Proizvodnja paradajza u plastenicima

@tvrdoglavi
Neka je sa srecom.
@ljubek
Ne znam cenu, nisam pitao.meni se svideo na slikama u njihovom katalogu.Slucajnost je da sam razgovarao sa jednim kolegom iz sela i on pocne da ga hvali i kaze da je opet uzeo njega.Slike iz kataloga su u stvari slikane kod njega i tu je i radjem ogled.Covek je radio to u brodu na dve grane i kaze da je u celogodisnjoj proizvodnji imao 36 roda.Drugi mi je potvrdio da je paradajz bio ekstra.
 
Prosle godine sam ga video u plasteniku kod prijatelja u Backom Bregu koji je inace zastupnik firme fitosemilas za ovaj deo evrope.U paralelnom ogledu sa njihovim hibridima imao je najveci procenat zrelih crvenih ali crvenih plodova i oplodnja je bila odlicna i na 6 7 cvetu.Nazalost greskom kolege nisam imao priliku da probam kod sebe u plasteniku.Otvoren tip stabljike i otporan na fulviu i na ostalu gamad.
 
Ja što mogu da pohvalim je Faidra-determinantni od Nickerson-a ,prošle godine sam imao napolju i nisam ni prskao a bilo je kišovito to znam ,veliki plodovi bez oboljenja, pored njega druge vrste su oboljevali.
Ovo je napisao član Kornelius

Nešto mi je malo ova informacija:ppozdrav:
 
Svima želim rodniju novu godinu.
Nisam ja neki veliki proizvođač, te davne godine imao sam Faidru u zadnjem zabačenom delu bašte, bez skoro ikakve negovanje nije se razbolevao i još je i rodio. Evo jedva sam našao sliku.
faidra.jpg


Faidra F1 (HAZERA GENETICS)

• Srednje rani determinantni hibrid ,namenjen za proizvodnju u zatvorenom i na otvorenom polju. Izuzetno snažna biljka, sa dobro razvijenom lisnom masom koja štiti plodove od uticaja direktne sunčeve svetlosti t.j.ožegotina. Može se gajiti kao žbun ili uz potporu, na jednu ili dve grane.
• Plodovi su izuzetno atraktivni, krupnoće 200 - 240 gr, crvene boje, blago spljošteni, veoma ukusni. Vrlo prinosan hibrid.
•Otporan na zeleno uvenuće ( Verticillium spp. ), žuto uvenuće ( Fusarium spp. ), virus mozaika paradajza, ( ToMV ), virus bronzavosti paradajza ( TSWV ), virus vršnog žutila ( TYLCV ) i nematode ( N ).
 
Кад би требало да се сеје парадајз за расад да би се после садило на отворено?
 
Ja sam pomerio setvu za nekoliko dana.
Nisu problem ove niske temperature, jednostavno ne zelim da sejem u kucu jer bi se sledili u plasteniku.
 
Jedne godine sam probao mali broj Mahitos rz f1 paradajz,ove godine hocu da izbacim Optimu necu vise da je sadim i zamenim necim drugim.
Pa se pitam dali neko ima iskustva,kazu da je Mahitos udarni hibrid ovog proizvodjaca.
 
Kod vas i kod nas su ti drugačiji udarne sorte,prije tri godine bila Logistica,pa Cinto.Prošle godine moj kolega sadio u hektar plastenika 50% Cinta,20% Attya-e i 30% mješano Zulfia,Umagna,Mahitos i dva pod šifrom.Ove godine sadi samo Zulfiu,pokazala mu se najboljom,on inače radi za veleprodaju.Attya je isto jedna ljepa sorta,ukusna i prilično rana samo ima problem kao i sve druge sorte koje su krupne 250 grama,posle petog kata vole odbacivati cvjete dok se ne obere malo.LP
 
Prosle godine sadio Melodiju,idem pre neki dan da opet kupim seme i prodavac mi kaze sad se pakuje pod ime KIVELI ali ustvari to je navodno isto.Dali je isto i u Srbiju ili hoce ovaj da uvali nesto.
 
Nazad
Vrh