Lipicaneri

Prepusteni sami sebi to je tacno ali cekati na pomoc drzave nije dobro jer tamo nesede domacini i nemaju sluha uopste za svoj narod ,i naposletku ljubav pobedjuje tako je uvek bilo i tako ce i biti :ppozdrav:
 
Zar ne daje država subvencije za nonijuse? Negde sam čitao da daju za njih, jer ih smatraju autohtonom rasom.

Kod mene u kraju ima mnogo više konja, nego zadnjih 10-15 godina. Dosta su jeftini, pa ih više ljudi drži. Da imam uslova, sigurno bih držao jednog, ali nemam. :(
 
Drobac
Da, u pravu si...
Daju za Noniuse...
A znaš li koliko u Srbiji ima grla Noniusa koji su priznati u čistoj rasi koji dobijaju subvencije ?
Toliko da je čoveku dovoljno da skine čarape kad broji, uz prste sopstvenih ruku....
E toliko ih ima !!!!!
Uz to, polovina od tog broja je kod jednog uzgajivača, tj. "uzgajivačice"...
Ne znam šta je s grlima iz "državnih" Ergela, Karađorđevo, Zobnatica, Požarevac...
Malo karikiram, ali skoro da sam u pravu...

- - - - - - - - - -

Bojane, preporučujem da pročitaš Temu, trebaće ti svako iskustvo u "držanju" konja !!!!
Gde si je kupio, i ako nije tajna, koliko si je platio ?
Velika je to obaveza, i ako nemaš iskustva, biće veselo !!!!!:ppozdrav:
 
Ovde u komsiluku ,400e ,sto se tice iskustva tu se nadam pomoci vas kolega koji se razumete u konje jer ja samo znam da ih volim i to je valda nesto za pocetak:ppozdrav:
 
Jel umatičena ?
Ima "papire" ?
Uvek sam rad da pomognem, ali dosta stvari imaš i ovde u Temi, objašnjenih, napisanih iskustava, kako sam trenirao mojega "ljubimca"....
Ufff, pa biće već 7 godina !!!!!
Sad je to prava konjetina !!!!
Obrati pažnju na ishranu, kod konja je to uvek tema, koliko kabastog hraniva a koliko zrnaste hrane...
Ne valja ni puno, ni malo, da imaš 3 konja u štali, svaki bi drugačije dobijao, veruj mi....
Ako imaš vremena, mogu ti poslati na email knjige u elektronskom obliku, iz moje "arhive", pa se zanimaj u ove Zimske dane...
Samo mi dostavi email na PP....:ppozdrav:
 
Nema nikakve papire ali nisam ni pitao za njih {pitacu bivseg vlasnika }u stali imamo i zdrebnu magaricu i to cudo jede ko gusenica:haha:{moj imejl je :bojansudarski8@gmail.com}Ako si raspolozen ti salji ,unapred zahvalan:ppozdrav:
 
Poslato !!!
Videćeš kada sve pročitaš koliko je to kompleksna stvar imati konje...
Ja kažem da je to najgora domaća životinja koju čovek uzgaja, čim promeniš način ishrane, makar za nijansu, problemi sa stomakom ili apetitom, ako kantu iz koje pojiš, iskoristiš u druge svrhe, bez obzira što je posle dobro opereš, neće da pije vodu iz nje, makar crko, ako se provlačimo kroz kakav čestar u toku vožnje, moraš paziti da ne poseče kožu, izuzetno je tanka, čak i ako ga malo "javiš" kajasama, ostane štrafta preko leđa...
Krave su Zakon !!!
Pojede i džemper ako je vruće pa se skineš u štali, a beslovesno stvorenje od proždrljive krave ga dohvati i pojede !!!
Možeš ih mlatiti preko leđa ( NE KAŽEM DA SAM PRISTALICA TAKVOG TRETMANA ), takvu debelu kožu imaju, ništa im nije, jedu čak i buđavu travu, opet im ništa nije, usranu vodu, ni to im ne smeta !!!!!
A konji, ako je pokisao putem, čim stigneš kući, odmah se prihvataš suve slame i sledi sušenje, bez obzira što se sa tebe cedi voda, i mokar si do gole kože, pre će konj dobiti prehladu, i eto problema, nego čovek....
 
Dobrodol i javno ti se zahvaljujem na poslatoj literaturi :ppozdrav:Eno sin vec cita ,poneke sitnice i znamo kao to za vodu recimo gde konj pije vodu pij i ti tako nam je pokojna baba pricala ,nego dali hranite vase ljubimce sa ovsom?nesto mi u glavi da i to valja za konje a imamo i gde da posejemo
 
Ovas DA, ZOB je NAJBOLJI KONCENTRAT za konje !!!!
Najbolji odnos minerala,vitamina proteina i ostalog...
Ako imaš viška resursa,zvanog zemljište, pola jutra posej zob, pa skidaj kombajnom kao i ostale žitarice, a slamu baliraj pa hrani preko zime...
Lucerka nije preporučljiva kao glavno kabasto hranivo, iz gomile razloga, može se na tu temu istorija napisati, nego ako imaš negde kakvu poljanu pa nakositi obične livadske trave, i od nje spremiti kvalitetno seno, to je poželjno....
Naravno da možeš davati i seno lucerke, ali kao jedan deo, tj. jedan obrok...
Moraš obratiti pažmju i na količinu kukuruza, ume da bude problematičan....
Ja sam davao i sudansku travu, ali je svi stručnjaci ne preporučuju, s druge strane, i na svu sreću, mojoj "krmači" (tako tepam konju kad se izvalja u blatu ili friškim govnima) to nije smetalo....
Kažem, pročitaj malo, "preleti" Temu, saznaćeš (i verovatno usvojiti) mnoge korisne stvari....
Ako bude nedoumica, nedorečenosti ili ne'do Bog problema, "vikaj", da pomažem...

- - - - - - - - - -

Zaboravih, šargarepa je fantastičan obrok za konje !!!
Cena je za kilogram kao i cena kukuruza u zrnu,trenutno 20 dinara na džak, a kod mene u Rumi ima ovih švercera zelenišem, pa džakče najlonsko šargarepe od 5 kg košta 100 dinara !!!!
Kad god idem za Rumu, kupim koje džakče, i naranim "krmaču"...:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Код нас је контра, овас се зове зоб......а најбоље ми је оно кад кажу "назобио сам их" а у ствари им послужио ведро кукуруза
Остао само стари назив.

Послато са IQ1019N уз помоћ плуга
 
Ovas DA, ZOB je NAJBOLJI KONCENTRAT za konje !!!!
Najbolji odnos minerala,vitamina proteina i ostalog...
Ako imaš viška resursa,zvanog zemljište, pola jutra posej zob, pa skidaj kombajnom kao i ostale žitarice, a slamu baliraj pa hrani preko zime...
Lucerka nije preporučljiva kao glavno kabasto hranivo, iz gomile razloga, može se na tu temu istorija napisati, nego ako imaš negde kakvu poljanu pa nakositi obične livadske trave, i od nje spremiti kvalitetno seno, to je poželjno....
Naravno da možeš davati i seno lucerke, ali kao jedan deo, tj. jedan obrok...
Moraš obratiti pažmju i na količinu kukuruza, ume da bude problematičan....
Ja sam davao i sudansku travu, ali je svi stručnjaci ne preporučuju, s druge strane, i na svu sreću, mojoj "krmači" (tako tepam konju kad se izvalja u blatu ili friškim govnima) to nije smetalo....
Kažem, pročitaj malo, "preleti" Temu, saznaćeš (i verovatno usvojiti) mnoge korisne stvari....
Ako bude nedoumica, nedorečenosti ili ne'do Bog problema, "vikaj", da pomažem...

- - - - - - - - - -

Zaboravih, šargarepa je fantastičan obrok za konje !!!
Cena je za kilogram kao i cena kukuruza u zrnu,trenutno 20 dinara na džak, a kod mene u Rumi ima ovih švercera zelenišem, pa džakče najlonsko šargarepe od 5 kg košta 100 dinara !!!!
Kad god idem za Rumu, kupim koje džakče, i naranim "krmaču"...:ppozdrav:

Ovas smo već sejali ranije,imamo neku lošu zemlju tačnije deo parcele je baš Slatina i tu bi mogao ovas ,Sena imamo 2000 bala u dvorištu tako da to nije problem
 
Bio sam juče na Vašaru...
Kakav sastanak ?

Obaveštavamo Vas da je 03.02.2019 u Rumi održan sastanak odgajivača lipicanera iz Srbije. Sastanku je prisustvovao veliki broj odgajivača iz cele zemlje. Odgajivači su obavešteni koji su uslovi potrebni da bi se naši lipicaneri registrovali u L.I.F. U narednom periodu prikupljaju se fotokopije pedigrea od naših lipicanera kako bi što pre napravili registar konja za celu Srbiju, takođe treba poslati uzorke za DNK analizu, uraditi Stud Book. I dalje će se pedigrei voditi preko osnovnih i glavnih odgajivačkih organizazija koje su podeljene na Vojvodinu i užu Srbiju. Sve aktivnosti oko LIF-a vodiće Udruženje odgajivača lipicanera Srbije, jer je ono bilo stalni član, trenutno je posmatrač, i nadamo se uskoro da ćemo ponovo biti stalni član.
 
Poslednja izmena:
Jedna od jutros:Vitamini
1_141376094_alma%20019.jpg
 
Nazad
Vrh