lubenice i dinje

Da li se smije prskat Actarom u toku cvetanja ima poneki i omet tako da neznam da li smem?Citam u upustvu da se prsce iskljucivo posle cvetanja,sta na to kaze iskustvo?
Nisam neki proizvodjac istih imam par komada zasejanih za svoje potrebe,u startu odmah posle iznosenja na njivu pojavile se vasi i to sam prskao medjutim sad vidim da mi se one prve liske suse pa sumnjam na pauka ili kako se vec naziva pa bi prevencije radi prskao Actarom,tako mi se prosle godine desilo i nisam na vreme(nikakako) reagovao tako da je bio skroz los bostan.

- - - - - - - - - -

Sta je to niko da odgovori,gde ste bostandzije?????
 
Ja sam moje lubenice juce i prekjuce oprskao sa elisom, galenikin preparat. Aktaru sam ranije koristio. Mislim da ti ona ne deluje na grinje.

- - - - - - - - - -

Fantazija slikana u četvrtak, hoće li to moći da se bere za sledeći vikend?
 
Danas nasekli prvih 5t lubenice,tezina od 6-12 kg,nesto su mi sitne ove godine... Vidim i vreze posustaju,treba im vode jer sam izgleda predjubrio njivu...
 
Pozdrav ljudi da postavim jedno laicko pitanje,sta bi bilo ako bi posadio sada dinje iz semena u plastenik,,i tamo da ih drzim,dali ima neke sanse da rode ili ne,,nije mi to za proizvodju vec onako iz hobija,,znam da je pitanje mozda glupo ali ja se ne razumem pa mi treba savet>>>
 
Otrgno sam 5 zametak bostana velicine jabuke potpuno smedih....kao suvih,a na istoj lozi ima ih i po 4 kile normalnih...zdravih
Sta bi to moglo biti.........Jedino sto sam prskao radomilom.....

prvi put saden bostan,pa nemam neko iskustvo,
 
ove godine prvi put gajim lubenice, zanima me da li treba da redim plodove ,tj. da ostavljam odredjeni broj na jednoj lozi? posto imam po cetiri pet plodova na nekim lozama...
 
Kakav je predusev psenica za dinje?

Pitam za sledecu godinu. Cuo sam da moze biti problema sa zicarima (crvima)?
 
Jedna iz branja.Inace ovo su lubenice brane sa dva reda prosek 14-15kg a bilo je i preko 20kg
20160706_100854.jpg


- - - - - - - - - -

Jos koji dan i zavrsavamo sa tunelskom lubenicom

- - - - - - - - - -

20160705_102737.jpg
 
Na trideset kuci imam samo 28 bostanica.....ostali zametci su uvenuli,pocrnjeli i ja ih otrgno.Novih cvatova nema,a loze dosta dobro izgledaju.
Posto mi niko na forumu nije odgovorio ,upitam u pojoapoteci a oni ponude neku vrstu kacijuma.

Dal da ga doziram kalcijumom
 
Ove godine mi fantazija ide najbolje. Top gun mi je mnogo slabiji. Danka mi je poprilično mekana. Imam još farao, seme od prošle godine. Ne idem na velike lubenice, već na neki prosed od 7-8kg. Najveće imaju 11 kg. Sadim ih na 1,5 m izmedju redova i oko 1 m u redu. Prihranjujem ih kroz sistem kap po kap, yarinim djubrivima. Juče sam uzeo murtonik.
Hoću da probam da na vrežama koje sam sada obrao isteram još jednu turu, jer sam uspeo da očuvam vreže solidno. Da li ću uspeti ne znam.
Evo par sličica.







 
Da li vredi sad prskati protiv plamenjace i cime prskati?
Imam nesto za sebe zasadjenih lubenica ali ni prosle ni ove godine da ostvarim neki kvalitet i prinos.
Ove godine sam se i ponadao jer krenule su bas super,rodilo je za primer ,medjutim posle ove poslednje kise kao da ih je neko obario-skuvao,liske su preko noci krenule da venu a omet sve i jedan od onih najmanjih pa do onih od skoro 1-2 kg je se smezurao tj.uveo_Od zastitie nisam nista koristio,osm sto sam prihranjivao dva puta sa KAN-om i jednom sam dao kalcijum u kucice sam bacao stajnjak kad sam zasadjivao, inace radi se o kasnijem zasadjivanju.Odmah posle kise isao sam u poljop.apoteku i prodavac mi da za plamenjacu neku "DuPont Equation Pro WG" ja koliko sam citao pise da to ide za paradajz,vinovu lozu i krompir medjutim prodavac mi kaze da moze i za lubenicu.E sad dali neko ima volje da otkrije cime se sve prsce da bi postigao potpunu zastitu ili svako to ljubomorno cuva samo za sebe,ja koliko vidim kod onih koji se dugo godina bavi proizvodnjom lubenica tih simptoma kao kod mojih lubenica nema, ocigledno da znaju sta treba i kad od preparata upotrebit ali niko nece da otkrije pravu recepturu.
 
Ja sam svoj bostan prskao radomilom,a poslije antracol od bajera....Imao sam takode tih propadanja zametaka,a jedan inzinjer mi rece da je do kalcijuma,medutim,,stari proizvodac bostana mi objasni da je do nedostatka vode...rijetko zalijevanje a vece bostanice guse zametke....ko ga sad zna kojo je......
 
Ma kod mene se sve ovo izdesavalo posle ovie poslednje obilne kise do tad je bilo sve za pohvalu posle te kise bacio sam sve zametke do 1 kg ostale samo one krupne.Listovi na vrežama kao skuvani i sve više zahvata.Iduće godine sejem samo rani ito pod foliju i zalijevam sistemom kap po kap,moguce da se ovo izdesavalo i zbog zalijevanja sa rasprskivacima,posebno sto sam na dan dva pred kisu bas dobro zalio.


Sent from my iPhone6 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh