Lanac za kopanje kanala

Farmer Bob je napisao(la):
Stanisa je napisao(la):
Rakovica 65 + lanac,kopa do 1.90m
316tbhk.jpg
Covece,pa ti nemas ni tablicu a ni stop lampe na traktoru.Jel taj traktor ide u saobracaj...??
Traktor je kompletno prefarban pa nije sve zavrseno.Za neke sto vole da pametuju...
 
Ovo cudo sam nasao na Ubu. Pitao sam coveka koliko kosta da mi iskopa odprilike kilometar kanala za navodnjavanje dubine 50cm i kad nisam pao (mislim da je malo skupo) za te pare mogu da kupim nekoliko rumuna da kopaju. Pa sam resio da ga napravim. Raspitao sam se za cenu lanca stim sto bih ja stavio neki uzi od 2 cola jer mi treba shirina kopanja maksimalno 10cm i dubina 50cm. Koliko sam primetio ovaj baja je vezao uredjaj kruto ispod kardana(hidraulika je slobodna) i u principu njegov sistem rada mi je jasan. Jedino nisam siguran kojim smerom se okrece lanac, ali mislim da ide u smeru kazaljke na satu kada se posmatra sa leve strane traktora pa bih vas zamolio da mi to neko i potvrdi
posto mislim da se u mom slucaju isplati praviti lanac za kopanje.
 
Pa vidiš kako su noževi postavljeni, a i nemože zemlju izbacivati ako se vrti u istom smjeru kao i točak traktora.
Znači lanac mora vući traktor nazad. Uzmi motorku u ruke, i stavi kao da ćeš kopat s njom kanal i sve će ti biti jasno.
 
Petar ti je lepo rekao znaci kad stanes sa desne strane traktora i gledas u masinu smer treba da bude suprotan od kazaljke na satu to jest da zemlju izbacuje napred tako kad kopas da zemlju gura ispred zbog toga smo namestali puz da odgrce da kad se radi nebi vracala zemlja u kanal nego reci koliko ti je taj trazio po metru :ppozdrav:
 
Pola metra duboko u njivi 0.8 eura na 1000 metara duzine(ipak malo mnogo). Imam i slike tog lanca ali mi nesto nije jasno oko postavljanja slika na forum pa ako provalim kako se postavljaju postavicu ih.
 
Ako budes kupovao masinu za kopanje kanala obavezno dobro obrati paznju . ( UB ) Ja sam se sa tecom ziv namucio da prepravim na MTZ tu masinu . Sve tri tacke sam morao da doradim . Pa je stavio lezaj na kraju koji je pretegao ,koji se posle 1 km kopanja raspao. Lanac je stavio polovan ali kada sam ga kupovao bio je nauljen sa 10 lit. starog ulja. Pola rolnica se ne okrece ,zaribalo . Zato dobro pazi . Posto mi je trenutno na traktoru masina slikacu za vikend.
 
postovanje !! cisto sam hteo da vam kazem par sitnica za na ovu temu ... posedujem prikljucak (kopac) i koristio sam ga na imt 577 i 560... ja sa njim radim vec godinama od 2002. prokopao sam ni sam vise nemam predstavu koliko... eto i vise od 50.km ... radio sam na razno raznim terenima. od tenje, peska, sljunkovitog, smonice, humusa do samog kamena... i uglavnom su to veoma losi brdoviti tereni.... retko kada lep ravan teren-trasa.moj uredjaj kopa do 1,5m -dubine; 17.cm do 30cm sirine, jer imam distance(prosirivace) koje po potrebi montiram na lanac a na njih lopatice... nema hidraulickog nabijanja jer geometrija nozeva to ne dozvoljava. lanac je 2.cola. na 577 sam imao puzni menjac i zbog toga sam i prodao rakovicu 65 jer njen menjac i korpa-lamela, taj teret nisu mogle da izdrze. kod imt-ea je to drugacije reseno i ako nema puzni menjac. njegovi sklopovi to mogu koliko-toliko bolje da podnesu.kao prvo uvek se mora drzati prva vucna lamela odvojena(znaci noga na kvacilu, menjac u prvoj sporoj i druga noga na kocnici)dok se ne iskopa duzina tog nekog pomaka od 50.cm duzine ... vi pogledajte koji je to napor... i to radis ceo dan bez gasenja od 07:00 do 08:00. reduktor je od fap-ovog diferencijala preradjen, pogon dobija od prikljucnog vratila traktora. sam lanac je veoma porozan jer nije namenjen radu na i u suvoj sredini (zemlji) i pored toga sto je redovno potapan u ulje preko noci dok se ne radi. sklon je istezanju, izlozen udarima, vodi, blatu i veoma brzo strada... popucaju rolnice prve od presovanja zemlje i kamencica manjih i samog prespanovanja... stradaju brzo i lezajevi u kucistima na vodecem i vodjenom lancaniku jer su isto tako izlozeni vodi i nemoguce ih je konstantno podmazivati jer su zatvoreni.. sam traktor je izlozen tolikim udarnim opterecenjima da se dogadja da ga kad za kamen lopatica zakaci veci i ugasi... u samim sklopovima se javljaju nenormalni pucnji i lupanja... u diferencijalu...tako da to nije uopste zahvalno za masinu... lamela, korpa, sami pipci na korpi, druk lezaj, flansa na spojnickoj... ma uzas totalni...sve se to nenormalno haba i lomi... ko je od vas rekao da rakovica to bez prerade moze da nosi i ferguson 539 nikad to radio nije i nema predstavu sta je taj posao... moze mozda 549 ili njemu slicna masinica ali sa lancem od 1.col i u varijanti kopanja dubine mozda pola metra u tenji...ako zelite da upropastita masinu slobodno kupite prikljucak, ali iskreno mislim da je to velika greska... traktor na svim sastavima za kratko vreme propisa ulje ... postoje originalni fabricki prikljucci za traktor sa hidro pumpama i hidro motorima, namenskim nozevima, hidro nabijanjem, e takav uredjaj moze da radi...ali opet treba uskladiti brzinu traktora i brzinu iskopa, a to ide tesko veoma bez prerade pogona... ubacivanja opet hidro pumpi i motora... ili neka varijanta puznog menjaca...jos jedna stavka, masina mora imati dobro opterecen prednji kraj i duplu vucu, jer dok radi kliza i ista sama mora imati potrebnu tezinu za tu operaciju inace dok radi trese-klizi- i gubi se pravac(vrh macaudara u zid kanal) i posle toga opet moras se izvuci iz kanala, pa ponovo uci i tako redom, nebi li odrzao pravac i ubrzao rad... sa 577 i njegovim puznim menjacem sam bolje prolazio i zahvalniji je za rad jer ima usladjeniji odnos brzina rada lanca i pomeranja masine... na samom zvonu gde se nalazi korpa , se dogadjalo da se ne moze ni trenutno nasloniti prstom jer se to nenormalno grejalo kod rakovice...uredjaj i sada imam i koristim ga veoma slabo, jer vise i nema iskopa...ali na dobru masinu ga vise ne montiram...
 
