Izdavanje državne zemlje u zakup

Nije glavni problem stocara nedostatak zemlje vec nerealne cene otkupa njihovih proizvoda. Zemlja pripada koliko stocarima toliko i ratarima. Pa izvolte u utakmicu.
kako bre nerealne?Jel ti poznajes nekog stočara da nije napredovao?
 
Pitanje koliko su napredovali od prodaje, a koliko od subvencija, premija i drugih vidova pomoci. Ipak znam vise ratara koji su se uzdigli. Da se razumemo ja se bavim i ratarstvom i stocarstvom, ali mi je ratarstvo number one.
 
Kod mene u zadnje tri-cetiri godine stocari enormno napreduju.Nema ratara koji ih moze pratiti .Ti ljudi puno rade.To ne moze niko da ospori ali su ipak trenutno favorizovani.Recimo decko dobija oko 250ha na stoku pa jos dodje na licitaciju i uzme 50ha po pocetnoj ceni.Ima tri doslovce makarenka koji mu rade oko stoke.Znam da ih placa 30000din mesecno svo troje zajednon plus nesto hrane.Nemam ja ni protiv toga nista jer se covek snasao.
Trazim da samo budu isti uslovi za sve da dodju do drzavne zemlje jer je ona svih nas.
 
Pitanje koliko su napredovali od prodaje, a koliko od subvencija, premija i drugih vidova pomoci. Ipak znam vise ratara koji su se uzdigli. Da se razumemo ja se bavim i ratarstvom i stocarstvom, ali mi je ratarstvo number one.

Potpisujem.
Ne znam stočara koj je toliko napredovao a da nije imao kvasac pre toga a ratari su se baš izdigli i to sa manje rada ali ne bih da ovaj komentar neko shvati pogrešno.Što se državne zemlje tiče ja sam ipak za fer utakmicu.Pravo prečeg bi dao onome ko nije nikada radio državnu zemlju i to bih uveo kao novinu.Kod nas uvek samo jedni te isti-tako je bilo i kada se išlo u rezervu,samo oni koji su već bili a ostali...
 
Samo ne treba zaboraviti i to da stoku ili mleko neke ruke treba da obrade u klanici ili u mlekari, pa su to neka brojnija radna mesta od onih rukovaoca mašinama za pretovar rasutog tereta žitarica.

Pride kumulativni efekat stajnjaka na resurs zemljišta.
 
  • Like
Reagovanja: siz
Ako ne bude prava preceg na osnovu zivotinja to ce biti direktno unistavanje svih koji su zagazili u stocarstvo.
Po tovnom grlu se se dosad davale subvencije koje su od ove godine uvećane za oko 50%. Shodno tome nebi trebalo da stočari i dalje imaju tu povlasticu pravo prečeg zakupa. Mahinacija je bilo od samog početka izdavanja u zakup(2007) i biće i u buduće ako se kaznene odredbe nebudu primenjivale u praksi. Pojedinci su se toliko osilili od tada raznim mahinacijama i jedni te isti se vrte u krug(u našem slučaju) tako da mi mali nemožemo licitacijom doći do iste. Da se razumemo nemam ništa protiv stočara, naponenuo sam pre nekih mesec dana da je ova mera u pripremi a uvertira je povećanje subvencija po grlu i koja je po mom mišljenju ispravna. Naravno da se neko neće složiti ali ima ona narodna- nemože i Jare i pare-.:ppozdrav:
 
Izvinte ali stočari imaju lepe subvecije za stoku plus pravo prečeg na zemlju pa na mehanizaciju pa na zemlju, budite malo realni, niko nikog netera da radi ono što neće, ovde kod nas je sva državna zemlja otišla stočarima po nižim cenama i sad privatno plaćaju 300 evra po kj i hvata bolji prosek zakupa nego ratari, hoće ljudi i da prodaju žitarice e pa kur moj (samo da se ta državna zemlja već jednom vrati restitucijom bićemo mirniji), ovde ima onih koji stoku drže radi pravo prečeg zakupa a verujem i kod drugih tako da oladite malo stočari, dobrim delom ste sami krivi (zbog muljanja) ako dođe do tih promena, znam šta je stočarstvo (40 više godina moja porodica je imala krupne i sitne stoke ne u tipu neke velike farme i sad se drži nešto za svoje potrebe) ali no. Najveće zlo je što država hoće da nas prepolovi (ratare, stočare, povrtare, voćare) tojest sva manja gazdinstva pa i deo srednjih da natera da sam odustane od dalje proizvodnje i da se to sve ukrupni da bi mogli lakše kontrolisati i naplaćivati porez na ekstra profit (vođenje knjiga, sistem pdv) što manja i srednja gazdinsva uglavnom nerade i samim tim će smanjiti davanja i pomoći u vidu subvencija jer ćemo plaćati porez tojest vraćaće im se nazad deo sredstava kroz porez, uff.Izvinte za:off_topic:
 
Samo ne treba zaboraviti i to da stoku ili mleko neke ruke treba da obrade u klanici ili u mlekari, pa su to neka brojnija radna mesta od onih rukovaoca mašinama za pretovar rasutog tereta žitarica.

Pride kumulativni efekat stajnjaka na resurs zemljišta.
Pa i zitarice neko treba da preradi pre trpeze,ali ne bi trebalo voditi ovaj razgovor uopste jer jedno bez drugog ne ide .Problem je u onome sto je uveo tu podelu:ppozdrav:A za stajnjak si kolega potpuno u pravu da zele svojoj zemlji dobro subvencionisali bi primenu stajnjaka{ne samo kroz kupovinu djubretarki}
 
Pa kad toliko dobro ide stocarima , kupite 20 komada ili vise krava da i vama krene ili jos bolje uzmete kredit za 50 komada da vam napokon krene , ali nema vise ljetovanja u Grckoj , lelemudanja kada nije sezona ratarenja , nema doceka nove godine pa zbog mamurluka moze da se spava citav dan ili kad ste bolesni, stocari moraju da rade 24/7. Pa niko ne zivi bolje od ratara koji rade drzavnu zemlju niti manje rade niti bolje zive.
 
