Zmaj 780,131,132,133 Opšta tema.

Odg: ZMAJ kombajni

Prijemni biter je onaj bog sto pogoni sve ostalo na malom zmaju... To samo zmaj valjda ima...

Uglavnom, obrtaji prijemnog bitera u vrsidbi moraju biti na 935 o/min, kako bi se ostatak vrsalice vrtio kako je i zamisljeno. Ako ti je iber gas na motoru preslab, vrsalice ce se vrtiti presporo, a ako je previsok, vrsalica ce se vrtjeti prebrzo... Ne valja ni jedan ni drugi slucaj.

Ako imam obrtomjer bubnja, i povezem ga s biterom u odnosu 1:1 onda ce se oni jednako okretati. I kad ukljucim vrsalicu, gas na iber, ako okretaji bubnja pokazuju 930-950, onda se i prijemni biter vrti tom brzinom, a ako se ne vrti, povecam ili smanjim gas na motoru dok ne dobijem onako kako je zamisljeno.


Bratov kolega ima New Holland 8050 Clayson i kaze mi da ima bubanj IZA odbojnog bitera, sto je meni neshvatljivo, al valjdacovjek zna sta ima, pa cu mu na rijec vjerovati, ali mislim da niej tako.

KOmbajni koji imaju dva bubnja opcenito, imaju iza glavnog bubnja jos jedan manji koji se vrti jednakom brzinom kao i prvi, i taj jos dodatno poboljsava izvrsaj. tek onoda slama ide na odbojni biter i slamotrese...
 
Odg: ZMAJ kombajni

Bobo ,Neko gresi , samo ime prijemni govori da nesto prima a odbojni da odbija.Zakljucak ,kod manjih zmajeva biter sto pogoni sve odbija masu koja je prosla kroz bubanj preko ceslja na slamotrese. Prijemni biter bi u ovom slucaju trebao biti kraj uvlacnog lanca koji masu predaje bubnju. Jos nesto kod mene je remenica bitera stelovana na oko 800 obrtaja.
 
Odg: ZMAJ kombajni

NE...

S motora ide plosnati remen na PRIJEMNI biter i s njega se klinastim remenom pogoni odbojni biter koji dalje pogoni vjetar, s vjetra ide na slamotrese i na povratnu i ovrsenu masu. Prijemni biter takodjer pokrece i heder kao i ekscentar ladje i na kraju varijatorom pokrece bubanj...

To je najopterecenija osovina na malom zmaju i ona pokrece doslovce SVE, osim kipanja bunkera i uljne pumpe...

Zato je bitno da se prijamni biter vrti 935 okretaja kad je kombajn na iber gasu, ali posto kod mene nije ibar gas dobar jer su se rasklimale zglobne veze na polugama, meni je iber negdje oko 1500 okretaja a treba biti 1850 o/min...

Zato, ako su okretaji bubnja i bitera 1:1 (a u grubo jesu ako se reman postavi kao na slici), tada okretaje bitera, a tako i motora mogu stelati preko obrtaja bubnja. ne zanimaju me okretaji motora, bitan je samo broj okretaja prijemnog bitera...
 
Odg: ZMAJ kombajni

:sta: :sta: odbojni biter, prijemni biter, to kod mene na 142 nema, barem nije nacrtano i ne pise u katalogu, samo jedan biter iza bubnja i on je oslovljen samo BITER, mozda na 130 ima vise bitera?
 
Odg: ZMAJ kombajni

Pa kazem ti... mali zmaj ima i prijemni i odbojni biter... Taj prijemni je najveca glupost ikad zamisljena, pogotovo sto ga ne mogu nikako izbaciti jer pogoni sve zivo i nezivo na kombajnu...

Uloga mu je da ubrza masu prije dolaska u bubanj?!?

I to je ispred bubnja i on dobija pogon direktno s motora plosnatom remenicom. Tako da ako povecavam okretaje motora, biter se prvi ubrzava i pokrece sve ostalo... I zato varijatorom mogu namjestiti okretaje bubnja i prijemnog bitera 1:1 tako da mogu naci prave okretaje motora na iber gasu i uskladiti obrtaje prijemnog bitera na 935 o/min, jer onda vrsalica radi najbolej sto moze...

