lubenice i dinje

::spreman na sve::Ako bude sve kako treba ja u subotu idem sa lubenicama na njivu.
 
Pozdrav za iskusne lubenicare ako mogu malo da pojasne u vezi kalemljenja lubenice koja je podloga najbolja tikva vrg dulek bundeva ili sta vec i nacin samog kalemljenja u kojoj fazi treba da budu biljke koliko listova na njima koliko traje faza kalusiranja biljki, spajanja podloge i kalem grancice Koji se naci koristi za spajanje .Da li se menja ukus lubenice prilikom kalemljenja Kada zakopate stajnjaku redu ili u rupama koliko cm. ostavljate zemlje preko bojim se da zile ne probiju do stajnjaka i sve izgore .
 
frenky9415 evo ja cu ti preneti neka svoja iskustva, kako ja radim pa ako zelis mozes i ti da ih primenis.Lubenicu kalemim na tikvi vec godinama i zadovoljan sam,neki moji prijatelji koriste podloge titan,macis ... i nisam primetio da imaju bolje rezultate od mene,osim mozda u nicanju jer je klijavost tih podloga skoro 100% sto kod tikve nije tako.Tikvu sejem u plasticne kontejnere ili gajbice,a 2-3 dana nakon toga sejem lubenice.Kad tikva nikne i kad joj krene treci list krecem sa kalemnjenjem,tako sto tikvu rasecem po sredini 1.5-2cm i ubacim lubenicu cije je stablo zadeljano sa obe strane i spojim ih stipaljkom(specijalna stipaljka za tu namenu).U fazi nicanja gledam da mi temperatura u plasteniku bude 25-30 stepeni i veca vlaznost vazduha.Da li se menja ukus?Da li se menja ukus sljivi,kajsiji,dunji kad se kalemi na migavac,naravno da ne.sto se tice stajnjaka ja ga ne rasuram,jer ga nemam,a plodno zemljiste oko reke Velike Morave mi pomaze da postignem dobre rezultate primenom kobinovanog 15x15x15 20kg po aru,koje bacam samo na redove tako da tu malo ustedim(malo vise),po rasadjivanju kroz sistem pustam yarino 13-40-13,u fazi intezivnog porasa neko azotno(ureja,an,kan,san),posle 20-20-20 i na kraju u zrenju 10-10-40,prskanje od korova,bolesti i stetocina po potrebi i folijalna prihrana vuksal super,humi super i vuksal kalcijum. I posle toga laksi deo beres i ako te ubode cena kao prosle godine pevas.Pozdrav prijatelju mozda sam ga malo oduzio ali ja bukvalno radim ovako prinose koje postizem su oko 5 vagona po hektaru,ako neko ima drugacija iskustva prihvatam svaku sugestiju koja ce da mi pomogne u postizanju boljih rezultata!!!
 
Hvala ti na savetima . Mi smo ranije sadili kad je bila inflacija i sankcije ja sam bio mali tad je sve islo teze i mucnije, a sada bih za sebe i svoje cisto posadio da imam jednu kolicinu za jelo za trgovinu manje vise. Za koliko dana se izvrseno kalemljenje spaja podloga sa kalemom od prilike ,jel koristis kap po kap ,sta podrazumevas pod folijalnom prihranom
 
