Proizvodnja paradajza u plastenicima

Jura interesuje me zbog cega ne stavljas i kroz redove ili izmedu redova foliju,kod mene zaraste sve u travu a i u ljetnim periodima folija cuva vlagu..kod tebe?
 
Sadim vec par godina hibrid Optima F1 i lepo je islo do sada.Ali ove godine pojavio mi se jedan problem koi nije bio ranije.Primetio sam da mi je paradajz svetlo zelen,nema onu tamnu boju kao druge godine.Sve radim isto ko i pre,prvo bacim vestacko djubrivo NPK 15-15-15 i malo dodam ureje tacnije sve zajedno negde oko 1,5kg na 75 kvadrata.To lepo samo ufrezam u zemlju.Rasad je bio tretiran Provikurom i kasnije kad sam rasadio jednom prskao Radomil gold preparatom,smatram da mu je to dovljna zastita za sada.Novina je od ove godine sto sam postavijo malc foliju.Citao sam da je mozda ta svetlo zelena boja uzrok previse vlage u zemlji i vazduhu,kod mene intezivno pada kisa 5-6 dana.
Sta da radim recite,evo dole slika od danas.Imam kristalno djubrivo 20-20-20 jel mozda treba da dodam djubrivo.

IMG_20140420_094444900x675_zps34501641.jpg

IMG_20140420_094432675x900_zpse37821eb.jpg


P.S u stvarnosti nije toliko zuta ko na slici,tako izasle slike danas je bilo malo sunca
 
Filipe,hoce biljke da ovako "tuguju" u previse vlaznim uslovima i zemljista i vazdusne vlage.Sve se to sredi sa prvim suncanim periodom i porastom temperature.Ono sto mozes da uradis je da oprskas paradajz folijarnom prihranom sa fulvinskim i humusnim kiselinama (ima ih kod Fito Ferta),odlicno dodju kod biljaka koje su pod stresom (susa,visoka temperatura,vlaga,povrede od grada...)
 
ja imam jedno pitanje mozda nekom glupo ali nema veze zelim da znam i da mi neko odgovori ako moze..
radi se o kolicini prehrane,i radi se o gnojivu Novalon,primjer NOVALON 12-48-6+TE kroz kap po kap

Kaze ovako,
Doziranje
3-5 kg/ha
250-300 l vode
može se miješati sa herbicidima


ako to pretvorim u 1000m2 ispadne da je potrebno 300-500grama pomijesano u 20l vode?
ako je tako zar to nije malo,citajuci po forumu premalo izade.
 
hm,ako imam npr.plastenik od 400m2,u njemu posadeno 800 kom paradajza,bure je od 1000 litara.. Koliko hrane i vode bi ja trebao koristit za prihranu tog paradajza :)
po toj racunici zis ispadne da bi to bilo od 900gr do 1,5 kg gnojiva,znaci ono gram po biljci tu je to negdje...bit ce da si u pravu :D pozz
 
ja imam jedno pitanje mozda nekom glupo ali nema veze zelim da znam i da mi neko odgovori ako moze..
radi se o kolicini prehrane,i radi se o gnojivu Novalon,primjer NOVALON 12-48-6+TE kroz kap po kap

Kaze ovako,
Doziranje
3-5 kg/ha
250-300 l vode
može se miješati sa herbicidima


ako to pretvorim u 1000m2 ispadne da je potrebno 300-500grama pomijesano u 20l vode?
ako je tako zar to nije malo,citajuci po forumu premalo izade.

Možda niste dobro pročitali, evo specifikacije za navedeno gnojivo.

Amcolon / Novalon 12:48:6
Formulacija koja sadrži visok postotak fosfora koji je neophodan za ukorjenjivanje biljaka te formiranje cvjetova i oplodnju. Koristi se prva dva tjedna nakon presađivanja kroz sustave kap po kap:
- u rajčici u dozi 2,5 kg/1.000m2 tjedno
- u paprici u dozi 2,5 kg/1.000m2 tjedno
- u krastavcima u dozi 3-3,5 kg/1.000m2 tjedno
- u lubenicama i dinjama u dozi 2,5kg/1.000m2 tjedno
- u salati u dozi od 1,5-3 kg/1.000m2 tjedno samo prvi tjedan dana nakon presađivanja.

Ove preporuke su samo orijentacijskog karaktera. Naša preporuka je da konačan program ishrane preporuči stručnjak za ishranu povrća na osnovu analize tla za dotičnu parcelu i prema zahtjevima sorti odnosno hibrida koji će se proizvoditi.

Evo program prihrane za Paradajz u zaštićenom prostoru.

 
Poslednja izmena:
Jura je li mislis da nesto nije kako treba ili informativno pitas..Ja cu ove godine probat u dva pl.sve ispostovat kao u preporuci,dok cu u drugima uz to dodavati i ovcije djubrivo(npk 7-3-9) stim da ga na dan dva natopim u bure vode pa procjedim i pustam kroz kap po kap,jedino sam stalno u dilemi sto se tice kolicine ov.djubrete..uvijek natopim nekih 30-tak kg u 300lit vode
 
Ja nisam koristio Novalon i kakvo je po kvaliteti neznam do sada sam većinom koristio Yara ali ovu godinu idem na granulirana npk gnojiva i topiti ih u vodi a razlog je velika razlika u cijeni jedna vreća 3x20 vodotopivog dođe oko 70€ pa ćemo vidjeti na kraju šta će biti od toga.
 
Ja vec nekoliko godina koristim novalon i zadovoljan sam.Sadnja je bila 10.3 a 10.4 prvo zalivanje posle sadnje.
3x20 sam pustio prvi put pre nekoliko dana i to oko 2kg u 3000 biljaka.Nisam ni priblizno njihovoj tabeli,pa me zanima efekat po njihovoj preporuci.U stvari takva je preporuka svih proizvodjaca za djubrenje,svi preporucuju slicne tabele.
KAo da nema nikakve veze u kakvoj je kondiciji biljka i da li joj to realno treba.

Danas slikano.
 
Poslednja izmena:
Kolege,

Molim vas za malu pomoć, lišće paradajza je počelo da žuti: da li je u pitanju bolest, nedostatak đubriva, neki poremećaj, itd.?
H
34dq812.jpg
23m4ldw.jpg
vala
 
@nkrsticc sta koristis za prihranu rasade?

@
JuRa svaka cast taj tvoj paradajz napreduje kao lud..izgleda da puca od zdravlja,kako radis zastitu,po potrebi ili ?

I imam jedno pitanje,jutros na rasadi paradajza sam nasao par listova izgledaju kao da su se sasusili,da je na krastavcu rekao bi pauk sto posto,mrezica i lici na hiljade mali jajasca..nema nikakvih insekata,je li moguce da je to posljedica vlage jer mi je zadnji par dana rasada mokra vise nego inace i slabo provjetravana bila?
 
Kolege,

Molim vas za malu pomoć, lišće paradajza je počelo da žuti: da li je u pitanju bolest, nedostatak đubriva, neki poremećaj, itd.?

nkrstić

smanji zalivanje i prihrani rasad sa većim prvim brojem..
 
Paradajz je Mondial.Zastita u plasteniku jos nije radjena,a treba.Ici cu folio gold swic i nekakav insekticid,zavisi sta se bude uklapalo u litrazu.
Posto je glavno pitanje ovde cime da se prehrane biljke posle sadnje,ja sam ga samo jednom prehranio i to pre nekoliko dana,a sada negde,negde pocinje da puca cvet na cetvrtoj grani.Treca cvetna grana jos nije zavrsila cvetanje i to ce biti verovatno sledece nedelje.
Od sadnje sam ga zalio samo dva puta,i to prvi put 30 dana od rasadjivanja.
Ne znam zasto svi imaju potrebe da to malo malo pa zalivaju i prihranjuju.
 
Ja paradajz prihranjujem sa fitofertovim djubrivima poceo sam sa humistartom a sad idem sa 10:40:10 i fitofert tomato kroz sistem kpk.Paradajz sam posadio 22.3
 
@nkrsticc sta koristis za prihranu rasade?

@
JuRa svaka cast taj tvoj paradajz napreduje kao lud..izgleda da puca od zdravlja,kako radis zastitu,po potrebi ili ?

I imam jedno pitanje,jutros na rasadi paradajza sam nasao par listova izgledaju kao da su se sasusili,da je na krastavcu rekao bi pauk sto posto,mrezica i lici na hiljade mali jajasca..nema nikakvih insekata,je li moguce da je to posljedica vlage jer mi je zadnji par dana rasada mokra vise nego inace i slabo provjetravana bila?

Zixo,

Prihranjivao sam sa 10:40:10, huminskim kiselinama, slavolom, jednom kalcijum nitratom..ali je rasada i dalje bila mala i tanka. Onda sam ga dobro zasušio i razbaacao KAN-a i dobro zalio...(izgleda da nisam dovoljno, a isporo se topi...trebao sam odraditi to sa AN-om)
 
Nazad
Vrh