Lipicaneri

EVO PAR FOTOGRAFIJA ZA ONE KOJI VOLE VRANE LIPICANERE GORE POMENUTOG VOJISLAVA GAKOVICA IZ KUCURE (U KOJE SPADA I MOJA MALENKOST):
q8mwm1hr4s8oalkob6j.jpg
[/URL][/IMG]
SA PROSLOGODISNJE FIJAKERIJADE U CREPAJI (SINOVI)
h92dquzqu8h4kxhn1gg.jpg
[/URL][/IMG]
FIJAKERIJADA SURDUK 2010
rohpoa3uva65g7tf8u9.jpg
[/URL][/IMG]
Pogledajte samo kako grabi Maestoso Montenegra - Vezir (prednji levi) u cetvoropregu!!!!!!!!!!
 
lepi konji nema sta! prava retkost ko ima crne lipicanere

---------- Poruka napisana 07-02-12 u 03:24 ---------- Prethodna poruka je 06-02-12 at 03:17 ----------

jel mozes neke slike da napravis ispred konja (privatno) znaci ne sa takmicenja?
 
Mogao bih ali tek na prolece u Crepaji na drugi dan Vaskrsa na prvoj ovogodisnjoj smotri paradnih zaprega, pa posto se nadam da cu ici mogu zamoliti cenjenu gospodu Gakovice da fotografisem pre pocetka smotre ili pre uprezanja u fijaker.To bi bilo jedino moguce...
Ako ti se toliko svidjaju mozes otici do Kucure pa ih videti ako imas vremena, (ako te nije sneg zavejao kao mene).Siguran sam da bi dozvolili da ih pogledas...
 
pozdrav
interesuju me neke informacije,ljubitelj sam lipicanera pa posto sam na pocetku procitao neke karakteristike o njima i njihovom poreklu da poticu od 6 podvrsata interesuje me od koje do koje visine se krecu? Neki govore da su to iskljucivo mali konji medjutim ja imam zensko zdrebe porklom od loze converzano otac je converzano zora22 a majka anka18 oni spadaju u visoke konje,moze se reci da su skoro duplo vislji od lipicanera koji je nastao ukrstanjem sa araberom(arapski konj)
 
pozdrav @djordje84,
standard kaze, da je pravi lipicaner izmedju 155-158 cm, tako kaze standard svetske organizacije za lipicanere. e sad kod nas vecina smatra da konji koji su u tom standardu, da su mali, pa sada preovladjuju dosta konja koji su preko 160 cm. recimo, ja sad gledam da kupim jednu kobilu, ona je 155cm, i vecina mi kaze da je mala, naprotiv, ona je u potpunosti u standardu.
 
to zdrebe je visoko 149cm a dvadesetog februara ce mu biti 11 meseci a ako ste mislili na cilasu sto jasem na slici,visoka je 172 i sesta godina joj je.

---------- Poruka napisana u 11:32 ---------- Prethodna poruka je at 11:30 ----------

velikih konja lipicanerske rase ima u Novom beceju i okolini odakle je stiglo i to zdrebe
 
