Разлика ГМО и УЛТРА хибрида кукуруза

ivanm

Član
Učlanjen(a)
25 Okt 2009
Poruka
606
Lokacija
Пожаревац и Гај (Ковински)
Био бих захвалан да ми неко објасни разлику између ГМ кукуруза и ових пар домаћих УЛТРА хибрида., али слободно што стручније, јер ником више није довољна тврдња "ово није ГМ, ово је нешто друго"-мислећи на УЛТРА. Хоћу да знам шта је то друго, без продавања филозофије да је до тога дошло пуком селекцијом. Академски ми је позната биологија, селекција животиња, мутације и сл, али и подвале за наша, "источна тржишта", као што су "суперпротеини", као "САНО-технологија" (читај "није антибиотик, али нећу да ти кажем шта је").
Бојим се, јежим се од тајни. Хоћу да знам шта је, а ако је нешто сумљиво хоћу да знам и како су дошли до тога...

:cao:
 
ovo sam več ranije pisao ali evo opet citiram "tolerantnost kukuruza prema cikloksidimu dobijena je početkom devedesetih godina u SAD selekcijom mutanata u kulturi tkiva.Kukuruz dobijen na ovaj način nije genetski modifikovan što olakšava njegovu primenu u Evropi i Srbiji " kraj citata. ja sam sejao prošle godine 5 lanaca ( 3 h ) a sada sam kupio seme i sejaču ga na 6.5 lanaca ( 4 h) kukuruz je odličan lako se bere ,kombajn ga lepo čisti ,i što je naj važnije i u tome i jeste njegova prednost možeš da ga prskaš protiv sirka kad god hočeš jer je otporan na cikloksidim tokom cele vegetacije testiran je čak i na tri (3)prskanja sa po dve(2) litre Fokus ultra po hektaru .ja sam ga prskao sa 1.6l/h .znači može da se prska kada ima 2.3.4.54.6.7.8.9 razvijena lista faktički dokle god može da se uđe prskalicom u njivu ako ima još nekih pitanja tu sam :cao:
 
Хвала на одговору, а он је пре свега :"selekcijom mutanata u kulturi tkiva". Само је проблем што се ова мисао састоји из два дела мутанти и култура ткива.
Мутанти јесу нешто што је потребно и неопходно за селекцију, како позитивни тако и негативни, чак се некад намерно подстичу неки организми, пре свега биљке на "стварање" мутаната, нпр микризрачењима, како би се створила што већа лепеза мутаната и селекцијом тих мутаната нове сорте, хибриди.
Култура ткива је нешто што је по мојим знањима везано искњучиво за лабораторисјки рад, "суптилне методе" и ту видим нешто што јако подсећа на ГМО.
Логично по овој тврдњи је да су они радили генетски инжењеринг на истој врсти, што се не може подвести под ГМО (генетски инжењеринг две потпуно различите врсте)? :sta: :sta: :sta: :sta: :sta:
 
pidikanac je napisao(la):
ovo sam več ranije pisao ali evo opet citiram "tolerantnost kukuruza prema cikloksidimu dobijena je početkom devedesetih godina u SAD selekcijom mutanata u kulturi tkiva.Kukuruz dobijen na ovaj način nije genetski modifikovan što olakšava njegovu primenu u Evropi i Srbiji " kraj citata. ja sam sejao prošle godine 5 lanaca ( 3 h ) a sada sam kupio seme i sejaču ga na 6.5 lanaca ( 4 h) kukuruz je odličan lako se bere ,kombajn ga lepo čisti ,i što je naj važnije i u tome i jeste njegova prednost možeš da ga prskaš protiv sirka kad god hočeš jer je otporan na cikloksidim tokom cele vegetacije testiran je čak i na tri (3)prskanja sa po dve(2) litre Fokus ultra po hektaru .ja sam ga prskao sa 1.6l/h .znači može da se prska kada ima 2.3.4.54.6.7.8.9 razvijena lista faktički dokle god može da se uđe prskalicom u njivu ako ima još nekih pitanja tu sam :cao:

Da li ti imas decu?
 
pidikanac je napisao(la):
možeš da ga prskaš protiv sirka kad god hočeš jer je otporan na cikloksidim tokom cele vegetacije testiran je čak i na tri (3)prskanja sa po dve(2) litre Fokus ultra po hektaru .ja sam ga prskao sa 1.6l/h .znači može da se prska kada ima 2.3.4.54.6.7.8.9 razvijena lista faktički dokle god može da se uđe prskalicom u njivu ako ima još nekih pitanja tu sam :cao:

pa u rubrici za organsku poljoprivredu pise o trovanju!? Koliko ce otrova biti u tom kukuruzu i ko ce da jede taj kukuruz? Mozda njegovi buduci zetovi i snajke - pa ne mora da se cudi kad mu unuci krenu sa leukemijom od svoje 10. godine.
 
биодинамика je napisao(la):
pidikanac je napisao(la):
ovo sam več ranije pisao ali evo opet citiram "tolerantnost kukuruza prema cikloksidimu dobijena je početkom devedesetih godina u SAD selekcijom mutanata u kulturi tkiva.Kukuruz dobijen na ovaj način nije genetski modifikovan što olakšava njegovu primenu u Evropi i Srbiji " kraj citata. ja sam sejao prošle godine 5 lanaca ( 3 h ) a sada sam kupio seme i sejaču ga na 6.5 lanaca ( 4 h) kukuruz je odličan lako se bere ,kombajn ga lepo čisti ,i što je naj važnije i u tome i jeste njegova prednost možeš da ga prskaš protiv sirka kad god hočeš jer je otporan na cikloksidim tokom cele vegetacije testiran je čak i na tri (3)prskanja sa po dve(2) litre Fokus ultra po hektaru .ja sam ga prskao sa 1.6l/h .znači može da se prska kada ima 2.3.4.54.6.7.8.9 razvijena lista faktički dokle god može da se uđe prskalicom u njivu ako ima još nekih pitanja tu sam :cao:

Da li ti imas decu?

NISAM TE BAŠ NAJBOLJE RAZUMEO ŠTA SI TAČNO MISLIO KADA SI ME PITAO IMAM LI DECU A IMAM IH
kao prvo neznam jesi li dobro pročitao moj post ja sam citirao ono što sam napisao kao drugo kod nas je zabranjeno koriščenje GMO semena kao treče taj 684ultra je samo otporan na cikloksidim da bih mogao da ga prskaš sa fokus ultra ako imaš sirka u njivi a njega kao i svaki drugi kukuruz napada i pipa i diabrotika i žičar i svaka druga zgadija što nije slučaj sa GMO i prvo se malo edukuj a ne odma da mi ti udaraš po deci zetovima i snajkama a radi bolje edukacije kontaktiran gospodu iz zemun polja VIDAKOVIĆA ILI Željka Kaitovića pa če ti oni podrobnije objasniti šta je ultra hibrid A NE DA SVE ONO ŠTO NAM NIJE JASNO ILI NEZNAMO SVRSTAVAMO U GMO I MISLIMO DA SMO PAMETNI :nono: :nono: :nono:
 
pidikanac je napisao(la):
биодинамика je napisao(la):
pidikanac je napisao(la):
ovo sam več ranije pisao ali evo opet citiram "tolerantnost kukuruza prema cikloksidimu dobijena je početkom devedesetih godina u SAD selekcijom mutanata u kulturi tkiva.Kukuruz dobijen na ovaj način nije genetski modifikovan što olakšava njegovu primenu u Evropi i Srbiji " kraj citata. ja sam sejao prošle godine 5 lanaca ( 3 h ) a sada sam kupio seme i sejaču ga na 6.5 lanaca ( 4 h) kukuruz je odličan lako se bere ,kombajn ga lepo čisti ,i što je naj važnije i u tome i jeste njegova prednost možeš da ga prskaš protiv sirka kad god hočeš jer je otporan na cikloksidim tokom cele vegetacije testiran je čak i na tri (3)prskanja sa po dve(2) litre Fokus ultra po hektaru .ja sam ga prskao sa 1.6l/h .znači može da se prska kada ima 2.3.4.54.6.7.8.9 razvijena lista faktički dokle god može da se uđe prskalicom u njivu ako ima još nekih pitanja tu sam :cao:

Da li ti imas decu?

NISAM TE BAŠ NAJBOLJE RAZUMEO ŠTA SI TAČNO MISLIO KADA SI ME PITAO IMAM LI DECU A IMAM IH
kao prvo neznam jesi li dobro pročitao moj post ja sam citirao ono što sam napisao kao drugo kod nas je zabranjeno koriščenje GMO semena kao treče taj 684ultra je samo otporan na cikloksidim da bih mogao da ga prskaš sa fokus ultra ako imaš sirka u njivi a njega kao i svaki drugi kukuruz napada i pipa i diabrotika i žičar i svaka druga zgadija što nije slučaj sa GMO i prvo se malo edukuj a ne odma da mi ti udaraš po deci zetovima i snajkama a radi bolje edukacije kontaktiran gospodu iz zemun polja VIDAKOVIĆA ILI Željka Kaitovića pa če ti oni podrobnije objasniti šta je ultra hibrid A NE DA SVE ONO ŠTO NAM NIJE JASNO ILI NEZNAMO SVRSTAVAMO U GMO I MISLIMO DA SMO PAMETNI :nono: :nono: :nono:

Nije reč o GMO ili o hibridu već o otrovu koji koristiš! Evo malo iz pratećeg lista:

3. Identifikacija o opasnosti
- Najvažnije opasnosti: nadražuje oci i kožu, djeluje štetno na vodene organizme.

6. Mjere kod slucajnog ispuštanja
- Osobne mjere opreza: izbjegavati dodir s kožom i ocima, koristiti zaštitnu opremu, nakon rada
obavezno se kupati. Nezašticene osobe držati podalje.
- Mjere zaštite okoliša: ne dozvoliti da tvar dospije u kanalizaciju, vodene tokove i tlo.

- Dodatne toksikološke upute na temelju racunskog postupka Opcih smjernica Evropske unije o klasifikaciji pripravka u važecoj verziji proizvod spada u opasne kemikalije.

- Tehnicki naziv proizvoda: TEKUCA TVAR OPASNA ZA OKOLIŠ SADRŽI SOLVENT NAFTU..

E kako imaš decu onda dobro razmisli šta koristiš!
 
Биодинамика, пријатељу,
да ти ниси мало преоштар?
Идемо редом - незнање је највећи разлог за сваки страх. Ја сам зато и замолио да ми (нам) неко мало прецизније објасни деловање УЛТРА препарата, односно хибрида, не зато што сам све то прихватио на нож, већ зато што, као и 99% паора не знам ништа о њима. Ако је то све прошло кроз државне комисије које имају у себи много паметних глава ( а много паметнијих и образованијих од мене) зашто то не бих прихватио као истину?Наравно, ако образложење има упоришта и у мојим знањима. ГМО јесу неописива опасност, али као што рече пидиканац, не смемо све што не знамо одмах да сместимо у ГМО. Са друге стране, човек је применио средство које се препоручује за тај хибрид у дози која се препоручује. Дакле не питај њега да ли има децу, него онима који су дозволили употребу тих препарата, ако знаш шта све ти препарати могу да ураде.

А што се тиче прескрипције која иде из ФОКУС УЛТРА, реци ми молим те, шта то ту пише а да не пише на било ком другом пестициду или наком другом широко коришћеном хемијском средству, нпр. доместосу??

Информишимо се, измењујмо знања, али немојмо ширити панику без основа или, као г-дин Панић из еколошког покрета, кроз измаглицу знања много полу-знања.
 
Ljudi imam jedan predlog za sve,ako vam je stalo makar malo do ocuvanja prirode,ne koristite ni jedan otrov za prskanje,vec lepo motiku u ruke i udri po korovu.Znam da to nije isplativo i da je tesko,ali fora je u tome,da kad prskas njivu,otrov ostaje u zemlji,pa zagadi vodu,pa posle tu vodu pijes....A sta cemo sa raznim bubicama i biljkama,koje su potrebne u prirodi.To je lanac ishrane,koji je covek svojim neznanjem i alavoscu ,prekinuo,pa nas uskoro vise nece biti...
 
Setite se toga kad odete u Maxi i punite korpu sa raznim slatkišima, keksima, čokoladama, sokovima, testeninom, mesnim prerađevinama...
 
Otici cu malo off topic, ali da se slozim sa nikolaverom u svemu. Ali ja zivim od poljoprivrede, zasto bih radio sebi u stetu? Ako ne koristim sve te preparate, koji su inace zakonom dozvoljeni, dobicu zdrav proizvod, ali dosta cu smanjiti prinos, pa ce taj prinos kostati vise. Reci iskreno i meni i sebi, bez vredjanja, da li bi mi platio 120-150din za kilogram psenicnog brasna, a da znas da je proizvedeno organski? Ja nemam organski proizveden kukuruz i psenicu, ali znam da za njih nema trzista u Srbiji ... Da ima i da je to sada isplativo u Srbiji, prvi sam za ORGANIC FROM SERBIA.
 
Поента је у томе да је ово део форума у којем се окупљају људи који не допуштају хемијска алтернативна средства у производњи хране, већ траже решење у складу са законима природе. Мање - више свако од таквих људи се згражава неког хемијског средства од којег трава више не расте. Када кукуруз није много висок, врло лако је механички уништавати корове, а касније термички, јер кукуруз је далеко дрвенастији од скоро свих корова. Механичком обрадом се и побољшава структура земљишта, те побољшава режим влаге (Србија је једно од најмање кишних подручја Европе). У органској пољопривреди, кукуруз се гаји са биљкама из породица грахорица и тикава, које просто оддузимају сунце коровима, а прија им велика влажност ваздуха и заветрина у нижим деловима кукурузишта. Директан пласман житарица у еколошкој пољопривреди је незгодан, али зато са оваквим кукурузом можеш товити свиње и остале животиње, а такво месо је изузетног квалитета и укусом који подсећа на вепровину. Такву свињу моја породица у Шумадији купује читав низ година, и не помишљамо на ону из Војводине која буде 30% јефтинија. Мој ниво холестерола је врло низак, иако пржим искључиво на масти (када пржим), али ту има и других сегмената здраве исхране...
 
Karlito je napisao(la):
Поента је у томе да је ово део форума у којем се окупљају људи који не допуштају хемијска алтернативна средства у производњи хране, већ траже решење у складу са законима природе. Мање - више свако од таквих људи се згражава неког хемијског средства од којег трава више не расте. Када кукуруз није много висок, врло лако је механички уништавати корове, а касније термички, јер кукуруз је далеко дрвенастији од скоро свих корова. Механичком обрадом се и побољшава структура земљишта, те побољшава режим влаге (Србија је једно од најмање кишних подручја Европе). У органској пољопривреди, кукуруз се гаји са биљкама из породица грахорица и тикава, које просто оддузимају сунце коровима, а прија им велика влажност ваздуха и заветрина у нижим деловима кукурузишта. Директан пласман житарица у еколошкој пољопривреди је незгодан, али зато са оваквим кукурузом можеш товити свиње и остале животиње, а такво месо је изузетног квалитета и укусом који подсећа на вепровину. Такву свињу моја породица у Шумадији купује читав низ година, и не помишљамо на ону из Војводине која буде 30% јефтинија. Мој ниво холестерола је врло низак, иако пржим искључиво на масти (када пржим), али ту има и других сегмената здраве исхране...

::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
Post je spojen: [time]1299309500[/time]
_________________________________________________
ivanm je napisao(la):
Дакле не питај њега да ли има децу, него онима који су дозволили употребу тих препарата, ако знаш шта све ти препарати могу да ураде.

Ali ja zivim od poljoprivrede, zasto bih radio sebi u stetu? Ako ne koristim sve te preparate, koji su inace zakonom dozvoljeni, dobicu zdrav proizvod, ali dosta cu smanjiti prinos, pa ce taj prinos kostati vise. Reci iskreno i meni i sebi, bez vredjanja, da li bi mi platio 120-150din za kilogram psenicnog brasna, a da znas da je proizvedeno organski? Ja nemam organski proizveden kukuruz i psenicu, ali znam da za njih nema trzista u Srbiji ... Da ima i da je to sada isplativo u Srbiji, prvi sam za ORGANIC FROM SERBIA.

Veoma hrabro tvrdiš da nešto znaš ali je zato za svaku pohvalu da predstaviš logiku svog razmišljanja!

Da krenemo od logike - na tvoje pitanje zašto bi sebi radio na štetu daješ odgovor da će prinos biti manji a ssmim tim i skuplji. To je (a u stvarnosti nije - samo što ne znaš dovoljno o organskoj poljoprivredi) kratkoročna ćar ili korist za tvoju porodicu. Dugoročna šteta je velika za tvoju porodicu i tvoje neposredno i posredno okruženje. Procentualno su poljoprivrednici na vrhu obolelih od raka, ali i to je samo ono što neposredno vidimo. Genetski materijal koji prenosimo našim naslednicima biva oštećen od pesticida i herbicida (koji se nalaze i u tvom kukuruzu jer ovaj se ne razlaže) što naše nalednike čini podložnijim da obole od nekih vidova raka ili nekih drugih oboljenja. Da li je skuplji kukuruz ili naš život ili život naših potomoka?

A što se tiče znanja pokušaj da dođeš do neke literature o organskoj poljoprivredi na srpskom jeziku i da sam vidiš šta je istina. Bavljenje organskom poljoprivredom podrazumeva da cela ta industrija gubi svog kupca i naravno da će pokušati da vas zbuni kontradiktornim informacijama - u ovom slučaju da ona nije isplativa i da ta hrana nema gde da se plasira.

PS Kupi najnoviji Poljoprivrednik.
 
Поставио сам ову тему у едељку органске пољопривреде јер сматрам да они који више посецују овај део форума знају више о ГМО, а па тиме и разлику између ГМО и УЛТРА хибирда, сасвим логично.
Нема потребе да ми објашњавате значај органске производње, јер ми је потпуно јасно да је здрава земља, незагађена вода и ваздух ресурс који није неуништив, и да једном уништен врло тешко или никако се не може вратити на старо.Међутим стојим и иза тога да органска пољопривреда у целом свету(не само у Србији) има читав низ потешкоћа, а њихово решавање кошта. Ту разлику у приносу и решавању свих тих других проблема, али и у квалитету ( у корист органске производње) мора неко и да плати. Е ту је сада проблем. У потпуности подржавам министарство пољопривреде да се Србија окрене овом начину производње. И сам сам врло заинтересован, јер знам да у конвенционалној производњи са 10-15 ха немам шта велико да тражим, али ако се ради о органској производњи -ту је већ друга ствар.
Дакле, разумем ја вас, у потпуности, али вас молим да разумете и ви мене. Не бавим се пољопривредом из досаде, из жеље за добрим делима, већ из користи, интереса. За квалитет производа одговарам ја, а оквир за њега ми дају закони који су у ЕУ стандардима, значи незанемарљиви фактор. Мало је апсурдно нападати сељаке због корићшења дозвољених пестицида, "ударати" на моралну страну сељака, а сести у аутомобил који троши фосилно гориво, загађује целокупан екосистем, не рециклирати моторно уље, користити доместос и мр.пропер у домаћинсвту који су смрт за много већу број организама од пољ. пестицида.
 
ivanm je napisao(la):
Нема потребе да ми објашњавате значај органске производње, јер ми је потпуно јасно да је здрава земља,

Nisam tebi odgovorio!

ivanm je napisao(la):
Мало је апсурдно нападати сељаке због корићшења дозвољених пестицида, "ударати" на моралну страну сељака, а сести у аутомобил који троши фосилно гориво, загађује целокупан екосистем, не рециклирати моторно уље, користити доместос и мр.пропер у домаћинсвту који су смрт за много већу број организама од пољ. пестицида.

Odakle ti ta pretpostavka?

Nije udaranje na seljaka već prizivanje svesti - možda će moje ćerke biti njegove snajke!
 
Одлазимо помало са теме, али остајемо у оквиру теме подфорума - органска производња. Али, "биодинамика", мораш признати да се све врти,почиње и завршава са ::novac:: .
Конкретно, ја сам испуњавао стандарде за органском говедарском производњом ( производњом млека). Да бих добио сертификат требало ми је да прође 2-3 године (како закон налаже) и негде око 200.000дин за добијање сертификата- ангажовање агенције, добијање потврда и сл. Ништа страшно и ништа ненормално. Али се поставило питање - а шта онда? То млеко, ту телад, те краве и јунад нико није хтео да плати ништа више од оног добијено конвенционалном производњом. Није дна од агенција које сам звао за добијање сертификата ниеј смела да се обавеже да ће ми по добијању сертификата обезбедити пласман свега што произведем органски на момо газдинству. Сељак је привредник, онда кад српски грађанин буде могао (опет ::novac:spavam: да плати више за органски произведену храну, веруј ми удавићемо српско тржиште њоме.
Нађите или створите тржиште за органске производе па ћете видети колико је српски сељак газдински и домаћински устројен.
 
Ne zelim preispitivati razvoj moderne poljoprivrede on mene ne interesuje. Danasnja poljoprivreda mora biti produktivna ali i odrziva a to znaci organska i lokalana i mora trositi manje energije.
 
ivanm je napisao(la):
Конкретно, ја сам испуњавао стандарде за органском говедарском производњом ( производњом млека). Да бих добио сертификат требало ми је да прође 2-3 године (како закон налаже) и негде око 200.000дин за добијање сертификата- ангажовање агенције, добијање потврда и сл.
Нађите или створите тржиште за органске производе па ћете видети колико је српски сељак газдински и домаћински устројен.

Sertifikacija košta oko 35 000 dinara i od momenta početka konverzije stočeš pravo na subvenciju. Znači subvencija i za stoku i za površine koje ćeš koristiti za sejanje krmnog bilja. Pa još premija za mleko. A organsko mleko koje proizvedeš moraju da kupe od tebe i zabavišta, bolnice, itd. jer organska hrana ne ide na tender za nabavku hrane, tj. imaju obavezu da je kupe od tebe.

Ivane znanje je moć a moć je u tvojim rukama a ne kod nekog drugog. Niko nigde u svetu ne obezbeđuje tržište za svoje seljake. To je naša odgovornost.

P.S. Ja nameravam da krenem sa organskim mlekom i nemam problema sa tržištem. Prijatelji is Meljaka prodaju organski tvrdi sir po 18 eura kilogram. Naravno sami su našli kupce. Kao što su našli kupce za svoj hleb.
 
Nazad
Vrh