Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

CVIJA

Član
Učlanjen(a)
4 Feb 2010
Poruka
96
Lokacija
Vajska
Hteo bih na jesen da posadim pola hektara krušaka pa me interesuje gde ima da se kupe sadnice sa prevremenim grančicama a da je sigurno?
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Jednogodisnje sa prevremenim grancicama ili dvogodisnje?

Posto si iz Vajske institut u NS ti je relativno blizu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

zvao sam i nemaju ni oni ni čačanski institut
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Ti bi to sadio na jesen sto znaci da, ako bi sadio jednogodisnje, to je sad okulant ili ce se eventualno tek kalemiti na budni pupoljak ovog proleca.

Zar je moguce da su prodali proizvodnju godinu unapred?

Imas jos vremena, mozes da dogovoris sa nekim rasadnicarom da ti spremi te sadnice, ja ni o Revi nisam cuo nista lose, mozes da odes do njih i sigurno mozete da nadjete neko resenje.
Oni su u Krnjaci, malo dalje od NS ali i to je republika Vojvodina :)
Salim se malo za ovo republika :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

jel to neki privatnik i ako imaš broj tel pa mi počalji! u ns i čačku ne rade uopšte sa prevremenim grančicama
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Ajd da se razumemo oko tih prevremenih grancica prvo. A mozda zbog toga dolazi do nesporazuma izmedju tebe i rasdanicara, mozda mislite na razlicite stvari

Prevremene grancice se zovu grancice na jednogodisnjim sadnicama, izbile pre vremena.
Ti cini mi se mislis na dvogodisnje sadnice, na sadnice sa formiranim skeletnim granama.
Ne postoji kategorija jednogodisnjih sadnica sa prevremenim grancicama, sve se one vode pod jednogodisnje pa imale te grancice ili ne.

a Reva, REVA2 se tacno zove, jeste privatna firma
evo imaju i sajt

http://www.revadva.co.rs/index.html
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Ja mislim na KNIP sadnice tako se pravilno kaze! To su sadnice na koje su nakalemljene starije grancice (dvogodisnje ili cak trogodisnje ) a jedina njihova funkcija je da brze daju rod ! Takve sadnice vec u drugoj godini pokazu rod a u trecoj daju vec solidan rod( kod jabuke oko 2 vagona po hektaru)! To je velika prednost jer ranije pocinjes vracati ulozena sredstva!
Hvala za ime firme zvacu ih u ponedeljak!
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Auuu, sunce vam žarko, pa opet se svađate. Niko od vas nije dao precizan i potpun odgovor.
Kao prvo, sadnice na koje mislite, te nadžugane, velike, sa dosta grana na sebi se zovu prevremene.
To su uglavnom dvogodišnje sadnice, koje se u zavisnosti od broja grančica na sebi svrstavaju u određene kategorije.
Postoje i jednogodišnje sadnice sa prevremenim grančicama, koje na sebi sadrže manji broj istih. Sama tehnologija proizvodnje ovakvih sadnica koje se zovu knip sadnice ( je l znate zašto knip) nije nimalo jednostavna. Prvo, kalemljenje mora da bude dobro urađeno, da se ne bi stvarale guke na spojnim mestima, uslovi za stratifikaciju okalemljenih biljaka, sadnja i radovi posle sadnje. Kome šta nije jasno, nek se javi, pa mu objasnim.
:ppozdrav:
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Ovaj forum pocinje da gubi smisao :bravo: zamisljam da je cilj da jedni drugima ustupamo znanja i iskustva za zajednicku dobrobit Forum nije takmicenje :nono:

@talle Spusti brate loptu malo realno niste vi izmislili rasadnicarstvo u Drenovi a koliko ste dobri rasadnicari govore podaci koliko je sadnica uvezeno prosle godine sada u kod vas kupuju sadnice sverceri za pijace i neobavesteni vocari-pocetnici.Rasadnicari iz tvog kraja imaju kapacitet da ponovo postanu interesantni na trzistu ali sada NISU
da se vratim na temu Gvozden je nesto ovlas objasnio ali mislim da nije dovoljno svima bude jasno a to je
Sadnica sa prevremenim granama i knip sadnica NISU jedno te isto samo su slicne :haha:
-sadnica sa prevremenim granama je jednogodisnja sadnica sa bocnim granama/prevremene grane se zovu zato sto ona u normalnim uslovima u prvoj godini treba da obraste liscem i tu i tamo po koja sitna grancica/
-da bi se zvala Knip sadnica mora da bude dvogodisnja sa jednogodisnjim bocnim granama koje su pravilno rasporedjene za uzgojni oblik koji je planiran za te sadnice :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

E tako je kico
Lici ali nije to to.
Ja, iskreno, nisam shvatio da CVIJA razmislja o knip sadnicama.
Doduse, i kod njih se radi o prevremenim grancicama u smislu da su te grancice izbile iz lastara koji je izrastao iste vegetacije kad i te bocne grancice (jednogodisnje grancice iz jednogodisnjeg lastara, dakle prevremene) ali sam taj lastar je izrastao iz dvogodisnjeg drveta sto znaci da knip nikako nisu jednogodisnje sadnice.
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

@kicca
Nisi u pravu. Znam jednog kolegu koji proizvodi sadnice sa prevremenim grančicama dužine 15-20 cm. Po jednoj biljci ih bude 3-5.
Šta radi? Kalemi na spavajući pupoljak u avgustu mesecu, u proleće podlogu prekrati do određene visine, tj one visine gde se nalazi ubačeni pupoljak. Isti kreće, raste i u junu vrh mu biva zakinut da bi se potencirao bočni porast, tj grane.
Sve ovo mora da prati dobra zaštita, stalno praćenje stanja u rasadniku. Akcenat je stavljen na adekvatno đubrenje.
Ove sadnice nisu kao dvogodišnje sadnice, pre svega što imaju manji broj grana i nešto su slabije razvijene, al u prvoj godini po sadnji donose značajan rod. I još da kažem, čovek to radi isključivo za lične potrebe i trenutno poseduje oko 15 ha zasada jabuke!
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

FruitBoy je napisao(la):
@kicca
Nisi u pravu. Znam jednog kolegu koji proizvodi sadnice sa prevremenim grančicama dužine 15-20 cm. Po jednoj biljci ih bude 3-5.
Šta radi? Kalemi na spavajući pupoljak u avgustu mesecu, u proleće podlogu prekrati do određene visine, tj one visine gde se nalazi ubačeni pupoljak. Isti kreće, raste i u junu vrh mu biva zakinut da bi se potencirao bočni porast, tj grane.
Sve ovo mora da prati dobra zaštita, stalno praćenje stanja u rasadniku. Akcenat je stavljen na adekvatno đubrenje.
Ove sadnice nisu kao dvogodišnje sadnice, pre svega što imaju manji broj grana i nešto su slabije razvijene, al u prvoj godini po sadnji donose značajan rod. I još da kažem, čovek to radi isključivo za lične potrebe i trenutno poseduje oko 15 ha zasada jabuke!

moze i tako ,a moze da formira prevremene grancice i bez zakidanja i kalemljene u proleće na čep, samo sto su sitnije ali prevremene grancice imaju duzinu mnogo vecu od 20cm.ali sve to zahteva poseban tretman đubrenja i zaštite...
Post je spojen: [time]1299496256[/time]
_________________________________________________
kicca je napisao(la):
Ovaj forum pocinje da gubi smisao :bravo: zamisljam da je cilj da jedni drugima ustupamo znanja i iskustva za zajednicku dobrobit Forum nije takmicenje :nono:

@talle Spusti brate loptu malo realno niste vi izmislili rasadnicarstvo u Drenovi a koliko ste dobri rasadnicari govore podaci koliko je sadnica uvezeno prosle godine sada u kod vas kupuju sadnice sverceri za pijace i neobavesteni vocari-pocetnici.Rasadnicari iz tvog kraja imaju kapacitet da ponovo postanu interesantni na trzistu ali sada NISU
da se vratim na temu Gvozden je nesto ovlas objasnio ali mislim da nije dovoljno svima bude jasno a to je
Sadnica sa prevremenim granama i knip sadnica NISU jedno te isto samo su slicne :haha: :haha: :haha:
-sadnica sa prevremenim granama je jednogodisnja sadnica sa bocnim granama/prevremene grane se zovu zato sto ona u normalnim uslovima u prvoj godini treba da obraste liscem i tu i tamo po koja sitna grancica/
-da bi se zvala Knip sadnica mora da bude dvogodisnja sa jednogodisnjim bocnim granama koje su pravilno rasporedjene za uzgojni oblik koji je planiran za te sadnice :ppozdrav:



To sto se uvozi...verovatno ne postoji kod nas ili je hir kupaca...sve sem moga kraja objasnio si na nivou ... :D
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Nebitno, cilj je isti, dobiti lepu sadnicu, sa određenim brojem prevremenih grana, koje imaju lep ugao grananja. Postoje dobre tehnike pomoću kojih se grane savijaju još u rastilu.
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

@fruitboy
Jesam u pravu :bravo:Ali ti ne citas pazljivo :haha:
Imas brate lepo objasnjenje ali ajd ponovo:
-sadnica sa prevremenim granama je jednogodisnje stablo sa bocnim granama izraslim iste godine
-Knip sadnica je dvogodisnje stablo sa bocnim granama starim jednu godinu i nisu prevremene jer nisu rasle/bocne grane/iste godine sa stablom vec je stablo poraslo za godinu a naredne bocne grane.
@talle
Moje vidjenje stanja u Drenovi je zasnovano na prici vocara ja nikada nisam kupio tamo sadnicu i niko me nije zajebao ali od usta do usta ide prica onih koji su lose prosli i to je lose samo po sebi nemora da znaci da ti konkretno proizvodis lose sadnice ali ako ja znam da je moj komsija bio u Drenovi kupio 1.800 sadnica i kada mu je stiglo na rod a ono umesto dve sorte bilo je 8 i sve izsarano tako da je komplet vocnjak izvadio u 5oj godini ja tamo za sadnice NE IDEM
Ostaje borba da se kvalitetom i postenim radom polako povrati poverenje kupaca :ppozdrav:
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

...neki nesporazum tu ima...al da se ne nastavljamo...nije ni receno da je sa privremenim sadnicama i knip isto... :haha: a to sto se tice kupoprodaje ima svega a ni kupci nisu sjajni, mada cast izuzecima...svakojaki i kupuju i prodaju...pa kako se kome zalomi.... :haha:
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Ajd, ajd, nije šija nego vrat.
Uglavnom, mislimo u istom smeru i to je dobro. Preduslov za uspešnu voćarsku proizvodnju je kvalitetan sadni materijal! :bravo: :D
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

kicca je napisao(la):
a je dvogodisnje stablo sa bocnim granama starim jednu godinu i nisu prevremene jer nisu rasle/bocne grane/iste godine sa stablom vec je stablo poraslo za godinu a naredne bocne grane.

Hjade da pokusamo da se dogovorimo jesu li ili nisu prevremene.
Tehnologija proizvodnje knip sadnica sematski tece ovako:
Jednogodisnja sadnica se u prolece druge godine prekrati na visinu od 80 cm. Svi pupoljci osim vrsnog se uklone. Iz njega izbija jak mladar i on odmah pocinje sa razgranjavanjem . Dakle bocne grane su iste starosti sa centralnim. Od tih mladara se formira zeljeni oblik.

Ovo je sema, a naravno da jos dosta postupaka utice na to da svaka sadnica na skoro istoj visini ima razvijenih pupoljaka, da mladari krecu sa razgranjavanjem.
U tom slucaju dobijamo koren star tri godine, deblo dve, a kruna (i centralnu ako postoji i bocne grane) stare jednu godinu.
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Ajde molim vas kazite mi ko je zainteresovan za knip sadnice, i koja je kolicina u pitanju.
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Meni trebaju a količina je za pola hektara pa sve zavisi od gustine za koju se odlučim ali najverovatnije će biti oko 2400 komada po ha pa znači 1200 komada , a zavisi i od cene.
 
Nazad
Vrh