Kada i koliko treba zagrtati krompir

Поздрав. Да ли је неко чуо за овај некласичан начин садње, и да ли га примењује у пракси?

"Кромпир гајен на слами
Врло је интересантан и лак начин гајења кромпира на слами: тло за садњу не треба орати и дрљати, нема окопавања, нагртања а и вађење је веома лако и једноставно.
Кромпир се сади у пролеће када отопли тако што се кртоле послажу на површину земље у редовима са размаком 50 x 50 центиметара. Затим се кртоле покрију са слојем старе сламе дебљине 15 цм. На сламу се ставија угорели стајњак, или које друго органско ђубриво. На ђубриво се поново ставља слој сламе или натрулог сена тако да висина хумке буде 30-35 цм. И – посла око гајења кромпира више нема док не дође време “бербе”.
После одређеног времена по сејању из сламе почиње да продире клица, а убрзо се формира и вреже кромпира.
До бербе тако гајеног кромпира треба да прође нешто више времена него при класичном начину гајења, али је зато принос већи, кртоле веће, честије и здравије. Вађење се врши тако што се слама одгурне, а кртоле покупе са земље.
 
Ja sam ovaj način proizvodnje koristio 2 god., rod je bio fantastičan,da nije bilo štetnika, nešto je kasnio za onim u zemlji,nicanje čak 20dana kasni.Ove godine je bio problem s mnogim insektima koji su jeli površinski dio kore a puževi golaći su pravili čitave hodnike kroz krtole,šteta je bila bar 70%.Za iduću godinu planiram ipak saditi u zemlju ali je onda pokriti slamom,prvenstveno zbog vlage i korova
 
a ada se kombinuju oba istema po malo,posaditi plitko i pokriti slamom...

Problem kod plitke sadnje je u izboru semenskog materijala,tj sorata krompira čije krtole ne idu visoko iznad korenovog sistema.

Klasična greška koja se pravi u ranoj proizvodnji izborom sorte carrera(koja daje sjajne rezultate) je to da se krompir ne zatrpa dovoljno
dobro i ne napravi se humka(kućica,odžak) dovoljno visokom.

Navedena sorta je jako osetljiva na svetlost(kao i sav krompir,no ova pogotovo),te se samom sadnjom u "plitkom" režimu
dobijaju krtole zelene boje koje nisu za konzumnu upotrebu.

Benefit plitke sadnje je kraća vegetacija,pa i samim tim brži obrt(2 kulture u toku jedne godine) i veća cena za mladi krompir.(što ne mora uvek biti pravilo)
 
ja sam zagrtao 4 puta, visina je bila do 30cm.....a tako ću i ove godine, sve ovisi o kiši, ako padne dosta kiše, onda kučice (humke) "otopi" i ponovno zemlju treba nagrnuti na krumpir.......i kada se nagrče, onda krumpir izbacuje izdanke iz kojih rastu novi gomolji, al to je već netko opisao......
 
Šta mislite o tome da se krompir zagrće 3 puta,tako što se prvi put nagrne zemlja preko njega,čim se pojavi iz zemlje..pa kada se izbori da izraste ponovo ispod te zemlje kojom je prekriven, ponoviti istu proceduru 3x , sve ukupno 3x ga prekrivati zemljom i onda pustiti da raste.Nisam probao, ali onaj koji je probao kaže da krompir bude extra.
 
Ove godine gajim sortu krompira Aladin.Skroz je ok, cist, zdrav, lep i bez zlatice. Inace, nagrcem ga 3 puta.Prvi put sa 10 cm visine, a posle na 2-3 nedelje zavisi od vremenskih useva. Nisam ga zagrtao da bude ispod zemlje. Od herbicida koristio sam Galenikin Zanat (aktivna materija pendimetalin), odlicano je odradio posao obzirom da je bio parlog.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh