Proizvodnja paradajza u plastenicima

Septorija je septorija, a sojevi se razlikuju ovisno o kulturi na kojoj se javlja. Sve sojeve suzbijaju isti fungicidi, međutim, koriste se oni koji na kulturi primjene ne ostavljaju rezuide nakon primjene.Ti rezuidi su ograničavajuči faktor koji određuje iz koje grupe će se fungicid izabrati - gore spomenuti imaju dozvolu za paradajz, što ne znači da neki drugi neće isto odraditi i riješiti problem, ali nemaju dozvolu primjene u paradajzu, ili samo nisu iz razloga registrirani u njemu.

Ne, septorija nije siva trulež.
Siva trulež je botritis
 
Обрати се нашем члану Јовану Дробњаку у Баранди да ти пошаље г о т о в препарат ЕМ па чим сти стигне по рецепту који ћеш добити окупај прскалицом целе биљке и тло испод њих.
Jovan Drobnjak trenutno nema preparat EM-1 i EM-5, predlaže preparat GUMAT EM!? Da li je ovaj preparat neko koristio - kakva su iskustva, može li efikasno pomoći kod ove bolesti (Septoria)?
 
Kako zalivate kad krene berba? Cesce?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
picture-230.jpg
[/IMG]
picture-233.jpg
[/IMG]
picture-224.jpg
[/IMG]
picture-221.jpg
[/IMG]
 
684704d3212fe88f61c196c83532269a.jpg


Paradajz ima ovakve fleke po sebi i nekako teško sazreva. Dajem Yara III koja ima najviše kalijuma svake nedelje po preporuci proizvođača.

Šta može biti problem?

Sorta je big bef i tamaris.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tamarisu je to postala odlika zadnje 2,3 godine, verovatno i ovom drugom
 
Pozdrav.Vjerojatno se "skuhao" od vrućine.I ako je sortna karakteristika jača zelena kragna onda dobiješ to.Paradajz ti zbog temperature ili nekog nedostatka mikroelementa nije mogao podijeliti ravnomjerno kalij.Vidim da ti plodovi pucaju oko peteljke.To ti može biti nedostatak bora ili si ujednom trenutku spustio previše vode,više nego inače.Treba se okrenuti i novijim sortama jer se klima promjenila.Nekad sam radio Magnus,dobar paradajz,poluvisoki,u dva mjeseca si nabrao po grmu 10 kila bez problema.A onda su došle vručine,pa je bio šupalj,pa izgorio,zbog vručina bolestan...Poslednjih godina radim Matias,imao ove godine probno Noemy,druge godine ide Noemy.
 
Sve si lepo rekao, meni ove godine Matijas ima kragnu u visljim rodovima. Probajte Panekru odlicna je
 
A tamaris nikako da sazri. Počeli ljudi da se zale kako je los. Krenuo lepo, ljudi prezadovoljni i onda samo kritike. Pun je tih belih linija.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dajem po preporuci Yare, 4gr po biljci nedeljno. Yara III je u pitanju 10-5-26.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Prvo,priprema zemljišta,osnovna gnojidba neka ti bude osnova za uzgoj. kod izrada greda ubaci stajnjaka,mineralnog gnojiva,raznog biljnog otpada.Nemoj se oslanjati previše na vodotopiva gnojiva i razne preporuke "stručnjaka",ti stručnjaci žive od trgovine.A i previše vodotopivog ubije zemlju.Zemlja najviše voli prirodno.Drugo,neznam kakva je to preporuka 4 gr po biljci nedeljno,preko 57% ploda čini kalij,ti daješ 2 gr kalija a htio bi 5 ploda po 200 grama na grani.Treće,ako koristiš vodotopiva,onda ona idu sa svakim zalijevanje 1 do 1.2 gr na litru vode(ovisno o tvojem EC vode) jer se biljka brzo navikne na vodotopiva pa se zna i ulijeniti,znači površinski korijeni postaju aktivniji od dubinskih.Kalij utječe na veličinu,boju sjaj,čvrstinu,dužinu čuvanja,nakon treće cvijetne grane se pojačava kalij na omjer 1 - 2(azot - kalij),kod 5. grane na 1 -2.8 pa čak i 1 - 3.5 ako je sorta sa kragnom
 
Cime dezinfikujete plastenik?

Ovo sa vrelom vodom mi deluje kao prirodno resenje i svidja mi se, ali je prilicno nezgodno, a i pitanje je koliko dobro dezinfikuje.

Kako vi dezinfikujete plastenike?

Stavio sam u ovu temu jer se u taj plastenik uvek sadi paradajz.
 
Kada treba paradajzu početi davati kalijum i kalcijum mislim na onaj posađen u plasteniku,u kojoj fazi biljke,znam da ide prvo kalcijum pa kalijum ako može neko da objasni od kad do kad se šta daje?
 
Cime dezinfikujete plastenik?

Najbolje je Cinebom, al pošto istog više nema može i s Mankosavom ili nešto na toj bazi. Ja sam bacio pre freziranja po plasteniku.

A što se tiče Ca i K -
Kalcijum se može puštati čim se zametnu plodovi i potom do kraja berbe jednom nedeljno bi bilo dobro da se daje kalcijum, da se spreči trulež ploda i zbog čvrstine ploda. Pogotovo je kalcijum važan ako ima previše vlage.
Kalijum kad plodovi počnu da rumene, tada se inače počinje sa prehranom đubrivima sa što manje azota a najviše kalijuma, npr , ja pred berbu i u berbi koristim 4:10:40

Послато са I213 уз помоћ Тапатока
 
@nikaragva,sedam godina koristim samo Trifender,super zadovoljan.Ono sa vrelom vodom je skupo i komplicirano jer ti moraš da dezinfikcuješ do 30 cm dubine,za to postoje posebni injektori.Između vruće pare i kemije nema neke velike razlike,oba dvije stvari ubijaju sve u zemlji(kemija je jeftinija).Problem dezinfekcije zemljišta da ona može vrijediti ponekad samo dva-tri mjeseca,jer ako je zemlja jače "bolesna",nakon dva mjeseca bolesti se opet pojave iz dubljih slojeva prema površini.Ja puštam Trifender do 4 puta u godini,manje doze od preporučene ali konstatno.
@radni,ja tek od treće cvjetne grane krečem ozbiljnije sa đubrenjem.Za početak ti je najbitniji fosfor,šta se tiče kalcija ubaci u zemlju kreča,puno bolje nego se oslanjati samo na kalcij nitrat.Večje količine fosfora na početku uzgoja ti oblikuju rasad paradajza,jači korjen,više kvalitetnijih cvetova i skračuje ti internodije od cveta do cveta,da li češ na visini od 150 cm imati 5,6 ili samo 4 kata...
 
@tvrdoglavi šta mislis..Ako kaže da u suhom pregorjelom kokošijem gnoju ima N 15,8 P2O5 20 CaO 28,6 MgO 4,5 koliko bi ga mogao na m2 količinski bacati ..ako je neki manjak fosfora u zemlji?
 
Nazad
Vrh