frenky9415 evo ja cu ti preneti neka svoja iskustva, kako ja radim pa ako zelis mozes i ti da ih primenis.Lubenicu kalemim na tikvi vec godinama i zadovoljan sam,neki moji prijatelji koriste podloge titan,macis ... i nisam primetio da imaju bolje rezultate od mene,osim mozda u nicanju jer je klijavost tih podloga skoro 100% sto kod tikve nije tako.Tikvu sejem u plasticne kontejnere ili gajbice,a 2-3 dana nakon toga sejem lubenice.Kad tikva nikne i kad joj krene treci list krecem sa kalemnjenjem,tako sto tikvu rasecem po sredini 1.5-2cm i ubacim lubenicu cije je stablo zadeljano sa obe strane i spojim ih stipaljkom(specijalna stipaljka za tu namenu).U fazi nicanja gledam da mi temperatura u plasteniku bude 25-30 stepeni i veca vlaznost vazduha.Da li se menja ukus?Da li se menja ukus sljivi,kajsiji,dunji kad se kalemi na migavac,naravno da ne.sto se tice stajnjaka ja ga ne rasuram,jer ga nemam,a plodno zemljiste oko reke Velike Morave mi pomaze da postignem dobre rezultate primenom kobinovanog 15x15x15 20kg po aru,koje bacam samo na redove tako da tu malo ustedim(malo vise),po rasadjivanju kroz sistem pustam yarino 13-40-13,u fazi intezivnog porasa neko azotno(ureja,an,kan,san),posle 20-20-20 i na kraju u zrenju 10-10-40,prskanje od korova,bolesti i stetocina po potrebi i folijalna prihrana vuksal super,humi super i vuksal kalcijum. I posle toga laksi deo beres i ako te ubode cena kao prosle godine pevas.Pozdrav prijatelju mozda sam ga malo oduzio ali ja bukvalno radim ovako prinose koje postizem su oko 5 vagona po hektaru,ako neko ima drugacija iskustva prihvatam svaku sugestiju koja ce da mi pomogne u postizanju boljih rezultata!!!
Pa ja te prinose imam i bez kalemljenja a nekih godina i vise.Djubrivo dajem oko 70 kg na 1000 kvadrata ralicom za prihranu kukuruza a prihrana je ista kao tvoja.
Sa djubrenjem 200kg na 1000 kvadrata i kalemljenom rasadom trebao bi imati veci prinos.
 
Svaka cast,samo sto sam ja prosle godine bostan poceo prodavati na ceni od 40 dinara za kilogram,a ti verovatno 10-15.
 
Sujeta je cudna stvar.Bostan radim po etapama od ranog do kasnog,prvi berem od pocetka jula pa sve do pocetka septembra.
Nema razloga da se ljutis, tu smo da razmjenimo iskustva i nesto saznamo jedni od drugih.Kalemljen bostan ne radim ali imam par komsija koji rade pa znam po nesto o tome.
Oni kupuju kalemljenu rasadu koju placaju oko 0.6evra po struku.Takvu rasadu sade na nesto veci razmak nego nekalemljenu,oko 300 biljaka na 1000 kvadrata.Kad narucuju rasadu odlucuju se za podlogu posto postoje posebne podloge za rani a posebno za kasni bostan.Prinosi su nerjetko ispod 10 tona na 1000 kvadrata.A sto se tice ukusa o tome ne treba raspravljati,on nikad ne moze biti kao kod nekalemljenog.
 
Ma kakva sujeta,pa ja i rekoh da prihvatam sve savete,koji ce mi pomoci u postizanju boljih rezultata,al nisam cuo ni jedan savet.Verovatno si mislio 10 tona na 10000 kvadrata ili ti po ha.To je moguce ako stavljaju toliki broj biljaka,meni je razmak izmedju redova 2.6m a izmedju biljaka 1.5 zbog lakse obrade medjuredno idem tanjiracom ili vocarskom ralicom,a i upitanju su lubenice za ranu proizvodjnu krizbi,sultan,lonci koje su nesto sitnije.Iskreno razmisljam i ja da radim malo vecu gustinu,ali je onda podlezniji bolestima.Posalji komsije kod mene ja prodajem kalem po 0.3 evra po struku.A sto se sejanca tice znam samo da su prosle godine u Vojvodini sejali po dva triput jer su ih kise ubile i sejanac je sve propao slabiji koren,slabija biljka.A sto se ukusa tice na suncanu godinu sve su ukusne,mada uz malo vise kalijuma sve se nadoknadi.
 
Sad mi je mnogo sta jasnije.
Ovako,mislio sam onako kako sam napisao,dakle 8-10 tona na 1000 kvadrata,oko 300 biljaka,svaka biljka daje najmanje 2-3 ploda prosjeka 15 kg.2x15 je 30 kg po biljci a to daje valjda 9000 kg na 1000 kvadrata.Sorte su vecinom Farao i Vasko.
Ako radis Krizbi onda je to sasvim druga prica i razlog naseg nesporazuma.
Inace imao sam i ja prosle godine problema sa proizvodnjom bostana ali samo zbog odbacivanja prvog i drugog ploda zbog naglog zahladjenja i kisnog perioda.Zato sam se i raspitivao za stipaljke kod vas.
Pusti ironiju do djavola,ako se nismo razumjeli na pocetku valjda je sad sve mnogo jasnije.Pozdrav.
 
Upravu si moja greska,slabo baratam tim malim merama vise sam za vagone.Nesporazuma nema ja sam se i registrovao na ovaj forum da bi mogao da cujem i misljenja drugih,a i da ja iznesem neko svoje iskustvo_Ono sto sam ja napisao nasem prijatelju frenky9415 je po mom misljenju skroz ispravno,sa cime si se i ti slozio, moze tu da se ubaci ujesen stajnjak da se zaore ko ima ili ko hoce da kupi,a moze i onako.Farao je fantasticna lubenica,ali za kasniju proizvodnju,radio sam ga i ja imao sam nesto i prosle godine,po meni najbolja lubenica za jelo, za prodaju krupna,ali kao sto rekoh sad radim sam ranu proizvodnju pod tunele i agril veca cena, lakse prodam malo muke u startu ali se isplati.Sto se tice sejanca to smo radili do pre 20 godina a od kad se pojavao kalem u ove nase krajeve svi su presli na kalemnjen bostan i svi kaleme za sebe i za prodaju,tako da smo to skoro pa usavrsili.Par godina nismo ni radili neke vece povrsine,prodavali smo kalem i to nam je bilo dovoljno 30000x0.3-0.5 eura bilo je dovoljno od bostana.Inace da ne ispadne da se hvalim nisam ja ni neki veliki proizvodjac bostana verovatno ima ljudi koji rade mnogo,mnogo vise od mene.Nas kraj ovde uglavnom svastari tako da ja radim bostan,papriku,krompir,kupus,paradajz,kornisone,crni luk pa sad sta te ubode,prosla god je bila ekstra sto se svega tice.I ma tu malo i kukuruza,zitarica,sto znaci da radim malo i sa svinjama i ovcama i tako zivi se.Ja ga oduzi, pozdrav i tebi prijatelju pa tu smo.
 
Nesto mi se neda ici spavati pa cu napisati post.
Kod nas je trziste vrlo cudno za bostan,ako kora nije tamnozelena i sjajna niko ti nece ni pogledati robu.Vec sam pisao sta se kod nas sadi Vasko ,Varda,Farao,Dumara,Kodak najvise.Radio sam davno Krizbi i odustao samo zbog boje kore,jedva sam je rijesio.Inace ako neko radi super ranu onda je to Paulina posto joj je kora ista kao kod Vaska.Tezina od 7-9kg.
Reci mi koja je prosjecna tezina kalemljenog Krizbija.
 
Pada kisa pa i mi malo da odmorimo.Krizbi mi je u proseku 8-10 kg.,mada i to zavisi od gustine sadnje,najteza ubrana mi je imala 15 kg.Kod nas se bas i ne gleda boja kore,debljina da mada te tamne lubenice niko ne radi mozda neku manju kolicinu cisto radi fore.Ja imam dve veleprodaje koje mi uzimaju bostan tako da se za plasman nesekiram,zato i radim ranu proizvodnju jer kad stignu posle te kasnije sorte veca ponuda pa i oni malo ucenjuju seljaka.Imam ove godine Crimastar F1 od sakatinog semena isto rana lubenica malo probamo vigecemo imao sam lepa iskustva sa njihovim Paladinom e tu lubenicu obozavam,kora milimetar raste velika kao i Farao crveno meso,slatka stize rano,jedino ne moze dugo da stoji.rosuljac kao sto rekoh ne radimo te sa tamno zelenom korom,a cini mi se da ona jeste takva.Po meni za ranu proizvodju samo Krizbi,ovde nema ko je ne radi.
 
Vidim da nisi citao prethodne postove,jeste kalem.Na razmaku 2.6x1.5 i uz dobro djubrenje lubenice prvi rod su od 8 do 10 kg.,a kao sto napisah imao sam najtezu 15 kg. naravno govorim o Krizbiju.Danas sam pokusao da ubacim neke slike od faroa,al mi nesto bas i ne ide,a mislim da imam i slike krizbija pa cu pokusati da ubacim. A ti prijatelju verovao,ili ne isto mi se 'vata pozdrav.
 
Da li se vama vata ili ne mene ne zanima.Bio sam bostanđžija godinama,sticajem okolnosti više se ne bavim time ali znam koja sorta koliko može da da.
Svaki član treba da upiše svoju tačnu lokaciju tako da treba da uradite to.
 
I moj deda je pre 50 godina sejao bostan na banke.Lokacija je bila upisana ali je posle promene foruma jednostavno nestala.
 
Nazad
Vrh