Vidim ja da ratari ne znaju šta je to stočarstvo u pravom smislu a nikada neće ni znati jer vide ono što hoće da vide i što im je servirano.
Neki znaju pa su zato i batalili stočarstvo.
Problem je što napadaju stočare koji nisu uopšte u toj priči.Mislim na stočare od 1-20 grla.Od toga mnogi nemaju umatičena grla tako da taj vid subvencije odmah izbaciš kod 70% stočara.Nisu registrovane farme pa i nemaju pravo prečeg.Tako da ima tu svega.
Neka počnu da se bave stočarstvom ako je toliko unosan posao i rešen problem.
 
To niko ne vidi nego ošini po stočarima jer su dobili sve na tacni.Meni mnogo bodu oči investitori koji su pokupili znatne količine zemljišta na 30 godina ali ovde oni nisu problem već bahati i alavi stočari na kojima se lome kola.
Zorane biće sada i za ne matičene krave što opet nije u redu prema drugoj strani koja matiči redovno ali da se ne prepiremo bez potrebe.
 
Mislim da bi najbolje bilo da stočari i ratari zakažu dvoboj i viteški reše sukob:sjasi:. Ko pobedi dobija svu zemlju koju investitori ne budu hteli da uzmu :haha: Naravno posle transparentno sprovedene licitacije gde će početna cena biti simboličnih 500-600 evra po hektaru.
 
Po tovnom grlu se se dosad davale subvencije koje su od ove godine uvećane za oko 50%. Shodno tome nebi trebalo da stočari i dalje imaju tu povlasticu pravo prečeg zakupa. Mahinacija je bilo od samog početka izdavanja u zakup(2007) i biće i u buduće ako se kaznene odredbe nebudu primenjivale u praksi. Pojedinci su se toliko osilili od tada raznim mahinacijama i jedni te isti se vrte u krug(u našem slučaju) tako da mi mali nemožemo licitacijom doći do iste. Da se razumemo nemam ništa protiv stočara, naponenuo sam pre nekih mesec dana da je ova mera u pripremi a uvertira je povećanje subvencija po grlu i koja je po mom mišljenju ispravna. Naravno da se neko neće složiti ali ima ona narodna- nemože i Jare i pare-.:ppozdrav:
Vlasnici novijih claas kombajna....
 
To niko ne vidi nego ošini po stočarima jer su dobili sve na tacni.Meni mnogo bodu oči investitori koji su pokupili znatne količine zemljišta na 30 godina ali ovde oni nisu problem već bahati i alavi stočari na kojima se lome kola.
Zorane biće sada i za ne matičene krave što opet nije u redu prema drugoj strani koja matiči redovno ali da se ne prepiremo bez potrebe.
Svaka kobojagi promena nečega išla je nekim njihovim velikim investitorima ,pa videlio smo zakon o polj. zemljštu kako je ispao a hvalili ga kako je to za dobro malih,tako će biti i sada,džaba sada likuje i raduje se diklofen ,isti je kao ovi stočari koji kažu samo stočarima,iznenadićeš se ti dobro na šta će ovo ispasti na kraju.Biće sranja.
 
U našoj k.o. ima više vrsta problema.... neću se možda ni setiti svih.
1) stočari iz drugih opština (pitanje da li su svi stvarno stočari, ili su samo na papiru) skoro sve ih guraju kod nas.
2) lokalni stočari koji godinama dobijaju zemlju po početnoj pa onda još dođu i na licitaciju jer eto ima tamo par njiva koje mu se baš uklapaju sa njivama koje su u vlasništvu ili u privatnom zakupu.
3) lokalni uzurpatori kojima odgovara baš taj komadić zemlje (samo jedan primer... 4+kj, ako se to može nazvati komadićem) jer je pored njega i onda seje šta hoće.
4) lokalni paori koji dozvole da preko njih licitira tajfun iz druge opštine.
Kao i ostali lokalni poljoprivrednici kojima nije dobro;
1) ako im predložiš da sad oni malo smanje apetite sa državnom zemljom (samo da smanje, ne da se povuku skroz!) kako bi mogli doći i drugi poljoprivrednici koji nisu učestvovali u licitaciji uopšte ili značajno manje od njih. Kažu di ste dosad bili?
2) ako ih pitaš koliko oni ukupno rade zemlje, kažu to nema veze sa državnom. A rade ihaaaj.... Neki imaju veće površine zemlje samo kroz preorane puteve nego ovi manji paori vlasništva zemlje.
3) ako slučajno nisi prisustvovao razgledanju karte -dogovoru pa se kasnije javiš, za takvog nema zemlje... Ustvari ima ali onda si crna ovca ako uplatiš na neku njihovu parcelu, pa se to više ne radi jer mali ne smeju da se zamere velikima. Ostaće i bez to malo privatne arende ako velikani tako smisle.
Da se razumemo nemam ništa protiv stočara kao ni ratara (i sam sam stočar (koji ne uzima zemlje po pravu prečeg) a i ratar) ali imam protiv apetita (koji nema kraja, stalno se povećavaju bilo da su stočari u pitanju ili ratari) raznoraznih malverzacija (putuje stoka iz opštine u opštinu, što fizički što kroz papire) i sličnih perverzija.
Najbolje bi bilo da se površine ograniče i ćao zdra'o. Ali kad je cilj baš suprotno....
 
Nazad
Vrh