Odrzavanje(nega) vimena kod koza i muznih ovaca

crni tekir

Član
Učlanjen(a)
12 Jan 2011
Poruka
2.159
Lokacija
Bajina Basta
Pregledajuci neke video snimke sa farmi koza kod nas i u inostranstvu,zapazio sam da pored redovnog ciscenja vimena vlaznom krpicom(pre i posle izmuzanja ),na pojedinim farmama posle muze, sise mazu ili umacu u nesto nalik jodu.Interesuje me da li se kod nas primenjuje jos kakva nega vimena,osim opste higijene??
 
Juce sam opet svratio do starog deda Urosa(to je onaj sto kozama daje krompir i sargarepu).Priupitah ga za vime,kako on odrzava(inace koze gaji preko30 godina).On kaze da jednom sedmicno pre muze namaze ruke svinjskom mascu.Kaze da to najbolje cisti i neguje vime a onda naravno kao i svi stariji kritikuje savremenu medicinu.Kaze: "To oni samo izmisljaju."Nikad za 30 godina nije zvao veterinara(nemam razloga da mu ne verujem~posten covek ko' kantar
malo zaguljen i ogranicen,ali posten.Sve u svemu~zanimljiv deda.Primetio sam da su vimena kod koza zaista cista i uredna,a koze i sad pusta napolje i daje im seno u jasle . :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Oprecna su misljenja i postupci od farme do farme, i kod Nas i u svetu. Sigurno je da savremena proizvodnja i velik broj zahtevaju povecanu brigu, dezinfekciju vimena i dr. Cinjenica je da i u Francuskoj na privatnim farmama ne vrse ni pranje ni dezinfekciju pod uslovom da nisu jako zaprljana vimena i nemaju probleme vezane za mastitis i ostalo. Primetio sam da ako su higijena stale na normalnom nivou, ako ima dovoljno vazduha, redovno se baca prostirka, ishrana bude uravnotezena, i pre svega se muza vrsi redovno dva puta u isto vreme nema problema sa mastitisom i dr. problematikom vezanom za vimena i zdravlje koza. Normalno ako finansijske mogucnosti i dobit na farmi omogucavaju pranje i dezinfekciju vimena posle muze to ce i rezultati u kvalitetu mleka sa redukcijom pre svega broja bakterija i somatskih celija biti jos bolje.
 
Pranje i dezinfekcija vimena je obavezna samo kod goveda, dok isto se ne primjenjuje na farmama ovaca i koza. Nema potrebe, a broj somatskih stanica nikako ne ovisi o cistoci vimena, vec prvenstveno o subklinickim mastitisima.
Pozdrav.
 
Pozdrav drugari,ja vlaznom pamucnom krpom brisem vime kozama,i jutru i vece(nemam mnogo koza pa mi nije ni tesko).A smatram da ste u pravu~higijena i cista prostirka su najbitniji.
 
Evo jos jedne stvari da podelim sa vama. U mom stadu imam jednu crnu kozu kojoj od pocetka leta vime pocne da se susi (ko suva koza) i svo ispuca. prilikom muze desi se da pocne da krvari a isto tako i kad se vrati sa pase vidi se krv po vimenu od trave po kojoj prolazi. Kupovao sam neke preparate da joj mazem, mazao svinjsku mast, pavlovicevu mast pa to posle bude strasno kad treba da je pomuzem... na kraju sam poslusao savet jedne babe i poceo da joj mazem vime kantarionovim uljem (kantarion odstajao u zejtinu)... to me je spasilo muka verujte, znaci kraj proleca ja pocnem odmah da je mazem time, dovoljno je jednom nedeljno i vime joj ponovo bude meko i bez pucanja i krvi
 
stavljam vrhove biljke (i cvetove i listice) i nalijem zejtinom i ostavim na suncu najmanje 40 dana. Nakon toga spremno za koriscenje, zlu ne trebalo za rane, posekotine, opekotine...
 
Što se tiče održavanja vimena kod koza i ovaca to nije regulisano propisima ni u jednoj zemlji već je odluka vlasnika šta da radi.za ovce toliko i nije bitno jer ovca u principu nema vime veličine vimena koze.Vlasnici koza koji mleko predaju otkupljivačima u pravilu ne peru vime pre muže jer nemaju za to interes.Farme koza štosam ja video na satelitskoj u nNemačkoj ubavezno peru i brišu vimena a na sajmu hrane u Torinu sam se uverio u razgovoru sa vlasnicima farmi i proizvođačima sira.Koze da im neznam koliko stereš i puštaš u tor a da ih hraniš kako ja hranim nema šanse da im ne opereš vime pre muže.Ja prvo operem mlakom vodom onda obrišem papirnim ubrusom,pa izmuzem prve mlazeve u posebnu posudu sa crnim dnom radi kontrole mleka.Posle muže obavezna zaštita sredstvom na bazi povidon joda"Muzol" jest da je skupo ali je delotvorno zatvara sisni otvor od ulaska bakterija.Posebno je problem za vimena ako koze idu u pašu onda dolazi do prljanja vimena da bez pranja nema šanse da se muze.Moje koze nisu mogle u pašu baš da idu samo zbog vimena jer su im se vimena a posebno sise oštećavala.Ako neko ne veruje da se vimena koza peru pre muže nek pročita udžbenik Proizvodnja mleka sa polj.fakulteta strana 176 u kom piše citiram"Sve pripremne radnje su iste kao i kod muže krava".Tako ako vam neko od savetodavaca stočarskog smera kaže drugačije ne govore istinu.
 
Slazem se da je nega i odrzavanje vimena obavezno, nebitno da li se radi o rucnoj ili masinskoj muzi.
I ako na oko izgleda da im je vime cisto i uredno, ima tu prasine, prljavstine, bakterija... i obavezno prve mlazeve izmuzati u drugu posudu, sto zbog provere mleka, sto zbog izmuzanja prljavstine.
 
Nazad
Vrh