutni šampion novosadskog sajma 2011.

104383233473111521204396.jpg


Slobodane koji je to konj? Bas nije nikakav..... :sta:
 
Poslednja izmena od urednika:
To ti je jedan on najboljih konja u Srbiji, godinama je bio sampion Novosadskog sajma. Poreklo mu je sa ergele Kelebija. Meni bas izgleda vrhunski!
 
techa
Kao što ti reče Slobodan,ovaj pastuv je vrhunski, inače moj omiljeni, u okvirima koje ja smatram za standard ( a i sudije koje ocenjuju, očigledno).
Lepa i skladna figura, ne preterano dugačka leđa, labuđi vrat, kratke uši, visokih hodova.Poreklo - Ergela Kelebija. Genetika - Ergela Lipik (Hrvatska)ako se ne varam...
Vlasnik je Turaković Zoran, KK "Konversano" Surduk (opet ako se ne varam)...Srem...
Konj kakvog bi svako poželeo da ima u štali (ja ponajviše)...::super::
 
Znam drugari sve ste u pravu...... Moja kobila bi trebalo da nosi njegovog potomka. Negde pre cetiri meseca sam je nosio na pripust i za sada nista ne pokazuje. A ja brinem, i stalno je zagledam. Mislim da je njegova majka iz lipice (ispravite me ako gresim) dosla na kelebiju. Inace 6 puta apsolutni sampion NS sajma 2006 ga izlozila kelebija i onda ga kupio Zoran Turakovic. Jos uvek je kod njega i on ga je izlagao i osvajao sampionske pehare jos 5 puta. Jedne godine nije bio na sajmu inace kad god se pojavio uzimao je pehare.
@dobrodol sve sto si naveo me je i nateralo da ga pripustim na moju kobilu. Ima odlicne potomke, izuzetne je naravi a u prirodi kako izgleda....... cini mi se jos mocniji nego na slici, kakav vrat.......... Stalno bih ga gledao. Ne mogu da odvojom pogled od njega...... :ppozdrav:
 
27 M.Trompeta,apsolutni šampion novosadskog sajma 2011.
Slobodane koji je to konj? Bas nije nikakav..... :sta:

Pa zašto si onda ovo napisao?
Ne razumem...:sta:

Inače, genetika je Lipik, mogu da se kladim, jer je Ergela Kelebija izvlačila linije po genetici potekloj iz Lipika ("otuđeni" konji Ergele Lipik, smešteni po Ergelama u Srbiji za vreme rata 90.-tih), imali su čak problema sa izdavanjem Pedigrea, jer su Hrvati zahtevali kod LIF-a da konje koji su u Srbiji, a "izmešteni" su u Srbiju u ratu '90.-tih, potpuno izbriše iz Glavne odgajivačke knjige, kao i njihove potomke...

Malopre sam našao i podatke:

27 MAESTOSO TROMPETA 2001. Kelebija

Otac: 206 MAESTOSO MAHONIA X 1982. Lipik


Otac:
53 Conversano Batosta VI 1987 Lipik
Majka:
36 TROMPETA 1993.
Majka:
679 Trompeta XXIV 1977 Lipica
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh