Proizvodnja paradajza u plastenicima

:)) Jura zasto bjezis od volovskog? Ovamo u mome kraju pogotovo sto se sela tice obozavaju ga,ali i u godinama kada sam imao problema sa prodajom hibrida na veliko..volovsko srce kod nas ide bez problema po trgovinama,veleprodajama pijacama itd..stim da je volovsko uvijek ..necu reci duplo skuplje ali nije ni daleko od toga
 
@zixoEvo odgovoricu ti, ali zelim da bude jasno da je ovo moj stav i razmisljanje.Ne zelim da se niko nadje uvredjen i stvarno ne zelim da nikog uvredim.Ja ovo radim zbog para i to je jedini motiv koji me vodi.Nisam prodao dusu djavolu postujem sve hemijske mere i zelim da prodam proizvod koji ce biti lep na oko i iole ukusan.Kada sam pocinjao ovaj posao za savete sam se obratio ljudima koji su u ovom poslu,ali koji su orjentisani ka ekonomiji i dobiti.Niko od njih ne radi volovsko srce i te slicne sorte.Tako sam i ja uhvatio taj pravac sa hibridima i to je to.Da je kod nas duplo skuplji taj paradajz pa i nije,nije nesto posebno ran(bar mislim tako).Plastenicka proizvodnja je usla u neke druge vode i polako nestaju ljudi koji to ne prate.Necu da ulazim u to da li je to dobro ili nije jer je to jednostavno tako.Ja ne znam kako je kod Vas,ali kod nas ako hoces da igras ovu utakmicu i ucestvujes u Ligi Sampiona moras da razmisljas na taj nacin.
 
@Jura pitao sam te jer sam negdje vec jos prije ljeta procitao da ti nije drag sad mi je jasno zasto..sta ja znam..meni se cini da je ovdje kod nas u naroda jos zastupljeno ono misljenje..ako mogu da biram hibrid ili neka kao domaca sorta biram ipak domace..

imam u svojoj blizini covjeka koji se svake godine samo siri..sad ima oko 9hilj.m2 plastenika,u njima radi pola relly pola volovsko i nesto malo krastavca..i to je sve.. hocu da kazem dobit je uvijek zagarantovana ako se ima kupca koji trazi tu robu..

meni licno je volovsko onako.. drago na oko vidjet ga velicinom ..3 paradajza preko 4kg..ukus mi i nije nesto posebno..u mome kraju ga jednostavno vole ali ja se nikad nebi smio upustit njega radit umjesto hibrida(nije bas otporan na bolesti te nema mogucnost dugog skladistenja)..nego onako ubacim ga u 300m2 radi naroda u selu ali mi je zanimljivo to kad se desi godina kao prosla da je paradajzu cijena niska,trziste prezasiceno i u veleprodajama trgovinama itd. sa domacom sortom nekako i tada imas prolaz
 
Ma ko ce ti kupiti paradajz od kilo.Hteli mi da priznamo ili ne velika vecina kupuje na pogled i na prvi utisak.Da je ovo tacno govori prodaja u marketima.Tamo sve prolazi, iako paradajz ima one zile unutra.Ali mora biti na oko lep i kalibrisan.gledam ja na pijaci sta sve donose i kako prodaju.donose u kofama kutijama i u svasta nesto.Kod nekih prolazi taj fazon ali je tih musterija sve manje.
Slusao sam davno osobu koja kada kupuje sir na pijaci kaze koji su kriterijumi.Prvo pogleda kako je obucen prodavac, da li je cist uredan.Ako zadovoljava taj kriterijum onda pogleda ambalazu,da li je ona cista. Ako zadovoljava te kriterijume tek onda proba sir.Tako je i za svu robu na pijaci.Marketi musterijama obrazuju misljenje i nacin kupovine.to se sve vise odrazava i na pijacama.
ako ja na tezgi ispunjavam te uslove i ubedim ih da sam proizvodzac nema problema.Ali dug je put dotle.Imam par piljarnice koje snabdevam i ljudi su po ambalazi i nacinu pakovanja naucili cija je to roba i to kupuju.
Ima tu jos dosta caka koje se koriste,ali otom potom.
 
Ma u pravu si potpuno..ali puno toga zavisi od kvaliteta i ukusa paradajza,primjer ove godine je iz hercegovine nama dolazio paradajz izgledom jednako kalibrisan,crven i sve to ali unutra kad se rasjece je zelen,debela zila,bezukusan i naravno da kupci bjeze od takvog..
ja mislim da je kupcu draze provjeren lijep i ukusan paradajz od onog samo lijepog na prvi pogled pa se tako i ponasaju,ako sam ja probao tvoj paradajz i svidio mi se jer je ukusan ..nema puno zila unutra.. uvijek cu tvoj prije kupovat od nekog slabijeg kvaliteta..nama manjim proizvodacima je to po meni bitno,ukus,izgled,kvalitet dok vecim proizvodacima to i nije na prvom mjestu njima je cilj uzgojit sto vise paradajza koji izgleda jednak i to je sve jer nema problema sa plasmanom robe.
 
Evo da se malo umješam u raspravu pošto sam radio skoro sva volovska srca a i hibride pa tako ponešto znam o tom. Volovsko srce ima crveno i roza a ima i rano i kasno sve sam sadio. Pišem samo o svojim dojmovima, paradajz koji ima jako finog ukusa koji nemože nitko da osporava ali nema baš nikakvu tvrdoću valjda se i od samog pogleda počinje raspadat ja ga sad radim samo za svoje potrebe na tržnicu ga nosit nisam nikad probao zbog toga što neću da mi naprave kašu od njega dok ga prevrću. Na pijacu babe donesu po par kila ništa više kad sve pokupiš nema deset kila. I iduće godine ga sadim samo za svoje potrebe iz razloga što nevolim tvrde paradajze ništa više.

@JuRa kod mene na pijaci stoje dvije žene( meni iza leđa) jedna pored druge koje prodaju sir i kajmak imaju podjednaku količinu robe jedna za sat sat i pol sve završi a druga dio vraća kući pa nek svatko razmišlja zašto je to tako.

Zašto velika većina ide u centre, samo zbog toga što tamo mogu da robu prevću i gnječe do mile volje a nitko im ništa ne smije zato što je kupac uvjek na prvom mjestu.
 
Ja iskreno nisam ni znao da ima i crveno volovsko srce,radio sam uvijek krupni roza boje

@siki2 sto se tice tvrdoce u pravu si..kad sazrije onda postaje mekan,ja sam ga znao skidat cim promijeni boju pa u gajbe da sporije dozrije..

ja sebe smatram sitnim proizvodacem,ove godine sam radio na nesto malo vise od 1000m2,paradajza hibrida ove godine sam skinuo oko 10tona,sve je prodato na par trgovina ili nekome ko radi na pijaci,veleprodaje kod nas ucjenjuju proizvodace pa im je otkupna cijena slabija

volovsko srce roza krupno,svaki drugi dan dode covjek sa pijace po sto kila istog i sve za dan proda,hibrid prodaje po 0,8 eu volovsko i po 1,30 eu,trgovine ako nekoj nosim 100kg hibrida ista zeli i 50 kila volovskog jer ga bar kod nas narod voli
e sad upustat se snjim i radit ga vise ja sam nebi smio iz vise razloga
 
Pa u toj tvrdoci je i glavna poenta.Ako vratis mozes da ga bacis,ako hoces da sve prodas ucenjuju te.Ako im spustis cenu,istog trenutka traze i da se spusti cena na drugi jer im je skupo i tako u krug.Ovako ga nemas i gotovo.Postoje i strani hibridi koji su pink boje,ali po meni je to atrakcija koje se musterije brzo zasite.
 
Ja sam radio Volovsko srce prošle godine za svoje potrebe, više ga neradim paradajz je dobar i bilo ga je jako puno a puno ga i propalo upravo zbog svoje mekoće.
Kad ga siječeš na kriške za salatu premekan je, možda je bila greška kod mene u uzgoju..
Par slika.



 
Pojavili su u radnji kesice paradajza za 70 din od Superiora, možda je manje pakovanje, inače koje vrste preporučujete? Imao sam davno fantom i fenomen ali imali su zelenu kragnu.
 
pozdrav ljudi krenuo sam prosle godine u plastenicku proizvodnju sa dva poveca plastenika 8m*40m*3.5m imam planu ove godine da u jedan stavim paradajz po mogucnosti neku srednje visoku sortu,prvenstveno mi je bitno da je paradajz ukusan,lep na oko i da uz sve to dobro i rodi..koje biste vi meni sorte ili hibride preporucili.hvala unapred :osmeh:
 
@robin89 između bigbeefa i melodije sa melodijom ces zadovoljniji bit,ubaci u jedan relly u drugi melodie i neces se pokajati,naravno uz to da ga redovno prihranjujes i zastitu na vrijeme vrsis..
 
Nisam prozodjac paradajza, ali obilazim plastenike iz nekih drugih razloga. Na nekoliko mesta su mi hvalili Matias F1. Jedan proizvodjac na 3x150m^2 plastenika Matias radi 80%. Probaj jedan deo i njega pa na kraju ces oceniti da li je rentabilan ili ne.
 
prvenstveno cu ici na sigurno to cu sejati koje mi preporuce iskusniji povrtari jer nemam bas viska mesta za experimente,i nije ovakva proizvodnja za zezanje probajovo porobaj ono i celu proizvodnju gurnem u probu,meni je bitno da ove prve 2-3 godine idem na sigurno a posle kad cu mozda malo lakse da disem i vise iskustva da imam sta i kako onda cu da se uppusta u neke experimente...
 
Nazad
Vrh