Proizvodnja paradajza u plastenicima

Acrobat ima predugu karencu, 15 dana mi je u ovom periodu zrenja previse, ali ako bude moralo...
 
E,ima malo iznenađenje šta se Akrobata tiče.iznenadila sam se i sama dok sam neki dan kupovala ga u Sloveniji,a ona je članica EU,i primjetila da u uputstvu piše da je karenca u krumpiru sedam dana,a u paradajzu tri dana.Eto,samo hrabro naprijed sa njim ako ima potrebe.

Isto tako je i aktivna tvar klorpirifos kod nas bio zabranjen u paprici,a u dozvoljenim kulturama je imao od trideset do šezdeset dana karencu,a za to vrijeme je u eu bio dozvoljen sa karencom sedan dana.I folijarno i zemljišno.
 
Karenca preparata u srbiji i u eu je stvar politike.
Registracija preparata ima sigurno duplo visu cenu za 3 dana nego za 14 dana.
Verovatno je u sloveniji acrobat od 200 gr 4 evra koliko je kod nas u srbiji.I velikim slovima pise registrovano u eu....
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/url[/IMG]

Ево слика од данас.Захваљујући највише овом форуму и ваљда почетничкој срећи успио сам да нешто направим са пластеником.На 400м2 посађено је око 1000 биљака 1. априла,продаја је кренула крајем јуна,цјена је солидна.До сада сам имао око 2000 кг,надам се да ћу на крају имати цифру близу 3000.Нисам имао проблема са болестима,на почетку је полијеван бордовском чорбом и једном пред брање праотив црвеног паука а за врјеме брања квадрисом и мислим да се други препадат зове актара(знам да су каренце по 3 дана).Пред садњу је земљиште зађубрено органским ђубривом у гранулама како је прописано на паковању.Даље прихрањивање није рађено осим што сам једном додао калцијум кад је кренуло заметање плода.
Све у свему задовољан сам али мислим да може и боље(читао сам од почетка па видим да људи имају много више).Имам жељу да се држим производње која је што ближе органској.Волио би да мишљења људи са форума,да видимо шта може да се уради али без или са што мање хемије.
Хвала свима на помоћи.
 
Sone i ja sam nova, samo sam zbog vremenkih uslova i toga sto suprug svaki drugi dan radi od 7 ujutru do 7 uvece kasnila sa postavljanjem plastenika i sadnom. Oporavio je se od plamenjace, ali ne znam iz kog razloga nema bas puno roda na njemu. Rod je lap cvrst i krupan, ali nema ga puno. nace jednom prihranjen sa vuxalom, ubrzo nakon rasadjivanja i sad pre 15 dana slavolom. Prskan swichom i quadrisom kad je bio problem sa plamenjacom.
 
Читао сам овдје о славолу и није ми јасно јел славол ђубриво или додатак за бољу разградњу ђубрива.Неки тврде једно неки друго,купио сам га и испробати ћу на корнишонима.Убјеђен сам да је невелик род послијдица недовољног прихрањивања али дефинитивно ни убудуће немам намјеру да прихрањујем са хемијиом,морам наћи неку еколошку прихрану.
 
Читао сам овдје о славолу и није ми јасно јел славол ђубриво или додатак за бољу разградњу ђубрива.Неки тврде једно неки друго,купио сам га и испробати ћу на корнишонима.Убјеђен сам да је невелик род послијдица недовољног прихрањивања али дефинитивно ни убудуће немам намјеру да прихрањујем са хемијиом,морам наћи неку еколошку прихрану.
sta ima ko da ti tvrdi imas uputstvo pa procitaj
http://www.slavol.rs/slavol-mikrobiolosko-djubrivo/
 
Sta mislite zasto zelen plod paradajza na manji dodir odpada sa grane?

Ma da,to se obično događa nakon zelene zriobe paradajza,kada se zelena boja mijenja u žutu - koja nakon toga prelazi u naranđastu pa crvenu.Između čaške i peteljke se stvara voštana prevlaka koja omogučuje lagano otkidanje plodova u berbi.Neznam točno zašto i kako,ali očito se ta prevlaka stvara prerano,ili u povišenoj koncentraciji i tako nastane problem.Isto tako se to može dogoditi i zbog povišene količine vode u tlu - preobilnog zalijevanja u vrijeme zelene zrelosti.To su fiziološki poremečaji.
 
Ma da,to se obično događa nakon zelene zriobe paradajza,kada se zelena boja mijenja u žutu - koja nakon toga prelazi u naranđastu pa crvenu.Između čaške i peteljke se stvara voštana prevlaka koja omogučuje lagano otkidanje plodova u berbi.Neznam točno zašto i kako,ali očito se ta prevlaka stvara prerano,ili u povišenoj koncentraciji i tako nastane problem.Isto tako se to može dogoditi i zbog povišene količine vode u tlu - preobilnog zalijevanja u vrijeme zelene zrelosti.To su fiziološki poremečaji.
Siva trulez......botrytis
 
Ma nije ako je sve zdravo i nema problema.Znalo se to i meni događati,a i neki hibridi ili sorte su podložniji tome od drugih - niz čimbenika može biti u igri.
Ako ima naznaka neke infekcije,može se kao posledica pojaviti i opadanje zelenih plodova.Ali to onda izgleda drugačije od opadanja zbog fiziološkog poremečaja.
 
Proizvodimo paradajz za sopstvene potrebe. Evo par fotografija kada je posađeno i od pre par dana. U plasteniku ima najviše paradajza, deo paprike i nekoliko krastavaca.
2014-05-01-162940.jpg
2014-05-01-162949.jpg
2014-07-25-112644.jpg
2014-07-25-112651.jpg
 
POsto nemam nesto puno iskustvu sa sa radom u plastenicima imam problem a to je su listovi dosta pogoreli a i plodovi u zadnje vreme dosta pucaju!U pitaqnju je beeg beef!
 
Pretpostavljam da je big beef stari hibrid koji je izvanredan za jelo i ima ukus i oblik kao domaci paradajz pa usled nedostatka vode i ponovnog navodnjavanja koza ploda jednostavno puca.
Nemam iskustva sa bigbifom ali sudeci po komentarima na ovom forumu paradajz je ok ali tvoje navodnjavanje nije..
 
@ Dejan kg-vs najbolje rjesenje ti je cim vidis da je poprimio imalo crvenkaste boje na bilo kojem mjestu pa da je i skoro citav zelen skidaj ga sa grane i u gajbu u mracniju prostoriju skladisti za 2-3 dana je crven i zreo
 
Daj mu kalija,bude se stabilizirao_On je veoma bitan u ovoj fazi.plodovi će biti čvrsti i jednolično dobivati boju.
U ovoj fazi rasta biljke se navodnjavaju svakodnevno,a kada temperature prelaze tridesetak stupnjava i dva puta dnevno ako postoji potreba.
 
O ja sam onda imao trosak
Zalivao 2 puta do sada..
Taman sam mislio i treci put kad ono laganih 40 l po kvm i pod foliju se podvukla voda....
Al zato ima plodovi da pucaju i trunu samo tako...
 
Nazad
Vrh