Traktorska bušilica za rupe namenjene sadnji voćaka

Učlanjen(a)
4 Jan 2008
Poruka
3.162
Lokacija
Vinkovci
Traktorska bušilica za rupe, svrdlo, burgija... puno naziva za ovaj vrlo jednostavan, a jako koristan stroj.

Ovo naše staro svrdlo je izbušilo ko zna kolko rupa, al buši i dalje. Malo smo ga pretresli tako da može bez brige u nove poslove.



Uploaded with ImageShack.us

Ako tema već postoji molim odgovorne da post prebace u tu odgovarajuću temu. Tražio sam no nisam našao temu sa sličnim naslovom.
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

E bas si nasao ugao da je slikas :)

Onaj deo na kraju spirale, raonik ili kako ga vec zoves, je pricvrcsen srafovima ili je zavaren?
I kakav je njegov ugao u odnosu na spiralu, Nastavlja onako kako je i spirala postavljena ili je malo oboren?
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

90 evra mi traze da mi naprave burgiju fi 60cm,lim debljine 8mm,dva kruga. 100 evra na pijaci u kraljevu traze za reduktor,ne znam koji prenos treba za traktor imt 539? krckalica 38 evra. ko zna neka napise prenos reduktora
Post je spojen: [time]1299710622[/time]
_________________________________________________
kolika je debljina zida cevi nosaca tvoje burgije becarino ?
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

ironman je napisao(la):
E bas si nasao ugao da je slikas :)

Onaj deo na kraju spirale, raonik ili kako ga vec zoves, je pricvrcsen srafovima ili je zavaren?
I kakav je njegov ugao u odnosu na spiralu, Nastavlja onako kako je i spirala postavljena ili je malo oboren?

Tako je kako je. Raonik-nož je pričvršćen sa šarafima i ima isti kut kao spirala.

@luka kv: To ti nebi znao kazat, taj podatak neznam jer ju nismo nikad rezali jer nije bilo potrebe, taj dio je onakav kakav ga je tvornica napravila.
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

Pozdrav Becarino jedno pitanje i idmene dali mozes slikati to svrdlo iz jos kojeg ugla interesujeme dupla spirala na ovom tvom posto sam radio sa svrdlom koje ima jednu spiralu pa mi se cini da je ovo bolje rjesenje i ako nije problem malo da premjeris dimenzije izmedju spirala. :cao:
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

panto je napisao(la):
luka kv je napisao(la):
90 evra mi traze da mi naprave burgiju fi 60cm,lim debljine 8mm,dva kruga.
Sa dva početka ili samo jedan?
ja kako vidim ova na slici je od dva kruga lima. tako bi im i trazio,sa dva pocetka
Post je spojen: [time]четвртак, 10. март 2011. 09:27:34 CST[/time]
_________________________________________________

imate snimke na you tube,ukucajte busenje rupa
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

ne znam koliko je potrebna busilica po sumadijskim brdima. ako vec poores 60 cm u dubinu,4 rilja ti treba da iskopas rupu za vocku.zemlju si oranjem rastresao pa sta ce ti busilica kad je ispod 60 cm smonica.mislim da je nepotreban trosak za nas hobiste do 200 sadnica.
Post je spojen: [time]1299915845[/time]
_________________________________________________
provac je napisao(la):
sve sam razumeo osim pojma ,,krckalica ,, sta je to ?
nisam ja neki poznavalac ali pretpostavljam da cuva zupcanike u traktoru,da ne dodje do loma pri iznenadnom opterecenju.mislim da krckalica (na kardan se kaci) proslajfuje pri vecem opterecenju
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

Krcaklica, nisam cuo za to, ja znam za kardan sa lamelom koji proklizava na extrmnim opterecenjima...
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

luka kv je napisao(la):
]ja kako vidim ova na slici je od dva kruga lima. tako bi im i trazio,sa dva pocetka
Nisu dva kruga i dva pocetka ista stvar,
Dva pocetka su zapravo dve paralelne spirale, dva raonika. kao na burgiji za metal ili drvo npr.
Ovde je jedan pocetak, a od broja krugova lima zavisi samo duzina spirale.

Krckalica moze da znaci i zvrcak, tj uredjaj koji amortizuje npr inerciju prikljucka, tu se cije zvuk kao da krcka, ali to u ovom slucaju nije potrebno vec uredjaj koji stiti od iznenadnog stajanja prikljucka , u suprtonom smeru od krckalice, a to je samo lamela a ona se ne cuje da krcka.
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

imate u mojoj temi objašnjeno sve kako sam ja napravio moju bušilicu
evo neki podatak , sve fabričke imaju otprilike redukciju 1:3 , ako je veći prečnik onda malo više 1:3.3
ja sam stavio prečnik burgije 60cm a redukcija je 1:4 i radi super , radim na otprilike 350 obrtaja kardana

u mene je krckalica i evo na samom kraju videa možete je i čuti kako odradjuje


bolja je krckalica od lamele jer pri nailasku na kamen ili nešto tvrdo u momentu rada krckalice isporučena sila na kardanau je minimalna , skoro nikakva
dok lamela i dalje isporučuje konstantnu silu
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

A sta je zapravo krckalica?
Kako ona funkcionise? Koji joj je princip?
I da li bi resenje bilo neki sigurnosni klin, neki sraf koji ce puci pre nego sto prokliza lamela na traktoru recimo?
Cev u cev, kroz njih sraf i kad zapne on pukne i jednostavno se stavi drugi?
To je cini mi se najjednostavnije resenje?

edit;

I da, kod tebe je raonik nesto oboreniji, podubljen ako dobro vidim?
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Traktorska bušilica za rupe

ma može bilo kakav sistem zaštite preopterećenja

krckalica ili kako je kod mene zovu ''zvrka'' je jedna spojnica koja isporučuje samo odredjenu silu na kardan , tj preko kardana
izgleda slično kao i ona jednosmijerna od rotacione kosačice ali je sasvim drugačije namjene

ajde da ti probam objasniti bez slike , znači jedan čaura koja koje okrugla nego ima 8 udubljenja gledajući sa unutrašnje strane , u nju ide jedan tuljak sa 8 rupa koje geldaju u ta udubljenja a u tim rupama su opruge i štiftovi
e sad kada dodje do preoprerećenja kardana ti štiftovi se jednostavno sakrivaju u te rupe i sila koja je prenosi na kardan je minimalna

evo nadjoh i jednu sliku pa će ti možda sada biti jasnije , ovdje se radi o dva reda štiftova , znači ima ih 16 , e sada ti možeš izvaditi odredjeni broj opruga i štiftova i time regulisati silu koja ti je potrebna kao što sam i ja uradio jer mi je jednostavno bilo prejako

dsc00757uo8.jpg
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

savoris je napisao(la):
ajde da ti probam objasniti bez slike , znači jedan čaura koja koje okrugla nego ima 8 udubljenja gledajući sa unutrašnje strane , u nju ide jedan tuljak sa 8 rupa koje geldaju u ta udubljenja a u tim rupama su opruge i štiftovi
e sad kada dodje do preoprerećenja kardana ti štiftovi se jednostavno sakrivaju u te rupe i sila koja je prenosi na kardan je minimalna

Al sam pametan jebote !
Sve shvatio :)

Hvala ti.
Jos ako te ne mrzi da potvrdis ovo oko raonika?
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

normalno da je bolja sa dva početka i dvije spirale ali ima da se usereš dok je napraviš
pogledaj u mojoj temi kako sam ja riješio taj problem sa jednom spiralom i dva noža , opet malu ''guza'' ali ide bez problema
mada ni ja nisam zadovoljan mojom spiralom jer je bila samo jedan krug , kasnije sam naknadno dodao još pola ali nije ispalo onako kako sam ja htjeo
e sada sam nabavio ploče za prečnik 70cm i dva kruga ali iskreno nešto mi se mrsko nakaniti da to uradim kada već i ovo radi , nije savršeno ali radi
isto tako sam nabavio ploče i za prečnik 45cm za tri spirale
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

Citao sam to kod tebe ali zanima me taj ugao pod kojim si stavio raonike. Da li raonik samo nastavlja ugao spirale ili je malo oboren u odnosu na spiralu?
Becarina je to stavio pod istim uglom a kod tebe je cini mi se malo oboreniji sto bi trebalo da znaci da vise hvata, da brze vuce u zemlju?
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Traktorska bušilica za rupe

baš obrnuto , kod mene sporije ide u zemlju ali je manji rizik od ''zavrtanja'' spirale
 
Odg: Traktorska bušilica za rupe

da li ko poseduje busilicu sa manjim precnikom za pravljenje rupa za direke za maline!!!!!
 
Nazad
Vrh