ovo je traktor od mog bivšeg kolege koji je prokopao kilometre i kilometre kanala za vodu i telefon, inače je rakovica 60 kupljena nova i stavljen kopač i ništa drugo ona nije radila samo kopala kanale, na traktor su stavljene kandže na zadnje točkove koje se po potrebi otvore i koriste a kada netrebaju vrate se u transportni položaj, a na prednje točkove je ugrađena ručna kočnica od imv kombija.
 
Zanimljiva opcija sa ovim moticicama .Meni kad prokopa lanac ostavlja velike kolicine zemlje na ivici i lako se zaroni . Moram da pravim nesto ovako slicno. :bravo:
Sta je ovo nazadnjim felnama ,cemu to sluzi,to nisam nikada video ?
 
To su kandže, koriste se za kopanje na velikoj nizbrdici, imaju kline dužine 10-tak cm i preklope se na gazeći deo gume tako da traktor nemože da dobije skije tj. da leti po travi, šumi itd. kada netrebaju vrate se u transportni položaj i zašafljene su za točak.
 
Covek uci dok je ziv ::svaka cast::ovo nisam video nikada .
Nego mi reci posto hidraulikom dizes i spustas lanac i time odredjujes dubinu kanala koji kopas kako ( ne mogu da skapiram iz ove slike ) ove moticice koje guraju zemlju levo i desno stoje u ravni sa zemljom i nedizu se tj.spustaju zajedno sa lancem .
 
Evo slika kandži, a motičice kopiraju teren jer je nosač onih motičica vezan šarkom napred pa su one uvek na površini zemlje nezavisno od položaja mača.
 
Da takve kandze bi mi trebale koristio bih ih na imt 549 ili rakovici 65,moj broj je +38267569470.Hvala puno
 
Čitao sam o lancima za kopanje kanala i naišao na ovo:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BgCuCXOy0f4[/youtube]

Kopači kanala
Ovi uređaji omogućavaju kopanje kanala i brazdi na kablovima prošaranim površinama, školskim igralištima i parkovima a sve to bez velikog pomicanja zemlje. uređaji se koriste i na zemlji obogaćenoj šljunkom veličine do 50 mm. Kanalokopači su dostupni u dvije varijante i to TR 50/6 i TR 60H. Prvi uređaj dostupan je sa Kohler-ovim ili Hondinim motorom snage 4,5 odnosno 4,8 kW. Brzina kopanja je oko 60 m na sat vremena i to kanala max. dubine 450 mm. Prednost ovog uređaja je što se rahla i iskopana zemlja automatski uklanja, što omogućava kopaču daljnji nesmetan rad. Karakteristika modela TR 60H je u tome što kopa dublje kanale (do 680 mm) te je opremljen vlastitim hidropogonom koji umnogome olakšava manevrisanje strojem. Hidromotor se koristi kao glavno pogonsko sredstvo za kretanje i transport, mijenjanje brzine rada i popravljanje kopane površine. Opremljen je sa Kohler-ovim benzinskim motorom snage 9 kW sa ručnim ili električnim pokretanjem.

Ima više modela i proizvođača a ova dva nudi jedna firma u BiH, proizvođač je češki.

http://www.gradeko.com.ba/pdf/laski/tr_50_6.pdf
http://www.gradeko.com.ba/pdf/laski/tr_60_h.pdf
http://www.laski.cz/117-tr_50_6.html
http://www.laski.cz/116-tr_60h.html

Sporiji su od traktorskih ali bar mašina ne strada i cena je znatno niža, novi traktorski su neverovatno skupi. ::lose::
 
future ne vjerujem da ni ovo može potrajati , nešto mi ovo ''vinjavo'' izgleda :sta:

a o kojoj se cifri radi kada kažeš nisu skupi ?
 
I meni isto izgleda ali ni traktorski ne deluju mnogo bolje (bar na snimcima). Ne da nisu skupi, naprotiv, ali su duplo jeftiniji od novih traktorskih. Sa svim onim hidro elementima, noževima po izboru itd. za nov traktorski traže 7000 evra. Pustiću mail ovoj firmi da mi daju tačne cene tih čeških.
 
@future

Ja sam moj traktorski lanac za kopanje platio 1000 eura . KOpa do dubine 90 cm i za jedan dan sam iskopao 600 metara . Mislim da sam mogao jos nego mi je toliko trebalo .
 
Nazad
Vrh