Zmaj 780,131,132,133 Opšta tema.

bilo lepo vreme, 80-ih radili i naše a većinom uslugu, bilo toliko posla da se radilo do 12 sati uveče,:osmeh: na svetla i piči, a sad 3 dana i gotovo...:riba:
 
Koliko je realno naci z131 u normalnom stanju, posto cujem mnoge price da su ti kombajni skoro svi unisteni vec? i kako im se krecu cene trenutno ako neko zna, zapravo koliko vredi takav kombajn u solidnom stanju?ako se 133 krece 0d 2500 do 3500 u oglasima slabo vidim cene, a video sam npr 2500e ili ca 4500 za prefarbane 131 a ko zna sta je ispod.

Hvala
 
Tu obicno fali sto čuda ali ako se ipak odlucis za tu avanturu predlazem ti da ga dobro pretreseš a ako si pocetnik i nemas u tome iskustva nadji coveka koji ce to odraditi kvalitetno.Samo tako ceš uspešno raditi sa njim .Bez obzira što ti vlasnik bude govorio kako je on to odrzavao menjao delove redovno itd. ipak ti njega "( protresi pre upotrebe)".:ppozdrav:
 
Hvala druze... situacija je malo komplikovana. Imam ponudu da otkupim 133 za 1500(vec sam pisao o tome, na temi zmaj kombajni) posto pola pripada mom dedi a pola njegovom bratu, ili da se proda 133 za 3000(ukoliko je moguce) a ja da trazim drugi. Meni bi 131 bio super samo ako je moguce naci ga u normalnom stanju,Imamo i 780 ali dugo nije vozen pa kapiram da ne vredi trositi vreme i novac na to.
Zato se interesujem za 131 jer je najeftinija opcija. Hvala jos jednom
 
I ja se slazem sa Miletom a imam 133rm u drugoj ulici imamo 131 uff. 133 je puno bolja. Samo ti isplati dedu.

i jos da dodam ta 131 se prodaje za 1600evra,.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kakav je 131 u odnosu na 132, da li je sve što se tiče vršenja u njemu isto kao na 132/133????
Mislim pri tome na bubanj, slamotrese, korpu, sabirnu, lađu.....itd????
 
Sve isto u potpunosti samo sto 131 nema kvacilo i sto je prva serija 131 sa motorom sestakom i mehanickim volanom a od 1976 godine ima motor S44 kao i 132,133,135 i hidro volan,ali nema kvacilo.Ugradi se menjac od 142-ke i dobija se jako fin kombajn,dobijas skoro pa 135-cu.
 
Pozdarv drugari sta bi moglo da bude,primetio sam da imam problem sa hidrauliku, desava se da kada pocnem da motam volan i istovremeno pocnem da dizem keder ili vitlo da sporo radi podize, na ler gasu ne podize trebamu vreme dok na srednji gas podize dok na ler gasu normalno moto. U pitanju je Zmaj 133rm
 
Ja sam trenutno zainteresiran je jednog zmaja 131, pa cu vidjeti sto ce tu biti do kraja, treba mi samo za jecam, psenicu i suncokret, do 30tak jutara godisnje, nadam se da on to moze odraditi.....

Ako netko ima nekakvih savjeta, neka pise

I zanima me da li prsti tj paprike za suncokret, od dure dakovica mogu na tog zmaja 131????
 
Pozdarv drugari sta bi moglo da bude,primetio sam da imam problem sa hidrauliku, desava se da kada pocnem da motam volan i istovremeno pocnem da dizem keder ili vitlo da sporo radi podize, na ler gasu ne podize trebamu vreme dok na srednji gas podize dok na ler gasu normalno moto. U pitanju je Zmaj 133rm

zato sto prednost ima volan u odnosu na podizanje hedera tj veci protok ulja ide ka volanu i to ti je kod svih zmajeva.Drugi deo odgovora je da pumpa nema dovoljan protok ulja tj pritisak na leru, pun protok-pun gas motora -brze podizanje i vitla i hedera
 
Juce smo malo radili.
img1549.jpg
 
Ajmo jedno zanimljivo pitanje za poznavaoce opce tehnike...

Kao sto vecina zna, posjedujem malog zmaja 132RM... Posto u mom kraju zetva nece poceti jos minimalno 10 dana gledam neke klipove po internetu i sto imam na kompjuteru i primjecujem da se puz u koritu hedera kod mene vrti osjetno brze nego na koleginom FAHR kombajnu. Moguce je da mi heder previse "hrani" u bubanj pa ga ne mogu poterati u jakom zitu preko 3km/h odmah krece gusiti. U rijetkom zitu (vecina psenica u mom kraju) ide i do 5kmh (po satu u kabini koji ne vjerujem da je nesto previse precizan).

Ne mogu precizno izbrojati koliki je "korak" puza na fahru a koji kod mene mada mi se cini da je to tu negdje. Pokusat cu usporiti puz u hederu za ovu godinu jer me zivo zanima sta ce biti. Ako radi na FAHR-u sto ne bi radilo i na zmaju?

Misljenja i savjeti su dobrodosli.
 
Po meni jedino sto mozes da uradis je da zamenis lancanik na pogonskoj osovini mada je glavni problem kod malog zmaja mali ulaz (80cm) a sirina kose 3m a kod ostalih je ulaz od 100cm pa do 130cm a ista kosa od 3m.Odprilike to ti je kao da na 142-143 stavis keder od malog zmaja i uporedis ga sa komsinim farom.I jos nesto iako ti ides 3-4km to je i neka normalna brzina da ne bi prosipao moj stric ima 133 i 135 to leti po njivi ito kao i farovi i klasovi i sve te takozvane azdaje al da vidis kad udari letnji pljusak posle njih ili ostene neka bala slame da pokisne nema potrebe da se postrno radi setva :osmeh:
 
Kod nas za bjela zetva (psenica, ovas, jacmen tako je zovu) na puz uvek ide pomali zupcanik i oduzmes jedno 10cm del iz lanac koji ga pogoni, gas do daske i cepaj sve dok bubanj ne zaglavi, a glavi jedino kad naide zelena masa. Kad se znije pirinac stavjaju veliki zupcanik za manji broj obrtaja, dodas taj del na lanac (to je fabricno naprajeno da se lesno skida).
 
ako nekoga zanima, kod mene u okolici ima jedan zmaj 131, dobro stanje, glava nije valjala, al je gazda kupio drugu i sada sve štima, ima bunker, servo volan, nije trul, čovijek ga cjeni oko 1800€, nalazi se oko 15km od graničnog prijelaza erdut-bogojevo

za ostale info može meni preko privatne poruke
 
Postavljao bih na gonjenu osovinu veci lancanik. Nista preveliko ali da se puz malo uspori mozda pomogne u ravnomjernijem "hranjenju" grla. Idem s kombajnom uvijek nekom sporijom brzinom ali mislim da bi ga usporavanjam puza mogao terati brze ali da masa ravnomjernije ide u bubanj. A za soju svakako treba usporiti puz.

Imam osjecaj da mi puz ubacuje hrpicu po hrpicu u grlo i onda kad takva "gvala" uleti u bubanj on obavezno zaglavi pa imam gubitak vremena.

Kazem, ne vrti se nesto pretjerano pre brzo ali u odnosu na fahra osjetno brze. Pokusat cu nabaviti veci lancanik i ako ga nadjem probat cu se s tim igrati. To je pola sata posla a ako mi moze pomoci zasto ne?
 
Nazad
Vrh