naziv ovog cveca ( Spatifilum )

milomirp

Novajlija
Učlanjen(a)
8 Jan 2010
Poruka
20
Interesuje me da li neko zna ka ko se zove ova vrsta cveca i nacin uzgajanja posto je dobijeno na poklon?

2pz09it.jpg

Post je spojen: [time]1299512657[/time]
 
Odg: naziv ovog cveca

Cvjet kodnas zovu Spatifilum a latinski (Spathiphyllum) .
Uz redovno zalijevanje i prihranjivanje 1-2 puta mjesečno te po mogućnosti uz dovoljno zračne vlage (inače dolazi do sušenja lisnih vrhova), biljka će povremeno cvasti tijekom cijele godine, a njeni „cvjetovi“ ponekad traju i do 2 mjeseca i polako mijenjaju boju iz bijele u zelenu. Kada ocvatu, odrežite cijelu stabljiku. Zimi prilagodite zalijevanje temperaturi prostorije čija temperatura ne bi trebala biti niža od 18°C. Danas postoje mnogobrojni kultivari u različitim uzgojnim veličinama pa ovisno o vašoj želji ili o prostoru kojim raspolažete možete nabaviti vrlo malene ili vrlo velike primjerke ove prekrasne biljne vrste koja zaista nije prekomplicirana za uzgoj u domu ili uredu. Osim toga, ova biljka nije osjetljiva na biljne štetnike i bolesti, a razmnožiti ju možete jednostavnim dijeljenjem mladih postranih izdanaka. :ppozdrav:
 
Odg: naziv ovog cveca

OK.Razumeo u potpunosti,pokusacu da se pridrzavam saveta!
Hvala.
 
Odg: naziv ovog cveca

"Kada ocvatu, odrežite cijelu stabljiku." nije mi to jasno kako odrezati celu stabljiku, sta ce ostati.. :sta:
 
Odg: naziv ovog cveca

Pod tim terminom se misli kad cvjet prodje posto nemoze biti vjecno odreze se stabljika na kojoj je cvjet, a ako se to neucini nema vise formiranja cvjetne stabljike i cvjeranja. Tekst je iz literature za uzgoj cvjeca izvadjen pa mozda nezvuci kao nasim rjecnikom.
 
Evo mene opet.Ja sam postavio temu samo pod drugim imenom ali hteo sam u vezi ovog 8-martovskog cveca koje je cvetalo neko vreme a onda prestalo i evo sada je decembar a ono jos od letos vise nema cvet.U cemu je problem?
 
Dok je saksija bila u rasadniku svaki dan je imala hranu.Sad je ostala bez hranjivih supstanci i mislim da vise nikad nece procvjetati,ukoliko ne bude prihranjivana.
 
dadoxxl je u pravu, to je cveć koje se u principu prodaje kao cvetnica, a cilj je da konkuriše buketima od rezanog cveća. Kad počne da se razvija cvet ide u prodaju, tako da se u prodavnicama nađe kad je u punom cvetu. Za sve biljke koje se tako prodaju važi da im se stabljike na kojima su se nalazili cvetovi, odseku do kraja.

Biljka će verovatno da procveta i bez nekog posebnog režima prihrane, ali ce cvetovi biti upola manji i biće ih manji broj. Sad već koji uslovi trebaju, to neznam. U cvećari kod nas, biljke koje precvetaju, mi orežemo stabljike od cvetova. Posle nekog vremena, neke saksije ponovo procvetaju, a neke ne. Iako sve stoje jedne pored drugih i imaju iste uslove.
 
Uh, Spatifilijum me od sveg cveca najvise namucio dok nisam resio fleke na listu.Zena resila da ga gaji, medjutim drzala ga pored vrata u saksiji i posle nekoliko dana počeše fleke da se formiraju i tkivo da nekrotira. Vremenom list po list poče da se suši. Sta mu je pitali smo se i trazili resenje. Utvrdili smo 2 uzroka, i to prvi da mu ne odgovara promaja, a drugi da u zemljistu ima visak bora i to poreklom iz djubriva za prihranu cveca. Zamenili zemlju u potpunosti. Promenili mu mesto tako da stoji van direktne sunceve svetlosti, i mesto djubriva za cvece počeli da ga prskamo FLOSALOM (mikrobioloskim preparatom), i sad su svi listovi potpuno zdravi, raste normalno, doduse sve je to sporo islo, al napredak je veliki jer su sad listovi tamno zeleni i bez ijedne fleke. Ne mogu da pripisem to Flosalu, al verujem da je glavni razlog poboljsanja njegovog stanja zamena zemlje za cvece.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh