Izdavanje državne zemlje u zakup

Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Problem kod sitnijih poljoprivrednika je što na licitaciji treba da uplate 10% od početne cene, a ne znaju koju će parcelu kupiti, a nemaju dovoljno novca da bi uplatili za sve parcele koje su na licitaciji.
Veliki proizvodjači će uplatiti 10% za sve parcele.
Lepo bi bilo kad bi se napravio nekakav sistem da bi mogli i mi sitniji da dodjemo do malo zemlje u zakup, 5-10 hektara, a ne da dvoje-troje ljudi uzme svu zemlju...
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Zorane nije mi jasno ako neko nema da uplati 10% od početne cene za nekoliko parcela kako bi onda platio ceo iznos unapred za izlicitiranu parcelu. :ppozdrav:
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

diklofen je napisao(la):
Gde god može da postoji dogovor treba ići na to da se sve licitira po početnoj ceni.U većini licitacija opštinska uprava igra najveću ulogu.Kod nas su jednostavno jesenas sakrili licitaciju nekih oduzetih parcela.Okačili su na oglasnu tablu u Mesnoj Kancelariji tri dana pre isteka roka za predaju papirologije.I naravno na licitaciju su se pojavila samo dvojica gazda i uzela sve po početnoj ceni.
Preporuka države je da limit bude 50 ha po gazdinstvu ali to opština uredbom može menjati.Na opštini je da odredi na koliko godina se izdaje ,a i tu je preporuka od države 3 godine.
Tu mislis da drzava i zakon dopustaju lokalnim samoupravama da donesu uredbe po kojoj ce ograniciti zakup po gazdinstvu na npr. 50ha?
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Mića967 je napisao(la):
Zorane nije mi jasno ako neko nema da uplati 10% od početne cene za nekoliko parcela kako bi onda platio ceo iznos unapred za izlicitiranu parcelu. :ppozdrav:
Kod nas na licitaciji će biti 1000 hektara, a neko bi kupio na primer 5 ili 10 hektara (znači on ima 100000 dinara), sa tim parama može da uplati učešće za npr 70-80 hektara. Kako da zna da će nešto od toga kupiti?
Da bi uplatio učešće za svu zemlju za 1000h, treba ti milion i po dinara.
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Pa zato i stavili taj sistem licitiranja pored toga sto im nemozes parirati traze i unapred pare od zakupa to znaci da im novci netrebaju a kad ih pitas daj nesto za selo uradite pa znate opstina nema para.Ima jedan covek je predlozio pricao mi je pre par meseci sistem licitiranja gde bi bilo maksimala pojedincu do 50 hektara da i sitniji posedi uzmu 5,10,20 hektara medjutim nisu se gazde slagale prve i ljudi iz opstine nije verovatno taj interes stranke ti sto rade zemlju tako do 200 hektara i rekao lepo njima znate sta ja sam sa vama dobar covek nemojte se ljutiti na mene ista smo stranka i sve ali gresite treba i drugim ljudima dati sansu.Medjutim on je u manjini bio i nije doslo do zakupa.A kad sam cuo koje bio protiv zakupa malo sam se razocarao brate verovatno se boje da ojacaju i drugi i kupe nedaj boze kakav takav jaci polovan ili nov traktor ili neki kombajn i ojacati pa izgraditi skladiste za poljoprivredne proizvode i otkupiti malo kukuruza,zita,ovako sto da ne sami su udaraju paritete kako hoce bogate se na sitnim seljacima.Jednostavno njima neodgovara da ima sto vise jacih seljaka.Malo vise pricam otisao sam u :off_topic: nego sto bi smeo i necu vise pricati o tim skatljivim temama koje su vezane dobrim razlogom za zakup dravne zemlje jer ko zna ko sve to cita.
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

ovako je bilo kod nas uplatis 30 % i imas pravo na licitiranje, ako ne prodjes pare ti se vracaju.ako prodjes cekas ugovor iz ministarstva i onda uplacujes ostatak, zatim u ugovoru ti stoji da si u obavezi da zakup platis unapred to jest u septembru za narednu godinu,a traze ti i garancije? malo nelogicno zar ne
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

rasho je napisao(la):
Tu mislis da drzava i zakon dopustaju lokalnim samoupravama da donesu uredbe po kojoj ce ograniciti zakup po gazdinstvu na npr. 50ha?
Tako je.

zorancile je napisao(la):
Kod nas na licitaciji će biti 1000 hektara, a neko bi kupio na primer 5 ili 10 hektara (znači on ima 100000 dinara), sa tim parama može da uplati učešće za npr 70-80 hektara. Kako da zna da će nešto od toga kupiti?
Da bi uplatio učešće za svu zemlju za 1000h, treba ti milion i po dinara.
Ako se ne kupi,ne izlicitira,sva se suma vrati.A sto se ucesce i kupovine od 1000ha tice,pitaj farmer boba,sa cim i kako sogori dolaze na licitaciju!
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

zorancile je napisao(la):
Mića967 je napisao(la):
Zorane nije mi jasno ako neko nema da uplati 10% od početne cene za nekoliko parcela kako bi onda platio ceo iznos unapred za izlicitiranu parcelu. :ppozdrav:
Kod nas na licitaciji će biti 1000 hektara, a neko bi kupio na primer 5 ili 10 hektara (znači on ima 100000 dinara), sa tim parama može da uplati učešće za npr 70-80 hektara. Kako da zna da će nešto od toga kupiti?
Da bi uplatio učešće za svu zemlju za 1000h, treba ti milion i po dinara.
Da te ispravim, bice najvise 500ha, uglavnom ono sto nista ne vredi, a cena nece biti mala. Sve sto je valjalo su uzeli Coric i ostali stocari
Post je spojen: [time]1299164563[/time]
_________________________________________________
Sad video Robertov post, koliko sam cuo Bobovi sogori su vec nasli ljude da za njih licitiraju
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Na koliko godina se izdaje zemlja u vasim opstinama?Kod nas u Kucuri su jesenas dobili na po tri godine...
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Kod nas zadnji put na tri 2009, 10, 11. Ove godine bi trebala opet da bude licitacija ali na koliko god. jos se ne zna.
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Goran IHC je napisao(la):
kod nas u somboru sva zemlja otisla po pocetnoj ceni
uspeo sam izlicitirati 4ha po 13000din za hektar :D
I ja sam u Somboru izlicitirala 11ha po 13000 din, a u Staparu nesto vise.
Uglavnom ono sto sam i pre obradjivala + 8 ha :ppozdrav:
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Evo sad videh ovu temu i mislim da je na mestu. Već sam pisao o zakupu državne zemlje u drugim temama i ne bih da se ponavljam ali moram. Mislim da zakon o poljoprivrednom zemljištu nije u redu i zato nam se dešava to što se dešava. Čitao sam taj zakon u Hrvatskoj i njihove oglase za prodaju državne zemlje. Kod njih je u prvom krugu ograničena površina na 20-30ha u zavisnosti od opštine, i svaka ponuda duplo veća od početne se smatra nevažećom.Zemlja se izdaje i na period od10-20 godina. U drugom krugu kupuje ko kako hoće. Znači to zakon treba da uredi i kod nas.
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

KishRobert je napisao(la):
A sto se ucesce i kupovine od 1000ha tice,pitaj farmer boba,sa cim i kako sogori dolaze na licitaciju!

Čeka se Farmer Bob da nam pojasni stvari.
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Green je napisao(la):
Goran IHC je napisao(la):
kod nas u somboru sva zemlja otisla po pocetnoj ceni
uspeo sam izlicitirati 4ha po 13000din za hektar :D
I ja sam u Somboru izlicitirala 11ha po 13000 din, a u Staparu nesto vise.
Uglavnom ono sto sam i pre obradjivala + 8 ha :ppozdrav:
nisam te video u guzvi :cao:
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

ja sam dobio 11h po 15000 po h na 2 godine
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Ja sam jesenas izlicitirao 10 ha po početnoj ceni na tri godine uplatio prvu dao garanciju za drugu i treću potpisao ugovor ali još uvek od ministarstva nisam dobio papire tako da čekam sa produženjem gazdinstva
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Kod nas se davala uglavnom na godinu dana.To stvara problem jer niko ne želi da ulaže u nešto što nije siguran da će raditi i sledeće-ih godina (bojim se da će se dosta degradirati zemlja).
U prvom krugu imaju pravo samo meštani katarstarske opštine a bez licitaciju dobija vlasnik nekadašnje zadruge jer ima sisteme za navodnjavanje koje je preselio na državnu zemlju. (oko 500ha) .Jedan deo ide za stočare ali pošto nije bilo za ratare raspodelili su ih po celoj opštini.
cena je ako se ne varam bila 12000-140000 po ha mogao si uzeti samo po jednu parcelu (prosek 45 ha). Najgora stvar zašto sam ogorčen što uvek jedna parcela(različita) ne izdaje nikome od gore pomenutih a uvek se radi :zli: :zli: :zli: .
Kako to da sprečimo da lokalne dahije izdaju pojedincima na ruke ::lose::
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

Kod nas gospodin poslanik izlicitira svu zemlju(preko posrednika).
 
Odg: IZDAVANJE DRŽAVNE ZEMLJE U ZAKUP

MILE je napisao(la):
Kod nas gospodin poslanik izlicitira svu zemlju(preko posrednika).
Mogu da pretpostavim koja je stranka. Sva sreća mi nemamo ni jednog poslanika ali opet muka doći do zemlje. :cao:
 
Nazad
Vrh