Kao sto je clan slobodan_ns napisao imam samo ovu kobilu na slikama koje sam malopre okacio u odeljku Vasi konji na ovom forumu. Inace kobila je zdrebna i ocekuje prinovu za oko tri nedelje tj. pocetkom marta.
Zato sam je i kupio (da mi ostavi zdrebe) uz ogroman rizik jer ima oko 20 godina(po mojoj proceni zuba),nije se zdrebila najmanje zadnje cetiri godine a za svoga zivota je promenila najmanje pet gazda (koliko sam uspeo da saznam).Nemam papire za nju ali na levoj starni buta ima zigove Konjarske Zadruge Kuzmin i brojeve na vratu i butu.Inace je izuzetno mirna i poslusna (mogu cak i po vimenu da je cesem) malo ce naculjiti usi i to je sve ali ritnuti se nece.Kad je prezem prvo stavljam strange a ne kajase (treba obratno) i do ne sednem na spediter i ne coknem ustima nema sanse da bi krenula,okrece se i gleda unatrag ali ne krece) tako da mogu s njom obavljati svakakve poslove sam bez brige da ce nesto napraviti nepredvidjeno.Jedinu manu koju ima je da uvek zuri kuci (ako je to uopste mana),verovatno sto je u jaslama uvek ceka zob, i ne vredi nikakva molba ili komanda da uspori,zatezanje kajasa je samo kontraproduktivno i za posledicu ima da pocinje da besni,prednjim nogama toliko kasa kao neki mladi pastuv u teranju, da skoro dodiruje rudne lance pa je pustim da trci jedno vreme pa onda polako s strpljenjem je vratim u lagani kas i na kraju u hod uz besno frktanje ali nepopustanje na volju s moje strane(kako li su je terali kad je bila mlada sam Bog zna).
 
stalno ste spominj prodajem konja knjige A od tog i tog oci od te i te majke...

zasto se to zove knjiga A? zar postoje knjiga B i C? ne razumem molim objasnjenje?

i kako znati kada kupujes konja da je cist lipicaner? cuo sam da mogu jako lako da se nabave papiri za neke smesne pare?
 
Lipicaneri A knjige su cistokrvna grla sa potvrdjenim poreklom nekoliko generacija osnovnih linija (najcesce 5) unazad.
Pri odgajivanju, odnosno gajenju rasnih (elitnih) konja, za utvrđivanje identiteta se koristi odgovarajuća matična evidencija (matični list, pedigre). Pedigre se izdaje na osnovu podataka iz glavne matične knjige. U njega se upisuju osnovni podaci za dotično grlo, kao što su: ime, pol, rasa, poreklo, datum ždrebljenja, odnosno starost grla. Pored ovih elemenata, u pedigre se upisuju i značajnije eksterijerne karakteristike konja: boja (dlake – kože), različite urođene i stečene oznake i belege koje predstavljaju relativno dobru osnovu za opisivanje i prepoznavanje određenog​

grla.
Najbolje je da kada odlucujes o kupovini lipicanera vodis racuna o tome od koga kupujes,da li se doticni bavi konjarstvom vise godina individualno, ili je neki kvazi nakupac...Uopste, otvoris cetvore oci, povedes nekog koji se razume u konje i pre polaska u pazar pomolis se Bogu....
 
Poslednja izmena:
Kao sto je clan slobodan_ns napisao imam samo ovu kobilu na slikama koje sam malopre okacio u odeljku Vasi konji na ovom forumu. Inace kobila je zdrebna i ocekuje prinovu za oko tri nedelje tj. pocetkom marta.
Zato sam je i kupio (da mi ostavi zdrebe) uz ogroman rizik jer ima oko 20 godina(po mojoj proceni zuba),nije se zdrebila najmanje zadnje cetiri godine a za svoga zivota je promenila najmanje pet gazda (koliko sam uspeo da saznam).Nemam papire za nju ali na levoj starni buta ima zigove Konjarske Zadruge Kuzmin i brojeve na vratu i butu.Inace je izuzetno mirna i poslusna (mogu cak i po vimenu da je cesem) malo ce naculjiti usi i to je sve ali ritnuti se nece.Kad je prezem prvo stavljam strange a ne kajase (treba obratno) i do ne sednem na spediter i ne coknem ustima nema sanse da bi krenula,okrece se i gleda unatrag ali ne krece) tako da mogu s njom obavljati svakakve poslove sam bez brige da ce nesto napraviti nepredvidjeno.Jedinu manu koju ima je da uvek zuri kuci (ako je to uopste mana),verovatno sto je u jaslama uvek ceka zob, i ne vredi nikakva molba ili komanda da uspori,zatezanje kajasa je samo kontraproduktivno i za posledicu ima da pocinje da besni,prednjim nogama toliko kasa kao neki mladi pastuv u teranju, da skoro dodiruje rudne lance pa je pustim da trci jedno vreme pa onda polako s strpljenjem je vratim u lagani kas i na kraju u hod uz besno frktanje ali nepopustanje na volju s moje strane(kako li su je terali kad je bila mlada sam Bog zna).

