Lipicaneri

brzyy

Član
Učlanjen(a)
4 Feb 2011
Poruka
108
Lokacija
Dolovo
Evo nesto o ovoj, veoma lepoj rasi konja:

Lipicaneri su svetski poznata rasa slovenačkih konja, koji su odgojeni u kraju Lipica, Slovenija. Rasa je nastala 1580. godine u istom gradu u tadašnjoj habzburškoj monarhiji.

Kobilarnicu Lipica je ustanovio austrijski nadvojvoda Karlo, tadašnji regent tih krajeva. Selo Lipica je otkupio od tršćanskog nadbiskupa. Imao je plan da u Lipici uzgoji elegantne i dobre konje za jahanje, koji su bili potrebni u konjušarnici u Gracu, gde je Karlo imao svoju rezidenciju. Prvi upravnik kobilarnice je 1585. godine postao Slovenac Franc Jurko. Prve španske konje su dobili 1580. godine a u narednim godinama su uvezli još konja iz Palestine. Veliki uticaj na rasu je imao 1701. godine nabavljeni konj Kordova. Doveli su još nemačke i danske konje iz kraljevske kobilarnice Frederiksborg.

Danas je održano pet linija a to su Pluto(Pluto), Napolitano(Neapolitano), Konverzano(Conversano), Maestozo(Maestoso) i Fejvori(Favory). Godine 1816. svoju krvnu liniju osnovao je i arapski konj (Siglavy).

Ovo je lipicaner iz Pluto linije, inace to je 664 PLUTO KRABBE XXV-1
1005982df2.th.jpg
[/URL][/img]

Konj iz linije Napolitano, ovo je L 209 Neapolitano Monteaura XIX
Neapolitano%20Monteaura.jpg


Konj iz linije Konverzano, inace ovo je Conversano Zora, inace na slici je sa svojim gazdom Milenkom Radakovicem, iz stale Bulic
ergela-bulic-conversano-zora-xii-i-milenko-radakovic-uvek-precizni_1082764_15899147_15899505.jpg


Konj iz linije Maestozo, ovo je Maestoso Monteaura
maestoso.jpg


Konj iz linije Fejvori, L 281 Favory Canissa XXII
favory%20canissa.JPG


I konj iz linije Siglavi, Siglavy Deja
SiglavyDejab_full.jpg

Inace kod konja iz Siglavi linije se najcesce javlja tkz. Ovnovska glava.



Po odgajivačkim standardima Međunarodnog udruženja odgajivača Lipicanera , Brisel, Belgija - lipicanski konji mogu biti registrovani u "Studbook"-u ako vode direktno poreklo od osam danas priznatih linija pastuva: Conversano, Favory, Incitato, Maestoso, Neapolitano, Pluto, Siglavy i Tulipan, zatim lipicanski konji koji vode poreklo od priplodnih pastuva koji su korišćeni u priplodu u ergeli ''Lipica'' u periodu od 1580. do 1915. godine, kao i lipicanski konji koji vode poreklo od familija kobila i koji se mogu i danas lako prepoznati i eksterijerno su u tipu rase Lipicaner.

Povremeno konji arapskog, andaluzijskog, luzitanijskog i kladrubijskog porekla mogu dobiti pedigre Lipicanera pod uslovom da su nastali ukrštanjem sa tradicionalno priznatim pastuvima .

Mladi ždrebci lipicanera su potpuno crni, a kad porastu svi su potpuno beli.

Ovi konji se najvise koriste za voznju u zapregama i jahanju, a neretko se koriste i u dresurnom jahanju.

Ko zna jos o njima neka napise... :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Мала исправка, надам се да ми нећеш узети за зло :
Глава код линије "сиглави" није овновска, већ се код њих јавља улегнута носна линија и мало шире ноздрве - одлика Арабера чији је Сиглави представник. Иначе, није моја памет него много стручнијих, да је сада после 400 година од формирања расе, мало апсурдно причати о тачним карактеристикама линија. Просто, толико су се међусобно укрштана грла различитих линија, тако да су се изгубиле почетне карактеристике линија.
Линија "тулипан" је хрватска линија и настала је касније, а мене су учили да није међународно призната.Слични је и са "инцитато" линијом. - то се види и по приложеним сликама (нема ове две линије).
Најлепша књига о липицанеру је "Липицанер - царски коњ", ретка је, али је фантастична.

Липицанери могу бити и вранци (црни) , нпр у Карађорђеву постоји једна мања група. Заправо при формирању расе били су у свим бојама, а бела је потенцирана тек од половине 19.тог века.

:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
E super,ja mislio na Gaj kod plandišta ali to je veliki Gaj.
Prošle godine kod mene jedan u selu prodavo ždrebe i omicu ja sam hteo da kupim međutim tražio mi je 500+800 eura.
Posle par dana prodao ih u Debeljači za 600 oba ::lose::
Tako da sam ostao bez Konja ali planiram na jesen da nabavim.
 
Pozdrav drugari,mene interesuje koliko je cesta pojava Lipicanera ali u crnoj boji-Vranci,i da se ta boja ne gubi sa staroscu konja?Video sam par oglasa linije Siglavy i oni su u formi vranca,jel' ta pojava kod njih cesta?
 
Pozdrav drugari,mene interesuje koliko je cesta pojava Lipicanera ali u crnoj boji-Vranci,i da se ta boja ne gubi sa staroscu konja?Video sam par oglasa linije Siglavy i oni su u formi vranca,jel' ta pojava kod njih cesta?
Pozdrav,kod nas su dosta retki vrani lipicaneri, cisti vranci. A i dosta su skuplji od belih. Recimo Rumunija je zadrzala vecinu boja lipicanera, pa se kod njih moze veoma cesto naci, pored belog, vrani, alati, mrki... Vrani lipicaneri ne gube boju sa staroscu. Jel bi mogao da mi das linkove tih oglasa gde su vrani lipicaneri??
 
