Svoje seme povrca - reprodukcija

To je karakteristično za papriku, prvi znak da se ukrstila sa nekom drugom ili da se izrodila je pojava ljutine. Obično nedovoljan broj biljaka koje se ostavljaju za seme pa se osiromašuje genetski potencijal. Ništa ne smeta ako su ostale karakteristike ok. Najednostavnije je ne ostavljati svake godine seme za sadnju, nego svake treće četvrte ali veću količinu da potraje i dobro je čuvati. Tako se duže čuva genetska osobenost sorte iako se smanjuje potencijal semena.
Razlog sporijeg nicanja paradajza, pa i paprike može da bude veća dubina sadnje, oni vole da dobiju malo svetla.
 
Samo treba gledati da se seme ostavlja od zdravog struka i da ima pravilan oblik. Mada pravilan oblik nije presudan jer sam i to iskusio. Ja imam seme crnog uva koje jos otac dobio od dr. Ivo Djinovica '97 ili '98. I svake godine ostavljam seme.
 
Mi vec trecu godinu ostavljamo seme, i za sada nam uspeva (francuska rotkvica, spanac, lukovi, paskanat itd)
paradajz spontano nice iz gomiletine komposta pa rasad vise ne kupujemo jer je ovaj odlican :)
 
Како најбоље издвојити семена из све те смесе парадајза? Кад све покушам кроз цедиљку остане и тај густи талог па тешко издвојити семена. Дајте неки предлог.
 
Seme mora da 'provri', kada iscediš sok zajedno sa semenom dodaš malo vode i ostaviš nekoliko dana da se stvori bela skrama od budji na površini. U tom vrenju se skida skrama sa semena i ono se mnogo lakše opere u cediljci. Ujedno je i odredjena gljivična zaštita.

P1130872.jpg
 
Vidis nesto sam oko toga i ja razmisljao, cak ove godine sljive koje su bile u komu mnogo bolje su nikle nego one koje sam otkoscavao.
A mnogi govore kako to ne valja - a ustvrari je obrnuto.
 
Čistunci koji misle da su biljke glupe...zašto bi se biljka trudila da stvori taj jestivi deo ako nema funkciju. U većini slučajeva je svrha ploda da ga pojede neka životinja i odnese dalje od matične biljke. Ako i padne pored onda je funkcija da stvori pogodne uslove za gljivice koje odgovaraju semenu a ne patogene ili one koje će da ga razlože.
 
Nazad
Vrh