Lanac za kopanje kanala

Sale

Član
Učlanjen(a)
20 Maj 2008
Poruka
824
Lokacija
Srem,Petrovčić
Da li neko od vas ima iskustva sa prikljuckom za traktor tj. lanac ili mac za kopanje uskih kanala za postavljanje cevi za navodnjavanje.Da li treba poseban zbog kacenja na MTZ ili mora da se pravi,gde moze i od kog proizvodjaca da se pronadje. Sto se tice rada cuo sam da moze da ide u dubinu oko 80cm - 1 m a sirina 16-18 cm.Koliko vremena treba da se iskopa 1 m duzine ?
 
ja sam nesto prikupljao informacija o tome stroju mozda ti mogu pomoci nemam licna iskusta ali saznao sam ponesto o tome

evo ti par slika
ovo je stroj rucni rad namontirano na T25 , to je od moga drugara i njega sam gledao kako radi sa time
moja ocjena traktor je lagan za te stvari , stroj lijeop uradjen


i ovo je isto rucni rad slikano na vasaru u rumi namontirano cini mi se da je IMT 560


ne sjecam se cijene samo znam da je bila paprena :zli:
ovaj mi djeluje solidno uradjen prilicno masivan, diferencijal od TAMica je kao reduktor
samo neznam kako je rijesio sporo kretanje posto je prva spora prebrza, mozda zadrzava na kvacilu :sta:
imam jos neke slike od originalne masine nemozem sada da nadjem potrazit cu ::namigivanje::

i ja sam razmisljao o samogradnji samo dok se nadje vremena
ja sam licno gledao ovoga sa prve slike u radu, ide to prilicno brzo on je rijesio brzinu kretanja fenomenalno
stavio hidro motor na onaj izlaz iz mjenjaca sa strane gdje se kaca sajba
reverzer tada stavi u ler a ostaje mu mjenjac posle hidromotora tako da moze da mijenja brzinu kretanja precizno , odlicno rjesenje
snage mu ponekada zafali ali on samo uspori brzinu kretanja i tako kompezuje snagu
traktor je lak za ove stvari i kada naidje na kamen ili nesto slicno u zemlji to je smijesno da se valjas od smijeha (i opasno)
namontiran je skoro fixno nazad nemoze se lako skinuti , inace taj traktor mu sluzi samo za to
moze duboko da ide ja sam gledao da lagano ide 70tak cm , tada nije bilo potrebe za vise

eto ja malo udavih nadam se da sam ti bar malo pomogao
ako mislis da mogu pomoci samo pitaj :D
 
lanac u ''Filip Kljaić'' Kragujevac (tih dimenzija oko 1e po članku) a ostalo homemade kod @savoris :cao:
 
Nasao sam u oglasima neke likove koji to prave i isao za vikend da vidim .Sve oni prave rucno i cena se krece od 1200 eura do 2000 eura. Reduktor od nekog autobusa ili tamica ,sirina kopanja od 13 cm -18 cm.
Lopatice,krive gibanj od Tam -a . Dubina do 1.2 met.
 
imas li kakve slike toga stroja da ga procijenimo i sa cime bi ti to tjerao , mislim kojim traktorom ??
 
moj prijatelj ima to st te interesuje za rusa sa hidraulicnim usporivacem hoda
 
To sa usporivacem hoda me interesuje kako izgleda tj.kako radi,gde se to kaci ? Inace sam nabavio masinu i ceo jedan dan izgubio da bi kacenja prepravio za rusa,ali i dalje je ostao problem sto rus ide 2 sporom suvise brzo( nestigne lanac da iskopa ) tako da stalno moras kvacilo gas kvacilo gas sto bas i nije sretna kombinacija ( po kvacilo podrazumeva se ).
 
a sta ce da mu fali (mislim na kvacilo) lamela 20 evra zamijeni se za 3 sata i ponovo raspali
naravno ako imas mnogo posla onda je za razmisliti o nekome pogonu

jesi li razmisljao o tome da udjes sa pogonom na izlaz prennje vuce , ili na mjesto predvidjeno za kompresor sa lijeve srtane mjenjaca

kod mene je drugar koji ima torpeda a nije bio sa prednom vucom dogradio prednji diferencijal , cini mi se od UAZa i na njega stavio pogon za kretanje u kopanju ,inace traktor nema prednje vuce taj diferencijal mu sluzi samo za kretanje u radu
inace pogoni ga elektromotor od 12V , tacnije dinama od nekoga auta starijega
i on je zadovoljan sa time kaze da mu je velika prednost to sto kada naidje na neku ozbiljniju prepreku prednja vuca jednostavno prokliza

prije mu je bio pogon na zadnje tockove kekako je usao u mjenjac sa strane , neznam kako je to kod torpeda ali je imao veliku havariju zbog toga slomio pola mjenjaca
pa je onda popizdio i uradio ovako
taj traktor mu sluzi samo za kopanje
 
zar nije lakse staviti hidromotor kao pogon?
a i nisam te razumeo sta pogoni elektro motor
 
ne mlatite praznu slamu,hidrousporivac se montira sa 4 srafa sa leve strane menjaca i vise se neskida sa rusa dok ga ne prodas.Hocete li slike?
 
Ko casti? Sale. 300 metara na sat u njivi,rov 12 cm. dubina 80cm.
 
savoris je napisao(la):
inace pogoni ga elektromotor od 12V , tacnije dinama od nekoga auta starijega
@Tibore ovaj motor da ga sa kolko sarafa prikljicis nemoze razviti vecu snagu
 
Sto se cascavanja tice tu sam samo da se dogovorimo kada i gde .A za taj usporavac ili kako kod se zove imali su u zadruzi blizu mene na 4 rusa ( sa strane menjaca )i kazu da je to odlicna stvar samo ih nisam pitao zasta su ih oni koristili.Ali to postoji ,samo kako to naci za rusa ? Da ne bude ovo ti je od tordeda ili ursusa pa moras malo da prepravljas ,dovaris,nabudjis ili tako nesto. A za lanac sto sam se z.. ne mogu da vam opisem.Lik je sve nabudjio sto se da nabudziti .Pretegao lezaj na macu ,pa se sve raspalo posle 400 metara kopanja.Lanac stari ali dobro nauljen ( razradjenim uljem,tako kad kupujes nevatas se za njega ) rolnice se 80 % ne okrecu .Pa potapaj u naftu. Rupe ne pasu,busi,vari,stezi.Poluga od hidraulike se iskrivila na prvo dizanje .Ma kao bos po trnju . Ali to nije razlog da mi :ppozdrav:
 
Ivanhou -to nije hidromotor vec usporivac(postoji hidro i mehanicki iskljucivo za rusa za sirine kopanja do 20cm dovoljan je mehanicki(300 evra ) i nepoderiv je.Ja imam ihidro koji je za teska opterecenja(i za greder)koji je nov 1300 evra. Brzina sa hidro se krece u rasponu od 0-400 met. na sat pri punom gasu , brzinu regulises u hodu iz kabine. Hidro usporava sam u zavisnosti od terena,dubina je konstantna to jest fiksirana stelovanje iz kabine postojecim rucicama.Sa normalnog.na usporeni rezim rada prelazi se iz kabine.Sve ovo se montira za nekih 30 min.Stoji stalno na traktoru nicemu nesmeta a koristis po potrebi.Lanac mora da bude labav,u radu se sam zateze ne ulji se nikako i sve ispod 2 cola je slabo.Pre 20 godina ja sam imao samo ledja i ruke a Vi imate tu srecu da postoji internet.Lokacija Klek kod Zrenjanina.Sta vas jos interesuje dok sam raspolozen a nekrene spatanje kukuruza?
 
Da mislim da je lanac 2 cola.Ako sam dobro razumeo lopatice su od gibnja tamica.A reci mi gde mogu da nabavim taj usporavac naravno mehanicki?
 
Nazad
Vrh