lubenice i dinje

to je ispravna teorija ako zaboraviš na to da u sremu svake godine ima ljudi kojima ta ista jeftina folija ispuca pre nego lubenica ojača pa bude da si uložio neke novce u jeftinu foliju a lubenica posle dve nedelje dobije konkurenciju u vidu štira i koje čega drugog a poznato je da korovi mnogo lepo reaguju na kap sistem i vodotopiva đubriva.
ispravi me ako grešim ali svake godine neko nabrlja kupujući jeftinu foliju a mora i da znamo da prava crna folija stvarno satre korove ispod nje a na našem tržištu su zatamnjene folije a ne crne neprovidn.
:cool:
 
u ranoj proizvodnji:

providna folija povecava temperaturu zemljista za min. 5 oC, u odnosu na pravi crni malč, ko ne veruje neka proba.
Kada se pokrije niskim tunelima nece sigurno da ispuca od sunca koliko god da "nevalja", za 30 dana vreze prekriju foliju i zastiti je, a tuneli se skidaju
po meni ne treba stavljati siru donju foliju od 80 - 100 cm, ne zakopana povrsina 50 - 70 , kada je donja uza, moze da se pravi vislji tunel (sa sirinom 120-130 cm), u pocetku lubenice i dinje rastu na gore pa tek onda padnu, vislji tunel manje dodirivanje biljke sa najlonom (nema ozeglina i bolesti).

Kada se pravilno postavi nema trave, zatvorena sa strane a oko struka nabacena zemlja i creva za navodnjavanje sa rasporedom kapljaca predvidjenim za gajenje lubenice, ( kao na skici),
bh0gvs.jpg


a) ne navodnjava se cela povrsina izmedju strukova nego samo oko biljke,
voda i djubrivo ide u korenov sistem a ne bez veze, pogotovu ako je razmak od struka do struka 1.5 - 2.0 metara (kod kalema), svaki struk dobija vodu iz 2 ili 3 kapljaca zavisno od tipa trake (2,1 lit/kapljac), 4,2 - 6,3 lit/biljka/sat
MALO LI JE?

b) redovi mogu da budu duzi, sa trakom od 16 mm sa rasadjivanjem na 1 met. duzina reda 200 metara u cugu,
daleko veca povrsina se navodnjava u komadu, manje goriva i vremena

c) smanjuju se doze prihrane jer svaka biljka dobija hranu u korenov sistem, kada je tek rasadjena biljka koriste se daleko manje doze od preporucenih jer je korenov sistem manji

d) kada se pustaju insekticidi, huminska kiselina ili amino kiseline, sve ide u zonu korenovog sistema i najveci deo biljka usvaja, bolje iskoristenje

Ne kao kad rasipacem bacis 1000 kg/ha vestaka po celoj povrsina a od toga na redove otpada pola, bolje baci 500 kg u red, isto deluja manje kosta

e) koren se formira u dubinu a ne po povrsini, u dubini je manje podlozan susi, svaka biljka bolje radi kada ima dublji korenov sistem
.
.
.
.

kod kasnije proizvodnje ista priča jer biljke rasadjene posle đurđevdana rastu kao lude i opet stižu za 50 - 60 dana za branje.

Mada, u zemlji Srbiji sve je moguće

mene je pakovaca za zemlju koštala 100 kg - 6.000 km - 16.500,00 din, 100 cm širine (bilo i nekog ostatka koji se razvuko nemam pojma gde)
nisam je prosao jeftinije jer sam ustedeo na najlonu i crevima, samo sam tu razliku ulozio u neke druge stvari koje su mi ubrzale vegetaciju i kvalitet.

koje su cene malča (skalinog i zelenog hita) mislim da je razlika duplo?

Radite Vi Sremci dosta bostana ali morate da kupite neku foru i sa strane (ja sam vidjao te stvari po turskoj i grckoj)
 
aremane je napisao(la):
jagodari kupuju deblju-skuplju foliju zato sto treba da im traje 3 godine, (mada po italiji niko ne drzi jagode vise od 1 - 2 godine u proizvodnji),
kada bi sadili svake godine nove zivice verovatno bi i oni kupovali jeftiniju.
Tačno tako. Ja koristim onu od 50 nm. Za dvogodišnju proizvodnju mislim da je dovoljna ona od 30 nm pogotovo ako je zemlja dobro pripremljena jer onda nema grudvi koje mogu da je zaparaju i izbuše pri postavljanju. Pošto je sad folija od 50 mikrona kod vas (crna ili srebrna).
 
ma ljudi ja ne trgujem sa folijom malč uopšte( mnogo diklofenaka za bolove u leđima za malo para) ovo su iskustva proizvođača sa kojima radim a ima ih gore dole 1000 kuća.
:bravo: :D

aremane čuo sam jedno obakvo predavanje prošle zime i ti kao da radiš za mileta iz atp, izvini ako grešim ali kopirano je predavanje posebno onaj deo o spuštanju korene jednogodišnjih biljaka na dubinu, koju teoriju ne priznaje ni jedan relevantni stručnjak u koje ne ubrajam sebe mislim na ljude koji se godinama bave izučavanjem navodnjavanja i kako utiče na koren i ta teorija pije vodu samo kod voća a kod bostana ni slučajno.
:cool:
 
ne radim za mileta ali su mu neke ideje prihvatljive, ne radim ni za mojića ali mislim da ima dobru pakovacu, a agroarm ima najbolju krupnu lubenicu koju sam video, teska ko kamen a nije mnogo velika i odlicno podnosi letnje vrucine.

od djubriva koje sam pustao bilo je Scotts-a, Haife, AN-a, grckih i turskih stimulatora, hemije sa rumske pijace itd., nije me bas puno briga ko prodaje ako mi zavrsava posao

sto se tice dubine korenovog sistema to isto vazi za sve jednogodisnje i visegodisnje biljke; paradajz, papriku, krastavac i sve ostale biljke, dublji korenov sistem veca tolerancija na greske u proizvodnji.

Koji to relevanti strucnjaci tvrde da je bolje da korenov sistem bude po povrsini a ne u dubine zemlje.

Ja nisam strucnjak po pitanju poljoprivredne proizvodnje ali cuo sam ponesto o tome, pa kome se svidja ok, kome ne nema veze.
Ovde (na forumu) se ne prodaje znanje nego razmenjuju iskustva.

Sigurno je bilo interesanto predavanje od prosle godine kada ga se secas?
 
ista kao i stara 150 mikrona - 6.3 din, 200 mikrona 6.8 din.

nije to prepirka,
ja se dosta krecem po turskoj i grckoj i sve sto se pojavi u holandiji ili evropi uopste moze da se nadje za 1-2 godine kasnije i u turskoj, (osim semenske robe i ponekih pesticida) a o kini da i ne govorim.

Malo je ovde proizvodjaca koji mogu da isprate zapadnu tehnologiju u full-u i da se isplati kako treba

Ja imam svoju oglednu proizvodnju i sve sto je napisano je i probano.
Ima tu propusta ali daj da cujemo kako ko sta radi pa da se nesto napravi.

Danas sam slikao lubenicu (ostala samo vreza) u plasteniku,
UMIRANJE BOSTANA U TRI SLIKE

x4n8dc.jpg


33mrigl.jpg


52ewiu.jpg


temperature zemljista
kod lubenice ima mali tunel unutar plastenika sa jednom folijom, a paradajz je samo u plasteniku

k9fjh5.jpg


bfmmc8.jpg


25ksrqu.jpg


Zaigrala se deca pa napravila sneska u plasteniku danas u pola 4

6pt9i8.jpg
 
nikola cena trake ti se krece od 4,9 do 6,9din/m u zavisnosti od debljin trajnosti i proizvodjaca naravno da tu ne racunamo ovu domacu traku koja moze da radi u pravcu do 80m ispravno, a i danasnji kurs je preko 98, ako ti treba neka informacija o ostaloj opremi pisi na pp
:cool:
 
ja pocinjem sa branjem lubenice pre 01.07. i kakve veze ako "ustedim" koji evro,
2008. godine 24.06. poceo
2009. godine 22.06 poceo
2010. godine, ako ne pocne 20.06 j_biga onda sam za_ebo nesto

koga zanima kako moze da vidi, a i prakticnu obuku necu da naplatim :haha:
jel ko poceo da seje
 
znam i ja sam probao na stiroporu ali verovao ili ne toplije je na bali slame sutra cu slikati pa cu ti pokazati koliki je rasad tikvica a znamo kolike su temperature bile napolju
 
Nazad
Vrh