Kolega DOBRODOL toliko slikovito opisuješ da prosto čovek sa nestrpljenjem iščekuje tvoje postove.Iz tvojih postova se vidi da ima puno ljubavi između tebe i kobile.Očekujemo i obaveštenje o prinovi i ostalo....
 
Hvala na pohvalama,:osmeh: kolega PEGAZ013.Pozdrav za tebe i sve forumase !!!
Tacno je da ima puno ljubavi ali ima i odricanja,godisnji odmor je kada napolju zagudi cica zima pa ne mozes maknuti nigde, zavuces se u kucu uz toplu vatru i cutis. Poceo sam da se bavim ovim poslom pre 10 godina kada sam se doselio iz grada, sa jednom kozom u zapatu, i nisam imao pojma sta znaci stocarstvo a sada imam sta imam... Sve sto imam, stekao sam sam bez icije pomoci ili kredita i bez ikakvog nasledja.Da se ne hvalim...Zadovoljan sam trenutnim stanjem ali bi mi jos koje jutro zemlje trebalo da zaokruzim proizvodnju hrane za stoku koju imam i da ne mislim svake zime kako da prezimim.Bogami sam utanjio ove sezone sa senom, ali se nadam da ce otopliti pa makar krave da pustim na pasnjak i skinem ih s vrata.
Bojim se za kobilu zbog ovog nevremena u koje smo zapali, ne trpi pokrivac na sebi i vec je dva komada pretvorila u froncle, ako me razumes, matorog konja neces nauciti novim trikovima, sto kazu nasi stari, nego se pokori i pokloni, udahni duboko na minus 20 stepeni i nadaj se boljem....
 
e ovako imam 2 pitanja na koja delimicno znam odgovor, ali zelim da cujem vase sugestije povodom toga!

1. vikok i tezak sam 190 cm i 101 kg moje pitanje glasi, dali je to lipicaneru tesko da me nosi? koristio bi ga samo za jahanje, posto imam u planu dogodine da uzmem lipicanera!

2. pitanje na konto toga tj na konto prvog pitanja, glasi : kao sto sam vec pomenuo konja bi koristio samo za jahanje, citao sam u temi ishrana konja, kako se konj od prilike hrani (zato sam napisao delimicno znam odgovor) receno je da se zob daje na osnovu koliko konje radi i sta radi... ja bih konja koristio samo za jahanje, znaci nikakvo uprezanje u spediter (fijaker ili bilo sta drugo) znaci samo jahanje! pa me interesuje kako hraniti i sa cime konja koji se samo jase?

nadam se da ste shvatili moja pitanja! mogao sam ovo razdvojiti, jedno pitanje da bude ovde jedno u ishrani, al namerno sam postavio ovde, jer se radi o lipicanerima..
 
Kao prvo:Svakom konju je tesko da nosi teret tj. jahaca na sebi,da vuce spediter i drugo, ali pitanja za tebe: Koliko cesto i koliko vremenski dugo (u satima, minutama) mislis da jases i po kakvom terenu? Da li uopste znas da jases (bez uvrede)? Nije samo vazno znati upreci konja ili ga osedlati pa znati s njim kvalitetno provesti vreme.....

ODGOVOR NA PRVO PITANJE (generalno): DA

Kao drugo:
Opet se vracamo na osnovno - kolicina rada ili vremena provedenog u radu je osnovna kategorija pri odredjivanju ishrane konja, i tu stavljam tacku .

Kao trece: Ne bih ti bas preporucio lipicanera kao konja namenjenog iskljucivo za jahanje,pogotovo ako si bez iskustva sa konjima uopste, jer lipicaner je uzgajan s namerom da se napravi linija lakseg zapreznog konja za potrebe Beckog dvora (to im je osnovna svrha), sto ga ne diskvalifikuje kao dobrog jahaceg konja izuzetno predanog ucenju (cuvena Becka skola jahanja), takodje ima i izrazeno visoku akciju prednjih nogu pa mu ta karakteristika ne ide u prilog u tvom slucaju (ako ga ikada budes jahao laganim kasom shvatices.....), preporucujem da razmislis o nabavci engleskog punokrvnjaka (nisu skupi),nekog isluzenog i starijeg, ali dobre naravi, pa prvo steknes neophodno iskustvo i zatim odlucis sta dalje.....:sjasi:
 
1. pa relativno svaki dan, ili svaki drugi, svaki treci, ne znam, znaci konja necu jahati da bi on imao kondicije i da pripremam za takmicenje nego cisto iz ljubavi.. kako me mine zelja, a verujem da cu u pocetku jahati svaki dan :D kolko vremenski, pa ne znam, jedno sat-dva (opet kazem kako me mine zelja)

sto se tice terena, jahacu po ravnici (van sela), znaci ajd da kazem neko terensko jahanje.. prosao sam skolu jahanja na salasu 137 (ako si cuo za taj salas?) trener mi je bio ivan, on je jedan od najboljih takmicara u preponskom jahanju..

2. objasnio pod brojem 1

3. sto se time mog iskustva nemam ga, sto se da zakljuciti po mojim pitanjima :) sto se tice kupovine, mislio sam da kupim konja diretno iz ergele bulic sa papirima (najahanog i minimalno da ima 5 godina) , al kad malo bolje razmislim, kao sto i ti kazes bolje mi je uzeti nekog starijeg engleskog punokrvnjaka, najahanog, dobre naravi, da steknem neko iskustvo! koliko bi kostao takav konj? procitao sam da su oni visine do 170 ( sto je isto ko lipicaner) lipicaneri se krecu od 156-167 cm? jedina razlika je u visokim hodovima.. sto je minus kod lipicanera za jahanje a u zaprezi je to plus..
 
Poslednja izmena:
Konacno se razumemo :ppozdrav:. Tzv. Englezer stvarno po visini nadmasuje lipicanera,ali ima primeraka koji su rame uz rame, i ne bi kostao vise od 500 eura (ovakvog kakvog ga opisujem u prethodnom postu). Konji su i inace veoma jeftini, mislim da je cena na kile 70-80 dinara, jedini problem ce ti pri kupovini predstavljati neiskustvo, pa da ne naletis na neku bestiju od konja s kojom ces imati samo glavobolje, i na kraju se razocarati....
Ako ipak poslusas srce a ne glavu, pa odes do Ergele Bulic i pazaris lipicanera kao sto si naumio, gledaj da grlo bude "pametno" a ne lepo na izgled, i prvo ga isprobaj tj. malo projasi pa onda kupuj....
P.S. Tri meseca sam "obradjivao" prethodnog gazdu moje pametne i cenkao se ko Cig-. (bez uvrede) nakupac, pa sam pocetnu cenu ipak prilicno umanjio na moje veselje....
 
konacno smo utvrdili detalje kao sto ti kazes :ppozdrav: ali ne rece ti meni nacin ishrane za to moje zadovoljstvo?

sto se tice kupovine, pitao sam te putem privatne poruke dal jases konja i ti si rekao da kobila neda da se jase i da je ne jases

Citiram:
Kobilu ne jasem jer ne trpi jahaca (izgleda da nije puno jahana). Dozvoljava da je pojases ali neces dugo sedeti jer kada odluci da je dosta, onda letis bez krila najkracim putem do crne zemlje (veruj da sam to vise puta osetio na sopstvenoj kozi).Uglavnom je teram u spediteru i to odlicno radi i zadovoljan sam...

zar se ti nisi malo zeznuo pri kupovini tog konja zbog pomenutog razloga?
 
Nazad
Vrh