Burska koza - dobre i loše osobine

Novi članovi na "Farmi",
na prve dvije slike Burski mužijak i ženka na trećojslici dva mala mješanca.
image.jpg

image.jpg

image.jpg
 
Pošto je već duže vrijeme zatišije na temu Burskih koza, evo ovom prlikom da se pohvalim mladim priplodnjakom kojeg sam prije dva dana uvezao..


 
Cestitke neka bude zdrav i bericetan i da vidis koristi od njega. Odakle je prinova? Ako mozete u nekom drugom formatu postaviti fotografije kako bi se mogle uvecati.
 
Drugari, ne znam da li je ovde pravo mesto ali imam pitanje! Naime, zabrinut sam.. imam alpsku kozu, koja je ostala sjarena u novembru ili decembru ( ne znam tacno jer je jarac bio sa njom non-stop). Imam prijatelja veterinara koji je rekao da kada vime pocne da joj se spusta ( posto joj je ovo prvo jarenje) ima jos 20-30 dana do jarenja, medjutim, njoj se vime spustilo do kolena pre vise od mesec dana a nije se jos ojarila... Neki savet, bilo sta, zabrinut sam..! Hvala unapred
 
Koze često "lažiraju" trudnoću, meni se desilo tako jedne godine sa trogodišnjom kozom, stomak narastao (ustvari nije bila sjarna pa se udebljala) , čak je i u vime mlijeko nalilo... Na kraju ništa, sledeće godine normalo se parila i ojarila...
S obzirom da je mlada koza u pitanju mislim da treba samo malo strpljenja i biće sve u redu,ojariće se ona... Vime se nekad spusti mjesec prije, nekad 15 dana prije... sve zavisi... Mislim da je tu sve kako treba i javi kad jarići dođu na svijet....
 
Dao sam jaretu (2 dana staro) tabletu selena rastopljenu u mleku, s tim sto nije bas celu popio.. Bar trecinu je prosulo... Tabletu sam dao po nagovoru veterinara.. Da li je to pametno?
 
Prvi jarac je ojaren sredinom 2011. godine i vodi porijeklo iz Mađarske, ovaj drugi mlađi kupljen je kao zamjena za starijeg, inače star nepunih 7 mjeseci.
 
Evo pošto sam novi na forumu da i ja predstavim svoje skromno stado, nisu sve čistokrvne burske tako da su neke bursko/alpinska pasmina

























 
Evo ja nisam imo tih problema, ni sa jarcem alpine,odmah nakon što ga zakoljem prvo mu izvadim jaja i onda skidam kožu i zbilja nikad nije bilo problema s mirisom niti okusom
 
Nazad
Vrh