lubenice i dinje

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZFBwoKWfW0Q&feature=related[/youtube]
 
vidim da ovde ima i jako iskusnih proizodjača rane lubenice to je definitivno dobra fora za ranu proizvodnju ali imajte na umu da svake godine samo njih 30% ubode tačno vreme skidanja folije ili je prerano ili prekasno.

a šta kažete na ideju da se u svim razvijenim zemljama lubenica odavno sad na bazi 9000 biljaka po hektaru i odavno radi sa prinosima 140t/h.

ali kako god okrenete kad sam počinjao ovaj posao imao sam stah da ljudi još dugo neće shvatiti potrebu za tehnologijom a danas vas već ima dosta koji to dobro kapirate.

i dalje mislim da je zemlja kod nas jeftina pa se zato zezamo sa prinosima po jedinici površine, dali stvarno smatrate da se ovakvi razgovori vode i u eu kad tamo prosečan hektar košta da se kupi 40.000 evra, mislim da poljopriverda odavno izlazi iz teme hobista i oni koji je tako ne shvataju danas lepo žive od nje.

:cool:
 
@aremane

isto tako ti i ja postavljam tunele ali sa jednim stapom i zatrpanom gornjom folijom ,posto u banatu imamo cestu pojavu jakih vetrova (kosave)... neznam kako takvi tuneli mogu da se zadrze da ih vetar ne odnese ..... :zli:
 
takvi tuneli obično lakše izdržavaju vetrove jer vetar ima gde da udje i gde da izadje ako si dobro obratio pažnju oni su malo izdignuti do 2cm od zemlje i na takav način i omogućavaju delimično luftiranje.
a što se vetrova tiče ovo je jedan od dobrih načina da se spreči opadanje mladih zametaka u toku vetra kad je jačina tolika da pomera vreže, i ako se na vreme skine dolazi do ranijeg zrenja naravno uz više raznih faktora.

:cool:
 
ajmo jedno po jedno

nebojsa je napisao(la):
Kakav kvalitet ima ova folija? Šta radiš kada su topli dani, zna ispod tunela a bude dosta toplo. Ovo je dosta velika površina da bi otvarao tokom dana, jel praviš otvore na foliji?

folija je klasicna pakovaca iz nove pazove, bice ove godine u Agro Armu za iste pare i kvalitetnije pakovace (tako su najavili barem, videcemo).

stapovi su zabijeni u zemlju do dubine da folija nalegne neki centimetar na povrsinu zemlje, kako god se trudio da idealno poravnas povrsinu nikad nije tako, pa uvek malo produva sa strana, cela nisam zatvarao jer je red 200m, kad poraste temperatura proseces cik cak foliju od zemlje 10 cm uz stap i opet imas dobro provetravanje, kad jos vise otopli molis boga da dune jak vetar da ti skine folije da nemoras sve sam, ako ima kise stapovi se zakovaju u zemlju i nije ih bas lako izvaditi

Nema otvaranja i zatvaranja, nemam ja vremena za to, sta god moze masinski i na foru slazem se

jhona DERU je napisao(la):
aremane gledajući slike izgleda kao da su ti lukovi koji drže foliju iznad folije ? da nisu ispod kako onda stoji folija gore ?? ili grešim :sta:

to su dva stapa, jedan gore i jedan dole (ispod i iznad folije) i uvrnuti 2 kruga, svakim sledecim parom stapova se zateze folija i nabijaju se u zemlju tako da izgleda nategnuto kao pracka.
Nema fizikalije kao kod zatrpavanja sa strane, posoji i masina za postavljanje ali sam video samo jednu kod nas i to nije radila

Sale je napisao(la):
@aremane

Izgleda extra.Gde se to nalazi ? U kom predelu nase velike zemlje ?

iza manastira fenek, skoru u komsiluku

DaVinci je napisao(la):
@aremane

isto tako ti i ja postavljam tunele ali sa jednim stapom i zatrpanom gornjom folijom ,posto u banatu imamo cestu pojavu jakih vetrova (kosave)... neznam kako takvi tuneli mogu da se zadrze da ih vetar ne odnese ..... :zli:

nemam pojma koliki vetar mogu da izdrze tako lukovi, ali je odlicno kad digne jedan luk prethodni i sledeci su i dalje u zemlji i drze najlon a vetar duva kroz rupu i uglavnom nema frke (velike), od 6 km tunela diglo mi se mozda 100 -200 metara i to ne kompletno nego digne jednu, slabije zabijenu stranu a druga ostane u zemlji pa za sat moze da se popravi, ako duvaju jaki vetrovi stavi gusce stapove, ovi su na oko 2.5 m.
bitno je i da donja folija bude uzana da biljka brze sidje sa najlona jer je vetar onda teze pomera, a ti mozes da pravis uze a vislje tunele, moze duze da bude pokrivena jer u pocetku lubenica i dinja rastu u visinu, ako je dobar i mlad rasad (2 prava lista) i razvijen koren
videcemo se kod ivice na zimu pa ces da vidis kako


ciak je napisao(la):
takvi tuneli obično lakše izdržavaju vetrove jer vetar ima gde da udje i gde da izadje ako si dobro obratio pažnju oni su malo izdignuti do 2cm od zemlje i na takav način i omogućavaju delimično luftiranje.
a što se vetrova tiče ovo je jedan od dobrih načina da se spreči opadanje mladih zametaka u toku vetra kad je jačina tolika da pomera vreže, i ako se na vreme skine dolazi do ranijeg zrenja naravno uz više raznih faktora.

:cool:

ja bas nisam za rano skidanje, vise mi se svidja prosecanje jer posredno, kada leprsa na vetru tera vrane, za zeceve nije problem prskajte djubrivom i oni odu u komsijsku njivu, to vazi i za papriku, za ostale kulture nisam proveravao

Post je spojen: [time]1258154277[/time]
_________________________________________________
ovo je bilo 6.000 biljaka/HA, videcemo sledece godine, ako stignem da uradim, radim na 80 cm razmak u redu i 1.5 red od reda, creva Pluvio 20-60-20, 2.1lit/kapljac,
ICEBOX lubenica 3-6 kg i ako bude crna besemena 4-7kg, branje od 20.06.
Cilj je jedna lubenica od 4-5 kg u proseku pa tanjiraca.
 
dobra analiza vidi se da se bavis time ali samo molim te izbaci iz razmišljanja onu opciju da vetar odnese deo tunela ima ovde i onih koji nisu hteli da plaćaju skidanje folija pa sad na njivi mal koje godine skoro ništa ne rodi.
moramo ipak malo misliti i na ekologiju, bar dok kod nas ne dođu strožiji eko zakon.

:cool:
 
moramo ipak malo misliti i na ekologiju, bar dok kod nas ne dođu strožiji eko zakon.
Koliko sam ja čitao postoje samorazgradive folije , znači koristiš pa zaoreš i one "BI" trebalo same da se raspadnu u zemlji e sad koliko je to istina neznam :cao:
 
@aremane
Pa komsija ,onda poznajes Bojovice koji drze Stremen .Od jednog brata je i potekla ideja o lesniku . Posalji neki kontakt na pp kad si tamo da :ppozdrav: i ispricamo se malo o tim lubenicama. Voleo bi to da vidim ako imas vremena naravno.
 
Ima problema i sa tim samorazgradivim folijama. To su malč folije i deo koji je zagrnut u zemlji ostane nerazgrađen pa ti posle pravi problem pri obradi.
 
iskustva govore da ne postoji 100% bio razgradiva folija tj ona nemože bog zna kolko da se razgradi je za takvu proizvodnju ona bi bila preskupa najbolje je ipak skupljati i nositi na reciklažu jer je niža cena skupljanja ( oko 50eura po kj) nego ta folija koja je sigurno stoju skuplja.
 
postoje biorazgradive folije ali im je cena zestoka, pre 4 godine sam dobio ex cenu iz austrije oko 7 e/kg, ko ce to da plati dok dodje do nas
 
ma prosto je ovde već u nekoliko sela imaju ljudu koji rade za proizvodjače folije i oni skupljaju ili nešto simbolično plaćaju u svakom slučaju rešivo je da se ne zaorava pali ili nešto slično.
:cool:
 
Koriste se domace podloge (vrg,tikva)a u poslednje vreme sve vise hibridne podloge.
 
postoji biorazgradiva folija samo kod nas ima jako malo suncanih dana da bi se razgradila do zime,pravljene su kod nas pravio ih je drvoplast pre nekih deset godina
Post je spojen: [time]1260288722[/time]
_________________________________________________
bile su 90 i 120 dana
 
drvoplat nije mogao da proizvede pošteno ni džakove za đubrivo a krajnja suština te priče je da u zemlji srbiji ne postoji ni jedna fabrika za proizvodnju folije sve su to fabrike koje se bave duvanjem " velikih džakova ", ::lose:: a tehnologija biorazgradive folije je za naše proizvođače naučna fantastika, jer da bilo ko ima tehnologiju za proizvodnju folije proizvodili bi i plasteničku u pravim širinama.
to je žalosno ali istinito svi kupuju malč po ceni od 165din/kg i znaju da ne valja ali tako je to jer nerade na bazi velikih prinosa pa im je kvalitetna folija neisplativa, pa zašto jagodari plaćaju skupo foliju jer znaju da im je proizvodnja nemoguća sa nekim naivnim folijama ,doće vreme naviće se i lubeničari.

:cool:
 
jagodari kupuju deblju-skuplju foliju zato sto treba da im traje 3 godine, (mada po italiji niko ne drzi jagode vise od 1 - 2 godine u proizvodnji),
kada bi sadili svake godine nove zivice verovatno bi i oni kupovali jeftiniju.

Kazi mi samo zasto je bolje da kupim skuplju foliju kada mi vegetacija lubenice traje do 90 dana, i ona najgora ce da izdrzi duze od toga,
 
Nazad
Vrh