Moj kombajn od prvog dana na iberu radi nekako ljeno... i to su mi svi govorili, dok nekidan nisam zavirivao po motoru i vidim da je rucka u kabini na iberu,a "leptir" na pumpi nije ni blizu ibera... Sad trazim nacin kako da izbrojim okretaje prijemnog bitera i sjetio se ovoga s bubnjem, pa rek oda s vama podjelim...


Koliko si siguran da 142 nema prijemni biter? Ja mislim da i oni to imaju, iako ne mogu biti siguran...
 
Odg: ZMAJ kombajni

broj obrtaja bitera ti treba pisati u uputama od kombajna... Za malog zmaja je to 935 okretaja... I tako je ti okretaji zavise samo od okretaja motora, a sve ostalo ovisi o okretajima prijemnog bitera...

Ne sjecam se vise kako je pogon vrsalice rjesen na 142, ali znam da heder ima svoju remenicu, a vrsalica svoju, a na sta ide plosnati remen na 142, ne znam, znat cete vi koji ga imate...

Uglavnom, ja sam pitao kako da provjerim okretaja prijemnog bitera na 133, kad mi je sinula ideja s remenom... tako valjda od necega i bubanj na 142 treba dobivati pogon, a moze se nadgledati okretajima bubnja.

prvom prilikom kad budem na selu, to cu si ici postelati ( ako ova jeb..a kisa prestane) pa cu sve poslikati... Mislim da imam negdje sliku prijemnog bitera. Ako ju nadjem, postavit cu ju.
 
u temi zmaj kombajni ima govora skoro o svim zmaj kombajnima, ali vidim da su neki drugi, kao zmaj 141, 142 itd posebno izdvojeni i da se o njima posebno piše, medjutim o jednom kombajnu, zmaju 131 se vrlo malo pisalo i vrlo malo podataka ima. Kako se vozi ako nema kvačila, kako su se pokazali u strani i brdu itd. Ovi kombajni su posebni jer polako izlaze iz upotrebe po velikin ravnicama, ali onima koji imaju male parcele dobro bi došli, pa tako očekujem ovde u ovoj temi dosta podataka o njima.
 
Odg: zmaj 131

Meni se svidaju ti mali kombajni a o nima neznam bas nista. Bilo bi lepo da neko napise nesto o njima,.
 
Odg: zmaj 131

Imao sam zmaja 131 od 1982 do pre 2 godine i veoma lepe uspomene me vežu za njega. U principu kao i ostali zmajevi koliko ga dobro pripremiš za sezonu toliko će ti vratiti. Razlika u odnosu na 133 je u tome što nema nožno kvačilo već je princip kao na 780 kombajnu. Stariji modeli imaju motore sa 6 cilindara i mehanički volan dok poslednje serije imaju sa 4 cilindra i hidraulični volan (bolja ova druga varijanta).
Što se tiče ostalog - heder i svi ostali delovi isti kao 133 osim menjača i remenica na prijemnom biteru i dobu.
Kod mene je svake godine radio muški ali je i muški spreman za svaku sezonu, e sad lagao bih kad bih rekao da nije bilo kvarova, to je normalno za svaki kombajn. Sada neznam da li je moguće naći neki u dobrom stanju s obzirom da su to stariji kombajni. U principu ako je dobar i dobro utegnut 133 mu ne može mnogo pobeći u učinku. Pošto imam i 133 i 135 dešavalo se mnogo puta da dnevno više uradim sa 131 nego sa 133 ali bi sramota bilo da kažem da je bolji od njega pošto nije.
Moj predlog je ipak 133 jer s obzirom na trenutno stanje ima veoma povoljnu cenu. Može se naći za par hiljada malo sredjivanje i to je to.
Nadam se da sam nešto pomogao. :cao:
Post je spojen: [time]1300651149[/time]
_________________________________________________
256w6u1.jpg
 
pa šta će ti onda toliko manji kombajn kao što je 131, generalno gore u Vojvodini se malo koriste?

Inače moj 131 je bio 78" godište, bio u nekoj zadruzi pa ga ćale i deda kupili osamdesetih na nekoj licitaciji. Specifično je bilo to što je imao heder od 4,5 metara. Kad su ga dovezli u selu nije mogao da udje u ulicu:haha: Radili su tako prve godine i najebali. Ćale se iznervirao i skratio ga po jedan metar s leve i desne strane i vratio ga na standard, izvršio remont a onda je radio kao lud i bio kod nas do pre nekoliko godina. Teška srca smo se odvojili od njega jer prve veće pare koje smo zaradili potekle su od njega.
 
Nazad
Vrh