Pogledaj oglase na sajtu Zooberze,ima neki iz Rume pastuva za pripust,Vranac Siglavy Slava..a vidim medju fotkama ima jos jednog u paru isto vran..i takodje ima jedna omica iz Dobanovaca isto Siglavy i ona je Vranica sa belinom na obe zadnje noge,prelepo!

---------- Poruka napisana u 23:16 ---------- Prethodna poruka je at 21:52 ----------

Definitivno ova linija Siglavy je fantasticna,na sajtu 'kupujemprodajem' pastuv Lipicaner Vranac Siglavy Janja je prelep ali cena 15000ewrica,imaju i ćerke omice vranice po 1000ev,pogledaj,pa reci komentar,ja sam ocaran!
 
@vojvodjanin, Naravno, Gakoviceve 3 Bebe (tako se zovu sve tri vrane kobile) su stvarno vrhunske kobile, sa njima u cetvoropregu ide i Nepolitano Danica (inace kastrat)
osevqq.jpg


Na ovoj slici su sjajna Beba i Maestoso Montanegra - Vezir
2duyo9t.jpg


@dejan26, Siglavy Janja je jedan on nasih vrhunskih pastuva, izuzetnog eksterijera. A ove dva zenska zdrebeta, verujte mi da vredi uzeti, ja sad da imam mesta za njih, uzeo bi obe, jer zaista vec sada izgledaju fantasticno. A cena je za takav kvalitet izuztno niska.
 
Apsolutno se slazem,nisu skupe za svoj izgled,ja trenutno nemam uslova za konja a ni dovoljno znanja o konjima,jer planiram uzeti zdrebe do godinu dana starosti,ali u blizoj buducnosti sigurno cu parkirati jedno ovakvo vrhunsko Vrano zdrebe u svoj posed,pa da ga odgajim.Jel' ovaj inpozantni pastuv Siglavi Janja nas odgoj ili je uvoz?

---------- Poruka napisana u 07:40 ---------- Prethodna poruka je at 07:04 ----------

Evo i slike pastuva.
4kivwg.jpg


---------- Poruka napisana u 07:43 ---------- Prethodna poruka je at 07:40 ----------

Slika zdrebeta,njegova cerka,stvarno prelepo zdrebe.
fwq7mg.jpg
 
evo da se i ja ukljucim u temu. Ja sam Zeljko iz Backe Palanke. Inace redovno skoro svakih mesec dana idem da odmorim dusu na ergeli Karadjordjevo, i da namirim zelju. Veliki sam zaljubljenmik u konje pogotovo lipicanere. U karadjoedjevu ima takodje dosta vranaca, ali poslednjih godina i dosta dorate zdrebadi, ove godine su bile vec dve aukcije, i prodata su samo zelena ili pepelasta zdrebad, dok nijedno od doratih i vranih nije, neznam zasto. Meni iskreno boja nije bitna nego njihov stav i gradja, njihova gracioznost pri hoidanju, onaj labudasti vrat. ma da se razbolis. A najgore od svega je sto ja nemam kucu, nego stan, i za mene je konj trenutno pojam. Cinimi se da od nedavno ima jedan vrani pastuv, crn je kao ugalj u stali gde su lipicaneri prepinjeri, ima ih 5 belih i taj jedan crni, i svi su vrh. pozdrav
 
Druze drago mi je da si se oglasio,jel' to znaci da je moguce posetiti ergelu kad ko hoce?Jesi mozda razgledao Noniuse,kakvo je tu stanje?Pozdrav
 
da mozes posetiti konje kad hoces, mislim samo subotom i nedeljom da ne rade, za to nisam siguran. Nonijusa tamo ima dosta ,4 prepinjera u dve boje ja mislim, dosta kobila, ima i omadi, i zdrebadi, a bilo ih je na aukcijama, oko 15. Izuzetno lep genecki materijal kod nonijusa na Karadjordjevu. drzis li konje i kakave? Nesto mi je ova tema o lipicanerima bila dosta zapostavljena, najmo se malo aktivirati.:bravo:
 
I ja sam isto kao i ti,zaljubljenik-zaludjenik,ali nemam za sad uslove,znao sam da su imali dobre Noniuse pa me interesovalo imaju li jos uvek.Tema je slaba,jer ljudi je sve manje koji drze konje,posebno paradne!Jel' slikanje grla nije dozvoljeno?
 
ma imao sam ja par snimaka, od prosle godine u sred leta na ispasi, ali sam obrisao, mislim da je karadjoedjevo, malo oslabilo sto se tice lipicanera, mislim, mozda gresim, ove godine su se poboljsali uslovi, ostavili su jadan par omaka i omicu, koji su u reprezintativnoj stali gde su prepinjeri kako bih njih dvoje obucavali u zaprezi i ponovo se ukl;jucili u takmicenja zaprega. Imam jedno 800 evra ustedjevine, i kad god pogledam oglase ja zovem i pitam za cenu konja a i DA IH KUPIM NEMAM GDE DA IH DRZIM, i to je zlo. Kad steknem kucu, prvo cu useliti konje pa tek onada mene.:haha:
 
Sledeci put kad budes isao,fotkaj malo,pa okaci nesto,obavezno,platicu ti!:)I ja imam nekog kapitala,ali moram druge rupe da zakrpim ali za Vranca ce se naci uvek!
 
nazalost nemam konje, ali imam zelju da ih kupim, trenutno nemam sredstava, ali za koju god nadam se da ce biti.

zeleo bih lipicanere, moj omiljeni konji, ovako da izgledaju :

S6301709_resize.jpg


konj.jpg
 
Nazad
Vrh